Урок географії, 6 клас

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Уявіть і поміркуйте
Про які частини внутрішньої будови Землі ці загадки?
З ними ми й познайомимось сьогодні на уроці. ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Мінерали та гірські породи
2. Походження мінералів та гірських порід .
Гірські породи
Продовжуємо нашу роботу, наступне завдання: 4.Корисні копалини.
V. Закріплення нових знань і умінь
Гра. «Знавці карти»
Подобный материал:
Урок географії, 6 клас. Із досвіду роботи вчителя

Аркадієвєцької ЗОШ І – ІІ ст..

Гладинюк Світлани Володимирівни

вища категорія, звання «Старший вчитель»


Тема: Будова земної кори та її склад: мінерали та гірські породи.

Типи земної кори.Ця адреса електронної пошти приховується від різних спамерських пошукових роботів. Щоб побачити її потрібно активувати Ява-скрипт.

Мета:
- сформувати в учнів поняття про мінерали та гірські породи, із яких складені внутрішні шари Землі, формувати в учнів науковий погляд на будову Землі.
  • розвивати уміння розрізняти за зовнішніми ознаками різні за походженням гірські породи та мінерали; розвивати географічне мислення, інтерес до географічних знань;
    - виховувати почуття дбайливого ставлення до надр Землі;

Тип уроку: Урок вивчення нового матеріалу.

Використані методики: групова форма роботи, мозковий штурм, дидактичні ігри: «Географічне доміно», «Знавці карти» , «Впізнай материк» та ін..

Обладнання : фізична карта півкуль, атласи, колекції гірських порід, картки для роботи в групах, тестові завдання, географічне доміно.

Структура уроку.
  1. Організаційний момент.------------ --------------------------- 1 хв.
  2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів------------------- 6 хв.
  3. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів - 2 хв.
  4. Вивчення нового матеріалу ------------------------------------ 20 хв.
  5. Закріплення нових знань і умінь -------------------------------10 хв.
  6. Підсумок уроку -------------------------------------------------- 5 хв.
  7. Домашнє завдання------------------------------------------------ 1 хв.


І. Організаційний момент. (рефлексія)


Дзвоник щойно пролунав,

Нас до класу він зібрав -

Труд наш знову починаєм,

Тож успіхів побажаєм!

Атмосфера розуміння

Хай сусідить із умінням!

Ну ж сусідам усміхнімось

І до справ своїх берімось!


ІІ,Актуалізація опорних знань.


Вчитель: -Діти, ми почали вивчати нову велику тему, до речі згадайте, що це за тема ? ( ЛІТОСФЕРА)

Для того, щоб поновити ваші знання, я пропоную відгадати вам географічні загадки.
  • Уявіть і поміркуйте:

Земля так схожа на яйце:

Жовток, білок і шкаралуща,

Хто ж зніс його, прикрив крильцем

В безодні світу, вічно сущій?

А може, сонце золоте

То є рудесенькая квочка?

А у Землі-яйці росте,

Можливо, син її чи дочка?
  • Про які частини внутрішньої будови Землі ці загадки?

1. В глибині воно яріє,

Очевидно, червоніє.

Підставляє всім плече,

І пече, пече, пече...

Словом — як жовток в яйці,

Та не втримати в руці.

я

д

р

о

2. Дивина напівміфічна:

Отака собі... пластична

Водночас вона тверда,

Хоч тече, немов вода,

Бо розжарена страшенно

Всі це знають достеменно


м

а

н

т

і

я



3. У яйця є шкаралуща,

Шкіра різна всюдисуща

Ну а ця — праматір всіх

І не знати її гріх!


з

е

м

н

а

к

о

р

а



  • Про які оболонки Землі йдеться у цих загадках?
  1. З неї в квітні трави пнуться,

Десь потоки магми рвуться.

І стрясають сили злі,

Що таяться у Землі


л

і

т

о

с

ф

е

р

а



2. Легенька, прозора, не помічається

Як називається?


