О. П. Глазова рідна мова плани-конспект
Вид материала | Конспект |
- О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект, 1728.69kb.
- О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект, 2247.77kb.
- Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т. Рідна мова: Підручник для 6-го, 122.77kb.
- Атестація з української мови за курс 5 класу передбачає, 168.52kb.
- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів рідна мова, 1582.35kb.
- План Вступ. Рідна мова. Мова це серце нації, 114.88kb.
- Мова то серце народу, 55.39kb.
- Моя чудова рідна мова, 81kb.
- Свято української мови для дітей старшого шкільного віку ведучий, 108.27kb.
- «Рідна мова. 6 клас», 47.93kb.
Урок № 2
Тема: Розділові знаки у вивчених синтаксичних конструкціях.
Мета: повторити й узагальнити вивчене про вживання розділових знаків у реченнях, ускладнених однорідними членами, звертаннями та вставними словами, а також у реченнях із прямою мовою; удосконалювати вміння визначати відповідні пунктограми та обґрунтовувати вживання розділових знаків відповідними правилами; виховувати повагу до художнього слова; розвивати увагу, логічне мислення, пам’ять.
Тип уроку: комбінований урок (повторення вивченого; систематизація й узагальнення вивченого).
Обладнання: таблиці “Розділові знаки при однорідних членах речення”, “Звертання та вставні слова”, “Розділові знаки при звертанні”, “Роль вставних слів у реченні”, “Інтонація та розділові знаки у реченнях із прямою мовою”, підручник.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІ. Повторення ключових питань теми.
* Робота біля дошки. Записати речення, пояснити вживання розділових знаків. Однорідні члени речення підкреслити.
І. Старання, труд до праці ведуть. Терпіння та сумління ведуть до вміння. Борися з труднощами працею й розумом. Соромся не працювати, а байдикувати. Джерела життя такі: турбота, охота, робота.
Народна творчість.
ІІ. Стали трави й стежки золотистими. (Я.Купала.) Світить, та не гріє сонце золоте. (Я.Щоголів.) Червонясте, золотисте опадає з кленів листя. (І.Блажкевич.) В парках і садочках на доріжки й трави падають листочки буро-золотаві. (К.Перелісна.)
* Переписати, вставляючи пропущені літери. Пояснити вживання розділових знаків. Однорідні члени речення підкреслити, вказати звертання та вставні слова. Чи є звертання і вставні слова ченами речення?
Люблю всім серцем і душею я землю прадідів моїх. (В.Сосюра.) Шануй, юначе, батьківс..кі шляхи. (Д.Луценко.) Добра віра, праця щ..ра нам наблизять слушний час! (М.Вороний.) Уже кущі калини зодягли, мабу..ь, в дівчат позичені корали. (Є.Гуцало.)
*Бесіда.
- Які розділи науки про мову вам відомі?
- Який з розділів вивчає словосполучення й речення?
- Який розділ вивчає правила вживання розділових знаків?
- Які члени речення називаються однорідними?
- Які члени речення можуть бути однорідними?
- Як поєднуються між собою однорідні члени речення?
- Які розділові знаки ставляться мієж однорідними членами речення?
- Що таке звертання? Які розділові знаки ставляться при звертанні?
- Яка роль вставних слів? На що вони можуть вказувати?
- Які розділові знаки ставляться при вставних словах?
- Чому звертання та вставні слова не є членами речення?
ІІІ. Виконання вправ на повторення.
* Попереджувальний диктант. Записані речення прочитати, правильно їх інтонуючи. Пояснити вживання розділових знаків.
І. Ми цілому світу бажаєм братання, поради, освіти й свободи! (М.Старицький.) Люби, українець, свободу, люби! Покажемо світу, що ми не раби. (В.Сосюра.) Новий і давній зміст, бува, вміщає наша голова. (М.Рильський.) Хай добро йде в нашу хату, щастя, сила і здоров’я! (П.Тичина.) Огида до неправд, насильства, кривди й зла огнем у грудях заіскриться. (В.Самійленко.)
ІІ. Духмянить осінь пшеницями, житом. (П.Воронько.) Осінь їде на коні. Не спіткнися, кінь багряний! (В.Сосюра.) Якщо ви з осені купці, то навесні, вибачте, старці. (Нар.творч.) Принеси мені, вітре, сизий холод ожини. (Б.Олійник.)
