Автор: вчитель Барвінківської гімназії №1 Харківської області Щолок Галина Василівна

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Епіграф: Не гроші роблять людину щасливою, а людяність. Ч. ДіккенсХід урокуОрганізаційний момент.
Мотивація навчальної діяльності
Робота в групах
Аналіз тексту
Прийом гронування «Щасливе серце»
Закріплення вивченого матеріалу. Рефлексія.
Прийом «Обери позицію»
Подобный материал:
Розробка уроку світової літератури у 6 класі

Автор: вчитель Барвінківської гімназії №1 Харківської області Щолок Галина Василівна

Тема: Що робить людину щасливою? Причини деградації Скруджа та його переродження у повісті Ч. Діккенса «Різдвяна пісня у прозі»

Мета: розкрити причини деградації Скруджа та мотиви його переродження; формувати навички аналізу тексту; розвивати образне та асоціативне мислення учнів, уміння робити висновки; виховувати морально-вольові якості учнів (доброту, щирість, щедрість, людяність)

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань

Обладнання: мультимедійна презентація, 4 комп’ютери для роботи 4 груп, музика Леонтовича «Щедрик», паперові терези, тексти твору.

Епіграф: Не гроші роблять людину щасливою, а людяність.

Ч. Діккенс


Хід уроку


Організаційний момент.

Створення ситуації успіху

На фоні музики Леонтовича «Щедрик» вчитель починає урок

Вчитель

Доля іноді дарує нам чудові подарунки. Думаю, наша сьогоднішня зустріч – це теж своєрідний подарунок. У нас є прекрасна нагода добре попрацювати на уроці і отримати від цього задоволення.


Мотивація навчальної діяльності

Очікування
  • Чи хотів би кожен з Вас бути щасливою людиною? (Так)

На уроці ми будемо шукати відповідь на питання: що робить людину щасливою?


А допоможе нам в цьому видатний англійський письменник Ч. Діккенс та герой його повісті «Різдвяна пісня у прозі» Скрудж.

Запишіть тему уроку в зошити та визначте для себе, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Хто хотів би поділитися своїми очікуваннями?


Екскурсія в країни світу

«Різдвяна пісня у прозі» переносить нас у чарівні святкові дні народження Христа. Різдво… З яким хвилюванням чекають цього свята люди всієї земної кулі! У чому ж секрет такої любові до цих надзвичайних днів? Зауважу, що у кожного народу є свої традиції святкування Різдва. Є вони і в українців, і у росіян, і у мешканців найбільшої країни у світі – США, і у англійців, про яких розповідає твір.


Робота в групах

Робота з таблицею

Попрацюйте в групах. Правила роботи вам відомі. Ознайомтеся з традиціями святкування Різдва у різних країнах, заповніть запропоновану таблицю, повідомте результати своєї роботи класу.


Коли святкують Різдво

у вашій країні?




Яка страва традиційно подається на стіл?




Що зазвичай дарують у це свято?




Що роблять люди у цей день?




Чому люблять це свято, у що вірять?




Слайди для роботи І групи:


Слайди для роботи ІІ групи:


Слайди для роботи ІІІ групи:


Актуалізація опорних знань (виклик)

  • Діти, а що об’єднує людей усього світу у цей час? (Віра в те, що в цей день може статися диво; традиція робити подарунки близьким, прощати всіх, бажати щастя, загадувати бажання).
  • Прочитайте, як говорив Ч.Діккенс про ці дні.

(«Це радісні дні, дні милосердя, доброти, всепрощення. Це єдині дні в усьому календарі, коли люди… вільно розкривають одне одному серця»)
  • Як ви гадаєте, чи випадково події твору розгортаються у різдвяну ніч?

Дійсно, у Святвечір відбуваються найдивовижніші речі. Так і до нашого героя завітали незвичні гості. Це- привід Марлі та Скрудж.

Та повернемося до початку твору, пригадаємо, яким було життя Скруджа до цієї події.


Аналіз тексту
  • Знайдіть і зачитайте портрет Скруджа.
  • Які відомі вам художні засоби використав автор у цьому уривку?(Порівняння: кліщ, слимак, кремінь; метафори: голос скрипів, холодний іней лежав на голові…) Чим вони вам допомагають?
  • Як ставився Скрудж до Різдва? Чому?
  • Що стало для нього головним у житті? (гроші)
  • Чи вважає він себе щасливою людиною, адже у нього є те, про що він мріє? (Так)
  • Можливо, ми з вами знайшли відповідь на наше питання. Гроші роблять людину щасливою.


