Уроку: комбінований

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
II. Оголошення теми, мети уроку
Наукові відкриття
IV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів
Подобный материал:
Обласний інститут післядипломної освіти вчителів


Розробка уроку із зарубіжної літератури на тему:





Підготувала:

Учитель зарубіжної літератури

Уманської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №3

Уманської міської ради Черкаської області

Завальна Маргарита Юріївна


Черкаси – 2008

Тема. Культура та література доби Відродження

Мета: дати загальну характеристику доби Відродження; розкрити суспільно-історичні передумови зародження нової культури, її гуманістичний пафос; ознайомити з творчістю титанів доби Відродження; розвивати вміння виступати з повідомленнями; виховувати інтерес до епохи Ренесансу та естетичні смаки.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрети письменників доби Відродження, виставка книг

(Ф. Петрарка, Дж. Боккаччо, М. Сервантес, В. Шекспір), репродукції картин та фотографії скульптур митців епохи (Леонардо да Вінчі, Мікеланджело, Рафаель, Тиціан та ін.).

Хід уроку

I. Актуалізація опорних знань

— У розвитку європейської культури було кілька періодів. Однією з визначних епох є доба Відроджен­ня. Минулого року ми вже зустрічались з цим термі­ном. Що ж він означає? Чому ця доба має таку назву?

— Кого з представників цієї доби ви можете назва­ти?

— Які головні ідеї Відродження?

— Які з них були проголошені Данте у «Боже­ственній комедії»?

II. Оголошення теми, мети уроку

Сьогодні ми докладніше розглянемо цю цікаву епо­ху, познайомимося з найвидатнішими її представниками.

III. Сприйняття навчального матеріалу

1. Словникова робота.

Відродження (Ренесанс) епоха бурхливого розвитку та піднесення культури у країнах Західної Європи з 2-ї половині XV ст. до середи­ни XVII ст.

Гуманізм (від лат. Ното людина, Нитапиsлюдський) світосприйнят­тя, яке визнає центром світобудови людину як частину природи, найдосконаліший її витвір.


2. Лекція вчителя.



"Кожна людина - дитя своїх справ", ці слова письменника епохи Відродження Сервантеса так само актуальні сьогодні, як і багато років тому, в XVI сі, коли вони були написані. Протягом понад двох століть, з середини XIV от. до початку XVII сі, у країнах Західної Європи відбувався про­цес поступової кризи й розпаду феодалізму, зумовлений пере­ходом європейського суспільства до нової, соціально-економічної формації. Цей період відомий в історії під назвою доби Відродження, або Ренесансу (від франц. "розквіт").

Батьківщиною Відродження стала Італія, де рані­ше, ніж в інших європейських країнах, з'являється клас буржуазії. Це були енергійні, діяльні люди, заці­кавлені в розвитку техніки, суднобудівництва, море­плавання, у відкритті нових земель, що приносило нові ринки. Зростає інтерес до античного мистецтва, яке стає взірцем для наслідування.

Це був час первісного нагромадження капіталу, ліквідація феодальної монархії, виникнення великих централізованих дер­жав, формування націй та національних культур, бурхливого розвитку наук та виробничих сил.

Наукові відкриття: Ніколай Коперник довів, що земля є це центром Всесвіту, а лише однією з планет Сонячної системи; учений та письменник Джордано Бруно піднявся до ідеї по вічність та нескінченність світів, що то пригасають, то знову спалахують у безмежних просторах Всесвіту; 1492 р. Колумб відкрив Америку, а в 1519- 1522 рр. Магеллан здійснив подо­рож навколо Землі.

Література: Данте Аліг'єрі ("Нове життя", "Божественна ко­медія", трактати "Бенкет", "Про народну мову", "Про монар­хію"); Франческо Петрарка ("Канцоньєре"); Джованні Боккаччо ("Декамерон"); Франсуа Рабле (роман "Гаргантюа. і Пантагрюель"); Мігель де Сервантес ("Дон Кіхот"); Живопис:Леонардо да Вінчі ("Мадонна з квіткою", "Мадонна Бенуа", "Мадонна Літта", "Мона Ліза", фреска "Таємна вече­ря"); Рафаель("Сікстинська мадонна"); Мікеланджело (статуя Давида, розпис стелі Сікстинської капели).

