Методична розробка проблемного уроку
Вид материала | Урок |
СодержаниеБазові поняття і терміни IV. Узагальнення знань учнів. Чи можуть гормони викликати неймовірні перетворення? |
- Методична розробка уроків та вимоги до неї, 75.68kb.
- Тема уроку, 255.23kb.
- План уроку: Загальна тема №2: «Музика виражає та зображує», 77.38kb.
- Уроку: Прояв дії генів у розвитку організмів Вплив генотипу та чинників зовнішнього, 240.26kb.
- Управління освіти І науки закарпатської облдержадміністрації мукачівський професійний, 452.03kb.
- Методичні рекомендації щодо проведення мультимедійного уроку, 10.67kb.
- "Пантелеймон Куліш не міг не оспівати той край, де народився…" Методична розробка уроку, 110.82kb.
- Навчально-виховний комплекс №6 «Перспектива» виховання творчої особистості в умовах, 116.55kb.
- Запорізького обласного комітету з професійно-технічної освіти, 215.61kb.
- Методична розробка, 89.04kb.
Методична розробка проблемного уроку
Значення ендокринних залоз у підтриманні гомеостазу й адоптацій. Порушення функцій ендокринної системи.
Мета: узагальнити знання учнів про залози внутрішньої секреції, гормони і механізми гуморальної регуляції; ознайомити учнів з порушеннями роботи залоз внутрішньої секреції; виділити два основних типи порушень - гіпер- і гіпофункцію; на конкретних прикладах показати, як вони проявляються.
Тип уроку: комбінований.
Форма уроку: урок консиліум.
Унаочнення: таблиці з теми, відеофільми "Собаче серце" , "Анатомія та фізіологія людини" та "Тело человека", сигнальні картки, медичні картки хворих на ендокринні порушення, ребус, комп'ютерна програма "Енциклопедія з біології" , презентації ліцеїстів, таблиця "Хвороби ендокринних залоз"
Базові поняття і терміни: гуморальна регуляція, гормони, гомеостаз, залози, внутрішньої секреції, гіперфункція, гіпофункція.
Хід уроку:
І. Актуалізація опорних знань учнів.
1 .Вибрати ознаки, що характерні для гуморальної регуляції, нервової регуляції (робота з класом - сигнальні картки). Додаток 1
2. Випиши окремо номери ознак, характерні для залоз внутрішньої, змішаної та зовнішньої секреції (робота з картками).
З. Розшифруй ребус (індивідуальне завдання)
II. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Перегляд уривку фільму "Собачье серце" за однойменною повістю М.Булгакова про пересадку гіпофіза людини собаці, витяг з щоденника доктора Борменталя , асистента професора Преображенського).
- Чи це так ?
- Що таке гормони? (відеофільм "Тело человека ", частина II).
- Чи можуть вони викликати такі неймовірні перетворення ? (проблемне питання)
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Характеристика залоз внутрішньої секреції.
Клас поділяться на групи по кількості залоз внутрішньої секреції. (опережающее завдання)
Перегляд відеофррагменту "Анатомія та фізіологія людини" (коротка характеристика залоз внутрішньої секреції).
Користуючись комп'ютерною програмою, підручником, додатковим матеріалом з Internet кожна група готує матеріал про певну залозу, а потім інформує інші групи (при цьому обов'язково використовують програму як демонстрацію, або озвучують кадри відеофільму)
Вчитель доповнює матеріал.
2. Характеристика ендокринних хвороб.
На прийомі у професора Преображенського
Учень розповідає про симптоми (показати фотографії з порушенням роботи ендокринних залоз). Професор ставить діагноз. Доктор Борменталь розповідає про причини порушень.
Хвороби: діабет, ендемічне воло, адісонову хворобу, мікседему, кретинізм, акромегалію.
IV. Узагальнення знань учнів.
Комп’ютерна програма – тести.
V. Підсумок уроку.
Відповідь на проблемне питання яке було поставлено на початку уроку.
Чи можуть гормони викликати неймовірні перетворення?
VI. Домашнє завдання.
Відповідний §
Додаток 1
Вибрати ознаки, що характерні для гуморальної регуляції, нервової регуляції (робота з класом - сигнальні картки):
ознаки, що характерні для нервової регуляції - синя картка,
ознаки, що характерні для гуморальної регуляції - червона картка.
- Передача команд надзвичайно швидка і точна.
- Вплив більш тривалий і сталий.
- Діють за принципом «всім, всім».
- Не мають «точної адреси».
- Спеціалізація полягає у впливі на певні хімічні речовини.
- Діють на ферменти, посилюючи або затримуючи їх реакції, отже посилюють або послаблюють ті чи інші функції органів.
- Інформація передається кров’яним руслом за допомогою гормонів.
- Відповідь на нервові імпульси короткочасна.
- Відповідь на нервовий імпульс чітко локалізована.
- Відповідь на дію гормонів завжди тривала.
Додаток 2.
Випиши окремо номери ознак, характерні для залоз внутрішньої, змішаної та зовнішньої секреції (робота з картками).
- Відсутність вивідних протоків.
- Свої секрети виділяють не лише в кров.
- Незначна кількість секрету.
- Мають вивідні протоки, через які виділяють продукти своєї діяльності на поверхню тіла або порожнину будь- якого органа.
- Малі розміри.
- Секрет виділяється безпосередньо в кров.
- Виділяють ферменти.
- Виробляють біологічно активні речовини – гормони.
- Секрет розноситься з кров’ю по усьому організмові до різних органів, тканин і клітин.
- Секрет надходить тільки до певного органа.