Стрельник Олена Анатоліївна урок

Вид материалаУрок

Содержание


Хід міні – модуль 1-30`
Ержавні свята сімейні
3. Пояснення плану –захисту проектів
4.Презентація проектів
4.2.Презентація проекту «Зимові свята»
Учень На Василя тільки хлопці ходили до родичів та знайомих і засівали домівки зернами пшениці або жита. Засіваючи, бажали: Всі
Учень Ось так ми святкуємо свята. Наступна група, яка буде презентувати свята
4.3. Презентація проекту «Весняні свята»
Учень1 Не я б’ю, верба – б’є. За тиждень Великдень, Вже недалечко й червоне яєчко. Учень2
4.4. Презентація проекту «Літні свята»
4.5. Презентація проекту «Осінні свята»
Жнець 3 Ой, жнися, загоне, жнися На мене не дивися, бо я женчик – маленький В мене серпик – тупенький. Господиня
5. Підведення підсумків
Хід міні – модуля 2 -30`
3.1.Пояснення правил гри
Конкурс 1 «Взаємні запитання»
3.3.Конкурс 2 «Народний прогностик»
3.4.Конкурс 4 «Інтерв’ю»
4.Підсумок уроку
Подобный материал:
Підготувала:

вчитель початкових класів ЗОШ I-IIIступенів №6 м.Селидового

Донецької області

Стрельник Олена Анатоліївна

Урок з курсу «Я і Україна»

Урок для 2 класу складений за модульною системою навчання

2 (уроки) міні-модулі по 30 хвилин


Тема Презентація дитячих «проектів Українські народні свята»


Мета:

- вчити працювати самостійно, добуваючи необхідний матеріал; перевірити набуті знання з теми «Українські народні свята»; поглибити і розширити знання дітей про українські народні свята; розповісти про обряди, звичаї, традиції, які складалися споконвік;

- розвивати естетичний смак, патріотичні почуття, національну гідність; спостережливість, допитливість, увагу та пам’ять;

- виховувати любов до рідного краю, шанувати історію українського народу; вчити берегти та розвивати свою національну культуру.


Хід міні – модуль 1-30`

1.Організаційний момент

Привітання

2.Повідомлення теми і мети уроку

Сьогодні у нас незвичайний урок – захист ваших перших проектів. На уроках «Я і Україна» ми вивчали різні свята, які святкуються українським народом. І у вас виникло бажання познайомитися з ними ближче. Більше дізнатися про їх звичаї, традиції, обряди.

І ось сьогодні ви будете захищати свої перші проекти. Але спочатку згадаємо, які групи свят ви знаєте.

Д ЕРЖАВНІ СВЯТА СІМЕЙНІ




НАРОДНІ

-Які свята називаються державні?

-Які це свята- сімейні?

-Подумайте і скажіть, про які свята ми сьогодні будемо говорити?

3. Пояснення плану –захисту проектів

Див. додаток.

Захист проектів буде відбуватися за такою схемою:

Презентація проектів (на 1 міні модулі), брейн-ринг (на 2 міні модулі).

Весь клас поділений на 4 групи: зима, весна, літо, осінь. У кожної групи є капітан.

4.Презентація проектів

4.1. Пояснення правил показу презентацій

Ваша презентація може бути у вигляді невеличкої вистави або виступу, це може бути розповідь про свята, традиції, обряди чи звичаї . Можна заспівати пісню, розказати вірш або легенду. Але одне правило – ми повинні зрозуміти, які свята існують, як треба їх святкувати.

На виступ однієї групи дається 5 хвилин.

Зараз ви вгадаєте загадку і дізнаєтесь, яка група почне свій виступ першою.

На подвір’ї – біло-біло,

Ні стежиночки нема.

Завихріло, засвистіло-

Знов до нас прийшла … (зима)

4.2.Презентація проекту «Зимові свята»

Учень Наша група презентує цикл зимових свят.

Взимку ми святкуємо: День Катерини(7.12), День Андрія (13.12), День Святого

Миколая (19.12), Святвечір (6.01), Різдво (7.01), Свято Василя (14.01), Водохреща

(19.01), Стрітення (15.02), на прикінці зими – Масляну.

Ми хочемо вам показати, як святкують Різдвяні свята на нашій Україні.

Господиня Зараз поставлю кутю я на стіл,

Щоб вистачало на свято усім.

Риба, боби, голубці, пироги,

Щоб обминали наш дім вороги.

