Овчарук Оксана Олександрівна методист комунальної установи «Мурованокуриловецький районний методичний кабінет» Даний методичний посібник містить конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Хід заняття
Підходять до рослини.
Діти рахують і відповідають.
Вихователь дає дітям розглянути полин, понюхати його, наголошує, що аромат полину
Проводиться гра «Вгадай за запахом», де використовується полин
Хід заняття.
Відповіді дітей.
Відповіді дітей.
Відповіді дітей.
Діти топчуться по споришу.
Відповіді дітей.
Діти шукають кропиву і обстежують
Гра за вибором дітей
Діти розшукують чистотіл.
Діти розглядаютьоранжевий сік, що виділився.
Наприкінці заняття вихователь нагадує дітям, що лікарські рослини можна рвати тільки з дорослими і в міру.
Хід заняття
Вихователь читає лист, у якому Бабуся-3агадуся дає дітям завдання.
Вихователь демонструє зображення, діти впізнають знайомі лікарські рослини.
Відповіді дітей.
...
Полное содержание
Подобный материал:
1   2   3   4   5

ХІД ЗАНЯТТЯ

Заняття проводиться на екологічній стежці,

— Діти, я хочу розповісти вам про героя одного грецького міфу. Звали його Ахілом. Коли хлопчик народився, батько й мати робили все, щоб він став здоровим, сильним і розумним. Та хоч як намагалася вберегти його мати, але юнак таки вирушив на війну. Багато подвигів здійснив Ахіл. Часто був поранений ворогом. Тоді йшов він у поле ї шукав траву, яка швидко гоїла його рани й додавала нових сил, Хочете, я покажу вам цю траву?

Підходять до рослини.

— Це — деревій. Стебло у нього пряме, тверде, здерев'яніле,
Листки наче посічені на тисячі частинок. На верхівці стебла — пучечки
білих або рожевуватих кошиків. Зараз я зірву одну маленьку квіточку ї
дам Яні, другу — Сашкові, третю — Оленці. Полічіть, скільки
маленьких пелюсток у квіточки?

Діти рахують і відповідають.

— Так, кожна квітка має 5 пелюсток, А тепер понюхаємо квітки,
Який вони мають аромат? Так, квітки мають терпкий, гіркуватий, але
приємний аромат.

— Здавна люди шанували деревій як лікарську рослину,
Настоєм з нього лікували носові кровотечі, хвороби шлунка, інші
недуги. Деревій допомагає і хворим тваринам. От яка корисна ця
рослина — деревій, Ахілова трава.

— Діти, подивіться, ось ще одна чарівна трава — полин,
Заплющіть очі й понюхайте.

Вихователь дає дітям розглянути полин, понюхати його, наголошує, що аромат полину то аромат степів України і що цю траву не можна сплутати з жодною іншою.

— Що ви вважаєте найсолодшим? А найкислішим?

Вихователь. А полин вважається найгіркішою травою, тому так і зветься — полин гіркий. Він є цінною лікарською рослиною, але у великих дозах отруйний. Використовують полин також для фарбування тканини в різні відтінки зеленого кольору. Влітку тварини обминають полин. Але після перших заморозків він ніби солодшає, і тоді худоба живиться ним. Ще раз понюхайте полин і запам'ятайте запах свого рідного краю.

Проводиться гра «Вгадай за запахом», де використовується полин, деревій.

«Весняна аптека»


Мета: уточнити і закріпити знання дітей про лікарські рослини, які ростуть на території дитячого садка (спориш, кропива, чистотіл), їх зовнішній вигляд, місце зростання, лікувальні властивості; розвивати спостережливість, уяву; виховувати любов і дбайливе ставлення до природи рідного краю, до лікарських рослин.

Матеріал: загадки, легенда.

Попередня робота: розповіді про лікарські рослини, розглядання лікарських рослин на предметних картинках і в засушеному вигляді, вивчення загадок.

ХІД ЗАНЯТТЯ.

Вихователь. Діти, підійдіть і подивіться уважно на молоду,

зелену травичку, що росте біля доріжки, яка веде до майданчика. — Що це за рослина? Відповіді дітей.

— Правильно, це спориш. Присядьте біля нього, уважно
і придивіться, як ростуть стебла споришу?

Відповіді дітей.

