Структура книжки бібліотечно-бібліографічне заняття Мета
Вид материала | Документы |
СодержаниеДіти. Книжковий блок. Бібліотекар |
- Заняття Предмет, мета, завдання й структура курсу “Економіка природокористування”, 457.82kb.
- Ікурс (122) Вид заняття: семінарське заняття завдання тема: Рецепція римського права, 69.38kb.
- Тема заняття, 51.13kb.
- Тема заняття, 34.63kb.
- Тематичний план дисципліни > зміст практичних занять заняття Система, мета І зміст, 70.88kb.
- Тем а : «Рятуємо землю» (інтегроване заняття. Сфера «Природа») Мета, 42.22kb.
- Тема: Роль книжки в житті людини. Ознайомлення з навчальним предметом – літерату- рою, 92.9kb.
- Тематичний план дисципліни зміст практичних занять заняття Розвиток системних уявлень, 53.61kb.
- Вид заняття, 75.55kb.
- Методика планування навчального заняття у системі позашкільної освіти, 61.28kb.
СТРУКТУРА КНИЖКИ
Бібліотечно-бібліографічне заняття
Мета: вивчити структуру книжки, елементи, з яких вона складається. Навчитися визначати зміст та читацьке призначення книжки.
Обладнання: макет книжки (схема найпростішої структури книжки); комплект книжок для самостійної практичної роботи учнів (добирається так, щоб були представлені всі елементи структури книжки, про які йтиметься на уроці).
Хід заняття
Бібліотекар. Діти! Ви вже навчилися читати і подружилися з книжками. Усі відвідуєте шкільну або й районну бібліотеки, прочитали багато книг про міста і села України та свій рідний край, про символи країни, в якій живете, про рослини і тварини, про космічні кораблі, про життя дітей, про далекі цікаві мандрівки наших дослідників-науковців ...
Кожен із вас багато разів тримав у руках книжку, але мало хто замислювався над тим, з яких частин вона складається, для чого потрібен той чи інший її елемент і як, узявши книгу до рук, ще не знаючи її змісту, не читаючи ані сторінки, можна визначити, для кого вона призначена, хто її автор, з якого міста і в якому році вона прийшла до вас, хто малював малюнки, з яких окремих віршів, оповідань, казок вона складається ... Тільки грамотний читач, погортавши книжку, одразу зрозуміє, чи цікаво буде її читати.
На сьогоднішньому уроці ми з вами й ознайомимося з деякими елементами книжки, навчимося визначати, для чого призначена та чи інша книжка і про що написано в ній, тобто навчимося визначати її читацьке призначення.
Відкрийте свої зошити і запишіть тему нашого заняття.
(На столі у кожного учня повинна лежати книжка, з якою він буде працювати протягом уроку. На дошці доцільно розмістити таблицю або крейдою намалювати найпростішу схемну структури книжки (схема 2).)
Схема 2

(Після запису теми та мети уроку бібліотекар продовжує роботу.)
Бібліотекар. Діти! Перед кожним із вас лежить книжка. Візьміть її в руки. Зараз за допомогою таблиці на дошці ми визначимо структуру книжки, яку ви тримаєте в руках.
Отже, погляньмо на таблицю. Зі скількох основних елементів складається книжка?
(Діти відповідають: «З чотирьох».) Бібліотекар. Назвіть перший елемент.
Діти. Обкладинка.
(Бібліотекар показує обкладинку на своїй книжці, пропонує дітям продемонструвати цей елемент у їхніх книжках, дає короткі відомості про призначення обкладинки.)
Бібліотекар. Обкладинка (або палітурка) захищає книжку від пошкоджень і надає їй ошатного вигляду. Складається вона з двох частин - передньої та задньої. На передній сторінці можна знайти відомості про автора книги та назву. А якщо на обкладинці є ще й малюнок, то приблизно можна визначити зміст цієї книги.
(Далі бібліотекар пропонує дітям завдання: визначити за обкладинкою книжки, з якою учень працює, прізвище автора та приблизний зміст книжки за ілюстрацією.)
Бібліотекар (вказуючи на таблицю). Назвіть другий елемент структури книжки.
Діти. Титульна сторінка.
(на дошці - наступна таблиця чи схема (схема З ))

