Тест «Типи поселень в Україні» Іваріант ІІ варіант

Вид материалаДокументы
Подобный материал:
Яценко Світлана Володимирівна

вчитель географії Варварівської ЗШ І-ІІІ ст.

Долинської районої державної адміністрації

Кіровоградської області

Тема: Трудові ресурси і зайнятість населення.

Мета: навчальна: навчити учнів розрізняти поняття «трудові ресурси», «економічно активне населення»; характеризувати забезпеченість трудовими ресурсами різних областей України, їхній якісний склад; пояснювати причини неповної зайнятості трудових ресурсів, зміни в структурі зайнятості; оцінювати значення високого рівня професійної компетентності трудових ресурсів для подальшого господарського розвитку держави;

розвиваюча: розвивати слухове зосередження на інформації;

виховна: виховувати вміння толерантного ставлення до висловлювань однокласників;

пізнавальна: розвивати вміння виконувати самостійно різні види навчально-пізнавальної діяльності.

Обладнання: картки «Оцінювання досягнень учнів протягом уроку», тестові завдання «Типи поселень в Україні», ОІС «Трудові ресурси», карти атласу «Зайнятість населення», «Безробіття», таблиця «Ознаки трудових ресурсів різних вікових груп».

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Виконання тестових завдань.

Тест «Типи поселень в Україні»

І варіант ІІ варіант

1. Процес швидкого зростання 1. Скупчення населених пунктів, між

міського населення, поширення якими існують тісні зв’язки і частими

міського способу життя та підви- є «маятникові міграції», називається:

щеня ролі міст у розвитку суспі-

листва називається:

а) міська агломерація

б) відтворення населення

в) урбанізація

2. За якою ознакою міста та смт:

- є подібними? - відрізняються?

а) за зовнішнім виглядом вулиць

б) за чисельністю населення

в) за характером зайнятості

г) за характером будівель

3. Оберіть ознаки, що в Україні характеризують:

- міста - смт

а) більшість людей працює в сільському господарстві

б) люди живуть у багатоповерхових будівлях

в) чисельність населення не менша за 2 тис. чол..

г) чисельність населення не менша за 10 тис. чол..

д) населений пункт є великим за площею

е) понад 85% людей працює у промисловості і

невиробничій сфері

4. Які міста називають:

- дуже великими? - великими?

Місто, в якому мешкає:

а) понад 50 тис. чол..

б) понад 500 тис. чол..

в) понад 100 тис. чол..

г) понад 250 тис. чол..

5. Виберіть із зазначеного переліку найбільші (500 тис. – 1 млн чол..) міста в Україні:

а) Миколаїв а) Львів

б) Донецьк б) Тернопіль

в) Запоріжжя в) Сімферополь

г) Маріуполь г) Миколаїв

д) Суми д) Кривий Ріг


6. Виберіть із переліку міста-мільйонери в Україні:

а) Дніпродзержинськ а) Харків

б)Дніпропетровськ б) Полтава

в) Київ в) Донецьк

г) Львів г) Ужгород

д) Одеса д) Дніпродзержинськ

7. Виберіть із названих функцій міст ті, що є:

- економічними - неекономічними

а) адміністративно-політичні

б) культурні

в) промислові

г) постачальні

д) наукові

е) транспортні

є) оздоровчі

ж) торгівельно-розподільчі

8. Виберіть із названих міських агломерацій ті, що є:

- біцентричними - моноцентричними

а) Дніпропетровсько-Дніпродзержинська а) Донецько-Макіївська

б) Одеська б) Львівська

в) Харківська в) Горлівсько-Єнакіївська

9. 10. До якої групи міст за функціями належать:

9. Одеса 9. Євпаторія

10. Шостка 10. Харків)

а) багатогалузеві промислові, адміністративні й

курортно-наукові центри

б) багатогалузеві промислові центри

в) спеціалізовані промислові центри

г) транспортні та транспортно-промислові центри

д) курортно-оздоровчі центри

11. Виберіть з названих міст ті, що є 11. Виберіть з названих міст ті, що є

вузькоспеціалізованими транспортни- вузькоспеціалізованими курортни-

ми центрами: ми центрами:

а) Іллічівськ а) Іллічівськ

б) Донецьк б) Ялта

в) Євпаторія в) Євпаторія

г) Чоп г) Чоп

д) Краматорськ д) Сєверодонецьк

12. Найвищим рівнем густоти 12. Найвищим рівнем урбанізації

населення в Україні відзначається в Україні відзначається область:

область:

а) Київська

б) Дніпропетровська

в) Донецька

г) Херсонська

д) Одеська

Самооцінка роботи та запис результатів до картки «Оцінка досягнень учня протягом уроку»

Картка

«Оцінка досягнень учня (учениці) _____________________ протягом уроку»
  1. Тест «Типи поселень в Україні» _____________________
  2. Робота з діаграмами _______________________________
  3. Робота з картами атласу ___________________________
  4. Таблиця «Ознаки трудових ресурсів різних вікових груп» __________

Оцінка за урок _________________

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
  • З курсу «Основи правознавства» пригадайте, з якого віку за українським законодавством може людина розпочинати трудову діяльність?

