Ліханської Оксани Леонідівни з теми Проектна діяльність школярів на урок
Вид материала | Урок |
- Проектна діяльність як засіб формування життєвих компетентностей молодших школярів, 32.03kb.
- Урок започатковує вивчення блоку "Перебудова в СРСР та Україна" (4-й урок теми 4 Всесвітньої, 1254.61kb.
- Людмила Миколаївна Москаленко, 107.96kb.
- Загальна характеристика роботи актуальність теми, 296.03kb.
- Проектна діяльність у початковій школі, 209.06kb.
- Загальна характеристика роботи актуальність теми, 286.77kb.
- Аналіз уроку із застосуванням інформаційно-комунікаційних технологій, 31.73kb.
- Теми рефератів з дисципліни «Комунікаційна діяльність», 7.24kb.
- Проектна діяльність школи, 168.83kb.
- Проектна методика на уроках англійської мови, 51.79kb.
Повага до національної валюти, як до інших атрибутів державності, - наш патріотичний обов'язок.
Усі ми повинні пам'ятати, що сила і могутність України, авторитет на міжнародній арені, наш з вами добробут залежить від стабільності і міцності грошової одиниці
Голова
Національного банку України
■
Тема. Складні випадки слововживання числівника
та іменника ( грошові одиниці)
Мета. Практично навчати учнів використовувати
в діловому та розмовному мовленні форми іменника " гривня " у поєднанні з числівниками.
Розвивати усне та писемне мовлення учнів; творчі та пошукові здібності.
Виховувати любов до рідного слова, мови, національних надбань; бажання навчатися.
План уроку
I. Організація класу.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
1. На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо складні випадки слововживання числівника та іменника, зокрема грошової одиниці як в діловому так і в розмовному мовленні.
2. Актуалізація знань.
Пригадайте які теми ми з вами вже розглядали, що були пов'язані із складними випадками слововживання в українському діловому мовленні (явище паронімії, написання чоловічих та жіночих імен по батькові)
3. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні Вашій увазі пропонується урок- дослідження, яке провели учні 11 класу, що пов'язане з українською грошовою одиницею « гривнею»
Справа в тому, що з уведенням в Україні «гривні» досить часто виникають труднощі з уживанням у мовленні цього іменника у поєднанні з числівниками.
Досить часто можна почути такі форми цього іменника як "гривна; грівнів; гривнов''
Щоб урізноманітнити вивчення цієї теми учням були запропоновані завдання.
III. Робота над новим матеріалом.
1. Історична довідка.
Слово надається історику - досліднику грошової одиниці" гривні" Орловій М.
2. Робота в зошитах. Творчий диктант.
1. Поставте слово «гривня» у тій формі якого вимагає числівник, запишіть словами.
2. Доповніть речення.
1). На рахунок Національного Банку України було
переведено ( 21117349 гривень )
2). Студенти отримали стипендію у розмірі (47гривень) 3). Пенсійним фондом визначено розмір так званої соціальної пенсії, яка в середньому становить (33 гривень)
3. Народознавча сторінка.
Наступне дослідження проводили наші народознавці «Народна мудрість про гроші»
Завдання.
1). Поясніть значення прислів'я.
2).Чи погоджуєтесь ви з даними висловами. Висловіть свою точку зору на дані аргументи. Прислів'я, які найбільше сподобались запишіть у зошити.
4. Дослідження щодо вживання грошових одиниць в
діловому мовленні, а саме в ділових паперах проводили
наші мовознавці.
5.Час безупинно рухається вперед. Змінюється життя, а з ним і люди, їхні думки, погляди. Інколи ми навіть і не помічаємо як самі несвідомо творимо історію. Комусь хотілось би зазирнути у минуле, а комусь навпаки у майбутнє.
Отож, деякі учні спробували зазирнути у майбутнє і намагалися створити грошову одиницю України в майбутньому.
6. Але ми не тільки мріємо, а й живемо сьогоденням. Не так давно Національним Банком України оголошено конкурс на знак гривні. Дехто з учнів вирішили теж прийняти участь у цьому конкурсі.
Ні для кого не новина, що валюти розвинених країн мають свої знаки. Так, наприклад, США вважають свою валюту символом стабільності і достатку, знаком стійкої валюти. Умовні позначки мають: валюта європейської спілки (євро ), британський фунт.
Свої проекти щодо умовних позначок гривні зараз представлять наші учні.
7. Аукціон.
Практичне вживання грошової одиниці у мовленні було запропоновано Бублик Т. Отже, запрошуємо прийняти участь в аукціоні.
Аукціон
Запропоновані товари на продаж.
1. Глечик з глини.
Українські панянки зберігали у ньому масла для омолодження своїх облич. Початкова ціна 35 гривень.
2. Ця річ (для вина) була зроблена на замовлення князя Галицького. Початкова ціна 20 гривень.
