О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Тема: Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування
Тип уроку
VІ. Перевірка рівня засвоєння знань і вмінь.
Холодно над морем, хмари небо вкрили, бідоласі горе, бо стомились крила
Все приймаю, земле, щиро дякую за степи, за ранки голубі.
Умом всього не осягнути. Ти йди! І плюй на всі табу!
VІІІ. Домашнє завдання.
Подобный материал:
1   ...   12   13   14   15   16   17   18   19   ...   32

Урок № 20


Тема: Незмінювані іменники. Іменник як частина мови. Тематичне тестування

Мета: дати учням поняття про незмінювані іменники, формувати вміння вирізняти їх у реченнях та правильно вживати в мовленні, удосконалювати навички користування словником; сприяти збагаченню та уточненню словникового запасу школярів.

Тип уроку: комбінований урок (вивчення нового матеріалу; перевірка й облік знань і вмінь).

Обладнання: підручник, тестові завдання.


Хід уроку


І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.


ІІ. Вивчення нового матеріалу.


* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (п.19, с.91)


*Робота біля дошки. Провідміняти: Ольга Коваленко, Олег Коваленко; Валентина Коваль, Валентин Коваль.


* Робота з підручником. Колективне виконання вправи 178.


ІІІ. Виконання вправ на закріплення.


* Пояснювальний диктант. Незмінювані іменники підкреслити.


А десь на Гаїті кокосові пальми знесло, як пір’їни… Вирує цунамі, і очі смутніють у нашої мами. (А.Камінчук.) Біжать тополі легко, як пір’їнки. …Йду вулицею Лесі Українки в далекому і ріднім Кутаїсі. (В.Вихрущ.) Ми Києву передали привіт від сонячного нашого Тбілісі… (Г.Леонідзе.) Ми відпливаєм від Баку, лишаєм пристань гомінку. (В.Мордань.) В кафе зустрів я ненароком оцього, бачте, в галіфе… (М.Шостак.) Поставили АЕС в верхів’ї трьох річок. Ударив чорний дзвін. І досить балачок. Як тій дитині зватися Богданком, коли епоха зветься НТР? (Л.Костенко.)


*Вибірковий диктант. Виписати незмінні іменники. Пояснити значення кожного, у разі потреби звернувшись до словника.


І. Там соловей виводить скерцо у надвечірній тишині… (Д.Фальківський.) Колібрі – єдиний птах, який може нерухомо висіти в повітрі і навіть літати в зворотному напрямку. (З підручн.) Фламінго – мов марево ніжне. (Є.Гуцало.) Загостила зеленавість у моє вікно. Врешті, маю у кімнаті весняне пано. (О.Лупій.) Ця дивна музика сходів… Ця тиша барви індіго… (Л.Костенко.)

ІІ. Сіє небо дощами, як мливом, в гаражах сплять авто, як кроти. (Д.Іванов.) Надій стискалось портмоне, а ви не кликали мене. (С.Кочерга.) Ми не знаходим порятунку в слові, пізнавши есперанто нелюбові. (О.Кіс.) Він буде бить мене, як схоче: і знизу, й справа, і згори, і нижче пояса. І очі хова продажний рефері. (Б.Олійник.) Тут буває туман, сльота і негода, і жінки куце міні ховають в плащі. (С.Голованівський.)


* Записати слова, які відповідають поданим лексичним значенням. Два-три слова увести до самостійно складених речень так, щоб вони відповідали на питання непрямих відмінків. Чи будуть змінюватися такі слова?


1. Почесна назва видатних діячів у різних галузях мистецтва. 2. Лялька, що надівається на руку. 3. Широке жіноче пальто, здебільшого хутряне. 4. Старовинний іспанський народний танець. 5. Стиль виконання, що є основою італійської вокальної школи. 6. Оздоба з мережива або з тонкої тканини на сорочці, блузі, сукні 7.Невеликий спортивний човен.


Для довідок. 1. Маестро. 2. Бібабо. 3.Манто. 4.Болеро. 5. Бельканто. 6. Жабо. 7. Каное.


ІV. Вивчення нового матеріалу.


*Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (рід незмінюваних іменників, с. 92).


