Конспект відкритого заняття М

Вид материалаКонспект

Содержание


Актуалізація опорних знань. Технологія «Мозковий штурм
2. Підготовка до екскурсії
3. План проведення екскурсії
Практичне завдання
V. Рефлексія. Чи справдилися ваші сподівання?
Подобный материал:
Міністерство освіти і науки України

Красноградський коледж

Харківського національного педагогічного університету

імені Г.С. Сковороди




Конспект

відкритого заняття


М.


Тема: Екскурсія і її значення для ознайомлення дітей з виробництвом і

працею дорослих. Значення екскурсії, планування і проведення.

Мета: провести заняття на принципах особистісно-орієнтованого навчання;

ознайомлення студентів з методикою проведення екскурсії на

виробництво, розширення знань про форми організації екскурсії

розвивати творчість думки, самостійність, уміння проводити

екскурсії в початковій школі;

виховувати наполегливість у досягненні високих результатів, почуття

колективізму і відповідальності.

Обладнання: сніжинки, мультивідеоапаратура, фільм «Як виготовляють

папір», конспекти лекцій

Література:
  1. Веремійчик І.М. Методика трудового навчання в початковій школі. - Тернопіль: Мальва-ОСО, 2004. - 276 с.
  2. Рожнев Я.А. Методика трудового обучения с практикумом в учебных мастерских. - М.: Просвещение, 1988.
  3. Хорунжий В.І. Практикум в навчальних майстернях з методикою трудового

навчання. – Тернопіль: «Астон»,2001.- 2001.-220с.


Перебіг заняття

На дошці записана тема заняття «Організація і методика проведення екскурсії» та план:

1. Очікування

2. «Мозковий штурм»

3. Сприймання та усвідомлення нових знань.
  • Значення екскурсії
  • Підготовка до екскурсії
  • План проведення екскурсії

4. Закріплення вивченого.

5. Рефлексія.


I . Створення настрою на позитив – 1 хв.

- А як, на вашу думку, ми пізнаємо світ ?

Ваші очікування від заняття запишіть на сніжинках (зараз вони теж є символом очікування Нового року) . Відкладіть їх до кінця заняття.

ІІ. Актуалізація опорних знань. Технологія «Мозковий штурм» (творча діяльність, під час якої учні мають коротко висловлювати свої думки, відстоювти свої ідеї).

- Чи доводилось вам бувати на екскурсії ?

- Коли і куди проводяться екскурсії?

- Для чого проводяться екскурсії?

- Що таке, на вашу думку, екскурсія?

Студентка дає визначення екскурсії за словником: «Слово "екскурсія" походить від латинського "екськурсио". У російську мову це слово проникло в XIX ст. і спочатку означало "вибігання, військовий набіг", потім - "вилазка, поїздка". Пізніше відбулася видозміна цього слова за типом імен на "ія" (екскурс + ія).

Екскурсія - проходка , прогулянка , вихід на пошук чого, для збирання трав й ін.

Отже, виникає перед нами проблема: « Дізнатися яке значення має екскурсія для ознайомлення дітей з виробництвом, як правильно організувати і провести екскурсію?»

Тема нашого заняття: Організація і методика проведення екскурсії з трудового навчання.


ІІІ. Сприймання та усвідомлення нових знань.

План

1. Значення екскурсії
  1. Підготовка до екскурсії
  2. План проведення екскурсії
  1. Екскурсія - це вид навчальної роботи, при якому навчання проводиться на натуральному природному або виробничому об'єкті поза межами школи, чи класу. Це найкраще наочне ознайомлення учнів з виробництвом, з працею дорослих.

Класифікація екскурсій проводиться за різними ознаками:

Вони бувають:

1. Навчальні (програмні)

2. Позанавчальні (непрограмні)
  • Тематичні екскурсії присвячуються одній певній темі програми. Вони знайомлять учнів з практичним застосуванням явищ, які вивчаються в темі.
  • Комплексні екскурсії проводяться за схожими темами кількох навчальних предметів. Наприклад, трудового навчання, природознавства, читання, тощо. Таке об'єднання дає можливість реалізувати принцип міжпредметних зв'язків і забезпечує ефективне розв'язання проблем, пов'язаних з організацією і проведенням екскурсій. Прикладом такої екскурсії може бути екскурсія в природу, під час якої учні спостерігають за обєктами природи, збирають природній матеріал, читають вірші, складають казки.
  • Вступні екскурсії є вступом у тему, їх головне завдання - створити проблематику теми, показати значення теми і тим самим зацікавити учнів, заохотити їх до вивчення навчального матеріалу.
  • Як правило, екскурсії проводяться як заключні (узагальнюючі). Саме цей вид екскурсій може бути комплексним. Тут здійснюється узагальнення вивченого матеріалу і прив'язування його до практики.


За змістом екскурсії бувають:

Краєзнавчі (слайд 1)

Мистецькі (слайд 2)

Виробничі (слайд 3 )

Історичні (слайд 4)

Значення екскурсії полягає в тому, що:
  • В ході екскурсії учні спостерігають процеси і явища , з якими вони знайомилися на уроках, в реальних виробничих умовах;
  • під час екскурсії учні знайомляться з виробничим обладнанням, продукцією виробництва, технологічним процесом;
  • екскурсія сприяє вихованню в учнів позитивного ставлення до праці та поваги до людей праці;
  • під час екскурсії здійснюється реалізація дидактичних принципів (принципу політехнізму, зв'язку навчання з життям, наочності і т.п.)


Програмою трудового навчання в початковій школі передбачено проведення екскурсій у кожному класі (2 - 4 год.).

