Запорізької міської ради запорізької області

Вид материалаДокументы

Содержание


Терміни та поняття
Тип уроку
Хід уроку
Подобный материал:

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

ВІДДІЛ ОСВІТИ ХОРТИЦЬКОЇ РАЙАДМІНІСТРАЦІЇ

ЗАПОРІЗЬКА ЗАГАЛЬНООСВІТНЯ ШКОЛА І – ІІІ СТУПЕНІВ № 92

ЗАПОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ


Відкритий урок на тему:

«Нюхова і смакова сенсорні системи»

(9 клас)


м. Запоріжжя

2011 – 2012 р.



Мета:

розкрити роль запаху і смаку для людини; розвивати вміння знаходити поясанення біологічним процесам, використрвуючи знання з інших предметів; встановити значення аналізаторів в житті людини, можливі сфери застосування знань про них.

Терміни та поняття:

нюхова сенсорна система, шок, пахучі ре­човини, запахи, гранична концентрація пахучої речовини, стереохі­мічна теорія запахів, смаковий аналізатор, стереохімічна гіпотеза сприйняття смаку, смаковий поріг.

Тип уроку:

засвоєння нових знань.

Інформаційне забезпечення:

таблиці зі схемами будови нюхової та смакової сенсорних систем


ХІД УРОКУ


І. Актуалізація опорних знань.


Тестування: виберіть окремо ознаки зорового і слухового аналізаторів.

1) Складається з трьох основних частин: рецепторів, нерва, зони кори. 2) Рецептори знаходяться в органі чуття.
  1. Рецептори - палички та колбочки.
  2. Рецептори розташовані в кортієвому органі.

5) Сприймає фотони.
  1. Сприймає коливання середовища.
  2. Провідну роль виконує друга пара нервів.
  3. Провідну роль виконує восьма пара нервів.
  1. Зона кори знаходиться в висковій частині кори.
  2. Зона кори знаходиться в потиличній частині кори.
  3. Аналізатор може адаптуватися.
  4. Причина виникнення нервового імпульсу - біохімічні процеси.
  5. Причина виникнення нервового імпульсу - біофізичні процеси.
  6. У внутрішній частині органу чуття є ендо- та перилімфа.
  7. Може взаємодіяти з іншими аналізаторами.
  8. Має пороги чутливості.
  9. Має ціліарне тіло.
  1. Має гелікотрему.
  2. Має скловидне тіло.


ІІ . Мотивація навчальної діяльності


У світі пахощів та смаків багато дивного. Якщо для сма­ку існують визначені категорії солоного, кислого, солодкого та гірко­го, для кольорових відчуттів — червоного, жовтого, зеленого тощо, то уявленні про пахощі суто індивідуальне.

Запах — це властивість певних речовин, що сприймається відповідними органами чуттів. Аналог такого органа придумали каліфорнійські вчені. Це — механічний ніс, який сприймає набагато більшу кількість запахів та їх відтінків, ніж людина. Дослідження свідчать, що звичайна людина здатна розрізняти 2 - 3 сотні запахів.

— Як сприймаються запахи?
  • Які органи відповідають за формування смакових відчуттів?
  • Чи існує взаємозв’язок між смаковою та нюховою сенсорними
    системами?


ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

Нюхові відчуття в людини значно поступаються перед відповідни­ми відчуттями тварин. Адже,відомо, що собака може відчути запах, навіть коли це кілька молекул в 1 см3. Слони мають не менш розвине­ний нюх. Слон, якого вели до цирку через місто, почав трощити вітрину і не заспокоївся доти, поки не став воло­дарем флакона парфумів, яким користувалася його дресирувальниця. Подібних прикладів можна навести безліч.

Медики з’ясували, що аромати володіють лікувальною дією, що і стало основою аромотерапії. Існують запахи аба їх поєднання, завдя­ки яким можна значно покращити стан здоров’я — підвищити праце­здатність, знизити втомлюваність і кволість, поліпшити самопочуття.

Мистецтво поєднання різних запахів у єдину композицію існує вже не одне тисячоліття. Еффні олії та пахощі виксіристовувалися ще в давні часи, особливо на сході. Залежно від захворювання того чи іншого органа не-обхідно вдихати специфічннй запах лаванди, м’яти, шавлії, полину, чеб­рецю тощо. Нині в багатьох лабораторіях світу розробяяються речовини, які впливають на здоров’я людини, підвищують настрій, викликають добре самопочуття.

Завдання для «експертних» груп

Для групи 1

З’ясуйте, яку будову має нюхова сенсорна система, за допомогою § 57. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 36. Докладніше ознайомтеся з, класифіка­цією запахів.

Нюхова сенсорна система




Носова порожнина




Нюх і мозок




Сприйняття запаху










Функції

Нюхова зона

Підкоркові центри

Нюхові нерви

Нюхова цибулина

Квітковий

Гнилісний

Фруктовий

Горілий

Пряний

Смолянистий




Захист

Зволоження

Теплорегуляція

Нюх

Дихання

Мозк


Рецепторна зона 5 см3

Для групи 2

Ознайомтеся з механізмом сприйняття запахів, за допомогою § 57. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 36.

Для групи 3

З’ясуйте, яке значення має смак. Ознайомтеся з класифікацією смаків. Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 37.

Смакова сенсорна система




Ротова порожнина




Рецептор




Смаковий поріг










Язик


Солодкий

Гіркий

Солоний

Кислий

7,9 пари нервів


Довгастий мозок


Таламус


Кора

Стеріохімічна теорія

Для групи 4

Опрацюйте матеріал про механізм сприйняття смакового подраз­нення за допомогою § 57 . Використовуйте схему у робочих зошитах на с. 37.

В «експертних» групах діти спершу обговорюють питання (5 - 6 хв), потім складають план повідомлення. Якіщо в учнів виникають труднощі, учитель допомагає їм.

На завершення проводиться аналіз діяльності під час вивчення запропонованого матеріалу.


ІV. Узагальнення та систематизація знань

В історичній мініатюрі В. Пікуля «Запашна симфонія життя» є такий цікавий епізод. До молодої дівчини Шарлоти залицяються двоє супер­ників: відомий співак і бідний парфюмер. На концерт свого суперника парфюмер приносить великий кошик фіалок і ставить його на кришку рояля. Співак з ганьбою втікає з дому дівчини, 6о не може взяти жодної високої ноти. Виявляється, парфюмер добре знав, що запах фіалок здатний зруйнувати гармонію голосових зв’язок.
  • Як ви гадаєте, яким професіям потрібен нюх?
  • Де в практиці можна застосувати знання про нюх?
  • Чому яблуко та цибуля здаються приблизно однакового, солодкого смаку?
  • Чому при нежиті людина втрачає апетит?
  • Чим пояснити пристрасть південних народів до гострої їжі?


V. Підсумки уроку.

Інноваційна вправа «Незакінчене речення»
    • Я задоволений тому, що на уроці ...
    • Мені не сподобалося на уроці ...
    • Я вважаю, що найкраще матеріал теми «Сенсорні системи» опа­нував...


VІ. Домашнє завдання.

1) § 57 вивчити.

2) Підготуватися до тематичното оцінювання.