Тема: «Вступ в інформатику»

Вид материалаУрок

Содержание


При роботі за комп’ютером зберігайте правильну робочу позу
Правила підготовки робочого місця учня до роботи та її завершення
Завершення роботи
Завершити роботу
III. Практична частина.
Подобный материал:

Кабінет інформатики Мізяківсько-Хутірської ЗОШ І-ІІІ ст. 9 клас.

Урок №1. Тема: «Вступ в інформатику».


Мета уроку:
  • ознайомлення учнів з метою курсу вивчення інформатики в школі;
  • навчити правильно і безпечно організувати своє робоче місце і діяльність на уроці, дати перші основні поняття, необхідні для початку роботи на комп'ютері;
  • виховання інформаційної культури учнів, уважності, акуратності, дисциплінованості, посидючості;
  • вироблення стартових навиків роботи з комп’ютерною системою.

Обладнання:

Інструкції по ТБ в комп'ютерному класі, комп'ютери кабінету.

Програмне забезпечення:
  • iTALC
  • WMouse


План уроку:
  1. Орг. момент.(2 хв.)
  2. Теоретична частина. ( 28 хв.)
    1. Короткі відомості про шкільний курс інформатики.
    2. Техніка безпеки , реєстрація в журналі інструктажів.
      1. Правила поведінки в комп’ютерному класі.
      2. Правила техніки безпеки роботи в комп’ютерному класі.
      3. Перша допомога при ураженні електричним струмом.
      4. Індивідуалні санітарні правила безпечної роботи на робочому місці за комп’ютером.
      5. Комплекс вправ для очей.
    3. Ознайомлення з робочим місцем учня в кабінеті інформатики
      1. Склад робочого місця учня.
      2. Формування робочих груп (якщо учнів більше за кількість робочих станцій), закріплення робочих місць за учнями (групами).
      3. Правила підготовки робочого місця учня до роботи та її завершення.
      4. Знайомство з маніпулятором «миша»
        • органи управління маніпулятора
        • вірне положення руки при роботі з маніпулятором
        • технологія переміщення вказівника
        • вірне положення вказівника над об’єктом, на який вказують
        • технологія одиночного щиглика
        • технологія подвійного щиглика
        • технологія «перетаскування» об’єкта мишею
        • технологія запуску програми мишею з її ярлика на робочому столі
        • технологія використання кнопок інтерфейсу програми (використовуючи мишу)
  3. Практична частина. (10 хв.)
    1. Підготувати робоче місце учня до виконання практичної роботи
    2. Ознайомитись з демонстрацією прийомів роботи з програмою-тренажером роботи з мишею WMouse, ( вчитель на своєму комп’ютері проводиться запуск програми, вибір режиму роботи, проходження етапів роботи з тренажером і одночасно коментує порядок проведення дій, зображення з екрану монітора за допомогою iTALC в режимі «Повноекранне демо» транслюється на монітори учнівських комп’ютерів).
    3. Самостійно запустити програму WMouse на виконання та провести сеанс роботи в режимі «Школяр».
    4. Завершити роботу комп’ютера.
  4. Питання учнів. (2 хв)
  5. Домашнє завдання (1 хв.)
  6. Підсумок уроку. (2 хв)



Хід уроку:

I. Орг. момент.

Вітання, перевірка присутніх. Пояснення ходу уроку.


II. Теоретична частина.
    1. Короткі відомості про шкільний курс інформатики.

Широкомасштабне впровадження комп'ютерної техніки у всі сфери людської діяльності розпочалось наприкінці XX століття. Провести за короткий час надзвичайно складні розрахунки, наприклад розрахувати траєкторію польоту космічного корабля, провести діагностику здоров’я людини, керувати рухом літака, зробити переклад книги з однієї мови на іншу, відредагувати фотографію, зіграти в шахи з гросмейстером, бути цілим світом розваг – все може комп’ютер. Але комп’ютер – це лише технічний прилад, який здатний проводити операції по обробці інформації. І можливості цього приладу мають значну залежність від:
  • проектувальників , які працюють над питаннями створення та вдосконалення апаратних засобів, що входять в склад комп’ютера;
  • програмістів – людей особливої професії, що створюють набори інструкцій (програм), керуючись якими комп’ютер здатний виконувати певні операції;
  • користувачів , тобто всіх тих, хто використовує закладені в комп’ютер проектувальниками та програмістами можливості комп’ютера для вирішення власних потреб (якими б потужними не були закладені можливості, але вони залишаться невикористаними в повному обсязі, якщо користувач не знає прийомів використання цих потужностей).