Прийом «Обери позицію»

Візьміть кольорові папірці, надпишіть на ньому своє ім’я. На яку сторону терезів ви віддаєте свій голос? Аргументуйте свій вибір. Я теж обираю варіант «Так» і не розумію вас, більшість. Переконайте мене.

За гроші можна купити книги, але не знання

За гроші можна купити ліжко, але не сон

За гроші можна купити ліки, але не здоров’я

За гроші можна купити солярій, але не сонце

За гроші можна купити годинник, але не час

За гроші можна купити диплом, але не освіту


Можливо, гроші взагалі не потрібні людині? Навіщо людині гроші?

Чи можемо ми сказати, що Скрудж помилявся, коли вважав, що тільки гроші принесуть йому щастя? (Так)


Чи зайшли ми відповідь на питання?


Прийом «Ланцюжок помилок»

Спробуємо скласти ланцюжок помилок Скруджа. Отже, ви сказали, що герой мав несамовиту любов до грошей. (Слайд)
  • А як поводився Скрудж із грошима? Наведіть приклади.
  • Це була помилка? Продовжимо ланцюжок. (Слайд)
  • Чи правильне моє твердження : «Скрудж хоч і жадібний, але перед Різдвом завжди допомагав бідним, давав гроші тим, хто просить»»? (Ні)
  • А як він ставився до оточуючих? (Байдуже) Чи можемо ми вважати це його наступною помилкою? (Слайд)
  • Чи є в повісті люди, яких він любив?
  • Чи були в нього друзі, кохана? Чому? (Він їх зрадив)
  • Зрада – це помилка?


Словникова робота
  • Ось який шлях пройшов герой і став самотньою людиною. Цей шлях привів його до деградації. Це нове для вас слово. Занотуйте його у словничок, запишіть у зошит.

Деградація – рух назад, занепад.


Робота з текстом
  • Але герой твору змінюється. Що спричинило переродження Скруджа? (Страшне видовище власної смерті і відкриття того, що ця смерть не викликала ні в кого співчуття)
  • Хто допоміг побачити Скруджеві своє майбутнє і коли це сталося?
  • Знайдіть і зачитайте цитату, в якій говориться, яким шляхом Скрудж ішов до переродження.
  • Коли герой говорить про себе, що він щасливий?
  • Чи переконав він нас словами? А справами? Які справи говорять про переродження героя? (Надіслав різдвяну індичку Кречитам, допоміг Тіму, помирився з племінником…)
  • Яким треба бути, щоб відчувати щастя? (людяним…)


Прийом гронування «Щасливе серце»

Ось яким було нещасливе серце героя, коли в ньому панували жорстокість, жадібність, злість, байдужість.

Скам’яніле від душевного холоду, воно було здатне лише на вияв негативних рис.



Під впливом різдвяної подорожі серце змінилося. Візьміть оновлене серце, напишіть 1-2 риси, які допомогли йому стати щасливим.(Добро, милосердя, щедрість, співчуття, людяність). Ось які дива відбулися різдвяної ночі. Я скористалася вашими думками, і ось що у нас вийшло.


Закріплення вивченого матеріалу. Рефлексія.


Бесіда

  • Повернемося до нашого питання. Так що ж робить людину щасливою?
  • Розшифруйте надпис і ви дізнаєтеся, як сказав про це автор твору : «Не гроші роблять людину щасливою, а людяність».



  • Скрудж дійсно став людяним. Можливо, він купив цю рису за гроші? А як би ви виявляли людяність без грошей?


Прийом «Обери позицію»
  • Чи змінилися ваші міркування? Поясніть свою позицію.


Вчитель

Скрудж зумів стати щасливою людиною, бо зумів змінитися. Пам’ятайте, людина завжди може змінитися. Тож поспішайте самі творити добро і вірте в те, що все і всі зміняться на краще, обов’язково у різдвяну ніч.


Метод «Прес»


Дайте відповідь на питання: Що робить юдину щасливою?, закінчивши речення

Я вважаю, щасливою людину робить….

тому, що……

Нас може переконати у цьому, наприклад, …….

Отже, щоб бути щасливим…..


Оцінювання
  • Чи справдилися ваші очікування щодо уроку?
  • Такі оцінки:


Домашнє завдання : підготуватися до написання твору за повістю Ч. Діккенса