О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Тема: Відмінювання іменників другої відміни
Тип уроку
V. Виконання вправ на закріплення.
Урок № 26 Зв’язне мовлення Твір-опис приміщення за власним спостереженням
Хід уроку
Подобный материал:
1   ...   15   16   17   18   19   20   21   22   ...   32

Урок № 25


Тема: Відмінювання іменників другої відміни.

Мета: формувати вміння відмінювати іменники другої відміни та навички правопису їхніх відмінкових закінчень, особливу увагу звернути на закінчення родового відмінка однини, повправляти учнів у виділенні орфограми “Букви а, я, у, ю в родовому відмінку однини іменників другої відміни” та обгрунтуванні написання закінчень родового відмінка відповідними орфографічними правилами; розвивати вимовну культуру, дикцію; виховувати повагу до усної народної творчості.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник.


Хід уроку


І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.


ІІ. Вивчення нового матеріалу.


* Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (закінчення іменників другої відміни в родовому відмінку, с.76 - 77).


* Робота біля дошки. Подані іменники поставити у формі родового відмінка однини, звіряючи закінчення з таблицею на с. 76-77.


Сад, дуб, ясен, ведмідь, стіл, Київ, Голосіїв, Париж, Тетерів, Донець, метр, понеділок, іменник, радіус, водень, віск, борщ, очерет, комиш, ячмінь, завод, палац, абзац, землетрус, гнів, жаль, роман, нарис, волейбол, краков’як, рукопис, Дон, Ніл, Алжир, Китай.


ІІІ. Виконання вправ на закріплення.


* Переписати, вставляючи на місці крапок потрібне закінчення.


Велика дорога починається з першого крок.. . Головою мур.. не проб’єш. Передав куті мед.. . З доброго плот… - добрий кілок. Води – хоч топися, камен… - хоч бийся, хліб.. – хоч плач. Дорога ложка до обід… . Без кожух.. нема дух.. .

Народна творчість.

* Робота з підручником. Виконання вправи 146.


ІV. Вивчення нового матеріалу.


*Робота з підручником. Опрацювання теоретичного матеріалу (паралельні закінчення деяких іменників у родовому відмінку однини, с.78).


* Робота з підручником. Виконання вправи 148.

*Опрацювання теоретичного матеріалу (групи іменників другої відміни на ) та таблиці на с.74.


*Розподільний диктант. Записати іменники в три колонки за групами. Перевірити себе за таблицею на с.74.


Буквар, директор, явір, тесляр, лікар, командир, коментар, календар, пісняр, сувенір, ювіляр, каменяр, школяр, пасажир, писар, базар, вугляр, гіпюр.


V. Виконання вправ на закріплення.


* Пояснювальний диктант. Іменники другої відміни підкреслити, визначити групу кожного, його відмінок.


Не дім господаря красить, а господар дім. Лев – цар звірів, а боїться комарів. Комар і цареві на носі грає. Їсть за вола, а робить за комара. Не всяк кобзар Лазаря співає.

Народна творчість.


* Подані іменники поставити у формі орудного відмінка однини.


Автор, репетитор, шахтар, вугляр, лектор, лікар, кесар, рицар, архітектор, косар, гусляр, екземпляр, табір, дояр, старовір, тренажер, яр, козир, пастор, аптекар, бондар, семафор.


* Переписати речення, на місці крапок уставляючи пропущені букви. Іменники другої відміни підкреслити, визначити групу кожного.


Захотілось перечитати том улюблений “Кобзар..”. (К.Гордієнко.) У Римі я згадав далекий Львів, Каменяр… над аркушем папер.. . (Л.Дмитерко.) Скажіть, а ви не муляр..м працюєте, бува? (Б.Олійник.) А калина – у дозрілих гронах. А калина – вся у снігур..х. (Є.Гуцало.)


VІ. Підбиття підсумків уроку.


VІІ. Домашнє завдання. П.15, ( правило на с. 79 – для самостійного опрацювання), вправи 142, 150.