Отже здатність комп’ютера вирішувати проблеми людини в рівній мірі залежить від рівня підготовки всіх тих, хто має відношення до його створення і безпосереднього використання.

Для того, щоб підготовити вас до продуктивної роботи з комп’ютером (чи підготовити основу для того, щоб ви могли в майбутньому пов’язати своє життя з професіями, пов’язаними з комп’ютерними технологіями) в шкільний курс введено курс технічної науки ІНФОРМАТИКА.

Інформатика - це технічна наука, що визначає сферу діяльності, пов'язану з процесами зберігання, перетворення і передачі інформації за допомогою комп'ютера.

Шкільний курс інформатики допоможе вам не тільки навчитися працювати на комп'ютері, але й розкриє принципи його будови, роботи, створить умови для оволодіння вами цінним надбанням «комп’ютерної ери» - вмінням цілеспрямованого використання комп’ютера для пізнання і творення навколишнього нас світу.

    1. Техніка безпеки , реєстрація в журналі інструктажів.

а. б. в. Щоб вчитися було комфортно та безпечно, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю, та здоров’ю оточуючих і зберегти в цілісності матеріальні цінності, що знаходяться в цьому класі, ви повинні знати та виконувати деякі правила, а саме: правила поведінки в комп’ютерному класі, правила техніки безпеки роботи в комп’ютерному класі, правила надання першої допомоги при ураженні електричним струмом.

(зачитати з наявних в кабінеті типових інструкцій основні правила і дати короткі роз’яснення на ті пункти, які «не сприймаються» аудиторією, при цьому вкластися в ліміт – не більше 10хв.)

г. Питання безпеки роботи з комп’ютером досить актуальне, тому давайте більш детально розглянемо індивідуальні санітарні правила безпечної роботи на робочому місці за комп’ютером.
  1. При роботі за комп’ютером зберігайте правильну робочу позу:
    • слід сидіти прямо (не сутулившись) і спиратися спиною об спинку крісла, тримати в розслабленому стані плечі і руки - в руках не буде напруги, якщо плечі опущені;
    • прогинати спину в поперековому відділі потрібно не назад, а, навпаки, в трішки вперед;
    • не слід високо піднімати зап'ястка і вигинати кисті - це може стати причиною болю в руках і оніміння пальців;
    • коліна - на рівні стегон або трішки нижче. При такому положенні ніг не виникає стомлення м'язів;
    • не можна схрещувати ноги, класти ногу на ногу - це порушує циркуляцію крові через здавлення судин. Краще тримати обидві стопи на підставці або підлозі.
  2. Правильно розташуй монітор:
    • Монітор необхідно встановити на такій висоті, щоб центр екрану був на 15-20 см нижче за рівень очей, кут нахилу до 150.
    • Екран монітора повинен знаходитися від очей користувача на оптимальній відстані 60-70 см, але не ближче 50 см..
    • Не розташовуйте поряд з монітором блискучі і світло відбиваючі предмети.
    • Поверхня екрану повинна бути чистою і без світлових відблисків.
  3. При роботі необхідно:
    • дихати ритмічно, вільно, глибоко, щоб забезпечувати киснем всі частини тіла;
    • частіше моргати і дивитися в далечінь. Моргання сприяє не тільки зволоженню і очищенню поверхні очей, але і розслабленню лицьових, лобових м'язів (без зсовування брів). Мала рухливість і тривала напруга очних м'язів можуть стати причиною порушення акомодації.
    • При відчутті втоми якоїсь частини тіла зробіть глибокий вдих і сильно напружте втомлену частину тіла, після чого затримаєте дихання на 3-5 сек. і на видиху розслабитись, вправу повторити кілька раз.
    • При відчутті втоми очей слід на деякий час почергово концентрувати погляд на предметах в класі, розташованих на різній відстані від робочого місця, якщо погляду доступне вікно – з предметів в кабінеті переміщувати погляд в далечінь за вікном (наприклад – на хмари).
    • Якщо різко виникла загальна втома, з'явилося тремтіння зображення на екрані (похитування, сіпання), слід негайно повідомити про це вчителя.
    • Після 10-15 хвилин безперервної роботи за ПК необхідно робити перерву для проведення фізкультхвилинки і вправ для очей.

д. Комплекс вправ для очей.:
    • Закрити очі, сильно напружуючи очні м'язи, на рахунок 1-4, потім розкрити очі, розслабити м'язи очей, подивитися удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
    • Подивитися на перенісся і затримати погляд на рахунок 1-4. До втоми ока не доводити. Потім розплющити очі, подивитися удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.
    • Не повертаючи голови, подивитися направо і зафіксувати погляд на рахунок 1-4. Потім подивитися удалину прямо на рахунок 1-6. Аналогічно проводяться вправи, але з фіксацією погляду вліво, вгору, вниз. Повторити 3-4 рази.
    • Перевести погляд швидко по діагоналі: направо вгору - наліво вниз, потім прямо удалину на рахунок 1-6; потім наліво вгору - направо вниз і подивитися удалину на рахунок 1-6. Повторити 4-5 разів.

