Тема. Екосистема- самостійний рівень організації живої природи І результат спільного історичного розвитку видів
Вид материала | Урок |
- Рекомендації щодо організації самоосвіти учнів на літній період з біології, 71.42kb.
- План Еволюційні уявлення до Чарлза Дарвіна. Виникнення вчення Чарлза Дарвіна, 68.5kb.
- Національний Університет "Києво-Могилянська Академія", 204.91kb.
- План Історія ставлення суспільства до природи в процесі індустріального розвитку виробництва., 1839.39kb.
- Рівень національної самосвідомості на Волині та Галичині на початку, 152.31kb.
- Мислення І мова мислення (міркування): визначення І осбливості, 360.61kb.
- Мислення І мова мислення (міркування): визначення І осбливості, 363.47kb.
- Мислення І мова мислення (міркування): визначення І осбливості, 364.04kb.
- Тема: Образи природи Криму. Створення романтичного автопортрета, розкриття психологічного, 233.42kb.
- Програма фахового іспиту для вступників на освітньо-кваліфікаційний рівень, 102.23kb.
1 2
Тема. Екосистема- самостійний рівень організації живої природи і результат спільного історичного розвитку видів.
Інтегрований
системно-узагальнюючий урок-тренінг.
^ Вчитель біології
Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ст.
Нижньосірогозького району
Херсонської області
Пантелей Г.Г.
1
Тема. Екосистема-самостійний рівень організації живої природи і результат спільного історичного розвитку видів.
Мета. Систематизувати й узагальнити знання учнів
про поняття, структуру та значення екосистем.
Формувати науковий світогляд, виховувати
любов та бережливе відношення до оточуючого
світу.
Розвивати логічне мислення, вміння спостерігати,
досліджувати,розв”язувати вправи, задачи з екології.
Тип уроку. Системно-узагальнюючий.
Методи навчання: урок-тренінг з використанням ІКТ.
Обладнання: мультимедійна дошка, комп”ютерні презентації вчителя та учнів, ноутбук.
^ Хронометраж уроку-тренінгу
№п\п | Етап уроку-тренінгу | Час\хв.\ |
1. | Орг.момент | 1хв. |
2. | Мотивація навчальної діяльності | 2хв. |
3. | Очікування | 2хв. |
4. | Завдання №1 | 1хв. |
5. | Завдання №2 | 4хв. |
6. | Зворотній зв”язок №1 | 2хв. |
7. | Вправа,,Знайомство” | 4хв. |
8. | Зворотній зв”язок №2 | 1хв. |
9. | Робота професіоналів | 12хв. |
10. | Психологічна хвилинка | 4хв. |
11. | Вправа,,Знай! Доведи! Порівняй!” | 8хв. |
12. | Вправа,,,Досліди! Спрогнозуй!” | 9хв. |
13. | Робота кіностудії ,,Карта вражень” | 6хв. |
14. | Вправа,,Модель поведінки” | 9хв. |
15. | Вправа,,Творча уява” | 7хв. |
16. | Вправа,,Посади Сад Вдячності” | 4хв. |
17. | Зворотній зв”язок№3,,Розшифруй життєві ситуації” | 3хв. |
18. | Вправа,,Повітряні кулі” | 3хв. |
19. | Прощання.Вправа,,Майбутнє планети Земля” | 6хв. |
20. | Домашнє завдання | 2хв. |
2
^ План і хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
,,Ведіть дітей у природу...”- висловлював таку думку
В.О.Сухомлинський. Мабуть тому, що спостереження за пробудженням живої природи є одним з напрямків дослідження. ,,Із спостережень не тільки черпаються знання, у спостереженнях знання живуть..,”- говорив він.
Тож слова даного вірша нехай будуть девізом С-У уроку-тренінгу на тему,,Екосистема-самостійний рівень організації живої природи і результат спільного
історичного розвитку видів”.
Девіз: Є просто храм,
Є храм науки,
А є іще природи храм
З деревами, що простягли руки
Назустріч сонцю і вітрам.
3
Стоїть він тут цілодобово
Живе у спеку і у холод.
В свої обійма він прийма всіх,
Хто йому допомага!
ІІІ. Систематизація і узагальнення знань.