Урок № 26

Зв’язне мовлення

Твір-опис приміщення за власним спостереженням


Мета: формувати в учнів текстотворчі вміння: вміння осмислювати тему, визначати межі теми та головну думку майбутнього тексту, добирати й систематизовувати матеріал для твору (виділяючи головне і менш важливе), складати план майбутнього висловлювання, заздалегідь вибирати найбільш доречний для розкриття теми основний тип мовлення та стиль висловлювання, реалізовувати задум на чернетці, добираючи адекватні змісту виражальні засоби мови; удосконалювати чорновий варіант твору; розвивати культуру писемного мовлення школярів, розвивати спостережливість, увагу до влучного і точного слова; сприяти збагаченню словника учнів та удосконаленню граматичного ладу їхнього мовлення.


Хід уроку


І. Повідомлення мети і завдань уроку.


ІІ. Підготовка до твору.


Прочитати (прослухати) уривки. Дати відповіді на запитання:
  • Як автор (або персонаж твору) ставиться до описаного приміщення?
  • З чого зрозуміле його ставлення?
  • Назвати використані в уривку оцінні слова та художні засоби (порівняння, епітети, уособлення). Що зумовило їх добір?


Яка ж простота на перший погляд! Кімната невелика, з двома вікнами. Великий дерев’яний стіл, а побіч нього дерев’яне крісло, оббите чорним сап’яном. Під стіною просте ліжко, вузьке, вкрите ведмежою шкурою. На стіні – одна ікона, а під нею – княжа шабля. В куті – боката присадкувата кахлева піч з комином, у якому горів безустанку вогонь, бо в мурах було холодно й сиро. Крім княжого крісла, не було нічого іншого, бо тим гостям, яких князь тут приймав, не вільно було в присутності князя сідати.

З тієї княжої кімнати, яка була заразом його спальнею, вели двері до дальших кімнат, краще прибраних.

За А.Чайковським.


Вони увійшли в хату. Покої були дуже старі: в них тхнуло трухлятиною. Син побачив, що в покоях нічого не змінилось од часу його дитячих літ. Світлиця з обдертими сволоками, з потьмянілими образами була така сама, як і кілька десятків років тому. В кімнаті стояла та сама зелена велика скриня, скляна шафа. Була та сама довга груба лежанка, те саме старезне ліжко. Оглядівши хату й сіни, син швидше вийшов у садок.

За І.Нечуєм-Левицьким.


Попід стінами й по кутках кабінету Василя Андрійовича Жуковського стояли античні статуї. На стінах висіли чудові картини італійських майстрів. На столі височіли бюсти царя та його дружини. Впадали в око шафи з книжками, а ще – велетенське бюро горіхового дерева, турецький диван та м’які затишні крісла.

Сам господар був теж м’який, кругловидий. Враження м’якості й домашності підкреслював кабінет. Усе тут нагадувало, що гості – люди свої, тут кожному дозволено матися вільно, поводитися відповідно до своєї вдачі та нахилів.

За Ю.Мушкетиком.


Сплять у кімнаті речі. Що сниться дубовій плечистій шафі? Можливо, те, як була вона колись деревом, і в її тілі й досі звучить шерех тугого листя, живе пам’ять про одуда, що дудів у її гіллі, живе пам’ять про старий ліс, де тхне мурашниками й опалим хмизом… На етажерці стримлять стосики книг – як почуваються капітан Немо і Дерсу Узала, чи вгамувались хоч на хвилю компрачикоси, алхіміки, Пісаро, мушкетери?.. Сплетений із лози стілець ледь-ледь жовтіє, ніби місячний промінь присів на ньому спочити.

За Є.Гуцалом.

* Колективне складання плану твору-опису приміщення.


Орієнтовний план твору


1. Призначення приміщення.

2. Його розмір, форма, освітлення.

3. У яких кольорах оздоблено інтер’єр.

4. Наявні в приміщенні меблі та речі. (Де їх розташовано і які вони).

5. Моє враження від приміщення.


* Колективний добір матеріалу до твору: назв предметів, які є у вибраному для опису приміщенні (їдальні, читальному залі бібліотеки, вестибюлі, шкільній майстерні тощо), та означень, які характеризують ці предмети за розміром, формою, матеріалом, кольором тощо (записи робляться у чернетках).


ІІІ. Складання усного твору-опису котрогось із шкільних приміщень (за планом, з використанням дібраного матеріалу).


ІV. Самостійна письмова робота учнів на чернетках.


V. Домашнє завдання. Закінчивши та відредагувавши чорновий варіант твору-опису приміщення, переписати твір до зошита.