Сергій Носань «Ялинка»
Вид материала | Урок |
СодержаниеIV Мотивація навчальної діяльності. |
- Новорічні вечорниці. Сценарій вечора старшокласників Зал святково прибраний ялинковими, 634.32kb.
- Виставка конкурс ялинок з нетрадиційних матеріалів «Альтернативна ялинка 2012» Перетвори, 18.12kb.
- Борисъ зайцевъ преподобный сергїй Радонежскій, 2173.72kb.
- Грицай Сергій Михайлович заступник голови Сумської обласної державної адміністрації., 204.12kb.
- Позивач: Орлов Сергій Володимирович, який проживає за адресою: вул. Бабушкина, буд., 28.52kb.
- Дідик Сергій Євгенович удк 343. 36 Кримінально-правова охорона правосуддя від незакон, 1177.91kb.
- Сергій Сергійович Нагорний, 194.53kb.
- Циганов Сергій Андрійович. Еволюція національних банківських систем в умовах інтернаціоналізації, 597.4kb.
- Див.: Білокінь Сергій. Двадцять років „єврейської державности в Україні, 1918-1938, 474.59kb.
- Сергій тігіпко, 165.46kb.
Матеріал уроку: Сергій Носань «Ялинка»,Олександр Олесь «Ялинка».
Мета: формувати навички свідомого виразного читання,уміння швидко
орієнтуватися в тексті,вміння передбачати,прогнозувати,робити висновки;
Розвивати зв’язне мовлення,пам’ять,уяву,творче мислення;
Виховувати почуття бережливого ставлення до природи,привчати дітей до мудрого використання природних багатств.
Обладнання:силуетні зображення ялинок, слова опори,набор на полотно,ілюстрації зимового лісу.
Методи і прийоми,форми роботи:
- Передбачення за ключовими словами
- Речення з відкритим кінцем
- Сенкан
- Робота у групах,парах
Тип уроку Формування нових знань
Хід уроку
І Організаційний початок уроку
Ось і пролунав дзвінок,
Починається урок
Працювати слід старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти-просто молодці.
ІІ Актуалізація опорних знань
1.Бесіда.
- Згадайте,яку тему почали вивчати?(Буду я природі другом)
- Які з вивчених творів запам’ятали?(Вірші «Звернення»Д.Павличка «Буду я природі другом» С.Жупанін «Синички на снігу» Л.Костенко.)
- Яка спільна ідея об’єднує ці твори?(Оберігати природу. Буди її другом.)
- Який наказ ми чуємо у вірші Д.Павличка «Звернення»?(Дбати про природу.Не губити її.)
2.Виразне читання вірша.
Яка головна думка,ідея вірша?
3.Гра «Розсипанка»
- Яка головна думка,ідея вірша?Поясніть,як ви його розумієте?
Як бережіть рідну природу матусю.
(Як матусю рідну,бережіть природу).
Природа-це скарб. Її треба любити,дбати про неї,берегти.
ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
Це і є темою нашого уроку.Сьогодні ми познайомимося із оповіданням Сергія Носаня і віршем Олександра Олеся,які мають однакову основу.
Наприкінці уроку ви повинні зробити висновок,як кожен з вас може зберегти природу вже зараз.
IV Мотивація навчальної діяльності.
1.Відгадування загадки
Восени не в’яне,а взимку не вмираю.(Ялинка)
Щоб дізнатися назву творів,які будемо читати,відгадайте загадку.
(Демонстрація зображення)
В оповіданні Сергія Носаня «Ялинка» вам зустрінуться слова
Ялинка,свято,смітник,лісник
Складіть невеличку розповідь с цими словами(3-4 речення)
2.Творча робота в групах
- Згадайте правила роботи у групі.
- Висловлюємось по черзі;
- Говорить один,інші мовчать,потім помінялись;
- Обрати одного,хто висловлюється за групу;
- Закінчити всі розмови після того,як вийшов час.
3.Презентація роботи груп
В своїх творах ви передбачили такі події.А зараз ми будемо працювати над змістом оповідання і побачимо чи підтвердяться наші думки.
V Усвідомлення нового матеріалу
1.Словникова робота
Прикрашаємо,погомоніли,красуню,болісно,втіхи,нищити,смітник,щонайменше.
