О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки).
VІ. Домашнє завдання
Обладнання: підручник, таблиця.
Другорядні члени речення
Додаток означення обставина
V. Домашнє завдання
Тип уроку
Подобный материал:
1   ...   11   12   13   14   15   16   17   18   ...   35

Обладнання: підручник, роздавальний матеріал (картки).



Хід уроку


І. Перевірка домашнього завдання.


*Робота біля дошки.

Виконання індивідуальних завдань за роздавальним матеріалом (двома-трьома учнями).


Картка 1


Переписати, ставлячи в кінці речень розділові знаки. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. Розповісти, які бувають речення за інтонацією й за метою висловлювання.


Ви чули казочку про край царя Гороха Чи знаєте, чому людей там стало трохи Хтось іскру з люльки здув, а загасить не зміг. І знявсь пожар такий, аж загорівся сніг

Леся Українка.






Картка 2


Переписати, ставлячи в кінці речень розділові знаки. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи. З’ясувати вид кожного речення за метою висловлювання. Вказати окличні речення.

Чи то я недбалий Чи то я ледачий Оце задали нам чотири задачі й письмо на додачу І вже я навколо нічого не бачу А вітер з розгону влетів до кімнати: «Та доки ж сидіти Та доки писати»

М.Пригара.



ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.


ІІІ. Вивчення нового матеріалу.


* Робота з підручником.

Опрацювання теоретичного матеріалу (с. 54-55).

Виконання вправи 139 (усно).

Опрацювання теоретичного матеріалу (Прості і складені присудки, стор. 56). Робота з таблицею «Головні члени речення» (с. 56-57).


ІV. Виконання вправ на закріплення.


* Робота біля дошки. Записати речення, у кожному підкреслити граматичну основу. Вказати складені дієслівні та складені іменні присудки.


І. Сонце почало сходити (Панас Мирний). Був ранок чистий, срібний, молодий. (М.Сіренко.) Листя хоче втриматись на вітах… (Олександр Олесь.) Вона була красуня з Катеринівки. (Л.Костенко.) Заходилася мати вечерю варити. (Б.Олійник.) Матері забуть не можу. (П.Тичина.) Батько був трохи суворий, але добрий. (Б.Грінченко.) Хотів я у серце твоє зазирнути. (С.Черкасенко.) Одне слово може врятувати людину. (Нар.творч.) Слово мені ставало струменем дощу… (В.Голобородько.) Співучості джерельної води не може заздрити моя ласкава мова. (Н.Ібракаєва.)

ІІ. Свій сухар є ліпший од чужого калача. Найсмачніший хліб буває од свого мозоля. Хліб та вода є козацька їда. Хата славна не вуглами, а пирогами. Житній хліб пшеничному калачеві дід. Без хліба обід сирота. Дурне сало без хліба. Він ласий на чужі ковбаси.

Народна творчість.


*Переписати, вставляючи пропущені букви. Підкреслити в реченнях підмети і присудки.


Понад бер..гом мохнатим сосни почали дрімати. (Л.Боровиковський.) Хотів би я піти через ліси дрімучі… (Олександр Олесь.) Я хочу буть несамовитим. (В.Симоненко.) Надворі почало т..мніти (Нечуй-Левицький). Днів щасливих ніколи не вдасться забуть. (Є.Гуцало.) Став мій Тарас чогось журитись… Осталася одна б..реза с..ротою. (Л.Глібов.) Волію я бути в..рбичкою. Волію я бути в..рбою. (Л.Забашта.)


* Робота з підручником. Виконання вправи 144 (І, ІІ, усно).


* Пояснювальний диктант. Визначити складені присудки. Вказати речення із складеним іменним присудком з опущеним дієсловом-зв’язкою.


Почало рясно осипатися на бульварах Києва жовтогаряче листя (С. Скляренко). З усіх утрат утрата часу є найтяжча (Г. Сковорода). І завжди для всіх і всюди треба нам добро робити. (Д.Білоус.) Я зобов’язаний допомогти старому (М. Стельмах) Я син свого часу (О. Довженко).


*Робота з підручником. Виконання вправи 146 (письмово).


V. Підбиття підсумків уроку.


VІ. Домашнє завдання. § 8, вправа 148.

Дата__________

Урок № 25

Тема: Другорядні члени речення. Додаток.

Мета: формувати вміння розрізняти головні та другорядні члени речення; дати поняття про додаток як другорядний член речення, формувати вміння розпізнавати його в реченні, складати речення з поданими словами у ролі додатків; виховувати повагу до усної народної творчості, любов до рідної природи; розвивати логічне й образне мислення, спостережливість, культуру мовлення, пам’ять, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиця.


Хід уроку


І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.


ІІ. Вивчення нового матеріалу.


