Конкурс знавців рідного краю «Моя Мала Батьківщина»
Вид материала | Конкурс |
- Конкурс проводиться з метою виховання в учнівської молоді любові до рідного краю, шанобливого, 58.36kb.
- Урок літератури рідного краю для 10 класу Тема: «Образ рідного села Валер’янівки, 154.89kb.
- Герасименко Вікторія Вікторівна, методист цдют №5 тел. 712-17-46 методичні рекомендації, 190.98kb.
- Цінних природних об'єктів протягом 2011 року були проведені І та ІІ етап Всеукраїнської, 299.82kb.
- План-конспект Першого уроку в 3 класі Автор: Аліна Олександрівна Ткаченко, вчитель, 101.9kb.
- Моя мала Батьківщина Шевченків край: побачив світ я в селі Трахтемирові Канівського, 1909.72kb.
- " Найкраща у світі – моя Україна – у цілому світі одна!, 94.77kb.
- Конкурс-гра «Я люблю Україну» Мета, 82.6kb.
- Історія рідного краю, 1340.61kb.
- Міністерство освіти І науки україни наказ, 149.57kb.
Комунальний заклад
«Запорізький обласнй центр туризму і краєзнавства учнівської молоді»
Запорізької обласної ради
Гурток екологічного краєзнавства і туризму ЮНЕКО КЗ «ЗОЦТКУМ» ЗОР
Конкурс знавців рідного краю
«Моя Мала Батьківщина»
ІІ тур – Туристсько-краєзнавчі ресурси
Унікальні
природні та історико-культурні об’єкти і території Запорізького краю, перспективні для науково-пізнавального туризму
розробка заняття
до тематичного блоку навчальної програми гуртків краєзнавчого профілю
(початковий рівень)
«Туристсько-рекреаційні можливості Запорізького краю, видатні дати, люди, події»
Автор-укладач: Шелегеда Віталій Іванович,
заступник директора КЗ «ЗОЦТКУМ» ЗОР, керівник гуртка «Екологічне краєзнавство і туризм»
Запоріжжя, 2011
Дисципліна «Екологічне краєзнавство і туризм»
(початковий рівень)
Тема: Унікальні природні та історико-культурні об’єкти і території Запорізького краю, перспективні для науково-пізнавального туризму
Мета: активізувати знання учнів про цікаві природні та історичні об’єкти краю. Формувати поняття рекреація, туризм (екскурсійно- і науково-пізнавальний туризм). Зацікавити їх в необхідності вивчення і збереження природної та історико-культурної спадщини краю, сприяти вихованню патріотизму і гордості за свій карй, думки про його неповторність і унікальність.
Обладнання: фізико-географічна карта Запорізької області, фотографії (або медіа-проектор з комп’ютером, буклети, краєзнавча література, листи ватману, фломастери
Форма проведення: розповідь, бесіда, гра, практична робота з картою.
Порядок проведения
- ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Вправи-криголами, які зближують учнів між собою, наближають викладача до учнів.
Криголам «Твоя думка»
(обмін думками з приводу можливостей Запорізької області для розвитку екскурсійно- і науково-пізнавального туризму).
- Якщо, на вашу думку, приймати участь у туристичних подорожах і пошукових експедиціях – добра справа, підніміть руку.
- Якщо ви приймали участь у туристичних подорожах або експедиціях і жили в наметах – підніміть руку і помашіть єю.
- Якщо ви знаєте назву трьох об’єктів, які є природною гордістю Запорізького краю, почешіть свій ніс.
- Якщо ви знаєте назву трьох історико-культурних об’єктів, які є історичною спадщиною Запорожжя, плесніть у долоні.
Завдання “Продовжіть речення”
1. Я вважаю цікавим подорожувати по Запорізькій області, тому що ___________________________________________________
2. Я вважаю не цікавим подорожувати по Запорізькій області, тому що ___________________________________________________
Підсумок: Що ви дізналися з цих завдань? Що ви дізналися про себе? Чи дізналися один про одного щось таке, чого не знали досі?
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
Сьогодні наше заняття буде присвячене питанню «Чи є в нашому краї місця, цікаві для проведення туристичних подорожей або пошукових експедицій».
Форма проведення заняття – пошук з використанням фізико-географічної карти.
