Радіація та її види. Природний радіаційний фон Мета уроку
Вид материала | Урок |
- Поглинута та еквівалентна дози йонізуючого випромінювання. Дозиметри. Природний радіоактивний, 58.77kb.
- Тема уроку, 138.93kb.
- Тема уроку. Панас Мирний. Життєвий І творчий шлях письменника. Мета уроку, 87.23kb.
- Тема уроку: Базові структури алгоритмів. Слідування, розгалуження, повторення. Мета, 51.73kb.
- Хімічна дія світла та її використання. 11 клас. Мета уроку, 40.34kb.
- План Урок. Елементи уроку Взаємозв'язок типу І структури уроку Форми роботи на уроці, 186.36kb.
- Кушнарьов Максим Сергійович, вчитель трудового навчання Свердловського ліцею №1 Трудове, 78.9kb.
- Види аналізу уроку, 81.82kb.
- Тема уроку, 58.75kb.
- Тема уроку Практична робота, 20.05kb.
Радіація та її види. Природний радіаційний фон
Мета уроку: дати учням поняття про радіацію та її види. Розширити знання про природний радіаційний фон та його значення для еволюції. Навчити учнів, як треба поводитись на випадок радіаційного забруднення місцевості.
Прилади та обладнання: дозиметричний прилад «Белла», таблиця «Цивільна оборона» (IV), таблиця «Допустимі дози опромінення», альбоми «Засоби індивідуального захисту», фотоальбом «Чорнобильський репортаж».
Хід уроку
На минулому уроці ми ходили на екскурсію в пожежну частину, де оглянули «Пожежно-технічну виставку». Зараз коротко підведемо підсумки вивченої теми «Пожежна безпека».
Запитання:
- Чим запам'яталась екскурсія на «Пожежно - технічну виставку»?
- Що нового ви дізнались під час екскурсії? Що можете сказати про професію пожежника?
- Розкажіть, в яких галузях народного господарства електричний струм полегшує
працю людини, приносить користь, а коли він несе смертельну небезпеку.
- Чи е людське тіло провідником електричного струму? Які ураження може викликати електричний струм, проходячи крізь тіло людини?
- Як правильно надати допомогу людині, яка перебуває під дією електричного струму?
Сьогодні ми починаємо новий чотиригодинний цикл «Радіаційна безпека».
Радіаційна безпека — це комплекс заходів, що зумовлюють безпечні умови роботи з радіоактивними речовинами та джерелами іонізуючих випромінювань.
Радіоактивне випромінювання є невід'ємною частиною світу, в якому ми живемо; саме життя на планеті Земля виникло на тлі цих випромінювань.
— То що ж таке радіація?
Радіація (від лат. «гасііаіїо») — сяяння, опромінення. Отже, радіація — це випромінювання. Радіація буває теплова, сонячна, космічна, радіоактивна.
Кожна жива істота на Землі постійно зазнає дії радіації. Вона іде до нас з космосу, глибин Землі і навіть від живих організмів.
Космічна радіація — це сильнодіюче випромінювання, яке проходить у Землю на великі глибини.
Сонячна радіація має широкий спектр: від радіохвиль до гамма-випромінювання. Ми постійно зазнаємо впливу сонячної радіації.
Наша Земля теж випромінює радіацію, бо містить різноманітні радіоактивні речовини. І, зрозуміло, в тих місцях, де є природні поклади уранових чи плутонових руд, радіаційне випромінювання сильніше. Радіаційний фон теж, відповідно, вищий.
Радіоактивні ізотопи (калію, вуглецю та ін.) є і в нашому організмі, тому ми теж є джерелом радіації.
Тому радіаційний фон визначається сумарним випромінюванням радіоактивних ізотопів.
Запишіть у зошити визначення:
Природний радіаційний фон — це випромінювання, яке утворене природними радіоактивними речовинами, що містяться в земній корі, повітрі, воді, ґрунті, рослинах, в організмі тварин і людини, а також випромінювання, що надходить з космосу.
Впродовж біологічної історії Землі цей фон практично залишався незмінним, обумовлюючи дозу радіації близько 10-3 Гн/'рік, яку одержує будь-який організм. Вважається, що ця доза не викликає видимих біологічних змін. Більше того, вона є необхідною для існування життя на Землі в тій формі, в якій воно існує.
Рівень радіації, або природний радіаційний фон, можна виміряти за допомогою дозиметра. Зараз, особливо після аварій на ЧАЕС, промисловість випускає різні дозиметричні прилади.
Ось побутовий дозиметр «Белла». Виміряємо рівень радіації у нас в класі.
12 — 13 мр/год.