2.Читання тексту з передбаченням розвитку подій
- Читання першої частини (до слів «Аж тут підходить лісник…»)
- Хто дійові особи?(Тато і Оленка)
- З ким зустрілися герої оповідання?(З лісником Карпом Івановичем)
- В яку пору року відбулися події?(Напередодні нового року)
- Що несли тато з донькою?(Ялинку з базару)
- Що,на вашу думку,відбудеться далі?
- Про що може запитати лісник?
- Обговорення у групах
- Передбачення.Висловлювання дітей щодо розвитку подій.
- Відповіді не повторювати!
- У кого збіглися передбачення?
- Хто думав інакше?
- Читання ІІ частини (До слів «Що жаль?»- перепитую…)
- Про що запитав лісник?
- Які почуття виникли у лісника?
- Чим він був незадоволений?
- Чи підтвердилися ваші передбачення?
- Як,на вашу думку,розвиватимуться події далі?
- Про що може сказати лісник?
- Що він може зробити?
- Обговорення у групах
- Передбачення
- Читання ІІІ частини
- Чому лісник пожалів деревце?
- Чи багато треба чекати,щоб виросла ялинка?
- Що роблять з ялинкою після свята?
- Що зробив би Карпо Іванович,якби мав можливість?(заборонив рубати й продавати ялинки)
- Чи такими були ваші передбачення?
- Висловлювання дітей
3.Фізкульт хвилинка
VI Осмислення нових знань
(міркування)
1.Вибіркове читання
- Які почуття охоплювали Карпа Івановича?(жалю,болю,образи,занепокоєння)
- Як ви гадаєте,у яких словах текста висловлюється головна думка?Чи згодні ви з ним?Чому?
- Які наслідки для героїв мала ця зустріч?(перестали купувати ялинки)
- Яке важливе запитання непокоїло лісника?(хіба це по-людськи)
- А як ви гадаєте,що означає…
Робити по-людськи-це…
Чинити не по-людськи-це…
2.Обмірковування.Робота в парах «Речення з відкритим кінцем.»
3.Висловлювання дітей.
Робота над віршем О.Олеся «Ялинка»
Ви сказали,що чинити не по-людськи-це знищувати природу,робити їй шкоду.
Послухайте вірш Олександра Олеся «Ялинка.»
Подумайте,чи по-людськи вчиняє герой вірша.
- Словникова робота
Кожушинка
Ледве
1.Виразне читання вірша учителем
2.Робота над змістом прочитаного
- Від чийого імені ведеться розповідь у вірші?(Автор розповідає про себе)
- Чи перегукується зміст цього вірша з попереднім оповіданням?
3.Повторне читання вірша
Гра «Дочитай рядок»
- З якою інтонацією треба читати цей вірш?
- Як треба читати виділені слова?
4.Аналіз змісту
- Чому зайчик напав на хлопчика?
- Які почуття переживав зайчик?(обурення,біль,жаль)
- Що він наказав хлопчику?(ти ялинку посади)
- У яких словах вірша ми відчуваємо турботу,клопіт зайчика за майбутнє лісів?(порубаєте ліси-ніде буде і сховатися…)
- Яке значення мають ялинки для тварин лісу?(це їхній дім)
- Як ви гадаєте,чи розуміє хлопчик про те,про що просить його заєць?
- Яка спільна думка у вірші й оповіданні?(треба берегти ялинки)
5.Складання «Сенкану»
Ялинка
Святкова,новорічна
Прикрашає,ховає,веселить
Не рубайте лісову красуню.Скарб (красуня)
- Що ви можете запропонувати взамін пишного деревця на Новий Рік,щоб було і гарно,і красиво?(купувати штучні ялинки,або прикрашати гілку)
VII Домашнє завдання
- Який з творів сподобався більше?
Завдання за вибором:Переказ оповідання,або виразне читання вірша.
VIII Підсумок уроку
- Згадайте,якою була тема уроку?
- Які твори читали?
- До чого закликають твори,які ми вивчаємо?
- Чи можете ви вже зараз зберігати природу?
- Зробіть,будь ласка,вибір.Поставте символічну фігурку зайчика біля такої ялинки,яку б ви хотіли мати у себе вдома на Новий рік.Ось 2 зображення ялинок: одна штучна,інша-жива,росте у лісі посипана снігом.Зробіть свій вибір,обґрунтуйте його.