Дійсно, найцінніший скарб планети Земля-жива природа:
-Рослини
-Тварини
-Людина
_
(Під музику демонструються слайди всіх компонентів живої природи).
І в природі ці компоненти життя співіснують, утворюють живий комплекс-екологічні системи.
Вправа,,Очікування”
-Що ви очікуєте від уроку-тренінгу?
Свої міркування учні кріплять до осі планети Земля
на маленьких земних кульках. Якщо
очікування здійсняться – жити безмежному храму природи на планеті Земля!
4
Завдання№1. Прслухайте вірш Ліни Костенко, виявіть типи екосистем
в даному творі.
Ще назва є, а річки вже немає,
Усохли верби, вижовкли рови,
І дика качка тоскно обминає
Рудиментарні залишки багви.
І тільки степ, і тільки спека, спека,
І озерявини проблиски скупі,
І той у небі зморений лелека.
І те гніздо лелече на стовпі
Куди ти ділась, річенько? Воскресни!
І берегів потріскані вуста.
Барвистих лук не знають твої весни,
І світить спека ребрами моста.
(Учні виявляють екосистеми степу, річки, луки).
Для їх існування потрібні умови, тож перша умова життя
^ Храма Природи -,,Екосистемна злива” опорних термінів.
Завдання№2. Поставте термінологічні питання до всі опорних термінів, дайте їм означення.
-Екологічна система-...
-Екологічна ніша-...
-Сукцесія-...
-Біоценоз-…
-Прдуценти-...
5.
-Фітоценоз-...
-Чисельність популяції-...
-Консументи-...
-Фітофаги-...
-Саморегуляція-…
-Симбіоз-…
-Піраміда чисел-…
-Фототрофи-…
-Редуценти-…
-Біом-…
-Автотрофи-…
Зворотній зв”язок. –Які типи екосистем існують?
Екосистеми:
-Природні - (ліс,степ,річка,лука)
-Штучні – (Агроценози: парк ,сквер, став, поле, сад).
Вправа,,Знайомство”.
Назвати вид екосистеми і надати йому поетичної окраси.
(Наприклад, 1- учень:,, Мені подобається ліс восени.
Знаєш,що таке Батьківщина?
Батьківщина-це ліс осінній,
Це домівка твоя і школа,
6.
І гаряче сонячне коло…”
2-й учень:,,Я обожнюю сад, як штучно створену екосистему.
Я візьму граблі й лопату
Та зроблю грядку в саду,
Посаджу на них я м”яту,
Чорнобривці розведу...”
3-й учень:,,Мені подобається річка, як водна екосистема.
Хай на землі не помирають ріки,
Хай стороною обминає їх біда,
Хай чистою зостанеться навіки
Студена і смачна жива вода!”
Зворотній зв”язок№1.- Виявіть загальні особливості названих вами екосистем.(1.Біологічна система на рівні біоценозу.
2. Певна структура в екосистемі.
3.Діють трофічні зв”язки.
4.Існує коло обіг речовин.
5.Єдині властивості: цілісність,
здатність до саморегуляції, самовідтворення,
діє правило екологічної піраміди).
Друга умова життя Храма Природи-чітка структура екосистем, їх властивостей та особливостей.
^ Розв”яжуть дані питання професіонали(об”єднання у групи)
Інформаційне повідомлення групи біологів про структуру екосистем.
( Екологічна система-це комплекс взаємопов”язаних видів один з одним та з абіотичними компонентами середовища.Структура екосистеми включає:
-абіотичну частину (1.кліматичний режим, хімічні і фізичні характеристики; 2.неорганічні речовини( макро-, мікроелементи та деякі органічні речовини, що формують гумус).
7.
-біотичну частину
(3.продуценти-виробники органічної речовини; автотрофні організми, зелені фотосинтезуючі рослини;
4.консументи-споживачі органічної речовини: тварини;
5.редуценти-бактерії, гриби, віруси, ті, що руйнують мертві й живі організми..або відпрацьовану до стану простих неорганічних сполук.)
Інформаційне повідомлення групи фізіологів-психологів(здатність до саморегуляції,самоорганізації, саморозвитку.
^ Психологічна сторінка:
-Чи можна дану властивість віднести до організації життя людини?
-В чому це проявиться на даному уроці-тренінгу? Спрогнозуйте!