* Робота з підручником.

Виконання вправи 158 (усно).

Опрацювання теоретичного матеріалу (стор. 63).


*Опрацювання таблиці.





ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ







ДОДАТОК ОЗНАЧЕННЯ ОБСТАВИНА




означає предмет вказує на ознаку вказує на ознаку

предмета дії (місце, час,

причину, мету,

спосіб)


Питання Питання Питання

непрямих від- який? чий? котрий? як? де? куди?

мінків (всіх, крім звідки? коли?

Н. і Кл.) чому? для чого?

кого? чого? кому?

чому? ким? чим?

на кому?


Підкреслення Підкреслення Підкреслення


--------- (пунктирна ~~~~~~ (хвиляста _._._._. лінія) лінія) (риска-крапка)


ІІІ. Виконання вправ на закріплення.


* Робота з підручником. Виконання вправи 159 (усно).


*Робота біля дошки.

Записати речення. У кожному з речень визначити та підкреслити граматичну основу. Вказати другорядні члени речення (усно).


Хліб з неба не падає. Без діла псується сила. Правда завжди наверх спливає. Порожній посуд здаля дзвенить. Добрий пастух своє стадо не покине.

Народна творчість.


* Робота біля дошки. Записати речення, підкреслити додатки.


І. Без верби й калини немає України. У мами її діти найкращі. Не бажай синові багатства, а бажай розуму. За науку цілуй батька й матір у руку.

ІІ. Заєць спить, та очей не жмурить. Зайця ноги носять, вовка зуби годують. Спіймав зайця за хвіст. Видно зайця по вухах. Тягли ведмедя до меду та урвали вуха, тягли ведмедя від меду та урвали хвіст.

Народна творчість.


* Переписати прислів’я, уставляючи на місці крапок вибрані з довідки слова. У записаних реченнях підкреслити додатки.


Кожний Іван має свій … . Без нашого … вода не освятиться. Без … порожня хата. Цікавій Варварі … одірвали. Не лякай … морем. Кожна жаба своє … хвалить. Танцювала риба з … , а петрушка з … , а цибуля з … , а дівчина з козаком!

Народна творчість.

Довідка.

План. Гриця. Кіндрата. Носа. Щуку. Болото. Раком, пастернаком, часником.


* Творча робота. Скласти й записати речення, у яких подані іменники виступали б то підметом, то додатком.


Слово, стіл, Вітчизна.


* Пояснювальний диктант.

Підкреслити додатки, визначити, якими частинами мови їх виражено.


І. Вітер колише трави шовкові. (П.Тичина.) Вітер коси розплітає у зорі. Вечір в небі розкидає янтарі. (В.Сосюра.) Ніжність мені подарувала верба. (Б.Олійник.) Нічка крила опустила, ліс і поле полонила. (Г.Донець.) Душа тужить за просторами степу (О. Гончар). У фіалок очі сині закохався я. (В.Сосюра.) Любить людей мене навчила мати і рідну землю… (В.Симоненко).

ІІ. Знову наш малий Микола став збиратися до школи. Олівця поклав він в сумку, книги, ручку, зошит, гумку, м’яч, перо, граблі, подушку, пиріжок, м’яку пампушку, ще стільця, стола і парту, і географічну карту. Сів Микола, дума думку: «Чи усе поклав у сумку?» (За Н.Кир’ян.) А чи чули ви про зайця, що нічого не боявся? Лиш боявся він лисиці, а у темряві копиці, ще з рушницями людей і малесеньких дітей. Ще боявся він хрущів, ще шипшинових кущів, ще корови та сови, ще високої трави. (Л.Талалай.)


* Робота з підручником.

Виконання вправи 160 (ІІ, ІІІ, письмово).


* Прочитати.. Два словосполучення увести до самостійно складених речень. Складені речення записати, підкреслити в них додатки.


Пробачте (кому?) мені завдати (чого?) шкоди, жалю

болить (кому?) мені зазнати (чого?) невдачі

дотримати (чого?) слова зрадити (кого? що?) людину

оволодіти (чим?) знаннями ігнорувати (кого? що?) пораду

опанувати (кого? що?) мову учитися (чого?) ремесла, мови


Словник.

Ігнорувати – нехтувати, навмисне не помічати, не звертати уваги.


ІV. Підбиття підсумків уроку.


V. Домашнє завдання. П. 9, вправа 161.
Дата___________________

Урок № 26


Тема: Другорядні члени речення. Означення. Обставина.

Мета: сформувати поняття означення та обставина, формувати вміння розпізнавати їх у реченнях, поширювати речення означеннями та обставинами; виховувати повагу до фольклору, любов до природи; розвивати логічне й образне мислення, мовлення, спостережливість, пам’ять.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.