Урок математика + література
Вид материала | Урок |
- Урок: література І математика, 139.21kb.
- Література 12 кл. Література україни – матуральні питання, 773.21kb.
- Електронні бібліотеки світової класичної та сучасної літератури, 81.89kb.
- Урок Письменник І мандрівник 9 Урок Візитна картка героїв Кіплінга, 670.11kb.
- Урок. Математика 6 класс. «Длина окружности», 95.5kb.
- Математика Древнего Востока 18 ноября в Ахтмеской гимназии был проведён открытый интегрированный, 26.41kb.
- Задачи математических олимпиад, задачные комплексы для школьников и студентов, типовые, 60.51kb.
- 2. Спеціальні вимоги до зарахування: математика, фізика/хімія, українська мова І література, 5065.92kb.
- Навчально-методична література, рекомендована при вивченні педіатрії обов’язкова література, 51.54kb.
- Конспект урока с использованием информационно-коммуникационных технологий (икт). Предмет, 156.53kb.
Інтегрований урок математика + література
Знаходження процетів від числа.
Дитячі й ліцеїстські роки, творчість О.С.Пушкіна.
Цілі:
Освітня:
1. Удосконалити навики знаходження відсотка від числа.
2. Узагальнити знання учнів про життя і творчість О.С.Пушкіна шляхом
роботи з різними джерелами інформації.
Розвиваюча:
- Розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення.
- Розвивати навички колективної роботи учнів у поєднанні з самостійною.
Виховна:
- Виховувати працьовитість, акуратність у роботі,
- Виховувати і розвивати комунікативну культуру.
- Підвищувати відповідальність не тільки за власні знання, але й за успіхи всього колективу.
- Виховувати в учнів допитливість, відчуття національної гордості і патріотизму.
Тип уроку: математична екскурсія у творчий світ О.С.Пушкіна
Обладнання: комп'ютер, проектор, виставка книг поета, малюнків учнів до казок О.С. Пушкіна, оціночні листи
Сценарій уроку
Учні класу, об’єднані в 3 групи, отримали випереджальне завдання: одна група готувала інформацію про дитинство поета, друга - про роки навчання поета в ліцеї, третя - про казки. (Інформацію учні знаходили самостійно з різних джерел, потім спільно з учителем все систематизували).
Вдохновение - это умение приводить себя в рабочее состояние
Вдохновение нужно в поэзии, как в геометрии
А.С. Пушкин
I. Організаційний момент
Вітання.
Психологічний прийом «Побажай один одному удачі»
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів на уроці
Сьогодні незвичайний урок. Життя і творчість О.С.Пушкіна можна вивчити все життя. Як же пов'язана творчість Пушкіна з математикою? (варіанти відповідей учнів)
ІІІ. Повідомлення теми й мети уроку
Добре відомо, що О.С. Пушкіну математика не давалася з дитинства і тому він її не любив. За словами сестри поета О.С Павлішевої, "арифметика здавалася йому недосяжною, і він часто над першими чотирма правилами, особливо над діленням, заливався гіркими сльозами". А ми з вами вже знайомі зі всіма арифметичними діями. Сьогодні подивимося, як ви з ними справляєтеся. Будьте уважні, кожного разу відповідь, одержана вами, має певне відношення до О.С. Пушкіна.
IV. Проведення математичної екскурсії
Ми з Вами знаємо, що Пушкін багато подорожував. Обчисліть, яку відстань подолав поет, щоб потрапити з Петербурга на відпочинок в П’ятигорськ
Завдання № 1. З Петербурга в П’ятигорськ виїхав екіпаж, за годину екіпаж долає 44 версти. У перший день шлях склав 50% від шляху, який було подолано в другий день. За другий день проїхали 704 версти, після чого залишилося проїхати ще 743 версти. Яку відстань подолав екіпаж?
Відповідь: 1799. Як пов'язано це число з О.С. Пушкіним? Це - рік народження поета. А якого числа він народився?
Слово надається І групі учнів з інформацією про дитинство поета.
Олександр Сергійович Пушкін народився 6 червня 1799 року на одній із вулиць Москви, у Німецькій слободі. Батько його відставний майор Сергій Львович Пушкін був старовинного роду, але не багатий і не дуже вдалий у чинах і в службі. Мати Пушкіна, Надія Осипівна, була вродлива, любила виїжджати, користувалася успіхом. Характер мала дуже нестійкий, з різкими змінами настроїв.
