О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект
Вид материала | Конспект |
Содержание2.Лисиця звичайна 3.Тварини і рослини Тема: Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення). Мета Обладнання: підручник. Пояснювальний диктант. Тип уроку |
- О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект, 1728.69kb.
- О. П. Глазова рідна мова плани-конспект, 2342.68kb.
- Єрмоленко С. Я., Сичова В. Т. Рідна мова: Підручник для 6-го, 122.77kb.
- Атестація з української мови за курс 5 класу передбачає, 168.52kb.
- Програми для загальноосвітніх навчальних закладів рідна мова, 1582.35kb.
- План Вступ. Рідна мова. Мова це серце нації, 114.88kb.
- Мова то серце народу, 55.39kb.
- Моя чудова рідна мова, 81kb.
- Свято української мови для дітей старшого шкільного віку ведучий, 108.27kb.
- Рідна мова, 966.09kb.
2.Лисиця звичайна
Лисиця – один із хижих звірів України. Вона широко розповсюджена по всій її території.
Як і вовк, лисиця належить до родини собачих. Своїм зовнішнім виглядом лисиця справді нагадує собаку. Проте від собаки лисиця відрізняється характерними ознаками. Вона має міцні й жилаві ноги, що дозволяє їй робити раптові довгі стрибки. У стрибках їй допомагає пухнастий хвіст, який перевищує половину довжини тіла. Завдяки цим особливостям лисиця не поступається життєздатністю набагато сильнішим за неї хижакам.
Лисиця – обережний звір із прекрасно розвиненим нюхом і гострим зором. Живиться вона переважно ссавцями від молодих зайців до телят козулі. Особливо багато добуває лисиця дрібних гризунів. (За О.Корнєєвим; 100 сл.)
- Пояснити значення слів територія (земельний простір), ссавці (тварини, самиці яких вигодовують малят своїм молоком).
- Дібрати синоніми до слів розповсюджений, міцний, раптовий, живитися.
- Скласти план (орієнтовний: 1. Лисиця – хижий звір. 2. Лисиця належить до родини собачих. 3. Характерні ознаки звіра – міцні ноги й пухнастий хвіст. 4. Яка роль цих особливостей лисиці. 5. Розвинуті нюх і зір. 6. Чим живиться лисиця).
- Усно переказати текст за планом.
* На дошці записати: розповсюджена по території; характерні ознаки; перевищує половину довжини тіла; не поступається життєздатністю; добуває дрібних гризунів.
3.Тварини і рослини
Розглянемо вплив лісових тварин на рослини. Слід відзначити, що такий вплив є надзвичайно різноманітним.
Який вплив на лісову флору здійснюють комахи? Серйозної шкоди завдає рослинам гусінь багатьох метеликів. Шкодять рослинам личинки хруща. Вони живуть у rрунті й живляться корінням дерев. Особливо страждають від них соснові ліси.
Значну користь рослини мають від лісових мурашок, які переносять насіння. Передовсім мурашок цікавлять насінини із соковитими придатковими утворами. Таке насіння комахи несуть до мурашника. Та донести насінину не завжди вдається. Якщо вона впаде по дорозі, то пізніше проростає. Таке явище має масовий характер.
Великий вплив на життя лісових рослин здійснюють птахи та звірі. Вони поїдають плоди і тим самим розповсюджують насіння.
Вплив тваринного світу на рослини має велике значення для життя лісу. (За В.Петровим; 120 сл.)
- Пояснити значення слів флора (сукупність видів рослин, що населяють певну територію), личинка.
- Дібрати антоніми до слів шкода, різноманітний; синоніми до слів живитися, страждати.
- Скласти план тексту (орієнтовний: 1. Вплив тварин на рослини є різноманітним. 2. Рослинам шкодять гусінь та личинки хруща. 3. Користь від лісових мурашок. 4. Які насінини цікавлять комах. 5. Як розповсюджують насіння птахи і звірі. 6. Влив тварин на флору має велике значення.)
- Усно переказати текст за планом.