(Бібліотекар показує і пояснює елементи титульної сторінки.)
Бібліотекар. Які елементи титульної сторінки вам відомі? Покажіть і прочитайте в своїх книжках. З якою назвою ви зустрічаєтеся вперше?
Діти. Вихідні дані.
(Бібліотекар докладно зупиняється на понятті «вихідні дані», пояснює в доступній формі всі три елементи, пропонує учням знайти вихідні дані у своїх книжках.)
Запитання для закріплення вивченого:
- У яких містах видаються дитячі книжки? (За книжками, які лежать
перед читачами.)
- Які видавництва видають літературу для дітей?
- У якому році видано книжку, яка лежить перед вами?
- Покажіть і назвіть елементи титульної сторінки.
Бібліотекар. Назвіть третій елемент книжки.
Діти. Книжковий блок.
Бібліотекар. Книжка без палітурки - це і є книжковий блок. Він складається з друкованих аркушів. Друкований аркуш входить до складу книги у вигляді зошита, що має 16 або 32 сторінки. Порядкова нумерація сторінок книжки має назву колонцифри. Цифри нумерації можуть міститися зверху або знизу сторінки, посередині або збоку.
У дитячих книжках багато ілюстрацій - малюнків, фотографій, креслень тощо. Книжку з ілюстраціями цікавіше читати, тому що легше уявити собі те, що розповідає автор.
Останній елемент, про який ми сьогодні будемо говорити, має назву довідкова частина.
(На дошці - найпростіша схема довідкової частини ( схема 4))
Схема 4

Бібліотекар. Давайте проаналізуємо кожну частину.
Передмова. У стародавні часи будь-яку розповідь, історію на Русі називали «словом», наприклад, стародавня руська повість «Слово о полку Ігоревім». Це значення до наших днів збереглося в російському слові «предисловие», тобто перед «словом», розповіддю, або інакше - перед текстом.
Українською мовою це слово звучить як передмова, тобто те, що вміщується перед основним змістом, на початку кожної книжки. З цього невеликого тексту можна дізнатися, хто написав книжку, коли, у якій країні відбуваються події, для кого вона написана. У передмові може бути звернення до читачів: на що треба звернути увагу під час читання цієї книжки. Також у передмові може бути подано біографію письменника.
Звичайно передмова буває короткою, її можна прочитати прямо біля полиці. І ви відразу зрозумієте, треба вам читати цю книжку чи ні.
Подивіться кожен у свою книжку. Скажіть, чи є в ній передмова. Якщо є, то про що йдеться в ній.
(Діти працюють, шукають, відповідають.)
Бібліотекар. Ще один елемент довідкової частини - анотація.
Анотація - це короткий зміст тексту книжки. Міститься вона або на звороті титульної сторінки, або в кінці книжки.
Останній елемент довідкової частини - зміст.
Багато книжок складаються з окремих віршів, оповідань, казок. Для того щоб швидко знайти в книжці потрібний вірш або дізнатися, які казки розміщені в ній, треба подивитися у зміст. Він розміщується на початку або в кінці кожної книжки. У змісті перелічуються всі твори, які увійшли до книжки, у тому порядку, в якому вони надруковані. Поряд указується сторінка. Гортаючи книжку біля книжкової полиці, за самими назвами розділів чи оповідань можна здогадатися, про що вона.
(Для кращого засвоєння нових понять можна провести гру.)
Правила гри. Клас ділиться на три команди (по рядах), між якими проводиться змагання. Бібліотекар називає елементи книжки, командам потрібно якнайшвидше показати їх на своїх книжках, знайти за елементами структури своїх книжок цільове призначення книжки (для кого вона написана, адреса книги).
(Після закріплення матеріалу учням рекомендується всі схеми намалювати в зошитах.)
Домашнє завдання: підібрати з домашньої або зі шкільної бібліотеки книжку, в якій були б наявні вивчені елементи структури книжки; вміти пояснити структуру обраної книжки; намалювати титульну сторінку своєї улюбленої книжки.