Тема : Гоголь І Україна. Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й ратної звитяги українського народу в боротьбі за рідну землю

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
VIII. Фізкультхвилинка
Подобный материал:

Україна та її історія в літературі.

М.Гоголь (1809-1852) та його повість «Тарас Бульба».



Тема: Гоголь і Україна. Зображення в повісті любові до України, героїзму, мужності й ратної звитяги українського народу в боротьбі за рідну землю.


Мета: познайомити учнів з життєвим та творчим шляхом М.В.Гоголя; розкрити зв'язок з Україною та її культурою; розкрити роль Батьківщини, рідного краю в житті письменника та формування його світогляду, цільових орієнтирів; дати поняття «повість», «історична повість», проаналізувати зміст перших глав повісті, познайомитися з героями, з тим, як виховувалася у них любов до Батьківщини, мужність, здійснювалась фізична підготовка до захисту рідної країни;

продовжити формування навичок аналізу тексту, вміння встановлювати зв'язок з історією; виховувати культуру спілкування, уміння висловлювати свою точку зору, аргументуючи прикладами з тексту; на прикладі життя письменника виховувати працелюбність, почуття справедливості, високе громадянство та патріотизм.


Обладнання: Портрет М.В. Гоголя; слайди; ілюстрації до твору; виставка творів письменника; вислови М. Гоголя , які свідчать про любов до книги, до рідного краю, цільові орієнтири.


Тип уроку: Урок засвоєння нових знань, формування і подальшого вдосконалення умінь та навичок.


Хід уроку.
  1. Організаційний момент.

Доброго нам дня! У зв’язку з тим, що успіх любого творчого процесу залежить від його початку, то я рекомендую створити спокійну атмосферу для гармонізації внутрішнього стану, якій потрібен для народження надихання для подальшої співтворчості. Сядемо зручніше , посміхнемося собі, своїм однокласникам, побажаємо впевненості, успіху в розкритті своїх можливостей. Генрі Форд говорив: «Зібратися разом –це початок, триматися разом – це прогрес, працювати разом – це успіх.» Тож разом до роботи!

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Сьогодні ми починаємо вивчати нову тему « Україна та її історія в літературі». На вивчення теми відводиться 10 уроків. Ми познайомимося з творчістю письменників М.Гоголя та Райнера Марії Рільке. 25 .12. 08 р. у вас буде тематичне оцінювання. Питання до т/ о. та рекомендовану літературу ви знайдете на стенді : «Готуймося до тематичної атестації».

Сьогодні ми з вами здійснімо заочну подорож в минуле нашої країни , у 15 ст. ,для того, щоб зрозуміти історію свого народу, побачити, як письменник возвеличує її славних героїв. А допоможе нам Микола Васильович Гоголь, який тісно пов'язаний з двома спорідненими культурами – російською та українською.


  1. Оголошення теми, мети , епіграфу та очікуваних результатів уроку.

Слайди №1, 2, 3.


IV.Формування нових знань умінь, навичок.

Слайд №4, 5.

Біографічна довідка. Слово вчителя про життєвий та творчий шлях.

1. Сім*я. Батьки та їх зв’язки з літературою, театром.

2. Епізоди з життя юного Гоголя, які сприяли розвитку спостережливості та уваги до оточуючого.

3. Роки навчання.

4. Круг юнацького читання, літературні уподобання, ставлення до мистецтва.

5.Листи Гоголя до матері про книги, театр, цільові орієнтири.


V.Актуалізація опорних знань. Перевірка засвоєного.

Слайд №6.


VI.Слово учителя про Запорізьку Січ, козаків. Історична довідка.

Презентація слайду №7 .


VII. Перевірка засвоєного

Робота над слайдом №8.


VIII. Фізкультхвилинка


IX. Історія написання повісті.


У повісті «Тарас Бульба» немає точних дат. Гоголь дає лише приблизне уявлення про час подій. Він називає 15 ст. («Це був один із тих характерів, які могли виникнути лише у тяжкий 15 вік…), а ім’я гетьмана Остряниці, що згадується в творі, дає можливість віднести події повісті до 17 ст. У творі не прямо згадується і Северин Наливайко, котрий очолив повстання проти польських та українських панів. Другий похід у повісті очолив гетьман Остряниця та його радник Гуня. Це історичний факт 1638 року. Отже, події повісті могли відбуватися у досить широких межах – з 15 до 17 століття. Гоголь зближує історичні часи, він створює у повісті час умовний, міфічний, в якому сконцентрувалася вся українська історія. Письменник прагнув досягти достовірності не стільки у фактах, скільки відтворити сам дух козацтва, показати ті вчинки, що вплинули на формування української нації.


Поняття «повість», «історична повість». Перегляд слайду №9.


X.Постановка проблемного питання.

Чим відрізняється зображення історії в історичній літературі та в художній?

Слайд 10, 11.

Аналітична робота за змістом 1-го розділу.

XI. Робота в групах.
  1. Риси характеру Остапа.
  2. Риси характеру Андрія.


XII. Повідомлення результатів роботи в групах.


XIII.Підсумок уроку.

1.Гра «Слово, речення , питання, відповідь »( по вивченому матеріалу).

2.Як ви розумієте епіграф уроку?

3. Чи здійснилися ваші очікування від уроку?

4.Яку цікаву інформацію ви отримали на уроці, чи зможете її застосувати в житті?

Оцінка роботи класу. Плани на наступний урок.


XIV. Домашнє завдання.

Опрацювати статтю підручника про М.В.Гоголя.с.111.

Вивчити поняття «повість»-с.110.

Знати історію написання повісті.

Прочитати II-IIIр.

I-II рівні - Виписати цитати з II глави для характеристики Остапа та Андрія.

III – підготувати повідомлення про ставлення батьків до синів.

Випереджальне завдання : підготувати презентацію буклету « 200 – річчю М.Гоголя присвячується.»

Література :

  1. Матеріали з Інтернет – сайтів.
  2. В.Н.Дробот.»Изучение биографии писателя в школе». Киев. «Радянська школа», 1988. С.33-43.
  3. О.М. Ніколенко.»Вивчення зарубіжної літератури у 7 класі.» Харків. Видавництво «Ранок». «Веста»2002. С.83-89.