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Трудові ресурси і зайнятість населення»

Завдання уроку:

1. Навчитися розрізняти поняття «трудові ресурси», «економічно активне населення».

2. Охарактеризувати забезпеченість трудовими ресурсами різних областей України, їхній якісний склад.

3. Пояснити причини неповної зайнятості трудових ресурсів, зміни в структурі зайнятості.

4. Оцінити значення високого рівня професійної компетентності трудових ресурсів для подальшого господарського розвитку держави.

IV. Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу
  1. Робота з підручником «Економічна та соціальна географія» Заставний Ф.Д. та пояснення з використанням ОІС «Трудові ресурси»


Т Р У Д О В І Р Е С У Р С И

(люди, здатні до праці)


Жін.: 16-54 р. пенсіонери, підлітки,

Чол..: 16-59 р. що працюють що працюють


Е К О Н О М І Ч Н О Б Е З Р О Б І Т Н І

А К Т И В Н Е (явно – до 2%;

Н А С Е Л Е Н Н Я приховано – до 30-40%)



  1. Виробнича сфера – 60% В И Д И Б Е З Р О Б І Т Т Я

а) промисловість = 20,2% 1. Фрикційне (тимчасове):

б) с/г = 22,5% звільнення – нове місце роботи

в) будівництво = 4,1% 2. Структурне: зміна або скоро-

г) транспорт і зв’язок = 6% чення штату

3. Регіональне

2. Невиробнича сфера = 40% за особливістю демографічного

Стану (Карпатський регіон)

  1. Робота з діаграмами ст.. 40
  • Розгляньте діаграму дайте відповідь на питання.

Зміст різнорівневих завдань:
  • Визначте процентне співвідношення розподілу населення за віком.
  • Порівняйте процентне співвідношення розподілу населення за віком у сільській та міській місцевостях і зробіть висновок.
  • Запропонуйте заходи, які на ваш погляд повинні проводити органи державної влади у вирішенні проблеми зайнятості населення.



  1. Робота з картами атласу «Зайнятість населення», «Безробіття».

Зміст різнорівневих завдань
  • Визначити області України з найбільшим і найменшим рівнем зайнятості населення та безробіття.
  • Пояснити динаміку кількості безробітних за допомогою графіка за певний період (1995-2004 рр.)
  • Охарактеризуйте зайнятість населення та безробіття в с. Вар варівка, визначте причини. Запропонуйте заходи по поліпшенню ситуації.

V. Закріплення знань та вмінь навичок
  1. Диспут «Соціальні аспекти народонаселення»

Питання, що пропонуються для обговорення:
  1. У деяких областях України, де переважає сільське населення, вже протягом десятиліть спостерігається стрімке зменшення кількості людей на селі. Як повернути молодь у село? Куди слід перш за все вкладати кошти для цього?

Виберіть найоптимальніший на вашу думку варіант вкладення коштів і обґрунтуйте його:
  • на закупівлю нової сільськогосподарської техніки;
  • на будівництво заходів, що переробляють сільськогосподарську сировину;
  • на реконструкцію й створення доріг;
  • на побудову для мешканців сіл садиб з усіма зручностями;
  • на створення в селах сучасної сфери послуг і закладів культури;
  • на збільшення оплати праці;
  • на розвиток і підтримку нових форм власності: фермерства, агрофірми, оренди землі тощо.
  1. Чи можна вважати несприятливими для господарства країни скорочення приросту трудових ресурсів?
  2. Якість трудових ресурсів визначається рівнем кваліфікації. Крім того, прийнято поділяти працівників за віком на певні групи. Знайдіть переваги і недоліки кожної із зазначених вікових груп, вписавши «+» чи «-» у таблицю. Чи можна надати абсолютної переваги тій чи іншій з вікових груп трудових ресурсів? Відповідь обґрунтуйте.

Вікові

Групи

Досвід

роботи

Рівень освіти

Рівень

праце-

здат-

ності

Декретні

відпустки

й догляд

за дитиною


Велика

міграційна

рухомість


Вимог-

ливість

до

умов

праці


Непраце-

Здатність

через

хворобу


16-19






















20-29






















30-39






















40-49






















50-59






















VI. Підсумок уроку
  1. «Вільний мікрофон»
  • Сьогодні на уроці я дізнавсь нового…
  1. Само виставлення та мотивація оцінок.

VII. Домашнє завдання
  1. Опрацювати матеріал підручника параграф 9.
  2. Підготуватися до контрольної роботи.