* Прочитати. В кожному з речень визначити однорідні члени та узагальнювальне слово. Пояснити вживання розділових знаків.
І. По полях, садах і городах іде золота осінь. Її урочиста хода відчувається всюди: на селі й у місті. Яблука, груші, сливи, виноград, кавуни, помідори – все це з’явилося в достатку. І ми з подякою згадуємо тих, хто взяв у землі ці блага природи: садоводів, городників, бригадирів, ланкових. (За В.Минком.)
ІІ. Все навкіл оранжево-лілове: обрій, поле, річка, сіножать. (І.Гнатюк.) Діти улітку складають гербарій: пелюстка ромашки, цвіт ведмежого вушка, зозулині черевички й сині лісові дзвоники. (Є.Гуцало.) І ось нарешті вся сім’я зібралась: три доньки, син, зяті, невістки, внук. (І. Доценко.)
ІV. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.
*Опрацювання таблиці.
Розділові знаки при однорідних членах речення | |
Кома між однорідними членами речення ставиться: | Кома між однорідними членами речення не ставиться: |
Якщо однорідні члени не зв’язані сполучниками. Наприклад: А світ такий красний, хороший, розкішний! (Леся Українка.) Гула, гуркотіла, двигтіла епоха. (І.Драч.) Якщо однорідні члени зв’язані повторюваними сполучниками: Наприклад: Раділи і садок, і поле, і долина. (Л.Глібов.) І грає, і піниться синєє море. (Є.Гребінка.) Ми ціну знаємо і хліба, й солі. (М.Стельмах.) Якщо однорідні члени зв’язані протиставними сполучниками. Наприклад: Народ страждав, але стояв і людських добивався прав. (М.Рильський.) Нам же потрібно не вліво, а вправо. (П.Тичина.) | Якщо однорідні члени зв’язані неповторюваними сполучниками. Наприклад: Початок і кінець мають подати одне одному руки. (Нар.творч.) Без труда росте пирій та лобода. (Нар.творч.) Я учився у школі і в полі. (М.Стельмах.) |
V. Виконання вправ на застосування узагальнювальних правил.
* Переписати, розставляючи пропущені розділові знаки (подаємо речення без їх вилучення). Однорідні члени речення підкреслити.
І. Красивий, щедрий рідний край. (І.Січовик.) Од пепінок, шафранів і ренетів духмяність ллється по усій планеті. (О.Довгий.) Згадався свіжий, але ніжний ранок, спокійні верби край села. (М.Рильський.) Розкажи мені про землю, про сади, про хліб, про волю. (В.Коротич.)
ІІ. Неси до людей всі думки, почуття і слова. І серце твоє не згорить, не замовкне, не згасне. (М.Рильський.) Душа і трудиться, і мріє. (М.Сингаївський.) Життя таїть трагедію й красу. (Д.Луценко.) Чимало бід минуло і мине. Біда організовує й гуртує. А це в житті народу – головне. (І.Гнатюк.)
* Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити в них усі члени речення. Пояснити вживання розділових знаків. Накреслити схему вказаного вчителем речення.
І. Течуть до нас здалека ріки: Дніпро і лагідна Десна. (М.Нагнибіда.) Лісове джерельце має добре серце, всім дає водиці: звірятку і птиці, дереву, травині, квітці і людині. (М.Чепурна.)
ІІ. Уся зелена степова скатерть була ніби заткана квітками: смілкою, синіми дзвониками, жовтими тюльпанами. (І.Нечуй-Левицький.) Усе червоне: листя й небеса, сухе бадилля і рясна роса (А.Малишко.) У поле вийшла вся сім’я: юнак і сивий дід, і батько, й мати, і хлоп’я. (В.Швець.)
* Робота з підручником. Виконання вправи 13 (1, 2 речення).
VІ. Аналіз матеріалу з метою узагальнення вивченого.
*Опрацювання таблиць.
ЗВЕРТАННЯ | ВСТАВНІ СЛОВА, СЛОВОСПОЛУЧЕННЯ (СПОЛУЧЕННЯ СЛІВ) |
називає того, до кого звертаються з мовленням | виражають ставлення того, хто говорить (мовця), до повідомлення |
Що з тобою, любий хлопче? (І.Драч.) Доле, дай мені пам’ять! (В.Коротич.) | Мабуть, десь лютують океани. (М.Нагнибіда.) Щоправда, там, де берег звівсь, шматочок хмари зачепивсь. (П.Тичина.) |