Ще раз наголосити на важливості додержання правил техніки безпеки, вказати, що порушники будуть відсторонені від роботи в комп.класі, вказати, що правила завжди можна згадати скориставшись стендом (показати розташування) чи брошурами, розміщеними на кожному робочому місці. Після цього провести реєстрацію проходження інструктажу в журналі.
    1. Ознайомлення з робочим місцем учня в кабінеті інформатики
      1. Склад робочого місця учня.

Робоче місце учня складається з :
    • власне комп’ютера учня:
      • системного блока, що являє собою місце розташування основних апаратних складових комп’ютера;
      • монітора – засобу відображення інформації;
      • клавіатури – засобу для ручного введення інформації та команд управління;
      • маніпулятора «миша» - засобу для керування комп’ютером;
      • звукової гарнітури – засобу для виведення звукової інформації через телефони, та введення через мікрофон;
    • меблів робочого місця
      • робочого стола
      • крісла
    • аксесуарів робочого місця – коврика для миші (необхідний для забезпечення стабільності роботи маніпулятора).
      1. Формування робочих груп , закріплення робочих місць за учнями (групами).

На цьому етапі уроку скласти список учнів учнів, що мають дома комп’ютер і мають деякі пізнання по прийомах роботи з ним (група А), відмітити тих, хто має деякі навики роботи, але дома ПК немає (група Б), та тих, хто немає ніяких навиків по роботі з комп’ютером(група В).
Для групи А наголосити на необхідності придбання носія інформації для обміну між ними та вчителем матеріалами домашніх завдань (бажано – флешки).
Учням, що ввійшли в групи Б і В розповісти в який час кабінет інформатики надає години для позаурочної самостійної роботи для виконання домашніх завдань.
Якщо загальна кількість учнів перевищує кількість наявних в класі робочих місць сформувати пари для сумісної роботи, при цьому в пару бажано щоб входили учень групи В та учень групи А. Пріоритет роботи учнів в парі – роботу має виконувати учень групи В, інший член пари (учень групи А) має допомагати першому).
Закріпити робочі місця за учнями (парами) з розписом в списку реєстрації закріпленя робочих місць.

      1. Правила підготовки робочого місця учня до роботи та її завершення.

Запропонувати учням зайняти закріплені за ними робочі місця. Після пояснення кожного з наступних пунктів по підготовці робочого місця пропонувати провести практичні дії згідно почутих інструкцій.

Підготовка робочого місця до сеансу роботи складається з кількох етапів :
    • стіл – не повинен містити посторонніх предметів, які є зайвими при виконанні роботи;
    • крісло – відрегулювати (розташування, висоту сидіння, положення спинки) так, щоб при роботі забезпечувалась можливість перебування в правильній робочій позі (Запитання до учнів – що означає «правильна робоча поза» при роботі за комп’ютером?, при необхідності – повторити п.II.2.г.1., II.2.г.2. цього уроку);
    • монітор – перевірити правильність розташування монітора (Запитання до учнів – що означає «правильне розташування монітора?, при необхідності – повторити п.II.2.г.2. цього уроку), перевірити чи монітор знаходиться в режимі очікування (судять по стану світлового індикатора на панелі монітора, найчастіше в режимі очікування він періодично «моргає»), і при необхідності (якщо монітор вимкнуто) кнопкою ввімкнення живлення монітора ввести його в режим очікування;
    • клавіатура та миша – розмістити ці пристрої так, щоб при використанні цих пристроїв не доводилось виходити з правильної робочої пози (про положення рук над клавіатурою та мишею докладно буде розглянуто дальше);
    • системний блок – дати команду на ввімкнення натиснувши кнопку ввімкнення живлення на фронтальній панелі системного блоку, зачекати деякий час, допоки комп’ютер буде завантажуватись (про признаки готовності до роботи буде говоритись пізніше).