Правила пошуку: я буду вам розповідати історії або легенди про минуле і сучасне Запорізького краю, а ви повинні знайти на карті місцевість, район або об’єкт, про який йде мова і дати йому оцінку (за 5-ти бальною шкалою) з точки зору його цікавості як для мешканців Запорожжя, так і всієї України.
Актуалізація вмінь роботи з картою – вправа-вікторина «Фізико-географічне карта».
Керівник ділить гурток на декілька груп по 2-5 чоловік, залежно від кількості дітей і наявності физико-географічних карт краю.
Після цього він ставить питання, а члени груп усно відповідають на них. За правильну відповідь група заробляє + 1 бал, за неправильний – (мінус) 1 бал. Найбільш дружною і компетентною стає група, що набрала найбільшу кількість балів.
1. Яким кольором на карті позначають височини?
2. Як називається височина на сході Запорізької області?
3. Яким кольором на карті позначають низовини?
4. Як називається низовина на півдні Запорізької області?
5. Як визначити масштаб карти?
6. Як визначити по карті відстань між двома об'єктами?
7. Як на карті позначені річки, залізничні, асфальтові, грунтові дороги?
8. У якому напрямі тече річка Дніпро?
9. Як визначити на карті правий і лівий берег річки?
10. У якій частині області (у центрі, на півдні, сході, заході або півночі) знаходиться ваш населений пункт?
3. ОСНОВНА ЧАСТИНА
Ігра – вправа «Чи знаєшь ти свій край?»
Правила гри. Керівник розповідає історії і легенди про минуле і сьогодення Запорізького краю, а учасники гри повинні знайти на фізико-географічній карті області місцевість, район або об'єкт, про який йде мова.
Розповідь 1
Є у Запорізькому краї місце, уникальніше якого немає, мабуть, у всій Україні.
Це – острів, причому найбільший річковий острів не тільки в Україні, але і в Європі: його довжина 12 км., а ширина – в середньому 2,5 км. Тут на невеликій ділянці суші площею близько 3 тисяч га представлені зразки всіх ландшафтів і природних комплексів півдня України: степ, балки, байраки, ліс, плавні, скелі, луки. Зростає на острові більше 1 тисячі видів рослин, з яких близько 800 – представників дикорослої флори. Мешкає 30 видів звірів, 120 видів птахів, 10 видів плазунів, 5 видів земноводних.
Сам острів - геологічна пам'ятка. Вік гранітів, що виходять на денну поверхню острова, складає близько 2 млрд. років – вони свідки зародження життя на Землі.
Історія острова така багата, що її з лишком вистачило б на цілу державу середніх розмірів.
За даними археологічних досліджень острів жилий вже з епохи палеоліту. Тут виявлені залишки поселень, могильники, знаряддя праці і полювання стародавніх народів і племен.
У 972 році, повертаючись з походу, в бою з печенігами загинув київський князь Святослав. Легенда стверджує, що це відбулося на острові.
У 1223 році острів був місцем збору російських князів перед битвою з татаро-монголами на річці Калці. А в кінці 15 - початку 16 століть цей острів – надійний притулок для тих, хто ховався від феодального і національного гніту – став одним із центрів формування Запорізького козацтва, а потім і плацдармом січовиків при захисті південних меж від турецько-татарської агресії. І всі ці природні, біологічні, географічні, історичні, археологічні об'єкти знаходяться, фактично, в центрі промислового гіганта, яким є місто Запоріжжя.
Питання. Як називається острів? Покажіть на карті його місцеположення.
Дати інформацію про острів можна декілька інакше.
Акцентувати увагу дітей на одному або декількох об'єктах (подіях) острова. Наприклад, детальніше описати події, пов'язані із загибеллю Святослава. І якщо діти швидко визначать назву об'єкту, подальшу інформацію про острів перетворити на бесіду, спираючись на знання самих дітей.
Закінчити розповідь про Хортицю необхідно інформацією про те, хто і за яких обставин вперше заявив про необхідність охорони і збереження природної і культурної спадщини острова, і як змінювався статус острова у 20 столітті.
