О. П. Глазова рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Зв’язне мовлення
Хід уроків
Орієнтовний план твору-опису зовнішності людини
Зв’язне мовлення
Хід уроку
Орієнтовний план аналізу твору
Подобный материал:
1   ...   25   26   27   28   29   30   31   32   ...   43

Зв’язне мовлення


Письмовий твір-опис зовнішності людини

(за власними спостереженнями)

Мета: на основі здобутих текстологічних знань формувати текстотворчі вміння, зокрема вміння складати опис зовнішності людини за власними спостереженнями в художньому стилі та вводити такий опис до твору; виховувати повагу й увагу до людини; розвивати спостережливість, увагу, збагачувати й уточнювати словниковий запас учнів.

Хід уроків



І. Актуалізація опорних знань.


* Прочитати. Довести, що кожен з поданих уривків є описом зовнішності людини. Для чого складається словесний портрет? Визначити стиль уривків.


І. Він мовчки стояв навпроти, всміхаючись не до речі, і якось бездушно сріблились з-під брів сумовитих у нього дві сизі застиглі краплі, дві зм’яті скляні порожнечі, які у тільцях своїх мертвих уже не таїли нічого. Сліпий. На продавленій скроні зібгалась морщавим шрамом загоєна кругла рана, просвердлена кулею точно. Печальний, або нерішучий, або приголомшений гамом, топтався він, крутячи шиєю тонкою і худосочною. Упершись у співрозмовника нездвижно наставленим зором, він нам розпочав свою повість, поквапливу і нервову.

За М.Бажаном.

ІІ. Ото він сидить у кутку шкільної сцени, нахмарений, крутолобий. З волоссям, настовбурченим угору і аж трохи вперед, цупким, мов дріття. Воно не корилося ніяким гребінцям, стояло густою щуткою, й зачісував його таки вгору, бо коли провести гребінцем назад – ламався. Губи суворо стиснені, круте, майже квадратне підборіддя випнуте вперед, товсті, в два пальці завтовшки брови вирівняні в одну хмару. Суворість і відреченість. (А в серці розливається щось м’яке, тепле, ніжне). В школі його прозвали Жуком – за чорноту й нахмареність. Чомусь всі були певні, що в тих темних очах зріє потайний намір.

За Ю.Мушкетиком.


ІІ. Повідомлення мети і завдань уроку. Мотивація навчання.


ІІІ. Підготовка до роботи над твором.


* Робота з підручником. Виконання вправи 247.


* Пояснення вчителя.


Відтворюючи за допомогою слова зовнішній вигляд людини, потрібно передовсім звернути увагу на ті ознаки, які для цієї особи є найбільш характерними, тобто впадають у вічі, відбиваючи певні риси її характеру, увиразнюють душевний стан або настрій. В одному випадку це риси обличчя, в іншому – одяг або манера говорити.

Ставлення до портетованої особи можна передати за допомогою оцінних слів і належно дібраних художніх засобів: порівнянь, епітетів, метафор тощо. Використання художніх засобів роблять словесний портрет виразним та емоційно наснаженим.


* Робота з підручником. Виконання вправи 248.


* Перевірка наявності самостійно дібраних робочих матеріалів до твору-опису зовнішності людини.


* Колективне складання плану твору-опису зовнішності людини за власними спостереженнями.

Орієнтовний план твору-опису зовнішності людини




  1. Хто ця людина (вступна частина твору).
  2. Що найперше впадає у вічі в її зовнішності.
  3. Її зріст, постава.
  4. Волосся, зачіска.
  5. Риси обличчя. Вираз обличчя. Міміка. Жести.
  6. Одяг.
  7. Загальне враження: що подобається, а що, можливо, ні (кінцівка твору).


* Зачитування вчителем двох-трьох зразків учнівських творів-описів зовнішності людини.


ІV. Робота над твором-описом зовнішності однокласника, сусіда по парті тощо.


* Добір учнями мовних засобів до твору-опису з використанням поданої у вправі 250 (ІІ) лексики.


* Самостійна робота учнів на чернетках.


* Редагування написаного. Переписування відредагованого твору до зошитів.


V. Підбиття підсумків уроку.


VІ. Домашнє завдання. Вправа 250 (усно).


Урок № 35

Зв’язне мовлення


Аналіз письмового твору

Мета: на основі здобутих текстологічних знань проаналізувати написані учнями твори-описи зовнішності людини; удосконалювати культуру писемного мовлення, сприяти збагаченню й уточненню словникового запасу учнів; розвивати спостережливість, образне мислення; виховувати людяність, толерантність, увагу до внутрішнього світу людини; розвивати спостережливість, логічне й образне мислення, культуру мовлення, удосконалювати навички здійснювати такі мисленнєві дії, як аналіз, порівняння. узагальнення.

Хід уроку


І. Повідомлення мети і завдань уроку.


ІІ. Аналіз учнівських творів.


* Аналіз двох-трьох учнівських творів-описів зовнішності людини за власним спостереженням.


Орієнтовний план аналізу твору

  1. Чи розкрито в тексті твору тему (тема – опис зовнішності людини).
  2. Чи втілено в тексті твору головну думку (наприклад, замилування красою людини або оригінальністю, неповторністю її зовнішності; ставлення до потртретованої людини).
  3. Чи вдало дібрано фактичний матеріал. Наскільки вдало його систематизовано (виділене головне, про менш істотне згадано побіжно).
  4. Чи правильно поєднано типи мовлення (основним типом має бути опис людської зовнішності, розповідь та роздум - допоміжні типи мовлення є доречними у вступі та кінцівці).
  5. Чи додержано вимог художнього стилю.
  6. Чи правильно побудовано твір (чи наявні в його тексті вступ та кінцівка).
  7. Грамотність. Графічне оформлення роботи.


* Повідомлення оцінок за твір-опис. Повернення зошитів.


ІІІ. Самостійна робота над допущеними у творі помиками. Усунення недоліків.


ІV. Домашнє завдання. Вправа 192.