— Так, вони стеляться по землі, розгалужені, кущисті.
—А квіти які?

Відповіді дітей.

— Правильно, квіти дуже маленькі, білуваті.
Послухайте історію про те, як спориш хотів піти геть від інших
рослин, Якось вирішив спориш піти в гори, щоб жити там
самому серед каміння. Поповз до гір, а стара ворожка, яка
ішла йому назустріч, і каже: «Даремно ти туди лізеш.
В горах самі скелі — пропадеш нізащо. Краще повзи до людей,
і лягай під ноги, заважай їм». Спориш послухав ворожку ї поповз до людей. Став рости на вигонах, біля доріг, річок.

— Діти, а чи заважає нам спориш?
Відповіді дітей.
  • Ні, не заважає, навпаки — килимком землю вкриває.
  • Діти, а чи знаєте ви, що спориш — лікарська рослина? Його
    застосовують під час хвороб нирок, печінки, при діареї. А також при
    пораненнях прикладають до ран примочки
    і напару свіжої рослини. А ще спориш — поживний харч для
    тварин і домашньої птиці. З нього виготовляють синю фарбу.

А в народі спориш називають топтун-травою. Зараз перевіримо, чи відповідає така назва рослині — топчемося по споришу.

Діти топчуться по споришу.

— Хоч як ми його топтали, а йому байдуже. Він стійкий до затоптування, тому його так і назвали - топтун-травою.

— Діти, а послухайте, хто це розповідає про себе: «У мене
високе пряме стебло із злегка ворсистими листочками. Коли ще
ранньої весни ніякої зелені немає — я вже росту, із моїх листочків
варять борщ, бо в них багато вітамінів. Хто я?»

Відповіді дітей.

— А хто знає загадку про кропиву?

Діти загадують загадки, за потреби вихователь допомагає.

— А чому кропива «жалить»? Пошукаймо молоденьку кропиву і
обстежимо її.

Діти шукають кропиву і обстежують,

— А які комахи прилітають до кропиви коли вона Цвіте?
Відповіді дітей.

- Так, бджоли. Тому, що кропива — ще и чудовий медонос.

— Діти, ви вже, мабуть, стомилися, тож пограємо у гру.

Гра за вибором дітей,

— Діти, а в якої лікарської рослини сік отруйний? Відповіді дітей,

— Правильно, це чистотіл. Зараз всі разом відшукаємо його.
Діти розшукують чистотіл.

— Якого кольору квіти у чистотілу? Відповіді дітей,

—А подивіться, які красиві, гарно вирізьблені листочки. Вихователь зрізає стебло.
  • Подивіться, що виділилось на місці зрізу? Діти розглядають
    оранжевий сік, що виділився.

  • Правильно, оранжевий сік. Сам сік вживати не можна, тому що
    він отруйний, А от настій з чистотілу п'ють під час кашлю та застуди.
    Під час запалення ясен їх змащують настоєм чистотілу.

Наприкінці заняття вихователь нагадує дітям, що лікарські рослини можна рвати тільки з дорослими і в міру.

«Придорожня» аптека»


Мета: дати дітям знання про лікарські рослини; подорожник та цикорій дикий, які ростуть на території дитячого садка; вчити впізнавати лікарські рослини за описом та зовнішнім виглядом; увести до словника дітей назву лікарських рослин: подорожник, цикорій дикий; розвивати спостережливість, уяву, пам'ять, мислення; виховувати бережливе ставлення до рослин, бажання допомогти ближньому та берегти рідну природу.

Обладнання: «чарівна» скринька лікарських рослин.


ХІД ЗАНЯТТЯ

— Діти, сьогодні, йдучи на роботу, я побачила посилку. Я не
розпакувала і дістала з неї цю «чарівну» скриньку й лист. Хочете
дізнатися, від кого вони? Отже, прочитаємо листа і дізнаємося, від кого
усі ці речі.

Вихователь читає лист, у якому Бабуся-3агадуся дає дітям завдання.

1-ше завдання: подивитись у «чарівну» скриньку і впізнати за зображеннями знайомі вам рослини.

Вихователь демонструє зображення, діти впізнають знайомі лікарські рослини.

2-ге завдання: дидактична гра «Впізнай мене».

— Діти, послухайте загадки-описи про лікарські рослини.
Упізнавши якусь рослину, називайте її.