Програма дає можливість організувати і провести екскурсії на ряд виробництв:

1 клас – в гараж, на вулиці міста ( спостереження за транспортом); в сад, на город (сільськогосподарські роботи);

2 клас – в парк с/г машин, на будівництво (спостереження за роботою машин і механізмів), на птахоферму, т.п.

3 клас – 4 клас - на швейну фабрику з пошиття одягу, столярну чи слюсарну майстерню,

Кожна екскурсія повинна мати конкретне навчальне завдання.


2. Підготовка до екскурсії

Дидактичну ефективність, позитивний результат екскурсія матиме тоді, коли вона ретельно продумана і підготовлена. Підготовка складається з таких етепів: вибір об’єкта екскурсії, попереднє ознайомлення з підприємством, бесіда з екскурсоводом, складання плану проведення екскурсії.

Вибір об'єкта екскурсії обумовлюється рядом факторів:
  • щоб він мав умови для проведення навчальної та виховної роботи;
  • був сучасним;
  • щоб він був зрозумілий дітям;
  • щоб він знаходився на невеликій відстаня від школи;
  • екскурсія повинна відповідати навчальній програмі, тобто тісно пов’язана з принципом політехнізму: знайомити дітей з виробництвом паперу, одягу, тканини, будівництвом, транспортом, с/г виробництвом, тощо.


Вчитель повинен сам ознайомитись з підприємством, в ході якого визначити об’єкти для спостережень, маршрут екскурсії.

Вибравши об’єкт для екскурсії, вчитель домовляється з керівництвом про те, хто буде екскурсоводом. Найкраще, коли екскурсію проводить сам учитель, бо він чітко знає навчальні завдання, підготовку учнів, їх знання з основ наук. Але не завжди вчитель може бути екскурсоводом, тоді екскурсію проводить працівник підприємства. З ним необхідно провести співбесіду, в ході якої ознайомити з завданнями, обговорити методику її проведення. Допомагати у проведенні екскурсії можуть батьки, вихователь ГПД, вчиетлі-колеги.

3. План проведення екскурсії

На основі проведеної роботи складається план проведення екскурсії. Оголошується учням та їх батькам дата проведення екскурсії, час проведення.

Екскурсії, як правило, розпочинаються з проведення у класі підготовчої бесіди з учнями, під час якої учням повідомляється

тема і мета екскурсії,

форма оформлення результатів екскурсії.

повторюється потрібний теоретичний матеріал.

Учні одержують питання, на які потрібно знайти відповідь під час екскурсії:
  • короткі відомості з історії підприємства
  • звідки виробництво бере сировину
  • куди поставляється готова продукція
  • використання останніх досягнень науки і техніки
  • люди яких професій зайняті на підприємстві
  • кращі люди виробництва


Також слід повторити правила дорожнього руху та правила поведінки під час екскурсії. Учитель розяснює учням, що екскурсія – це також урок, тому необхідно дотримуватись усіх вимог, що ставляться до уроку: уважно слухати, коротко записувати чи замальовувати, організовано ставити запитання, триматися разом, під час спостереження ставати так, щоб усім було добре видно об’єкт.

У ході екскурсії:

- поділ класу на групи;

- можливість збирати матеріал для колекції.

Виробничі екскурсії дають великий матеріал для уроків математики, розвитку звязного мовлення та української мови, образотворчого мистецтва, природознавства..

Підсумки екскурсії:

Підготовка колекції;

Малюнки про побачене;

Міні-твір;

Співбесіда;

Замітка до газети;

Фотовиставка, тощо.


ІV. Осмислення та закріплення сприйнятого матеріалу.

1. Перегляд кінофільму. Заочна подорож на Дніпропетровську папероробну фабрику. Практичне завдання: будьте готові провести дискусію:

- Школярів якого класу ви повели б на цю екскурсію?

За – доведи Проти - доведи

2. Технологія «Редакційний кошик»

Продовжіть речення:
  • Сьогодні на занятті ми розглядали тему: «...........
  • Мені сподобалось ........
  • Допомагати під час проведення екскурсії мені буде ...........
  • Основні методи навчання, які можна використати у ході екскурсії – це ..........
  • Екскурсія в школі потрібна, бо.......
  • Екскурсія на виробництво – це ..........
  • Найцікавішою формою, на мій погляд, була.......
  • Найпродуктивнішою формою, на мій погляд, була.......
  • Я бажаю всім .........
  • Заняття було ........
  • Бажаю на наступних заняттях .............
  • Тема, яку розглядали...........


Домашнє завдання: розробіть план проведення екскурсії для учнів 3 класу.


V. Рефлексія. Чи справдилися ваші сподівання? Прочитайте свої очікування на новорічних сніжинках.


1. Що нового дізнались на уроці.

2. Чого навчились. Яку роботу виконали.

3. Які завдання були визначені учням на урок.

4. Порівняйте реальні результати із завданнями, які були визначені на урок.

5. Чому отримали саме такий результат.

6. Що потрібно зробити для того, щоб мати кращі результати роботи.

7. Де можна використати набуті знання та вміння.


Запишіть по вивчених питаннях есе (слово у словничок).

Есе (фр. “еssai” – попытка, проба, очерк) – це жанр твору. Есе передбачає свободу творчості. Це роздуми з приводу почутого, прочитаного чи пережитого. Пишемо його у вільному стилі і композиції, на любую тему, у даному випадку мною запропоновану.

Письмовий твір, вільне особисте трактування певної теми, обов’язково аргументоване; своє враження і вільний виклад щодо теми уроку.