Вперше вголос про необхідність збереження для нащадків історико-культурної і природної спадщини острова на Дніпрі заявив в 1910 році фундатор першої в Російській імперії природоохоронної організації “Хортицької спілки охоронників природи» Петро Пилипович Бузук, вчитель природознавства Хортицького центрального училища. “В России нет закона, защищающего красивые виды в природе. А население удивительно неразумно пользуется природой, даже варварски. Поэтому я обратился с призывом к населению основать общество охранителей природы, целью которого стало бы сохранение животного, растительного, а также «минерального мира», распространение знаний о природе, и, прежде всего – о природе края» - писав він у своїх статтях.
За Радянських часів відношення до острова Хортиця поступово змінювалося, що відзначилося на його статусі.
В 1958 році острів Хортиця оголошений пам’яткою природи місцевого значення.
В 1963р. – пам’яткою природи загальнодержавного значення.
В 1965р. – державним історико-культурним заповідником.
В 1974р. – державним геологічним заказником “Дніпровські пороги”.
В 1993р. – національним історико-культурним заповідником “Хортиця”.
У 2008 році за підсумками Всеукраїнського народного голосування острів Хортиця увійшов до переліку семи історико-культурних чудес України. Тому сьогодні острів Хортиця – історична і природна святиня і гордість не тільки жителів Запорізького краю, але і всієї України.
Розповідь 2.
У давньому літопису «Повесть временных лет» розповідається.
«В 1224 году явился к границам Древней Руси народ незнаемый, пришла неслыханная рать, безбожные татары, о которых никто хорошо не знает, кто они и откуда пришли, и что у них за язык, и какого они племени, и какая у них вера. Поплинивши многие страны, пришли они в землю Половецкую».
Питання. Покажіть на карті Запорізької області територію, де у 1224 році знаходилася земля половецька?
«Половцы не могли противиться им и побежали к Днепру. Хан их Котян пришел с поклоном к князю Мстиславу Галицкому и ко всем князьям русским, поднес им богатые дары, коней, верблюдов и невольниц и сказал: «Татары отняли нашу землю нынче, а завтра вашу возьмут. Так защитите нас. Если же не поможете нам, то мы нынче иссечены будем, а вы будете завтра иссечены».
Князья думали и, наконец, решились помогать Котяну. Совет у них был в городе Киеве, где говорили так: «Лучше нам татар принять на чужой земле, чем на своей».
И пошли русские князья к Днепру со множеством людей и стали у Хортицы, на броде»
Питання. Знайдіть на карті острів Хортицю і можливе місце броду через Дніпро. Відповідь обгрунтуйте.
«Оттуда шли восемь дней до реки Калки, где встретили главную силу татарскую»
Питання. Якщо припустити, що в день озброєна російська дружина проходила 20 км., вкажіть на карті можливе місце, куди дружина могла дійти за 8 днів, враховуючи, що там повинна бути річка.
«Перешли русские дружины реку Калку, и только несколько князей остались на этом берегу. Началась битва. Татары уже бежали, крепко бились русские полки, как вдруг половцы побежали и потоптали станы князей русских, а князья не успели ополчиться: тогда полки русские смялись, настала сеча лютая, и русские полки были побеждены.
Князья, оставшиеся в степи, видя беду, не тронулись с места, потому что была между ними и воевавшими большая распря. Они стояли на горе над рекою Калкою, место тут было каменистое. Они огородились кольями и бились из своего укрепления с татарами три дня, но были разбиты».
Питання. Вкажіть на карті можливе місце битви, враховуючи вказані в літописі орієнтири: «гора над річкою», «місце кам'янисте».
«Татары, взявшие князей, раздавили их, положивши под доски, сверху которых сами сели обедать. Других князей гнали до Днепра и шестерых убили. Из остального войска разве десятый вернулся домой. И была победа на всех князей русских, какой никогда не бывало от начала Русской земли».
Питання. Де ж відбувалася ця битва, що так безславно закінчилася для російських князів?
Обговорення. За однією з версій битва проходила на межі Запорізької і Донецької областей. Саме тут, Донецький кристалічний кряж, що йде під землею, виходить на денну поверхню, утворюючи мініатюрну гірську країну серед безкрайніх степів.
Питання. А як в даний час називається ця місцевість?
