Тема: Водний транспорт України. Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Тип уроку
Хід уроку
Подобный материал:
Тема: Водний транспорт України.

Мета:
  • охарактеризувати водний транспорт України, розкрити його роль у господарстві країни, визначити проблеми та перспективи розвитку водного транспорту, дати визначення понять «водний транспорт», «каботаж» та його види, визначити техніко-економічні особливості водного транспорту,здійснювати між предметні зв’язки ;
  • розвивати само активність, зацікавленість, загальну самосвідомість, удосконалювати вміння роботи в групах, користуватися різними джерелами інформації та проводити їх аналіз;
  • виховувати в учнів активну життєву позицію, взаємодопомогу, само активність.

Тип уроку : комбінований.

Метод: словесний , наочний, дослідницько – пошуковий

Форми організації роботи: індивідуальні, групові, колективні.

Обладнання : підручники, атласи, мультимедійний комплекс, роздатковий матеріал.

Підготовчий етап: за 2 тижні група з трьох учнів отримує завдання підготувати проект і оформити його у вигляді презентації «Історія розвитку морського транспорту України»

ХІД УРОКУ:

І. Організаційний етап.

Доброго дня! Сідайте. Подивіться один на одного, посміхніться і подумки побажайте успіхів один одному на уроці..

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь

«Бліц опитування»
  1. Які види транспорту ви знаєте?
  2. Який вид транспорту характеризується доступністю та вантажопідйомністю? ( залізничний)
  3. Дайте визначення понять: вантажообіг, транспортна система, паса жирообіг
  4. Функції транспорту в господарстві країни.

Виконання наступних завдань проводиться одночасно, 2 учні працюють біля карти , решта виконує тести. 3 учні , які вчаться на «4» виконують завдання «Лото»


Тестування «Географічна дуель»
  1. Провідне місце в Україні в 2 учні працюють біля карти

перевезені пасажирів і вантажів у кожного своя карточка з займає: завданнями. №1: Харків,

а) автомобільний; Одеса , Київ, Львів, Чоп

б) річковий; Полтава, Донецьк.

в) авіаційний. №2: Дніпропетровськ, Бахмач,

2. Яке з перерахованих міст є Запоріжжя, Знам’янка ,

великим залізничним вузлом ? Сімферополь, Тернопіль, Житомир.

а) Дніпродзержинськ;

б) Ясинувата;

в) Нікополь.

3. Який вид транспорту займає

1 місце за вантажообігом ?

а) автомобільний;

б) залізничний;

в) трубопровідний.

4. Який вид транспорту займає

1 місце в перевезенні пасажирів?

а) автомобільний;

б) залізничний;

в) гужовий.

5. Основний показник роботи транспорту:

а) вантажообіг;

б) вантажопідйомність.

6 . До сухопутного виду транспорту відносять:

а) трубопровідний;

б) автомобільний;

в) електронний.

«Лото»

Автомобільний

Залізничний
























  1. Провідний вид транспорту;
  2. Швидкий та маневровий;
  3. Не залежить від кліматичних умов;
  4. Висока собівартість;
  5. Дорогі будівництво та експлуатація;
  6. Одночасно є можливість масового транспортування вантажів та пасажирів;
  7. 1 місце за паса жирообігом;
  8. Особливе значення для обслуговування сільського господарства.

ІІІ. Мотивація.

Які види транспорту були відомі на території України до ХІХ ст? ( кінний, морський, річковий).

Які види транспорту забезпечують зв'язок України, насамперед з іншими країнами? (морський, авіаційний)

Вчитель. Водний транспорт давніший за походженням, аніж сухопутний. Він використовувався ще з часів мезоліту (близько VIII тис. до н. є.)

Вигідне географічне розташування етнічної території України на історично сформованих шляхах між Північчю і Півднем, Заходом і Сходом, густа гідромережа визначили важливе значення місцевих водних шляхів сполучення і вплинули на видову структуру водного транспорту. Вже у період Київської Русі був відомий у Європі шлях «із варяг у греки», який проходив Дніпром через Київ і з'єднував Балтійське море з Візантійською столицею Константинополем. Тоді ж, за свідченнями давньоруських літописців, по Дністру транспортували сіль із Прикарпаття.

ІV. Вивчення нової теми.

Під час пояснення вчителя відбувається мультимедійна презентація теми.
  1. Особливості водного транспорту.
  2. Передумови розвитку.
  3. Особливості морського транспорту.
  4. Історія розвитку морського флоту України (учнівська презентація)
  5. Роль морського транспорту
  6. Морські порти їх характеристика.
  7. Паромні переправи.
  8. Особливості річкового транспорту.
  9. Роль річкового транспорту.
  10. Судноплавні річки та річкові порти.
  11. Проблеми та перспективи розвитку водного транспорту (робота в групах).

V. Закріплення вивченого матеріалу.
  1. Назвіть особливості морського транспорту.
  2. Назвіть особливості річкового транспорту.

Виправте помилки в тексті.

Водний транспорт країни представлений річковим транспортом. В основному перевозить будівельні матеріали. Єдина судноплавна річка України – Дніпро. Річковий транспорт має найнижчу середню швидкість серед видів транспорту, але є найдорожчим. Потребує повної реконструкції свого господарства. Головний порт країни – Одеса.

Прийом «Вірю – не вірю»

Чи вірите ви, що
  1. морський транспорт забезпечує зовнішній зв'язок України. +
  2. річковий транспорт найдешевший. +
  3. річковий транспорт найшвидший вид транспорту. –
  4. у морському транспорті переважають вантажні перевезення. +
  5. найбільша паромна переправа діє в Херсоні. –
  6. річковий транспорт потребує повної реконструкції своєї технічної бази. +
  7. в Україні функціонує більше 30 торгових портів. – (22)
  8. найбільшої морської слави Україна зажила за часів козаків. +
  9. місто-порт в Азовському морі, що має паромну переправу з Таманню (Росія) – Керч. +
  10. найбільшим річковим портом є Київ.+
  11. Україна має транспортний зв'язок по Дунаю з Польщею. –
  12. за обсягом пасажирських перевезень водний транспорт займає І місце. -



VІ. Підсумок уроку.

Рефлексія:
  1. Яка інформація вразила вас особисто на уроці?
  2. Які знання з уроку є важливими для формування у вас цілісного сприйняття матеріалу.

VІІ. Домашнє завдання.

Опрацювати № 33, порівняти розвиток автомобільного, залізничного та водного транспорту в Сумській області, № 2055*; випереджальне – повітряний, трубопровідний транспорт (цікаві відомості).