*На дошці записати: лісова флора; насінини із соковитими придатковими утворами; явище має масовий характер; розповсюджувати насіння; здійснювати вплив.
Дата____________________
Урок № 21
Тема: Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення).
Мета: ознайомити учнів із реченнями, у яких є тільки один головний член; продовжити роботу над формуванням умінь визначати граматичну основу речення; виховувати пошану й любов до слова, до рідної мови; розвивати культуру усного й писемного мовлення, логічне мислення, пам’ять.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник.
Хід уроку
І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.
ІІ. Вивчення нового матеріалу.
- Робота з підручником.
Виконання вправи 114 (І, ІІ, ІІІ, усно).
ІІІ. Виконання вправ на закріплення.
- Робота біля дошки.
Записати речення, підкреслити в кожному граматичну основу. Вказати речення з двома головними членами – підметом і присудком (двоскладні), та речення з одним головним членом (односкладні).
По моїй країні милій мова дивная дзвенить. (Г.Чупринка.) Не вмістити слів скарбницю в товстелезнім словнику. (С.Коваль.) Щиросердне Боже слово зберігає наша мова у своїй скарбниці. (Д.Білоус.) Казаному кінця нема. (Нар.творч.) Любіть свою мову! (В.Сосюра.) Слово. Перед ним упади на коліна. (М.Данько.) Буду я навчатись мови золотої. (А.Малишко.)
Примітка.
Потрібно пояснити учням, що формою складеного майбутнього часу (буду навчатись, будемо триматися) виражено простий дієслівний присудок.
* Пояснювальний диктант.
Вказати речення, граматична основа яких складається з підмета і присудка (двоскладні), та речення з одним головним членом (односкладні). Підкреслити в реченнях граматичні основи.
І. Добре слово довго пам’ятається. Від красивих слів язик не відсохне. (Нар.творч.) Мені відповіли ганебним шинкарським наріччям, чи то з російської, чи з української мови огризком… (М.Вінграновський.) Птицю впізнають по пір’ю, а людину по мові. (Нар.творч.) Не вмре слівце моє смагляве! (П.Перебийніс.)
Cловник.
Наріччя – тут: говірка.
ІІ. Любов. Працелюбність. Людяність. Будемо триматися цього батьківського кореня (М. Стельмах). На цій землі нас охрестили. (Д.Білоус.) Великдень. Паска. Ранок. Батько й мати. Ми за столом всі троє розговляємось. (М.Сіренко.) Хочеться в дитинство повернутись… (Є.Гуцало.) Люблю легенди нашої родини. (Л.Костенко.)
ІІІ. Вже смеркло. Безлюдно в степу. Пустельна лежить дорога (І. Цюпа). На сизих луках скошено траву. ( М.Рильський.) Дніє. Зоря зеленіє смугасто. (М.Доленго.) Пливе перон за сизими шибками. Туман. Шлагбаум. Тиша. Переїзд. (Л.Костенко.) Снігу, снігу випало якого! (А.Казка.) Щойно розтало. І знову промерзло. (М.Фішбейн.)
* Переписати, вставляючи пропущені букви. У кожному з речень підкреслити граматичну основу. Вказати речення з одним головним членом.
З доречного слова зложит..ся мова. Красная мова знаходит.. добрі слова. Не кидай слів на віт..р! Цей за словом в к..шеню не полізе. Від людс..кого поговору не сховатися у нору. Біл..ше слухай, менше говори. Договорилися до син..ого пороху. Людей п..тай, а свій розум май.
Народна творчість.
* Робота з підручником.
Виконання вправи 126 (письмово).
ІV. Підбиття підсумків уроку.
V. Домашнє завдання. П.7, вправа 123.
Дата_________________
Урок № 22
Тема: Види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні). Окличні речення. Розділові знаки в кінці речень.
Мета: ознайомити учнів з класифікацією речень за метою висловлювання, дати поняття про спонукальне речення; уточнити поняття про окличне речення; формувати вміння правильно інтонувати речення; виховувати любов до рідного краю, до рідної мови, до природи; розвивати емоції, спостережливість, культуру мовлення.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.