(Самоорганізованість учнів на уроці допоможе активізувати навчальну роботу, співпрацювати у групі, активної взаємодії учень-учень, учень-вчитель.
Саморозвиток - в навчальній творчій діяльності, вмінні створювати мультимедійні презентації до тем розділу, вміння розкривати теоретичні питання за блок-опорою, виявляти терміни, давати означення опорнимм термінам розділу).
8.
Ключовий процес, що відбувається в екосистемах-перенесення речовини та енергії.
^ Завдання групі систематиків .-Розкрити поняття про ланцюги живлення, їх типи. (Мультимедійна презентація учнів).
Загальна схема ланцюга живлення:
Зелені рослини | Тварини рослиноїдні | Тварини-хижаки | Руйнівники органічних решток |
Продуценти | Консументи І порядку | Консументи ІІ порядку | Редуценти |
| | | |
| | | |
Типи трофічних ланцюгів:
-Ланцюги видання:
Ланцюги розкладання (детритні)
9.
Детрит-дрібні частки мінералізованої органічної речовини, що залишились від померлих організмів, це їжа для детритофагів( лат. детрітус, грец. фагос-пожиратель)- бактерій, дощових червів, грибів, які є їжею для вторинних детритофагів-інфузорій, амеб, личинок комах. А це - трофічна база для вторинних консументів.
^ Завдання групі математиків-екологів-медиків.
-В чому полягає правило екологічної піраміди?
-В чому спільність і відміна у запропонованих схемах?
Британський еколог і зоолог Чарлз Ельтон(1900-1991) сформулював положення: кількісь особин, що утворюють послідовний ланцюг живлення, неухильно зменшується. Цю закономірність зображують графічно у вигляді піраміди-піраміда Елтона.Співвідношення у продуктивності різних трофічних рівнів екосистеми дістало назву правила екологічної піраміди: маса кожної подальшої ланки ланцюга живлення прогресивно зменшується в середньому у 10 разів.
^ Типи екологічних пірамід:
-піраміда чисел(кількість особин на кожному трофічному рівні);
-піраміда біомаси(кількість органічної речовини, синтезованої на кожному рівні);
-піраміда енергії(величина потоку енергії).
^ Значення екологічної піраміди:
- можна оцінити кількість речовин і енергії на кожному з трофічних рівнів;
- дозволяє порівняти різні екосистеми.
Третя умова життєдіяльності Храма природи-єдність існування екологічних систем в біосфері.
Вправа,,Знай! Доведи! Порівняй!”
10.
(Мультимедійна y презентація учнівських проектів ,,Екосистеми”).
Об”єднання учнів у групи:
1-,,Ліс”,
2-,,Степ”,
3-,,Водойма”,
4-,,Парк”,
5-,,Поле”,
6-,,Став”.
План презентації:
- Характеристика екосистеми.
- Поетична сторінка.
- Бережливе ставлення до існуючих видів у екосистемах.
- Значення компонентів живої природи для людини( у медицині,
у суспільстві...)
Знову працюють професіонали в кожній групі:
а) ботаніки-досліджують видову різноманітність рослин даної екологічної системи,
б)екологи- визначають стан досліджуваної території,
в)картографи-креслять картосхему розміщення екосистеми,
г)зоологи-досліджують видову різноманітність тварин,
д)метеорологи-досліджують абіотичні фактори середовища.
^ Зворотній зв”язок.
-Чи можна провести аналогію даного вірша із сучасною дійсністю існування біоценоза прісної водойми та біоценоза става рідного краю?
Люди майбутнього!
Будьте дбайливі.
Ви маєте досвід тисячоліть.
природа й людина-єдине ціле!
їх нерозумно ділить!
Вчіть і досліджуйте рідну природу
і для нащадків своїх збережіть!
^ Вправа:,,Досліди! Спрогнозуй!”
Завдання. Дослідити екосистеми станцій екологічної стежини Нижньосірогозької ЗОШ І-ІІІ ступенів-це один з напрямків дії екологічного проекту ,,Клуба друзів планети Земля”.
Об”єднання у групи:
1-ст.№5-Нижньосірогозький став,
2-ст.№3,,.Шкільний парк ,
11.
3-ст.№4,.Алея Пам”яті, сквер ім..19-го танкового корпусу