Я низенька рослина з тоненьким стеблом, дрібненькими листочками. Росту там, де інша рослина і не росла б. Хоч я дуже

тендітна і витривала: бо і люди по мені ходять і худоба мене топче, а, буває колесо наїде, а я все одно росту. Тому, певно, ще одна моя назва топтун-трава. Хто я? (Спориш.)

• Я лікарська рослина. У мене високе пряме стебло із злегка
ворсистими листочками. Коли ще ранньої весни ніякої зелені нема, я
вже росту. З моїх листочків варять борщ, бо в них багато вітамінів, Я
допоможу вам, коли у вас чиряки, прищі чи інші висипи на шкірі, Хто я?
(Кропива.)

• Я лікарська рослина. У мене пряме стебло з довгастими
листочками і рожевуватими квіточками. У мене дуже приємний запах, і
тому чай з мого листя дуже смачний . А ще я допомагаю під час
хвороб серця та легенів. Хто я? (М'ята.)

— А тепер, діти, відгадайте ще одну загадку: Росте біля стежок,
листки прикладають до ран, наривів. (Подорожник.)

Відповіді дітей.

— Так, правильно, це подорожник. А хто знає, чому ця рослина
так називається?

Відповіді дітей.

— Правильно, тому що він росте при дорозі. Листочки у нього
зібрані всі разом і дуже міцні та пружні. Навіть коли на них наступають
або проїдуть чимось важким, вони залишаються неушкодженими.

— Здавна помітили, що подорожник росте лише там, де ходять
люди. Його й сіяти не треба: варто через поле, через луг, через ліс
прокласти дорогу — дивись, а там уже маленькі листочки подорожника
ростуть, стелять обабіч дороги своє ребристе листя» щоб зарадити
мандрівникові на випадок нещастя.

А ще я знаю віршик про нього:

При дорозі росте подорожник,

Він завжди подорожньому друг.

Цей кругленький зелений листочок

Допоможе від різних недуг.

Цей чудовий малий подорожник

Від хвороб він завжди нас беріг,

Ми ці ліки знаходимо просто,

Бо ростуть вони прямо з-під ніг.

— Подорожник — цінна лікарська рослина. Подорожником
лікують рани, порізи. А зараз послухайте, будь ласка» ще одну загадку:

Квітка синенька, Стебло довгеньке,

Росте при дорозі, на одній нозі. Що це? (Цикорій,)

Відповіді дітей.
  • Так, це цикорій. Знайдіть цю рослину на майданчику

Діти відшукують.

Вихователь. Цикорій — дуже цікава рослина. Вона підказує людям час, бо розкриваються її квіти дуже рано, десь о 5 годині, а закриваються о 10 годині ранку.

— Ще, любі діти, послухайте віршик про цю дивовижну рослину:
Ходить літо на світанку,

Як дівчина боса,

І дощем на трави впали

Прохолодні ночі.

Ніч світанок не пускає,

З місяцем шепоче,

А цикорій вже розплющив

Свої дивні очі.
  • Цикорій — це відома лікарська рослина, Його використовують
    у медицині під час хвороб печінки, жовчного міхура, нирок. Молоді
    листки цикорію їстівні, з них можна робити салат. А корені цикорію ви­користовують для виготовлення кави. А зараз я вам розповім легенду,
    як люди навчилися робити з цикорію каву. Слухайте уважно.
  • Пішли якось мисливці в ліс на полювання, взявши із собою
    багато їжі. Довго ходили вони по тайзі в пошуках звіра і так
    захопились, що не помітили, як у них закінчилися продукти і порох. А коли кинулися, то було вже пізно, бо забрели вони дуже далеко в ліс.
    Треба було повертати назад, але сили покидали їх. Розклали мисливці табір, полягали на землю, щоб про голод не думати, і тільки їх провідник шукав трави і заварював з них чай.

Він заварив чай із підсушеного кореня цикорію: напій вийшов дуже смачний, пахучий. Випив він і одразу відчув себе сильним. Тоді розбудив він своїх товаришів і запропонував випити цього напою. Під­кріпившись, мисливці щасливо повернулися додому, а з собою принесли коріння цикорію, який люди вживають і досі.


Зупинка «Пташине містечко»


МЕТА: Вчити правильно підбирати корм для птахів, пізнавати пернатих сусідів за зовнішнім виглядом, голосом. Виховувати дієву любов до природи, бажання допомогти тваринам взимку.