Значний переворот відбувся у філософії, яка прагнула пробудити творчу думку людини. Виникли нові моральні норми. Ідеалом стала всебічно розвинена людина, у котрої фізична краса і духовне багатство гармонійно поєднувалися.

Принцип вільного роз­витку особистості стає одним із головних принципів Відродження. А взагалі в основі культури цієї доби лежить принцип гуманізму, утвердження краси й гідності людини, її розуму та волі, творчих сил і мож­ливостей, високого призначення людини в процесі пе­ретворення світу.

У боротьбі проти церковного світогляду гуманісти спираються на зразки античної літератури та мистецт­во.

В античності їх приваблює життєрадісність, любов до людини, у статуях давніх богів вони бачать образ прекрасної, натхненної людини.

Можна впевнено стверджувати, що мистецтво Відродження. Цілком присвячене людині й боротьбі проти всього, що заважає її щастю.

Вот глыба камня. Сильними руками

Я высекаю человека в ней.

И оживает камень перед нами,

Сверкая теплим мрамором очей.

Це уривок із вірша поета XX ст. Йоганнеса Бехера про великого художника Відродження Мікеланджело. А закінчується він такими словами:

«Взгляни! Во мне раскрыт твой образ гордый!» — Пусть человеку скажет камень твердый...(Пер. Ю. Корнєєва)

«Гордий образ» людини — одне з величезних завою­вань Відродження.

Познайомимося ближче з титанами Ренесансу.

3. Повідомлення учнів про митців Відродження з переглядом репродукцій.

а) Леонардо да Вінчі (1452-1519) — художник, уче­ний, інженер, архітектор, скульптор, музикант і поет;

б) Великий та геніальний архітектор Рафаель Санті (1483-1520) та його «Сікстинська Мадонна»;

в) Геніальний скульптор, архітектор, художник, інженер, поет Мікеланджело Буонарроті (1475-1564);

г) Сандро Боттічеллі, Тиціан та ін.

4. Слово вчителя.

Формування гуманістичного світогляду сприяло роз­витку нової літератури, яка піддавала критиці фео­дальний устрій життя й водночас проголошувала ідеа­ли гуманістів. В історії літератури Відродження виді­ляють такі етапи:

— Раннє Відродження (XIV—XV ст.);

— Високе Відродження (90-ті роки XV ст. — перша третина XVI ст.);

— Пізнє Відродження (друга половина XVI ст.).




Давайте пригадаємо вже знайомих нам авторів та їхні твори, а також познайомимось із новими іменами.

5. Повідомлення учнів. (Клас у зошитах записує стислі висновки характеристики творів).

а) Франческо Петрарка «Книга пісень». Сонети, присвячені Лаурі, — це перший зразок гуманістичної поезії, що розкриває найвитонченіші переживання за­коханого.

б) Франсуа Рабле «Гаргантюа та Пантагрюель». У романі висміюється схематична педагогіка, фанатизм і жорстокість релігійних чвар, державний устрій се­редньовічної Франції.

в) Джованні Боккаччо «Декамерон». Ця збірка но­вел дала поштовх розвиткові жанру новели в євро­пейській літературі. У книзі висміюється духовенство, утверджується право людини на щастя й радощі зем­ного життя.

г) Мігель Сервантес «Дон Кіхот». У романі вустами божевільного висловлюються демократичні ідеї, а в його вчинках виражені найвищі ідеї гуманізму доби Відродження.

IV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів

— Чому епоха Відродження має таку назву?

— Чому митці зацікавилися культурною спадщи­ною античності?

— Які основні принципи ренесансного світогляду?

— Якою ми бачимо людину в мистецтві Відроджен­ня?

V. Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал уроку за конспектом та підручни­ком (с. 57-61).

2. Індивідуальні завдання: підготувати повідомлення на теми «Англійський театр епохи Відродження», «Життєвий шлях Шекспіра».

3. Дослідницьке завдання для творчої групи: дослідити проблему, пов'язану з «шекспірівським питанням».