а

т

м

о

с

ф

е

р

а



  1. Зеленіє і квітує,

Тихо, лагідно воркує,

Над нектарами гуде,

По шляхах життя іде,

З грунту на поверхню рветься

Як це диво в світі зветься?


б

і

о

с

ф

е

р

а



  1. Голубіє, зеленіє,

Чи безоднею темніє,

Густо падає дощем.

Як це диво світу звем ?


г

і

д

р

о

с

ф

е

р

а



  1. Є усе в ній для життя:

Ліс і річка, поле й море,

Вітру страдницьке виття,

Людські радість, щастя, горе.

Словом все, що кожну мить

Свічкою життя горить.



г

е

о

г

р

а

ф

і

ч

н

а




о

б

о

л

о

н

к

а



ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.


Вчитель: Ми продовжуємо працювати і я пропоную Вам розгадати ще декілька загадок :
(Розгадування: глина , вапняк, вугілля, торф, крейда, сіль.)


Мене знали в віки давні,

Знають мене й нині

Бо служу я людям справно

Й називаюсь…( глина)


Не твердий, та корисний

Мене знає всяк

В морі я родився

Звуть мене …( вапняк)


А без мене піч не гріє

ТЕС мовчить, директор мліє

В шахтарів нема зарплати

Й електрики ніде взяти… (вугілля)


Як мене у землю кинеш ,

Від голоду не загинеш,

Бо від мене — так і знай

Значно вищий урожай…( торф)


Колір білий маю

Всіх у школі знаю

Пишу все гарно й чітко,

Боюся лиш ганчірки…( крейда)


Біла смерть, —кажуть про мене одні,
Білим золотом звуть мене інші
Та казка скаже, як за мене царі
Віддавали багатства свої…( сіль)

Вчитель: З поставленим завданням Ви впоралися.

Подивіться уважно на ці назви й скажіть, чи не нагадують вам вони щось з попередніх курсів;
  • Чим вони є ,і. що ви про них знаєте ?

(Діти здогадуються, що це корисні копалини)

Вчитель: Так це корисні копалини.
  • Пригадайте що ви про них знаєте?ь
  • Чи можна назвати їх гірськими породами та мінералами ?

Розповідь учителя:

З раннього дитинства, ступаючи по Землі, Ви натрапляєте на камінці, часом навіть не помічаючи їх. Каміння, це теж, не що інакше, як мінерали та гірські породи, із яких складається земна кора.

З ними ми й познайомимось сьогодні на уроці.
 
ІV. Вивчення нового матеріалу.


Оголошення теми, мети та завдань уроку.
Мета нашого уроку:
- Визначити що таке мінерали, що таке гірські породи та яке походження мінералів та гірських порід.
- Ознайомитися з колекцію гірських порід та мінералів.
- Визначити, що таке корисні копалини та на які групи вони поділяються?

Вчитель:
Пригадайте, будь – ласка, добре відому Вам казку про «Алібабу та 40 розбійників».

А також згадаємо такий епізод: «Печера… заплющте на хвилину очі й уявіть собі її .

- Що ви там бачите? ( Відповіді учнів).

- Ви бачите внутрішню будову нашої Землі , її мінерали та гірські породи.

Щоб добре засвоїти нову для Вас тему, ми проведемо дослідження, а допоможе нам у цьому підручник, карти і атласи, та виставка мінералів.


1.Мінерали та гірські породи

(Робота з текстом підручника — фронтально).

( §18 – познайомитися з визначенням понять «мінерали» й «гірські породи» та підібрати до них приклади).

2. Походження мінералів та гірських порід .

Прийом «Творча лабораторія». (Робота в парах : кожна пара учнів - один із типів гірських порід та мінералів)

1) Вивчити умови утворення гірських порід та мінералів і результати занести в таблицю, що є узагальненням спільної роботи.

Гірські породи

Магматичні


Осадові

Метаморфічні

Умови утворення










Приклади











2) Із загальної колекції відібрати необхідні зразки.
Фізкультхвилинка (муз пауза)

Фіззарядку для ледачих

Розпочнемо, друзі з вами:

Сядьмо прямо, руки в боки,

Похитаймо головами.

