Антону Павловичу Чехову відбудеться 150 років. Ізараз я запрошую вас у заочну віртуальну подорож на батьківщину письменника, в місто Таганрог, що в Росії. Адопоможуть мені в цьому наші учні. Запис теми урок

Вид материалаУрок

Содержание


1.Слово вчителя.
4.Робота з епіграфом.
5.Слово вчителя
6.Словникова робота
7.Питання на сприйняття тексту
8.Робота з текстом.
9. Читання в особах: Очумєлов і Прохор стр. 61. Робота в парах
10. Творча робота. Складання
Розвиток дії
Подобный материал:
Тема А.П.Чехов «Хамелеон»


Мета: ознайомити учнів з відомостями про життя і творчість А.П.Чехова, з поняттям «оповідання» та його жанровими особливостями, розвивати навички аналізу художнього тексту, виховувати негативне ставлення до людських вад.


Обладнання: слайди «Батьківщина Чехова», виставка його творів, портрет письменника


У людини повинно бути

все прекрасним: і обличчя,

і одяг, і душа, і думки

А.П.Чехов

Хід уроку


І. Оголошення теми, мети і завдань уроку.


ІІ. Новий матеріал.

1.Слово вчителя.

Сьогодні ми починаємо вивчати творчість письменника, ім’я якого вам, гадаю, добре відоме. В січні 2010 року Антону Павловичу Чехову відбудеться 150 років. І зараз я запрошую вас у заочну віртуальну подорож на батьківщину письменника, в місто Таганрог, що в Росії. А допоможуть мені в цьому наші учні.


2.Запис теми уроку в зошити.


3.Презентація творчості письменника за допомогою мультимедійних засобів


Слайд №1 Портрет А.П.Чехова





Перед вами портрет великого російського письменника ХІХ століття Антона Павловича Чехова. Усі, хто знали письменника, підкреслювали його делікатність, терпіння, чемність.


Слайд №2 Музей «Дім Чехова»




Антон Павлович Чехов народився 17 січня 1860 року в Таганрозі, портовому місті на березі Азовського моря. «Дім Чехова» - найстаріший чеховський музей Росії. Саме тут з’явився на світ третій син купця Павла Чехова – Антон.


Слайд №3 Музей «Лавка Чехових»




Родина Чехових орендувала цей дім з 1869 по 1874 рік. Переїзд в цей дім був пов’язаний із торгівельною діяльністю батька, який примушував дітей працювати в лавці, спостерігати за торгівлею. Враження від життя в цьому домі знайшли втілення в оповідання «Ванька», «Спати хочеться», «Три роки»


Слайд №4 Павло Єгорович і Євгенія Яківна Чехови


Батько Чехова, Павло Єгорович, був обдарованою людиною: любив малювати, грав на скрипці, захоплювався співом, був регентом церковного хору. Антон Павлович говорив про себе та своїх братів і сестру: «Талант у нас від батька, а душа від матері». Природні здібності батька передалася і його дітям: Олександр, Антон і Михайло стали письменниками, Микола – художником, Марія та Іван – педагогами.


Слайд№5 Гімназія, в якій навчався Чехов




Учився Чехов спочатку у місцевій грецькій школі, а потім у гімназії. Зараз тут знаходиться літературний музей Чехова. На роки навчання у гімназії припадають перші проби пера письменника. Не лише учні, а й уся місцева інтелігенція залюбки читала фейлетони «Антоші Чехоне» (так талановитого учня прозвав учитель словесності).

Слайд №6 Драматичний театр імені Чехова




Рано захопився Чехов театром і літературою. Саме театр заронив у душу вразливого хлопчика перші іскри любові до мистецтва. Але ж своє майбутнє Чехов вирішив присвятити медицині. В 1879 році вступив до Московського університету на медичний факультет. Ще будучи студентом Чехов пише оповідання і друкується в різних гумористичних журналах: «Стрекоза», «Будильник», «Сверчок». В цей час вийшли в світ такі, як «Хірургія», «Хамелеон», «Товстий і тонкий». Після закінчення університету працював земським лікарем. Але все-таки прийшов час, коли Чехову довелося покинути цю роботу. Він став професійним письменником. За життя Чехова на сцені театру були поставлені всі його п’єси. В 1944 році театру було присвоєно ім’я Чехова.