ХІД ЗАНЯТТЯ

- Сьогодні екологічна стежинка поведе нас у Пташине містечко. Там на нас уже чекають, як ви гадаєте, хто?
  • Так, саме птахи. Кого можна побачити взимку? (Горобчиків, синичок,
    ворон, голубів, сорок.)А ще до нас прилітають снігурі.
  • Як називаються ці птахи? (зимуючі).Зима - це така пора року, коли вся
    природа поринула в глибокий сон. Єдине, що нагадує нам про те, що природа
    жива - птахи, які своїм жвавим голосом звеселяють пейзаж за вікном. Але це
    тільки для нас, людей птахи взимку - радість. Для самих же птахів наступає
    найважчий період їхнього життя.
  • Що птахам страшніше - голод чи холод?
  • Так, саме голод - найбільша небезпека для тендітної пташки взимку. Сита
    пташина не мерзне навіть у люті морози. І сьогодні ми розвісимо годівниці у
    Пташиному містечку. Насипмо у них корму і щодня будемо спостерігати,
    хто прилітатиме до наших їдалень. Знайте, що тільки одна годівниця, яка не
    порожніє всю зиму, зберігає життя 12 птахам!

Годівничками - намистом (на нитку нанизані варені шматочки моркви, буряка, картоплі) ми прикрасимо гілочки клена. Помилуйтеся, як гарно! Яким став клен з таким намистом?(Святковим, красивим, веселим.) А ще, діти, щасливим, що через декілька хвилин у нього з'являться багато голосистих друзів.

Великі годівнички — картоплини (варена картопля перетята міцною ниткою) ми розвісимо на горобину. Зверніть увагу, добра горобина сама припасла пташкам корм — свої ягідки. А поруч з ними будуть висіти наші годівнички. Адже птахи, що зимують у містах, живляться лише залишками з людського столу.

Поспіши, дитино мила, А тут друга прилетіла,

Глянь на світ навкруг: Жалібно квилить:

Все зима снігом покрила - - Поможи, дитино мила,
І поля, і луг. Цю зиму прожить.

Ні зігрітись у промінню, Обережно, о дитятко,

Ні знайти зерна. Стіл щодня змети -

Ось лежить там на камінню І кришини перед хатку
Пташка нежива. Пташці принеси.


-А кому ми приготували шматочки сирого несолоного сала? Правильно, синичкам.(прикріплюємо шматочки до гілочок дерева). Будемо спостерігати акробатичні вправи, на які здатні тільки синички.

- Яку чудову годівницю змайстрували Дениско зі своїм дідусем. Це ж справжнісінька їдальня. З чого вона зроблена?(3 дерев'яних дощок)Таку годівницю не буде розгойдувати вітер, а отже птахи не будуть полохатись. У неї є дах. Для чого?(Щоб сніг не замітав їжу) Закріпимо її за допомогою мотузки і дроту. Чому не можна використовувати цвяхи?(дереву боляче. Через нанесену рану дерево може загинути в люті морози). Годівничка не повинна пустувати. Ми принесли з собою смачненький корм. Який саме?
  • Насіння соняшника (не смажене),його дуже люблять снігурі і
    синиці. Крихти білого хліба - бо чорний хліб шкідливий для птахів. Овес для горобців.
  • Як на людському, так і на пташиному столі повинно бути розмаїття.
    Насипемо у годівниці усього по трошки, щоб задовольнити найвибагливіші
    пташині смаки, допомогти вижити в непростий голодний і холодний час
    тим птахам, які взимку не залишають рідні краї, і будьте впевнені - птахи
    сповна віддячать вам влітку за вашу турботу.





Література

  1. Кононко О. Програма розвитку дітей дошкільного віку «Я у світі»
  2. Закон України « Про дошкільну освіту»
  3. Базовий компонент дошкільної освіти в Україні.
  4. Соломеннікова О.А. Екологічне виховання в дитячому садку.
  5. Павлюк С.Ю., Русан Л.С., Колосінська Г.І. Мандруємо екологічною стежиною.
  6. Плохій З.І. Екологічне виховання дошкільників.
  7. Любарова В. Легенди.
  8. Дитячий садок «Від екології природи – до екології душі», липень, 2004.