13 широкого спектру випромінювань наші органи чуття сприймають тільки невелику
частину у вигляді сонячного світла і тепла, світла зірок і місяця. Інші види випромінювань
(ультрафіолетове, рентгенівське, космічне, радіоактивне) ми можемо виявити тільки за
допомогою приладів. Але хоч наші органи чуття не вловлюють таку радіацію, вона
постійно діє на нас і залишає свої сліди.
Притча про Езопа
Одного разу рабові Езопу його господар Ксантос наказав купити на базарі те, що найкраще в світі. Езоп, відомий своєю мудрістю, купив язик. Здивованому господареві він пояснив, що немає нічого кращого, ніж язик, бо він допомагає людям зрозуміти одне одного, служить ключем до знань, є джерелом правди і мудрості.
Наступного дня Ксантос звелів своєму слузі принести з базару найгіршу річ. Езоп знову приніс язик, стверджуючи, що в світі немає нічого гіршого, ніж язик — джерело брехні, винуватця сварок, наклепів.
Пройшло більше 20 століть, і перед людством постала подібна дилема:
атом і радіація, яку він випромінює, можуть стати для нас джерелом благополуччя або джерелом загибелі, найкращим або найгіршим предметом.
Залишимось ми в історії як нерозумне покоління чи як люди, які перемогли голод, хвороби, смерть? Це залежить від нас самих.
Отож, радіація дволика, і її зле обличчя нам загрожує. Але чи здатні ми повною мірою оцінити її добру сторону? Односторонній підхід найчастіше приводить до односторонньої оцінки. Справді, як не можна завжди тільки вихваляти животворні сонячні промені, так не можна радіоактивному випромінюванню приписувати тільки руйнівну властивість. У Сухумі в науково - дослідному інституті провели експеримент: мишей протягом 6 місяців, кожного дня по 5 — 7 годин витримували на сонці. Потім, коли провели обстеження, виявилось, що 80% мишей захворіли на рак шкіри. Отже, навіть сонячні промені, без яких неможливе життя на Землі, в надмірних дозах—шкідливі.
Коли свого часу Ейнштейна запитали, чи небезпечна атомна енергія для людства, він відповів: «Не більше, ніж коробка сірників, річ тільки у тому, до чиїх рук вона потрапить». Не можна на сьогоднішньому уроці не згадати трагедію нашого народу, сумний ювілей якої ми будемо відзначати цього місяця. Як сказав американський професор Роберт Гейл: «Чорнобиль — остання пересторога людству».
У сухих науково-статистичних зведеннях говорилося, що 26 квітня 1986 року на Чорнобильській атомній станції, що в 1 ЗО км на північ від Києва, сталась аварія.
О Год. 23 хв 40 сек , коли всі спали безтурботним сном, над четвертим реактором ЧАЕС несподівано велетенське полум'я розірвало темряву ночі.
Причиною трагедії було непередбачене співпадання порушення регламенту і режиму експлуатації енергоблоку, допущене працівниками атомної електростанції.
Людство вперше зустрілося з такою грізною силою, як ядерна енергія, що вийшла з-під контролю.
Аварія на Чорнобильській АЕС, полум'я її бурхливої пожежі висвітило кожного, хто там працював, жив, був поруч із бідою в ту трагічну хвилину.
Вогонь освітив масу людей, які першими, ризикуючи власним життям, кинулися до реактора, щоб боротися з наслідками атомного спалаху. Хоча були й такі, хто, рятуючи свою шкуру, втікали у зворотний бік.
Першими були, звичайно, пожежники. Це люди, які ціною свого життя І здоров'я дали можливість нам сьогодні жити, вчитись і працювати на нашій землі. Розповідь про цих мужніх, сміливих людей підготували учні...
На Чорнобильській АЕС стався тепловий, а не ядерний вибух. Ми будемо вчити, що ядерний вибух має 5 вражаючих факторів. У результаті цієї аварії мав місце тільки один вражаючий фактор: радіоактивне забруднення місцевості. Скільки горя, біди і нещасть завдав він людям, природі, землі!
Складність аварії на ЧАЕС полягала в тому, що після зруйнування енергоблоку реактор став джерелом безперервного, пульсуючого виділення в атмосферу продуктів ядерного поділу. Все це дуже ускладнило радіаційну обстановку. Мало місце перенесення радіоактивних речовин на великі відстані.