3. Найточніші ваги давніх українських крамарів, ними зважували тільки золото. Початкова ціна 75 гривень.
4. Ця праска зацікавить справжнього колекціонера українського старовинного побуту. Початкова ціна 15 гривень.
Усі речі були представлені із історичного музею.
8. Юні "Нумізмати"
Грошові одиниці кожної країни є своєрідними історичними свідками їх економічного розвитку.
Наука яка вивчає та досліджує грошові одиниці, монети, називається "нумізматика".
"Нумізмат" в перекладі з грецької означає - монета. А люди, які монети колекціонують, звуть нумізматами. З'ясувалось, що у Вашому класі є нумізмат. З деякими грошовими одиницями різних країн нас ознайомить юний нумізмат Оселедчик Павло(учень демонструє колекцію)
IV. Підсумок уроку
• Що найбільше Вас зацікавило на уроці?
• Що нового дізналися?
• Які висновки зробили для себе?
Додатки
Матеріали до уроку
«Складні випадки слововживання числівника та іменника»
- Історична довідка
Здавалося б, проста річ - гроші. Хіба без них можна обійтись у наш час? Мабуть, на думку нікому і не спаде, а як же в сиву давнину без них обходились?
Отож і пропоную Вам зробити історичний ракурс, тобто повернення в минуле.
Поки гроші не з' явилися, люди як торгували? Хтось приносив на умовлене місце продукти. Хтось інші товари на обмін .Зустрічалися з сусідами і свої товари залишали. А потрібне забирали. Потім стала людина в діло пускати кольорове намисто і листя тютюну, шматки металу і навіть зуби тварин. У Стародавній Монголії грошима слугували плитки чаю. А в Китаї особливо цінували бронзові дзвіночки. Були ще такі гроші, як бруски солі, металеві лопати і сокири, мотики і ножі. А чи цікаво Вам дізнатися, що означає всім нам знайоме слово "монета".
У Бога Юпітера дружина була. І звали її Юнона – Монета. А коли нашою мовою, то Юнона - Порадниця. Чи Юнона – Застережниця. І коли траплялися в житті країни труднощі, то слухали пророчества богині. А що ж могла порадити богиня? Є така легенда. У Ш ст. до н.е. римляни вели важку війну з царем Пірром. То брали верх одні, то переможцями виходили інші .І тоді почали благати римляни небеса:
- Скажи ,о богине Юноно - Монето, яким буде кінець війни?
Можете уявити, як радів народ, коли богиня запевнила в благополучному закінченні війни. Що повіщала Юнона, те й збулося. Із тих пір вдячні римляни почали вибивати зображення божества на своїх грошових знаках. А водночас і самі гроші із зображенням Монети почали зватися «Монетами». Та було б недоречним закінчити свою розповідь, не пояснивши походження слова гривня.
Гривня: 1.У Стародавній Русі- срібний злиток, вагою близько фунта, який служив основною грошовою одиницею.
2. Мідна монета в три, а в деяких місцях-дві з половиною копійки.
3. Гривеник, срібна монета в десять копійок.
Гривна. Існує в українській мові і слово гривна, на позначення металевої прикраси у вигляді обруча, яку носили на шиї. Наприклад: На шиї похованого була лита золота гривна із зображенням кінних скіфів на кінцях, руки прикривали золоті браслети.(Нариси стар. Укр. Історії).
Єдиний знак великокняжого роду - золота гривна.
- Слово вчителя
У наш час сучасне суспільство не може обходитися без грошей. За їх допомогою ми купуємо їжу, одяг, рухомість і нерухомість, задовольняємо свої матеріальні і духовні потреби. У кожній країні зараз своя грошова одиниця. Проте якою вона може стати в майбутньому ніхто не знає. Ось запропонована грошова одиниця майбутнього. На ній зображені чоловік та жінка - в рівних обов'язках, шануючи та поважаючи один одного. Бо наше суспільство тільки тоді буде міцним і успішним, коли не буде пригноблення і дискримінації за статтю. Звичайно, планета на якій ми живемо потерпає від сучасних проблем, дуже серйозних, і які потребують негайного вирішення. Кожному з нас треба вже зараз усвідомити глобальність цих проблем і розпочати вирішення екологічних питань у своєму масштабі, щоб мати квітучу і безпечну планету у майбутньому. Треба поєднати вишуканість минулого з сучасним життям, втілити досвід віків у відкриття сьогодення. Тоді матимемо суспільство, в якому гроші будуть відігравати не найголовнішу роль.
-У народі говорять
Хоч у голові пусто, аби грошей густо.
Біда з грошима, біда і без грошей.
Від грошей усе лихо на світі.
За наші гроші ми всім хороші.
Не май сто рублів, а май сто друзів.