Правила закінчення сеансу роботи:
    • Закрити всі вікна з збереженням необхідних змін в документах, над якими працювали, вийти із роботи програм, запущених на поточному сеансі користувачем (інформація ознайомча, пояснення – в наступних етапах навчання);
    • Повести черговість операцій:
      • перемістити вказівник миші на зображення кнопки «Пуск», зафіксувати його безпосередньо над кнопкою і провести в такому положенні вказівника одиночний щиглик лівою клавішею миші;
      • в меню що розгорнеться, перемістити вказівник миші на команду « Завершення роботи» і провести при такому положенні вказівника одиночний щиглик лівою клавішею миші;
      • перемістити вказівник миші так, щоб він розташувався над кнопкою « Завершити роботу» в вікні, що виникне після виконання попередньої операції
    • Подальші операції завершення сеансу роботи комп’ютера будуть проходити в автоматичному режимі, що не вимагають втручання користувача. Вам залишається навести лад після своєї роботи на комп’ютерному столі. Нагадати учням, що в умовах роботи в комп’ютерному класі їм заборонено проводити будь – які дії з штепсельними розємами живлення .
      1. Знайомство з маніпулятором «миша»

Стартове положення – учнівські комп’ютери вимкнуті, учні на робочих місцях біля комп’ютерів.

Як вже говорилось раніше, комп’ютер – це лише технічний засіб обробітку інформації. Як і іншими технічними засобами, його роботою необхідно керувати. Керувати можна даючи відповідні команди, зрозумілі виконавцю, тобто комп’ютеру. Найпростіше це організувати простим введенням команд з клавіатури (цей спосіб досить довго використовувався на ранніх стадіях розвитку комп’ютера, використовують його в деяких випадках і нині), але так керувати важко – необхідно пам’ятати велику кількість команд, будь-яка помилка в написанні команди приведе до її невиконання.. Більшість сучасне програмне забезпечення комп’ютера дозволяє давати команди через маніпулювання об’єктами так званого графічного інтерфейсу – набору графічних об’єктів, що поміщаються на екран монітора. Для проведення операцій подачі команд з використанням об’єктів графічного інтерфейсу слугує група апаратного забезпечення комп’ютера, що називається МАНІПУЛЯТОРИ. Комп’ютерна миша – представник цієї групи. Отже, маніпулятор «миша» (надалі його спрощено будемо називати миша) слугує для подачі команд програмному забезпеченню комп’ютера через використання об’єктів графічного інтерфейсу цього програмного забезпечення.

При використанні миші на екран монітора виводиться вказівник миші – графічний об’єкт (при налаштуванні системи за замовчуванням має вигляд стрілки), який при переміщенні миші по коврику змінює своє положення на екрані монітора.

Миша має як мінімум 2 клавіші кнопок. Вказуючи вказівником миші на певний об’єкт на екрані монітора та проводячи при цьому маніпуляції клавішами миші, користувач комп’ютера цими діями дає різні команди, які має виконати комп’ютер.

Перш за все подивіться як вірно розташувати руку на миші, щоб робота проходила швидко і якісно, а в користувача рука швидко не втомлювалася (показати вірне положення руки на миші).

При роботі з маніпулятором миша ми використовуємо кілька прийомів:
    • переміщаємо вказівник (зміна положення маніпулятора змінює положення вазівника);
    • вказуємо вказівником миші на об’єкт (вірне положення при цьому – стрілка вказує безпосередньо на об’єкт, а не розташовується біля нього , чи вказує на назву)
    • проводимо одиночний щиглик (чіткий короткочасний натиск –відпускання клавіші миші);
    • проводимо подвійний щиглик (два одиночних щиглики з малим інтервалом між ними);
    • проводимо перетаскування об’єктів (якщо вказівник миші помістити над об’єктом, натиснути ліву клавішу миші і зафіксувати цю клавішу в такому положенні, топри переміщенні миші об’єкт буде переміщатися разом з вказівником, щоб «відпустити» об’єкт – відпусти клавішу.

Більш докладно з прийомами роботи будемо знайомитись безпосередньо під час практичних робіт.


III. Практична частина.

Завдання для учнів:
  1. Підготувати робоче місце учня до виконання практичної роботи
  2. Ознайомитись з демонстрацією прийомів роботи з програмою-тренажером роботи з мишею WMouse, ( вчитель на своєму комп’ютері проводиться запуск програми, вибір режиму роботи, проходження етапів роботи з тренажером і одночасно коментує порядок проведення дій, зображення з екрану монітора за допомогою iTALC в режимі «Повноекранне демо» транслюється на монітори учнівських комп’ютерів).
  3. Самостійно запустити програму WMouse на виконання та провести сеанс роботи в режимі «Школяр», по закінченню – рапортувати вчителю.
  4. Завершити роботу комп’ютера.
  1. Відповіді на питання учнів. (2 хв)
  2. Домашнє завдання (1 хв.) (вивчити правила ТБ, правила підготовки робочого місця до початку та закінчення роботи )
  3. Підсумок уроку. (2 хв)