У результаті аварії на ЧАЕС було забруднено територію, на якій проживало 17,5 млн чол., в тому числі 2,5 млн дітей
При попаданні радіоактивних речовин в організм людини (при зовнішньому чи внутрішньому опроміненні) виникають радіаційні опіки, розвивається променева хвороба. Вона характеризується довго тривалістю і протяжністю. Виникають головні болі, запаморочення, погіршення пам'яті, сухість шкіри, випадання волосся, погіршується апетит, зменшується вага тіла. Хвороба то згасає, то знову загострюється. Перебіг променевої хвороби залежить від дози опромінення за певний проміжок часу.
Як повинні поводитися люди на радіоактивне зараженій території, щоб запобігти опроміненню, виникненню променевої хвороби?
Після повідомлення чи сигналу штабу цивільної оборони люди повинні перейти в сховища, протирадіаційні укриття. (Мал. 19,20 — альбом «Засоби індивідуального захисту»). Таблиця «Цивільна оборона» IV.
Там вони перебувають до безпечного спаду рівня радіації на місцевості.
В умовах радіоактивного забруднення території необхідно використовувати засоби індивідуального захисту органів дихання І шкіри.
— Які ви знаєте засоби індивідуального захисту?
Це — ватно-марлеві пов'язки, респіратор, протигаз, спеціальний захисний одяг.
— Подивіться мал. 1,2 розданих вам альбомів.
Ці засоби забезпечують захист органів дихання і шкіру від радіоактивного пилу, але не захищають від зовнішнього гамма-випромінювання,
За одиницю вимірювання радіоактивності прийнято 1 рентген.
Бер — біологічний еквівалент рентгена — доза випромінювання будь-якого виду енергії на тканини живого організму, еквівалентна дії 1 рентгена гамма-випромінювання.
— Гляньте на таблицю, де зазначено допустимі дози опромінення:
0,5 мбер — 3-годинний перегляд телепередач:
1 мбер — переліт літаком на віддаль 2400 км;
100 мбер — фонове опромінення за рік;
370 мбер — при флюорографії;
З бер — при рентгенографії зубів;
5 бер — допустиме опромінення для персоналу АЕС;
10 бер — допустиме аварійне опромінення населення;
25 бер — допустиме аварійне опромінення персоналу АЕС;
75 бер — спостерігаються незначні зміни складу крові;
100 бер і > — виникає променева хвороба 1-го ступеня.
Так сталося, що мирний атом, який мав би ліквідувати наші хвороби, давати нам електрику і тепло, раптом виявився досить небезпечним супротивником. Супротивник вдвічі небезпечний, якщо не знати його в обличчя.
Після сьогоднішнього уроку ви вже маєте поняття, що таке радіація, які є види радіації, які допустимі норми опромінення. Знаєте, як треба діяти при загрозі забруднення території радіоактивними речовинами.
І треба всім старатись, щоб атомна трагедія Чорнобиля більше ніколи не повторилася.
Пересторога
На грані людства, на краю —
В тривозі атомній стою.
Душа тривожиться, мов птиця:
- А що, як висохне криниця?
Тривожиться у полі колос:
- Чому замовк пташиний голос?
І вмить здригається планета —
1 річка Либідь, річка Лети.
Не все, не все пощезне в світі.
Ще в зорях сад.
Земля у цвіті.
Лист подорожника. Дорога...
Та в сонці — атомна тривога. М. Сингаївський
Велика частина радіонуклідів потрапляє в організм людини з продуктами харчування. Основними радіонуклідами, які випали в результаті аварії на Чорнобильській АЕС, е: йод- 131, цезій -137, стронцій- 90.
Тому треба стежити за складом їжі, її якістю, щоб їх якомога менше потрапляло в організм.
Ось кілька практичних порад:
- Намагайтеся тамувати спрагу напоями з зеленого чаю, настоїв душиці, м'яти,
меліси, з яких можна приготувати за народними рецептами чай. Такі напої — найкращі
засоби виведення цезію і стронцію з організму;
- Дуже корисні всі соки, овочеві й фруктові, які містять червоні пігменти: виноградний, томатний, гранатовий.
Пам'ятайте, що правильна обробка продуктів зменшує вміст радіонуклідів.
• Картоплю і буряк обов'язково треба очищати від шкірки. Це знижує активність
цезію і стронцію на ЗО — 40%. Після відварювання і підсолювання кількість ізотопів
цезію і стронцію знизиться ще вдвічі.
• Відварювання будь-якого продукту — овочів, м'яса, риби — зменшує вміст
нуклідів від ЗО до 50 %.
Навесні скористайтесь таким рецептом:
Беруть 3 частини плодів шипшини, одну — ягід смородини чи горобини, 3 частини перетертої моркви, 4 частини плодів глоду. Дві ложки суміші заливають літром окропу і настоюють півгодини, потім проціджують і п'ють як чай по півсклянки три рази на день.