Зараз в цьому місці розташований унікальний природний заповідник «Кам'яні Могили», в якому охороняються і вивчаються кам'янисті степи Приазовської височини. Велика частина заповідника – дві гряди гранітних скель, які тягнуться паралельно з півдня на північ. Між ними рівнинна падь, заросла рызнотравно-типчаково-ковиловим степом.
Само урочище разом з гранітними масивами в давнину називалося Бес-там, тобто П'ять Каменів - зі всього нагромадження скель і валунів виділяються найвищі п'ять вершин – двісті з гаком метрів над рівнем моря. Трохи нижче – над рівнем степу.
На східній межі заповідника протікає річка Караташ (Кара-таш – в перекладі з тюрского Чорний Камінь).
З вершини найвищого «каменя» - гори Гостра (близько 300 м над рівнем моря) добре видно межиріччя Малого Кальчика і Кальця. Як видно, річки з назвою Калка тут немає, зате є річки Малий Кальчик, Калець, Кара-таш. Адже з часу битви пройшло 800 років.
Флора заповідника налічує 485 видів вищих рослин (представники цілинного справжніх і кам'янистих степів, гранітних скель, лучних і коловодних ділянок). Серед них вузькі эндемики – деревій голий і волошка ложноблідочешуйчата – рідкісні види України і всієї планети, які за межами заповідника ніде більше не зустрічаються.
Тваринний світ декілька збіднений, що пов'язане з невеликою площею заповідної території (456 га), своєрідністю рельєфу і грунтового покриву. Це типові мешканці степу. Тут водяться лисиці, зайці, гризуни (миші, полівки, хом'яки, ховрахи), степовий тхір, ласка, сліпак звичайний. Пташиний світ в заповіднику багатший, ніж світ ссавців. Тут літають жайворонки, вівсянки, куріпки, перепілки та інші птахи.
Завдання. Знайдіть на карті заповідник «Кам'яні Могили». У якому адміністративному районі області він знаходиться?
Створений заповідник «Кам'яні Могили» у 1927 році, розташований в Розівському районі Запорізької області. У 1961 році Кам'яні Могили увійшли як філіал до складу Українського державного степового заповідника.
Таким чином, на території Запорізької області розташовано два заповідники: Національний історико-культурний заповідник «Хортиця» і державний природний заповідник «Кам'яні Могили».
Питання. У 2008 році Указом Президента України на території Запорізької області був створений ще один заповідник. Як називається заповідник, і де він знаходиться?
Обговорення. Інформація про цей заповідник знаходиться у третій розповіді. Тому, якщо діти не знають відповіді, педагог продовжує гру. Якщо ж знають, пропонує знайти об'єкт на карті, розповідь перетворює на бесіду.
Розповідь 3
У ногайців, що мешкали в наших південних степах раніше, є легенда.
Викликав до себе аллах богатиря Богура, наказав носити камені з найближчого гірського кряжа і скласти з них на березі р. Молочної горб. Та такий, щоб стоячи на його вершині, можна було оглядати весь степ.
Завдання. Знайдіть на карті р. Молочну, витік і гирло річки. До якого басейну відноситься р. Молочна?
Богур взявся за роботу і, щоб прискорити процес споруди «оглядової вежі», пішов на хитрість: почав нещільно укладати камені. Справа пішла швидше. Але якось, доставляючи на вершину черговий камінь, Богур оступився, провалився в щілину, що утворилася між нещільно укладеними каменями, загруз і помер з голоду. Так виникла купа каменів, що формою нагадує могилу. Могила Богура, або Богур-гора (Богур-даг).
Питання. Як називається цей пам'ятник природи і де він знаходиться? Звідки узялися ці камені в голому безкрайньому степу?
Обговорення.
Пам'ятник природи називається «Кам'яна Могила» і розташований він в Мелітопольському районі на березі р. Молочноъ неподалік від села Терпіння.
Завдання. Знайдіть на карті с.Терпіння і геологічний пам'ятник природи «Кам'яна Могила».