Гроші ховай на чорний день та лиху годину як поміч єдину.
Совісті менше - грошей більше.
З грошима і в грязі чистий.
Гроші той знає берегти, хто не знає з чого жити.
УРОК З УРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ
У 5 КЛАСІ ЗА ТВОРЧІСТЮ ВОЛОДИМИРА
ВИННИЧЕНКА « ФЕДЬКО – ХАЛАМИДНИК»
Урок перший:
Тема: ВОЛОДИМИР ВИНИЧЕНКО. „ФЕДЬКО - ХАЛАМИДНИК"
Мета уроку: ознайомити учнів із життям і творчістю Володимира Винниченка, змістом його оповідання „Федько - халамидник";
- удосконалювати вміння виразно читати прозові твори, сприяти розвитку правильної виконавської інтонації;
- виховувати інтерес до творчості В.Винниченка, правильне розуміння суті оповідання, вміння співпереживати, не бути байдужим до всього, що трапляється в житті.
ХІД УРОКУ:
•Слово вчителя. Сьогодні у нас цікава подія: ми починаємо знайомство з новим оповіданням, яке, віриться, не залишить байдужим нікого з нас.
Я певна, що ви прочитаєте цей твір та полюбите його і захочете прочитати інші. А прочитавши, порадите це зробити і своїм друзям.
Але в кожного художнього твору є автор - людина, яка зробила часом найзвичайнісінькі факти важливими, цікавими та повчальними.
Погляньте на цей портрет. Чи знаєте ви, хто на ньому? Чиї це очі так уважно вдивляються у кожного з вас? Хто ця людина, яку називають визначним майстром українського художнього слова?
Це - Володимир Кирилович Винниченко, письменник, який написав і видав двадцять чотири томи творів - оповідань, повістей, п'єс, романів тощо. Серед них є і твори для дітей і про дітей.
Це був письменник, який за художньою силою своїх творів стоїть поряд з уже відомими вам Лесею Українкою, Михайлом Коцюбинським.
Біографія Володимира Винниченка - складна і драматична. Вона вмістила в собі чи не всі перипетіі XX століття.
Свого часу, у десятому класі, ми детальніше поговоримо про це. А зараз зверніть увагу на оці дати: 1880 - 1951. За ними - чесне, сповнене великого драматизму життя.
• Первісне засвоєння тексту.
- Скажіть, чи є у вас друзі? Які вони?
- А чи доводилося вам пустувати, робити часом те, чого не можна? Чи зустрічалися у вашому житті такі хлопці, що відразу і не збагнеш: а чого у їх характері більше - благородства чи неслухняності та „гріхів"?
А от з оповідання „Федько - халамидник" ми дізнаємося про те, як хлопчик Федько, трохи неслухняний та задерикуватий, зробив благородний вчинок.
Отож, розгортайте підручники почнемо мандрівку сторінками оповідання.
Федько, син робітника друкарні, був, як сказано в оповіданні, розбишакою: він часом бився з хлопцями, перекидав діжки з водою, ламав хатки з піску та відбирав змія. Чи подобаються вам такі вчинки?
За це Федькові часто перепадало від батька і матері.
Але він і не думав ставати іншим. А проте Федько не любив видавати товаришів і казати неправду.
Найбільше Федькові діставалося за Толю, бо той був сином господаря будинку, у якому жили батьки Федька.
Толя був прямою протилежністю Федька: чистий, чепурний, спокійний. А Федько спокушав його, то по деревах лазити, то по калюжам бігати. Ну що, цікаво вам читати про цих хлопців?
Настала весна. Якось Федько надумав піти не до школи, а на річку - подивитися, як пливе крига. Разом з ним пішли інші хлопці, і Толя теж. І ось тут Толя, знаючи характер Федька, під'юджує його перейти по крижинах на другий бік. Федько побився з Толею об заклад.
- Правда нерозумно ризикувати життям через дрібниці?
Федько перейшов - таки річку. Побачивши це, Толя теж пішов на кригу, хоча Федько попереджав його, що це небезпечно.
Звичайно ж, Толя мало не загинув. І тоді Федько, ризикуючи життям, допоміг йому вибратись на берег, а сам потрапив у крижану воду.
Коли з'явилися батьки хлопців, Толя закричав, що не винен, а Федько нічого не казав, та мати його і не слухала.
Федька треба було б зігріти, підлікувати трохи, але його били та лаяли на морозі. А потім батько бив ще й вдома...
... А через три дні Федько помер. Хлопці, з якими Федько так часто сварився, плакали за ним. І тільки Толя спочатку з цікавістю дивився на похорон, а потім побіг гратися з чижиком, який йому не належав...
- Чи сподобалось вам це оповідання?
А тепер будемо вибірково читати уривки з нього, а вдома ви ще раз самостійно прочитаєте твір повністю.
