Українська мова 7 клас

Вид материалаДокументы

Содержание


Вправа „Очікування”.
Створення „Асоціативного куща”
Зв’язок слів Закінчення Змінна
Основа: За те, що він має непостійний характер, хай не ображається, але у мене і так вистачає мешканців. Вчитель
Технологія „Навчаючи – учусь”.
Робота за підручником
Я найперша зацвітаю
Подобный материал:
УКРАЇНСЬКА МОВА

7 клас




Жданова Л.М., учителька української мови Донецької спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату № 2 для дітей з вадами розумового і фізичного розвитку (допоміжної школи).


Тема: Будова слова: значущі частини слова, словотворча функція суфіксів та префіксів, розбір за будовою.

Мета: Навчити визначати в словах значущі частини, дослідити словотворчу роль суфікса та префікса, удосконалити вміння розбору слів за будовою.

Виховувати самостійність, старанність, повагу до думки інших, бажання вчити і знати рідну мову.

Коригувати довгочасність пам’яті, спираючись на активізацію механічної пам’яті, швидке виснаження уваги, часткове порушення сприймання, практичне мислення.

Формувати мовну й самоосвітню компетентності.

Обладнання: опорні картки з етапами уроку, текстові завдання для самостійної роботи в групах, індивідуальні картки для рефлексії, підручник „Українська мова” 7 клас за редакцією Сидоренко І.М.

Тип уроку: інтерактивний


Хід уроку:
  1. Організація класу:
  • Діти! У народі кажуть „Добрий гість – дому радість”. Сподіваюсь, що ви як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм посмішку, побажайте доброго дня.
  1. Створення емоційно-психологічного настрою.

Вчитель: Усі сідайте тихо, діти.

Домовляємось – не шуміти.

Закінчилася перерва,

Пролунав дзвінок,

А тепер усі швиденько

Налаштуйтесь на урок.
  1. Систематизація і узагальнення набутих знань.

Знову чарівна країна „Орфографія” гостинно відчиняє перед нами двері. Сьогодні ми завітаємо до наших давніх друзів: префікса, кореня, суфікса, закінчення.

Вправа „Очікування”.
  • Що кожен з вас очікує від сьогоднішнього уроку?

План уроку:

Вчитель: Опорні картки допоможуть вам визначити етапи уроку.

Проект уроку (користуючись цим проектом, „учні формують структуру уроку”):
  • Технологія „мікрофон”;
  • Асоціативний кущ;
  • Драматизація;
  • Робота в групах „Навчаючись – учусь”;
  • Робота за підручником;
  • Голосування ногами;
  • Підсумок.

Вчитель: Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку: в кінці уроку ви маєте знати: значущі частини слова, їх розташування, позначки, вміти розбирати слова за будовою.

Перевірка знань учнів:
  • Які частини слова ми з вами вивчили?

(До класу входить хлопчик – Закінчення).

Закінчення: Чому останні частини слова не хочуть зі мною товаришувати?

Вчитель: Розкажіть Закінченню все, що ви про нього знаєте і давайте разом з’ясуємо: чого останні частини слова не хочуть з ним товаришувати (використовується технологія „Мікрофон”).

Створення „Асоціативного куща”


Частина слова


Зв’язок слів Закінчення Змінна




Основа


Вчитель: Так, чому Основа не хоче приймати до свого будиночка? Давайте у неї спитаємо.

Основа: За те, що він має непостійний характер, хай не ображається, але у мене і так вистачає мешканців.

Вчитель: Діти, давайте ще раз згадаємо, хто мешкає в будиночку Основи?

Запишіть у схему їх імена.

Корінь:

Я у кожній деревинці

Квітці, кущику, травинці,

У класі на уроках мови

Ти побачиш мене в слові.


Префікс:

Ми віддавна і віками ...


Суфікс:

Чесно дружимо з майстрами...



Разом:

Які вміють нас так вжити,

Щоб нові слова творити.


Технологія „Навчаючи – учусь”.


Клас ділиться на чотири групи. Діти об’єднуються в групи за умовними познаками частин слова, які стоять на столах. Лідери - підготовлені учні (Префікс, Корінь, Суфікс, Закінчення) займають місце в утворених групах. Лідери контролюють виконання практичного завдання. Керівник слідкує, щоб всі члени групи включились в роботу, контролює порядок виконання, секундант слідкує за часом. Час роботи – 10 хвилин.Шляхом виконання завдань на картках, діти засвоюють роль кожної частини слова. Звіт керівників груп.

