Тема. Микола Куліш. Трагікомедія «Мина Мазайло». Художнє відтворення проблеми українізації в 20-х роках. Мета
Вид материала | Документы |
- 5-а (Бондар), 29.13kb.
- Микола Гурович Куліш – життя І творчість, 384.41kb.
- Пошукова робота з української літератури Микола Гурович Куліш – життя І творчість, 384.81kb.
- Методика викладання історії: Метод реком. Чернігів, 2005. 34 с. Формування мережі учительських, 714.69kb.
- Реферат Микола Куліш, 202.31kb.
- Зміст, 2634.63kb.
- Рішення міжвідомчої комісії з екологічних питань Азовського І Чорного морів “Про стан, 69.93kb.
- Тема: "Україна в огні" твір про трагедію українського народу Мета, 76.88kb.
- Проблеми зайнятості І відтворення робочої сили в Україні”, 481.09kb.
- І торгівлі імені Михайла Туган-Барановського,, 30.97kb.
Тема. Микола Куліш. Трагікомедія «Мина Мазайло». Художнє відтворення проблеми українізації в 20-х роках.
Мета: продовжити знайомство з творчістю М. Куліша; розвивати навички аналізу драматичного твору за допомогою опорної схеми-конспекту; виховувати в учнів самоповагу.
Тип уроку: евристична бесіда.
Обладнання: портрет письменника; п'єса «Мина Мазайло».
Хід уроку
I. Мотивація навчання школярів
Оголошення теми, мети та завдань уроку.
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. Перевірка письмового домашнього завдання.
2. Запитання до учнів:
1) Коли і де народився Микола Куліш?
2) Розкажіть про участь М. Куліша в Першій світовій війні, у громадянській війні.
3) Як поставилися критики і глядачі до першої п'єси драматурга «97»?
4) Чому М. Куліш був репресований?
ІІІ. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу
1. Слово вчителя. На сьогоднішньому уроці ми розглянемо п'єсу Миколи Куліша
«Мина Мазайло». Свою комедію письменник створив на «живому» матеріалі, який дало йому спостереження над запроваджуваним у 20-х роках процесом українізації. У п'єсі поставлено одичне питання: бути чи не бути українській нації? Ми бачимо, як головний герой Мина зрікається свого національного «я», намагаючись «вилущитись» у російську культуру. Цей образ — не літературна вигадка, а реальна істота, український тип манкурта, нігіліста. Він мав своїх прототипів. Дружина письменника у «Спогадах про Миколу Куліша» пише: «Ще працюючи над своїм «Миною», Микола якось зайшов до загсу і там прочитав список змінених прізвищ».
Мина Мазайло, службовець тресту «Донвугілля», соромиться свого «малоросійського» походження. Причину життєвих невдач він вбачає у власному прізвищі («Мазайло! Жодна гімназистка не хотіла гуляти— Мазайло! На службу не приймали — Мазайло! Од кохання відмовлялися — Мазайло!*) Він вибирає собі нове прізвище серед кількох таких, що звучать «благородно»: Тюльпанов, Розов, Алмазов; врешті зупиняється на Мазєніну.
2. Читання учнями реплік героїв, що стосуються українських прізвищ та українізації взагалі.
1) Мина Мазайло. Двадцять три роки, кажу, ношу я це прізвище, і воно, як віспа на житті — Мазайло! Ще малим, як оддав батько в город до школи, першого ж дня на регіт взяли: Мазайло
2) Дружина Мини Килина Трохимівна. Мене обдурив: я покохала не Мазайла, а Мазалова, чом не сказав?
3) Рина. ...Прізвище, ім'я, по батькові, все життя тепер можна змінити тільки в загсі, розумієш? Ой Улю, ой Улюню! Коли ти мене любиш, зроби так, щоб Мокій закохався у тебе. Може, відкине свої українські фантазії, може, хоч прізвище дасть поміняти...
4) Тьотя Мотя з Курська. Я так і знала, я так і знала, що тут діло нечисте... Так от вони хто, ваші українці! Тепер я розумію, що таке українська мова. Розумію. Австріяцька видумка, так?
5) Дядько Тарас з Києва Чи, може, й ви мене не розумієте, як ті у трамваї... Тільки й слави, що на вокзалі «Харків» написано, а спитаєш по-нашому, всяке на тебе очі дере... Всяке то тобі штопає, кохає — приступу немає.
3. Користуючись опорною схемою-конспектом (див. додаток до уроку), продовжити аналіз п'єси.
IV. Закріплення вивченого учнями матеріалу Запитання до учнів:
1) Які особливості композиції п'єси М. Куліша «Мина Мазайло»?
2) У чому гострота «філологічного конфлікту»? Які основні етапи дії у комедії?
3) За яким принципом поділені персонажі твору?
4) Чи є в п'єсі «позитивні» і «негативні» герої?
V. Підсумок уроку.
Оцінювання.
VI. Домашнє завдання: скласти план до образу Мини Мазайла. Підготувати реферат на тему: «Життєвий і творчий шлях В.І. Антонича».
Додаток до уроку