Каменям цим щонайменше 16 мільйонів років. В ті часи значна частина Запорізької області була покрита теплим морем Сармата, північне побережжя якого знаходилося приблизно там, де зараз розташовано село Терпіння. У цьому місці в море впадала бурхлива річка, що несла тисячі кубометрів води. Поступово в гирлі річки росла піщана глиба – величезний моноліт, утворений з річкових наносів. Пройшов час, море відступило на південь, а нерукотворна статуя з пісковика залишилася на суші. Вітри засипали глибу пиловими наносами, талі льодовикові води знов відкопали її. Піщана зцементована водою глиба потрапила під дію вітру, дощів, сонця і морозу. Її підмивала річка. Моноліт тріскався від різких перепадів температури, від власної тяжкості, шматки його відколювалися і сповзали по схилу.
Так, серед безкрайніх степів, на абсолютній рівнині виник кам'яний острів, утворений пісковиком.
Люди з давніх часів звернули увагу на унікальний кам'яний острів серед степу і зробили його місцем священним. Археологи серед печер і гротів Кам'яної Могили виявили безліч наскальних малюнків і написів, вік яких складає близько 7 тисяч років.
Сьогодні поряд з Кам'яною Могилою знаходиться музей, а сам пам'ятник природи у 2008 році Указом Президента оголошений Національним історико-культурним заповідником України.
ПІДСУМОК ОСНОВНОЇ ЧАСТИНИ
Ми знайшли на карті тільки 3 об'єкти, які мають великий науковий і пізнавальний інтерес, і до яких можна зробити туристську подорож, пізнавальну екскурсію або краєзнавчу експедицію.
А які цікаві об'єкти нашого краю знаєте ви?
ІГРА – АУКЦІОН “Кто більше” - конкурс серед учнів на знання цікавих об’єктів області.
Учням дається одна хвилина, впродовж якої вони повинні пригадати і записати в зошит історико-культурні або природні об'єкти, які з їхньої точки зору представляють інтерес для проведення туристсько-краєзнавчих подорожей або експедицій. Перемагає учасник, який назве найбільшу кількість об'єктів.
Другий варіант гри - учасник ігри, який на протязі 10 секунд не може назвати об’єкт, випадає із ігри. Перемагає останній знавець.
4. ВИСНОВОК ЗАНЯТТЯ
Це тільки початок нашої подорожі, тому що цікавих об'єктів на території Запорізького краю налічується:
- природних об'єктів, занесених до природно-заповідного фонду області, - близько 300;
- історико-культурних, внесених до кадастру пам'яток історії і культури – більше 3 тисяч.
І у кожного з них є своя, у тому числі нерозгадана, історія.
На Україні, без сумніву, є місця привабливіші, ніж Запорізька область – безкрайній, безлісий, майже повністю розораний степ. Там течуть бурхливі річки, ростуть первинні ліси, тягнуться блакитні озера, піднімаються увись величні гори. І це чудово, що незборима сила тягне нас удалину, дізнатися, як живуть інші народи і національності, захопитися красою природи інших регіонів, в дальніх мандрах пізнати самих себе.
Але не менш важливе знати і пам'ятати, що ми діти свого краю, у якого є своя історія, свої природні ландшафти, своя культура і традиції. Знати і примножувати цю спадщину – це єдиний шлях відчувати себе вільним і гордим в будь-якій частині не тільки України, але і всього світу.
5. ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОСТІЙНОЇ РОБОТИ
У шкільній або місцевій бібліотеці знайдіть книги або журнали, в яких розповідається про унікальні об'єкти Запорізького краю. Запишіть автора книги (статті) і її назву. Підготуйте невеликий виступ-розповідь про об'єкт, до якого ви хотіли б зробити подорож.
ЛІтература
- Геологические памятники Украины. Справочник.
- Заповедники СССР. Заповедники Украины и Молдавии / под редакцией В.Е.Соловьева – М.: «Мысль». – 1987.
- Методика изучения географии Запорожской области. / под ред. Войлошникова В.Д. – Запорожье-Мелитополь: МГПИ. – 1980.
- Соловьев С.М. Чтения и рассказы по истории России. – М.: «Правда». – 1989.
- Сушко К.И. Заповедное Запорожье. – Днепропетровск: «Проминь». – 1981.
- Сушко К.И. Наедине с Хортицей. - Днепропетровск: «Проминь». – 1986.
- Сушко К.И., Юхимчук Л.П. Путеводитель по Хортице. - Днепропетровск: «Проминь». – 1989.