Цікавий родовід Олександра Сергійовича по материнській лінії. Нащадок знаменитого африканського роду, полководець Ганнібал Абрам Петрович, прадід Олександра Сергійовича ще в глибокій старості серед наших північних снігів із розчуленням згадував про свою спекотну Африку. Їх, чорношкірих синів - принців, було 19 чоловік. Коли Ібрагіму було 8 років, напали на табір чорношкірих білі люди. Кого перебили, кого відвели в неволю. У числі останніх був і маленький Ібрагім. Його продали одному султану. Царевич за походженням, хлопець вражав своєю благородною поставою, і російський посланець при турецькому дворі перекупив його в султана, відіславши до Петербурга в подарунок царю Петру Великому. За природну тямущість і винятковий розум Ібрагім полюбився царю. Від самого Петра І Абрам Петрович, як його стали називати в Росії, навчився грамоті, письму й арифметиці. Згодом Абрам Петрович став капітан-лейтенантом царського Преображенського полку. Доживши до 92 років, він помер генерал-аншефом й Андріївським кавалером, якого всі поважали, у тому числі й правнук Олександр Сергійович.
Улюбленцем матері був молодший син Льовушка. Ця обставина ще більше єднала сестру Ольгу й брата Олександра. Домашню освіту діти здобули гарну, вчилися малюванню, музиці, не говорячи вже про французьку мову. Загальною улюбленою розвагою був домашнім театр, де в ролі драматурга виступав юний Олександр, а критиком - Ольга. Розлука з братом, що виїхав з дядечком з Москви, тривала 3 роки. У 1814 р. сімейство Пушкіна переселилося до Петербурга й Ольга дістала можливість хоч і нечасто відвідувати брата в Царському Селі.
Вчитель: Друг ліцеїста-Пушкіна І.І. Пущин згадував згодом, що "...все професори дивилися з благоговінням на зростаючий талант Пушкіна. У математичному класі викликав його раз Карцов до дошки і поставив завдання з алгебри. Пушкін довго переминався з ноги на ногу і все писав мовчки якісь формули. Карцов запитав його нарешті: "Що ж вийшло? Чому дорівнює ікс?" Пушкін, посміхаючись, відповів: нулю! "Добре! У вас, Пушкін, у моєму класі все кінчається нулем. Сідайте на своє місце і пишіть вірші".
Я пропоную кожній групі розв’язати по одному прикладу і довести, що в математиці не все закінчується нулем!
№ 2 . Розв’яжіть
25% від 76 5% від 200 50% від 3622
(представник кожної групи розв’язує біля дошки)
Відповіді: 19. 10. 1811. - дата відкриття ліцею.
№ 3. Індивідуальне завдання:
У бібліотеці знаходиться 3628 книжок. З них 15% складають книжки з літератури, 35% - історії, решта – з математики. Скільки книжок з математики? (задачу розв’язує учень на закритій дошці)
Вчитель: ліцеїстське братство - найсвітліший розділ біографії Пушкіна. Ліцеїсти першого випуску завжди зверталися думкою і серцем до своєї Царськосільської вітчизни.
Слово надається ІІ групі "Ліцеїсти"
Царське Село
У 1810 році в Царському Селі під Петербургом був заснований привілейований закритий навчальний заклад для підготовки вищих державних службовців. Імператор Олександр І чудово розумів, що без правильної, регулярної, належної освіти дворян ні про які реформи не може бути й мови. Для того, щоб швидко одержати необхідні кадри, з молодих років вихованих у належному дусі, і був організований ліцей, що отримав права вищого навчального закладу, хоча він і навчав 10-12 - літніх студентів. 19 жовтня 1811 року відбулося урочисте відкриття Ліцею. В актовому залі біля столу стояли перші вихованці Ліцею - тридцять хлопчиків у синіх однакових мундирах, у білих брюках, у високих чобітках, тут же гості, викладачі. Проголосили промову, потім хлопчиків викликали за списком, знайомилися з ними.
Вставали по дзвінку о 6 годині, одягалися, йшли на молитву в зал. Уранішню й вечірню молитву читали вголос по черзі. Від 7 до 9 години - навчання. У 9 - чай; прогулянка до 10. Від 10 до 12 - навчання. Від 12 до першої - прогулянка. О першій годині - обід. Від 2 до 3 -або чистописання, або малювання. Від 3 до 5 - навчання. О 5 годині - чай, до 6 - прогулянка; потім повторення уроків або допоміжний клас. По середах і суботах - танці або фехтування. Щосуботи - лазня. О половині на 9 вечора - дзвінок до вечері. Після вечері до 10 години - вільний час. О 10 годині - вечірня молитва і сон.
Пушкін-ліцеїст
У Пушкіна, як говорили про нього викладачі, була особлива пристрасть до поезії; він, здавалося, і думав віршами. Почне писати вірші, піде абикуди подалі від товаришів, насупить брови, надує губи, гризе перо, й обличчя його то хмуриться, то проясниться усмішкою. Товариші знали, що в цей час краще його не чіпати - запальний жахливо. А закінчить писати - почне бігати, стрибати через стільці.