Працюй наполегливо

Швидко, старанно

Щоб кожна хвилинка

Не втрачалась марно.


Фізкультхвилинка.


Встало вранці ясне сонечко,

Зазирнуло у віконечко.

Ми до нього потяглися

За промінчики взялися.


Робота за підручником


Вправа № 145

Розібрати слова за будовою (5 слів)


Інтерактивна вправа „Голосування ногами”.


Якщо ви почуєте неправильне ствердження, потупотіть своїми ніжками.


Корінь – змінна частина слова.

Суфікс – стоїть після кореня.

Префікс – служить для утворення нових слів.

  1. Підсумок уроку. Рефлексія.
  • Напишіть про свої досягнення в чарівних намистинках.











  1. Завдання додому.



  1. група – Розібрати 5 слів за будовою із вправи 145.
  2. група – Розібрати за будовою слово „пришкільний”.



Оцінювання?


Картка 1


Завдання для самостійного опрацювання теми „Корінь слова” в групах.

    1. Розгляньте малюнок та підписи до нього.



Дубок Дубняк


Дубовий Дубова


Дуб


    1. Поясніть значення кожного зі слів.
    2. Пригадайте, як називаються ці слова.
    3. Знайдіть у споріднених словах спільну частину.
    4. Спільна частина – дуб – називається коренем і позначається знаком ______________, придумайте йому свою назву.
    5. Поєднуйте стрілочками споріднені слова, визначте корінь слова.



Думка Зубний Думати


Зубок Лісовичок


Зуб Думати Ліс Задумливий


    1. Зробіть висновки та сформулюйте правило.

Корінь – це ___________________ частина ______________


Картка 2


Завдання для самостійного опрацювання в групах теми „Префікс”

  1. Упізнайте рослину за її описом.

______________ - це трав’яниста рослина, яка росте обабіч дороги. Її листочки міцні, круглі. Над темно-зеленим листям піднімаються стрілки – стебла.

  1. Уважно розгляньте будову слова – відгадки.



Подорожник

  1. Візьміть до уваги! У слові „подорожник” частина по- називається префіксом, позначаться _________________.



  1. Подивіться на розбір слова за будовою і з’ясуйте, де префікс знаходиться в слові по відношенню до кореня.


Підводний, безголосий, безкрайній

  1. Доповніть речення своїми спостереженнями.

Префікс у слові стоїть ______________ коренем.

  1. Виконайте чарівні перетворення слів за допомогою префікса.


На

Недо вчити


При

Пере

  1. Зробіть висновки та сформуйте правило.

Префікс – це частина _________________, яка стоїть __________ коренем і служить для творення нових слів.


Це цікаво! Скільки в нашій мові префіксів? Виявляється, цього ніхто точно не знає. Учені вважають, що близько 50. А в китайській мові префікси відсутні взагалі.


Картка 3


Завдання для самостійного опрацювання в групах теми „Суфікс”

  1. Відгадайте загадку та з’ясуйте, про яку рослину йде мова

Я найперша зацвітаю

Синім цвітом серед гаю.

Відгадайте, що за квітка,

Бо мене не стане влітку.

  1. Уважно розгляньте розбір за будовою слова – відгадки.

Пролісок

  1. Візьміть до уваги! У слові „пролісок” частинка –ок називається суфіксом.



  1. Розгляньте, яким умовним знаком позначається суфікс. Придумайте йому назву ________________________.



  1. Подивіться на розбір слова та з’ясуйте, де знаходиться суфікс по відношенню до кореня _______________________.



  1. Виконайте „чарівні” перетворення слів за допомогою суфікса.


ок

Ліс овичок

ник


  1. Зробіть висновки та сформуйте правило.

Суфікс – частина ____________________, яка стоїть _____________ кореня і служить для __________________ нових слів.


Це цікаво! У старих граматиках української мови суфікси називалися „наростками”. А яка назва вам подобається більше?



Картка 4


Завдання для самостійного опрацювання теми „Закінчення в групах”

  1. Записати чотири назви дерев, що ростуть в лісі. Визначити закінчення.



  1. Записати чотири назви дерев, що ростуть в саду. Визначити закінчення.



  1. Записати чотири назви квітів. Визначити закінчення.



  1. „Закінчення” – змінна частина слова і позначається __________________.



  1. Деякі слова мають ______________ закінчення.



  1. Зробіть висновки, сформуйте правила.

Закінчення _________ частина слова і служить для ___________ слів в реченні, до основи слова _____________ входить.