Підніміть угору руки,

Уперед їх простягніть

Потім голову до рук
Нижче кілька раз нагніть.

Повели плечима вправо

Повели плечима вліво.

Працювати готові знову

Наші розум, руки, тіло!

Продовжуємо нашу роботу, наступне завдання:
4.Корисні копалини.

  1. Прийом «Проблемне питання» .

Поміркуйте, яким чином та в яких галузях діяльності люди можуть використовувати гірські породи й мінерали?
  1. «Дерево розв'язань» — відповіді на проблемне запитання, обговорення та перехід до поняття «корисні копалини».

Цікавинки:

* Найвищий діючий вулкан Європи — Етна (3323 м) є справжньою природною копальнею: під час виверження в 1983 р. щодня з надр Землі надходило 2,5 кг золота, 9 кг срібла, а також багато цинку, олова ртуті,

* Вулкан Ґалерас в Колумбії під час виверження щодоби «випльовує» близько півкілограма золота. Він посідає перше місце у світі серед вулканів - «виробників» цього благородного металу, але розкидає золото на велику відстань, що робить його видобування економічно невигідним,

* Вулкан Ебеко, що діє на Курильських островах, можна порівняти з металургійним заводом. Річка Юр'єва, що витікає з розщілини в ньому, за добу виносить з його надр вглиб океану 35 тонн заліза та 60 тонн алюмінію.


V. Закріплення нових знань і умінь

«Географічне доміно»


(Учні отримують картки, на яких написано визначення та пояснення. Вони повинні скласти замкнуте коло, яке складається з запитання і відповіді)


Однорідні тіла, які складаються з однієї речовини називають:

мінералами

Сполучення кількох мінералів, або скупчення у великій кількості одного в земній корі називають:

гірськими породами

Гірські породи за походженням бувають:

магматичні,метаморфічні, осадові

Гірські породи, що утворились при застиганні магми:

магматичні

Граніти та лабрадорити належать до гірських порід:

магматичні

Гірські породи що утворились під дією повітря, води, живих організмів називають:

осадовими

Гірські породи, що утворились в результаті метаморфізму:

метаморфічні

Мармур належить до гірських порід :

метаморфічних

Вапняк належить до гірських порід:

осадових

Мінерали та гірські породи , які використовує людина називають:

корисними копалинами

Корисні копалини поділяють на групи:

рудні, паливні, нерудні

У земній корі налічується мінералів близько:

3000


Хвилинка гумору( сценка)
  • Які корисні копалини є у вашій місцевості?

Картопля, морква, буряк, — відповідає Юрко. (За 3. Друзем)

- А які на вашу думку гірські породи та мінерали зустрічаються на нашій місцевості: піски, глини , вапняки, солі.

Гра. «Знавці карти»

Гра. Спочатку вибираємо «крок» — відрізок, який будемо використовувати під час гри. Потім я називаю сторони горизонту, а учні виконують малюнок.


Наприклад:



  1. Північ.
  2. Схід.
  3. Південь.
  4. Захід.
  5. Північ.
  6. Північний схід.
  7. Південний схід.

Гра «Материки очима дітей»


Пропоную учням, відгадати контури материків на малюнках, і даю завдання виконати вдома свої малюнки материків.

(Під час виконання цього завдання учні демонструють свою індивідуальність, художні здібності, фантазію, своє бачення світу. Це ви­кликає позитивні емоції, розвиває любов до предмета й дає можливість кожній дитині проявити себе)


VІ.Підсумок уроку:
- визначення найактивніших учнів та оцінення;
- чи сподобався вам урок?
- Як на вашу думку, чи досягли ми мети нашого уроку?


VІІ. Домашнє завдання
1. Опрацювати параграф 18.
  1. Допитливим: підготуйтувати повідомлення: «Використання гірських порід та мінералів»;
  2. Спробувати зробити власну колекцію мінералів та гірських порід.