Іван Іванович Пущин
Пущин у Пушкіна
Найвірнішим близьким другом Пушкіна в ліцеї був Іван Іванович Пущин. Він народився в сім'ї генерал-лейтенанта Івана Петровича Пущина. Дід Івана Івановича, старий адмірал Петро Іванович в 1811 році особисто привів онука в Ліцей. Познайомившись ще на вступних іспитах, Пушкін і Пущин відразу ж подружилися. І ті два місяці, які відокремлювали вступні іспити від відкриття Ліцею, провели разом, гуляючи в Літньому саду.
Надзвичайною за своїм історичним сюжетом була дружба цих двох людей. Шість років, проведених у ліцеї, потім з 1817 по 1819 роки досить рідкі зустрічі в Петербурзі. Нарешті єдиний день, проведений разом 11 січня 1825 року, коли Пущин першим із друзів відвідав Пушкіна в Михайлівському засланні. І все. Більше вони не бачилися ніколи. Активний повстанець - декабрист, Пущин був засуджений до страти, заміненої 20 роками каторги. Помер Іван Іванович у 1859 році.
Перевірка виконання індивідуального завдання:
1814 - рік написання вірша "Спогади про Царське Село", з яким О.Пушкін виступив на іспиті.
Вчитель читає уривок з вірша.
Додаткові питання:
- А скільки років було Пушкіну, коли він поступив до ліцею? (12)
- Скільки років навчався в ньому? (6)
№4. Розв’яжи приклади і прочитай вираз
Вчитель: А зараз попрацюємо в групах. Необхідно розшифрувати рядки О.С.Пушкіна. Завдання потрібно зробити швидко, для цього варто правильно розподілити роботу. Учні всі разом розв’яують приклади, знаходять відповідь і відповідну їй букву.
Запишіть у вигляді Запишіть у відсотках
десяткової дроби
| 6% | Ж | 0,58 | Р | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 14% | З | 0,04 | Т | |||||
| 40% | Е | 0,4 | Л | |||||
| 84% | П | 0,008 | Ь | |||||
| 160% | Ч | 10 | О | |||||
| 600% | А | 2,5 | И | |||||
| 60% | Э | 0,8 | С | |||||
| 25% | М | 1 | Я | |||||
| 54% | К | 0,24 | Д | |||||
| | | | ||||||
| | | |||||||
| | | |||||||
| | |
| | |
1,6 | 4 | 1000 |
| | |
0,14 | 6 | |
| | | | | | | |
0,84 | 58 | 0,4 | 40 | 0,4 | 80 | 4 | 0,8 |
| | |
0,6 | 4 | 250 |
| | | | | |
80 | 0,54 | 6 | 0,14 | 0,54 | 250 |
| | | | | |
0,54 | 6 | 0,06 | 24 | 6 | 100 |
| | | |
0,4 | 80 | 4 | 0,8 |
| | | | |
0,84 | 1000 | 0,6 | 0,25 | 6 |
Зашифровані рядки О.С. Пушкіна:
"Что за прелесть эти сказки, каждая есть поэма".
Виступ ІІІ групи учнів "Про казки".
Вчитель:
Петро П’ятак поклав у банк 264 тисячі гривень під 12,5 % річних. Скільки тисяч гривень складе його прибуток через рік?
Відповідь: 33. Яке відношення це число має до казок Пушкіна?
Вчитель: У казках відобразилася глибока любов поета до простого народу, невичерпна віра Пушкіна в перемогу розуму, добра і справедливості. Ми почали урок із того, що Пушкін не любив математику, але насправді, ставши дорослим, він виявляв неабияку цікавість до математики. Пушкін видавав журнал "Сучасник", і не було жодного номера, в якому б не було статті на математичну тему. У такий спосіб Пушкін прагнув, за його твердженням, "Стати зі століттям нарівні! Навіть у відношенні до математики. Адже освічена людина повинна бути освічена у всьому».
V. Рефлексія.
Механізм ЗУХ (знаю, дізнався, хочу дізнатися)
У кожну з колонок необхідно рознести одержану в ході уроку інформацію. Прийом «Маркувальна таблиця» дозволяє вчителю проконтролювати роботу кожного учня на уроці, його розуміння й інтерес до теми, що вивчається. Звертатися до цієї таблиці можна кілька разів за урок.
Знаю | Дізнався нове | Хочу дізнатися докладніше |
| | |
Оцінюваня. Взаємооцінювання учнів
Домашнє завдання.
1-2 рів. ст.247, №1056, №1062
3-4 рів. ст. 249, №1069, №1072