Слайд №7 Чехов з артистами





Новий етап у творчості Чехова пов’язаний з драматургією. Найвидатніші п’єси «Дядя Ваня», «Три сестри», «Вишневий сад», «Чайка». Саме «Чайка» стала символом Московського Художнього театру.


Слайд №8 Пам’ятник Чехову





Чехов і зараз з нами, бо він вірив у людей і вважав, що «у людини повинно бути все прекрасним: і обличчя, і одяг, і душа, і думки».


4.Робота з епіграфом.

- Як ви гадаєте, чому саме ці слова я обрала епіграфом до нашого уроку?


(Своїми творами Чехов допомагав людині стати саме такою. Усе життя Чехов прагнув, щоб люди стали «кращими» і свято вірив у можливість цього.)


5.Слово вчителя

А.Чехов відомий як майстер оповідання. З деякими творами ми ознайомилися на наших уроках. Але спочатку слід засвоїти нове поняття з теорії літератури.


6.Словникова робота Запис в зошитах.


Слайд №9 Оповідання – невеликий прозовий твір, сюжет якого заснований на одному епізоді (зрідка кількох) з життя якогось персонажа (іноді кількох). Для оповідання характерні стислі описи, чіткий за будовою сюжет.


- А тепер давайте з’ясуємо, що вам відомо про хамелеона?

( Ящірка, яка змінює колір в залежності від оточуючого середовища.)


7.Питання на сприйняття тексту

- Чому оповідання має назву «Хамелеон»?

- Кого у творі названо хамелеоном?

(Очумєлова)
  • Чи всі слова вам зрозумілі?


ФІЗХВИЛИНКА


8.Робота з текстом.


1) Де відбувається дія оповідання? (На базарній площі)

2) Назвіть головних персонажів.(Поліцейський наглядач Очумєлов, городовий, золотар Хрюкін.)

3) Яка пригода сталася на площі? (Золотаря Хрюкіна вкусила за палець собака.)

Слайд №10



Кого з героїв ви пізнали на ілюстрації?

Зачитайте уривок, який відповідає ілюстрації.


4) Знайдіть і зачитайте опис Очумєлова.

5) Чи однаково поводить себе герой протягом твору? Від чого змінюється його поведінка? (Поведінка Очумєлова змінюється в залежності від того, кому належить собака.)

6) Як зовні проявляються зміни у поведінці? Зачитайте. (Очумєлов то знімає шинель, то одягає. Він то суворо кашляє, то його обличчя заливає солодка усмішка, то вимовляє незрозуміле «угу-у-у».)

9. Читання в особах: Очумєлов і Прохор стр. 61. Робота в парах.

7) Дайте характеристику поведінки Очумєлова. (Перед читачем постає людина, для якої головне чиношанування, страх перед начальством)

8) Які почуття викликає у вас цей персонаж? (Почуття зневаги. Це дрібна людина, підлабузник.)

10. Творча робота. Складання сенкану до образу Очумєлова

11.Застосування знань з теорії літератури


Експозиція – місце у творі, де читач знайомиться з часом, місцем подій, персонажами

Зав’язка – подія, з якої розпочинається основний конфлікт твору

Розвиток дії – кілька подій, що змінюють одна одну, в яких розгортається конфлікт

Кульмінація – найвища точка у розвитку конфлікту

Розв’язка – логічне завершення родій.
  • Доведіть, що твір «Хамелеон» є оповіданням. Визначте елементи композиції.

Слайд №11


Оповідання


Експозиція

Зображення базарної площі




Зав’язка

Собака вкусила Хрюкіна




Розвиток дії

Очумєлов розслідує цю подію




Кульмінація

З’ясовується, що собака брата генерала




Розв’язка

Собаку забирають, натовп регоче над Хрюкіним

Складена схема свідчить, що «Хамелеон» являється саме оповіданням.

ІІІ.Підсумок уроку


- Як ви вважаєте, чи є актуальною сьогодні проблема, яку висвітлює автор в оповіданні «Хамелеон»?


(Так, тому що із підлабузництвом і плазуванням ми ще часто зустрічаємося в житті і це не кращі риси характеру людини).


ОГОЛОШЕННЯ ОЦІНОК


ІV. Домашнє завдання

І варіант – дібрати 6 запитань для інтервью з письменником.

ІІ варіант – скласти 6 запитань для літературного диктанту за текстом.


Волноваська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №7


А.П.Чехов

«ХАМЕЛЕОН»


Клочек Т.І.,

учитель

російської мови та літератури


2009 рік