Метод бесіди як засіб формування природничих знань дітей молодшого шкільного віку

Курсовой проект - Педагогика

Другие курсовые по предмету Педагогика

>ДОДАТОК А

 

АНКЕТА

 

1. Які методи навчання Ви використовуєте на уроках природознавства?

2. Чи використовуєте Ви бесіду на уроках природознавства як метод навчання:

а) Так; б) Ні.

3. Які види бесіди Ви використовуєте?

4. Які основні критерії відбору питань для бесіди використовуєте Ви:

а) поділ змісту матеріалу на великі частини;

б) поділ змісту матеріалу на малі частини;

в)поділ змісту матеріалу на смислові частини;

г) створення системи питань;

д) побудова бесіди за принципом наступності;

е) запитання конкретні за змістом;

є) запитання можуть бути невизначеними;

ж) використання альтернативних питань;

з) Ваш варіант

5. На яких етапах уроку Ви використовуєте бесіду?

6. Чи вважаєте Ви бесіду ефективним методом навчання? Чому?

7. Як Ви вважаєте, як впливає бесіда на уроках природознавства на формування особистості учня?

ДОДАТОК Б

 

Конспект уроку з курсу Я і Україна З клас.

Тема. Чим живляться тварини. Ланцюги живлення.

Мета. Формувати поняття рослиноїдна, хижа і всеїдна тварини, вміння розрізняти тварин за способом живлення; поглибити поняття ланцюги живлення; формувати вміння аналізувати обєкти природи, встановлювати взаємозвязки між ними; розвивати увагу, мовлення, мислення; виховувати бережливе ставлення до тварин на підставі осмислення цих взаємозвязків.

Обладнання. 1. У кожного учня: підручник, робочий зошит, щоденник спостереження, ручка, кольорові олівці, малюнок тварини, сигнали числа 4 до 12 (бали), текст вірша Наш дивний світ (на одній парті), чисті аркуші паперу. 2. Магнітофон, аудіокасети із записом голосів птахів, пісні Щебетала пташечка (укр. народна пісня), вальсу чи польки.

Оформлення дошки. 1. Тема уроку. 2. План розповіді про тварину. 3. Таблиці для запису видів тварин. Записані назви груп: а) Звірі. Птахи. Комахи. Плазуни. Земноводні. б) Рослиноїдні. Хижі. Всеїдні. (Під назвою кожної групи залишається місце не менш ніж для 3-х наступних записів). 4. Малюнки різних тварин. 5. Ребус Весняні місяці. 6. Малюнок: капусти, зайця, вовка. 7. На трьох плакатах: ланцюжки живлення. 6. Малюнок Весна з використанням предметів, що описані у вірші Наш дивний світ. На переносних дошках: №1 віршик для фізкультхвилинки; №2 план роботи на уроці.

Тип уроку. Комбінований.

Хід уроку

І. Організація класу

Перевірте один в одного порядок на партах.

Сьогодні ми будемо частіше, ніж будь-коли працювати в парах. Це ваші пропозиції, і я їх виконую. Приготуйте обладнання для спільної роботи: підібраний вірш, розповідь, малюнок тварини, чисті аркуші паперу.

ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності

1.Слово вчителя.

Ви прокидаєтесь вранці, і починаєте новий день. А чи відомо вам, коли прокидається від сну природа? На Землі ранком року є перший місяць весни.

Спробуємо розбудити сонечко знайомою уже вам закличкою:

 

Вийди, вийди , сонечко,

На дідове полечко,

На бабине зіллячко,

На наше подвірячко,

На красиві квіточки,

На маленькі діточки.

Тут вони граються,

Тебе дожидаються.

 

Сонечко прокинулось, посміхнулось, і все навкруги стало оживати.

2. Поетична хвилинка.

(Дівчинка і хлопчик читають вірш, використовуючи малюнок).

 

Наш дивний світ такий, як казка:

Он в небі хмаронька пливе.

Тож бережи його, будь ласка,

Все в ньому гарне і живе.

Он квітка полумям палає,

І ясне сонечко блищить,

Чарівна пташечка співає,

Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.

 

Щоб милуватися цією красою, берегти її, треба цей дивосвіт знати. Багато що ви уже знаєте: і про хмари, і про сонечко, і про рослини. А про тварин ми вивчаємо.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

Ознайомимося із темою уроку. Чи все вам зрозуміло? На цій переносній дошці записаний план уроку.

ІV. Підсумки спостереження за зимовою погодою

1. Виступи синоптиків і прогностиків.

Закінчилася зима. Синоптики від кожної групи, підійдіть до стендів і підбийте підсумки, якою була зима:

- ясною, хмарною чи похмурою (залежить від кількості певних днів)?

- дощовою, сніжною чи сухою?

- які ще явища природи були взимку?

- якою була найвища і найнижча температура?

- що корисного зробили наші учні , які цікавинки в пригоді знайшли?

-Прогностики доповідають, які прикмети підтвердились, а які ні. Чому?

(На питання вчителя Які три місяці весни? синоптики приготували ребуси).

Синоптики наступної чергової групи, стежте за погодою, за змінами в природі весною.

Прогностики, ознайомте всіх із прикметами весни.

3. Бесіда з учнями.

Яке завдання у нас, знавців і любителів природи, зараз, у перші дні весни? Так, зустріти перелітних птахів. Що для цього необхідно зробити? Розвісити шпаківні, а цим самим врятувати рослинний світ.

Учні готують інформаційні повідомлення про птахів.

V. Перевірка домашнього завдання

1. Фронтальна перевірка.

1) Гра Хто більше.

Називаємо тварин, які належать до групи звірів. Учні першого ряду називають, а учні інших рядів доповнюють. Потім називаємо птахів (починають учні другого ряду) і, нарешті, комах (починають учні третього ряду).

Вчитель визначає команду-переможця (ряд, що назвав більше тварин).

2) Розповідь про обрану тварину за планом.

Учні розповідають один одному (взаємооцінювання).