- Знайдіть у творі місце, з якого ми дізнаємося про те, що Федько був невгамовним розбишакою.
- Чи завжди Федько забирає змія у хлопців? Як ви гадаєте, чому він так робить?
- А тепер перечитайте про себе уривок від слів „Приходить тато із роботи" до „...товаришів видавати". На наступний урок скажете, що ви думаєте з цього приводу.
- Знайдіть опис життя хазяїв. Прочитайте його. Як ви думаєте, для чого письменник увів цей абзац в оповідання?
- Знайдіть опис весни у місті. Чому сніг порівнюється з цукром?
- Перегляньте опис весняної річки. Чи треба було стрибати на крижини навіть найсміливішій людині?
- Як Федько урятував Толю? Як ви думаєте, чому він кинувся це робити?
А тепер давайте просто помовчимо і подумаємо про все, що зображене в оповіданні, про себе, про своїх батьків, друзів. Хай кожен замислиться над учинками героїв оповідання і своїми теж. А про порядність, благородство та їхні антиподи продовжимо розмову на наступному уроці.
Домашнє завдання. Прочитати оповідання повністю, навчитися переказувати, звернути увагу на частину тексту від слів „ Я не винен..." і до кінця.
Урок другий:
Тема: ОБРАЗИ ФЕДЬКА І ТОЛІ
Мета уроку: глибоко проаналізувати образи хлопчиків, навчити дітей робити порівняльну характеристику героїв художнього твору;
- розвивати та удосконалювати навички об'єктивної характеристики персонажів, усне мовлення учнів;
- сприяти вихованню рис чесності, доброти, порядності, продуманості вчинків; викликати відразу до дворушництва, боягузтва.
ХІД УРОКУ:
•Слово вчителя.
На минулому уроці ми з вами розглянули зміст оповідання „Федько - халамидник". Впевнена, що перегорнувши вдома останню сторшку оповідання, ніхто з вас не поспішив відкласти підручник. Так це чи ні?
- Розкажіть, яке враження справило на вас це оповідання.
- Як же в ньому описано те, що Федько був халамидником?
- Як сталося, що Федько мусив спілкуватися з Толею? Чи міг би він відмовити Толі у приятелюванні?
- Розкажіть про те, що сталося на річці. Прочитайте вголос уривок, з якого видно, що Федько - благородна натура.
- Чому сталася трагедія? Чого не зробили батьки і сам Федько? На сьогоднішньому уроці продовжимо розмову про це оповідання. Пропоную вам розділитися на дві групи дослідників.
Одна буде досліджувати образ Федька, а інша - Толі.
• Запитання та завдання для порівняльної характеристики:
- У якій сім "і виховувався Федько, а в якій Толя?
- Знайдіть у тексті, або опишіть самостійно зовнішність Федька і зовнішність Толі. Що це дає для їхньої характеристики?
- Що в поведінці Федька подобається вам, а що ні?
- Чи викликає симпатію Толя? Я може, він зовсім не викликає ніяких почуттів?
- Чого боялася мати Федька? Як це позначилося на її ставленні до сина?
- Чи дозволяла мама Толі гратися „з вуличними хлопцями"? Чому?
- Як Федько врятував Толю на річці?
- А чому Толя не подав своєму рятівникові палиці своєчасно?
- Що змусило Федька сказати неправду?
- Чому Толя всю вину завалив на Федька?
Складіть порівняльну таблицю:
Риси характеру Федька і Толі | |
Федько: | Толя: |
швидкий, розбишакуватий; | млявий, слухняний; |
товариський, відвертий; | нещирий, заздрісний; |
чесний; | брехливий; |
сміливий; | боязкий; |
мужній; | полохливий; |
благородний: | підлий: |
цільність | дворушництво |
- Яка людина, на вашу думку, могла б вирости з Федька, а яка - з Толі?
- Напишіть твір -роздум на тему: „Якби я був знайомий з Толею, з Федьком..."
- Поясніть, якими з народних прислів’їв можна визначити характер Толі, Федька, їхніх батьків.
1. Насамперед спитайся, а потім лайся.
2. Сміливому море по коліно.
3. Спершу треба розсудити, а потім робити.
4. Не дай йому вмерти, то він не дасть тобі жити.
5. Панського роду, а песького ходу.
6. Уміє він з чорного біле зробити, а з білого чорне.
7. Лякливий, як заєць, а шкодливий, як кішка.
- Розкажіть, з ким би із хлопчиків ви хотіли б спілкуватися. Відповідь аргументуйте.
•Домашнє завдання. 1.Підготувати усну розповідь на тему: „Моє ставлення до Федька і Толі"; добрати (письмово) синоніми й антоніми до слів: хоробрість, чесний, стрімко.2.Творча робота – проект. Підготуйте пам’ятку для однокласників « Правила дружньої поведінки».