V. Виконання вправ на закріплення.


* Переписати речення, подані в дужках прикметники поставивши в потрібній формі.


Дивлюся вниз – лежить Баку широкозор(-ий,-а,-е). (М.Рильський.) Так прийшов на щаслив(-ий,-у,-е) Таїті нещасливий художник Гоген. (Є.Плужник.) Я йду, і одуд стежкою іде, моїх полів маленьк(-ий,-а,-е) чичероне. (Л.Костенко.)


* Утворити словосполучення, дібравши до поданих іменників прикметники (подаємо їх у дужках). Значення іншомовних слів з’ясувати за допомогою словника. З двома-трьома скласти речення так, щоб ці іменники відповідали на питання непрямих відмінків.


(Швидке) болеро; (молодий) кюре; (популярне) ватерполо; (свіжа) Боржомі; (австралійський) ему; (піщана) Гобі; (сонячний) Капрі; (гостинне) Палермо; (зелене) Сухумі; (матові або матове) жалюзі; (елегантна) мадам; (шановний) мосьє; (удосконалене) морзе; (гарячий) сироко; (барвисте) конфеті; (смачна) івасі; (затишне) кабаре; (безкрилий) ківі.


VІ. Перевірка рівня засвоєння знань і вмінь.


* Пояснення способів перевірки знань та вмінь (інструктаж до проведення тестування)


* Проведення тестування.


1.Іменник означає:

А дію предмета;

Б ознаку предмета;
  • В предмет.

Навести приклад іменника (записати).

2.З великої літери пишуться:

А іменники – загальні назви;
  • Б іменники – власні назви;

В іменники – назви істот.

Навести приклад іменника, що пишуться з великої літери та в лапках (напр.: вірш «Заповіт», пароплав «Україна», журнал «Київ», цукерка «Червоний мак»).

3. Іменники спільного роду називають:

А малят безвідносно до їхньої статі (немовля, білченя);
  • Б осіб як чоловічої, так і жіночої статі (сирота, плакса);

В іменники чоловічого роду, якщо в реченні вони позначають осіб жіночої статі (професор, педагог).

Скласти (пригадати) та записати речення з іменником спільного роду (напр.: Холодно над морем, хмари небо вкрили, бідоласі горе, бо стомились крила (Б.Дегтярьов.); Дуже важко в сірій масі не згубиться сіромасі (М.Лукаш.); Не стримати язик базік (Індійська приказка).

4. Іменники, що вживаються тільки у формі множини, це -

А кияни, школярі, друзі, земляки;
  • Б Карпати, ворота, ножиці, окуляри;

В солі, води, сталі.

Навести приклад іменника, що вживається тільки у фломі однини (напр.: боротьба, любов, молоко, золото, Львів).

5. У формі кличного відмінка іменник ужито в реченні:
  • А Зоре моя вечірняя, зійди над горою!.. (Т.Шевченко.);

Б На траві, зоря, хустину не забудь! (В.Сосюра.);

В Нічка розсипала зорі злотистії (С.Черкасенко.).

Скласти (пригадати) й записати речення зі звертанням, вираженим іменником у формі кличного відмінка (напр.: Все приймаю, земле, щиро дякую за степи, за ранки голубі. (М.Самійленко); Ти, моя країно, рідна Україно, я – твоя дитина, крапелька твоя! (Р.Гнатюк.); Панно мріє! Трохи посуньтесь! (М.Доленго.)

6.Незмінними є такі іменники:

А Київ, Харків, Одеса, Рівне;

Б листоноша, суддя, стаття;
  • В метро, кашне, таксі.

Скласти (пригадати) й записати речення, у якому незмінний іменник уживався б у непрямому відмінку (напр.: Умом всього не осягнути. Ти йди! І плюй на всі табу! (М.Самійленко.); В кафе зустрів я ненароком оцього, бачте, в галіфе. (М.Шостак.); Спинити хочу я маестро і скрипку на свій лад навести. (В.Герман).


* Відповіді вчителя на запитання учнів (після того, як етстові завдання виконано).


VІІ. Підбиття підсумків уроку.


VІІІ. Домашнє завдання. П. 19, вправа 180 (5 - 6 речень)