Кашу ячмінну, картоплю, узвар,

Щоб уродився добрий товар.

Ось варенички з сметанкою враз,

Хай буде в домі цьому все гаразд.

Їжа святкова з 12 страв –

Все, що рік уходяший надбав.

Дзвонар Коляда, коляда,

Відчиняйте ворота!

В дім колядники зайдуть

І добробут принесуть!

А хто воріт не відчиняє,

Того жаль спіткає !

Звіздоноша По цьому дому по веселому,

Чи дозволите колядувати!

Колядувати – дім звеселяти!

Дім звеселяти – дітей збудити!

Різдво славити!

Господар Просимо до хати!

Колядник Коляди, коляди,

А я в батька – один.

По колінця кожушок,

Дайте, дядько, п’ятачок.

А п’ятак не дорогий

Дайте, тітко, ще й другий.

Зі святим вечором!

Козовод І не хай наша коза,

На всі боки – дереза,

Господарям затанцює,

Разом з нами поколядує.

Коза Де коза ходить, там жито родить,

Де не буває, там вилягає.

Де коза туп-туп, там жити сім куп,

Де коза ногою, там жито копною,

Де коза хвостом, там жито кустом!

Колядник Ось подія, ось так свято,

Давайте ковбаси багато,

Щоб кізонька наша встала,

І далі йшла колядувала.

Господар Готували ми для вас у такий святковий час.

Господиня Ось цукерки і млинці,

Добрі дам вам гостинці.

А ще кашки, що з медком,

І узвару з пиріжком.

Учень Ось так святкують Різдво. Колядки починали співати з Різдва і до 14 січня. А щедрівки виконувалися лише протягом тижня – від старого нового року й до Водохрещ.

На відміну від колядок – щедрівки виконувалися лише дівчатами і тільки під вікнами осель.

Дівчина Щедрівочка щедрувала,

До віконця припадала:

Що ти, тітко, наварила,

Що ти , тітко, напекла,

Неси скоріше до вікна!

І вареник, і пиріг

Неси скоріше на поріг!

Поки тітка донесла,

Руки й ноги попекла.

Учень На Василя тільки хлопці ходили до родичів та знайомих і засівали домівки зернами пшениці або жита. Засіваючи, бажали:

Всі хлопці Житом, Житом із долоні, засіваємо у домі!

Будьмо дужі і здорові, щоб збулося все нівроку,

З новим щастям, з Новим роком!

Сійся, родися жито, пшениця,

Жито, пшениця, всяка пашниця.

Картоплі по стелю,

Льон по коліна,

На щастя, на здоров’я, на новий рік!

Учень Ось так ми святкуємо свята.

Наступна група, яка буде презентувати свята:

Ясне сонечко пригріло,

Розігнало довгі сни,

В рівчаках заклекотіло,

Все діждалося – (весни)

4.3. Презентація проекту «Весняні свята»

Учень Основними святами весняними є : свято Явдохи(14.03), 40 святих (22.03), Теплого Олексія (30.03), Благовіщення (7.03), Вербна неділя, Великдень, свято весняного Миколи (22.05).

Ми вам покажемо, як святкували діти нашого класу свято 40 святих.

Веснянка «Вийде, вийде, сонечко».

1 учень Пташок викликаю, з теплого краю:

- Летіть, соловейки, на нашу земельку!

- Спішіть, ластівоньки, пасти корівоньки!

2учень Благослови, мати ,

Ладо- мати,

Весну закликати!

Весну закликати,

Зиму проводжати!

3учень Прийди до нас, весно, із радістю, із великою до нас милістю,

із житом зернистим, із пшеничкою золотистою,

із вівсом кучерявим, із ячменем вусатим.

Учень Саме так на 40 святих закликали і чекали весну. Минали тижні і приходила Вербна неділя і люди йшли до церкви, де освячували вербові гілочки. Повертаючись додому діти та дорослі з’їдали по декілька котиків верби, щоб «горло не боліло», а потім легенько били один-одного і примовляли:

Учень1 Не я б’ю, верба – б’є.

За тиждень Великдень,

Вже недалечко й червоне яєчко.

Учень2 Будь великий, як верба,

А здоровий, як вода,

А багатий, як земля.

Учень Вдома з освяченою вербою обходили всю худобу, все господарство від «усякої злої сили». Гілочки верби ставили на покутті. Перед Великоднем починали пекти пасхи, розмальовувати яєчка.

4.4. Презентація проекту «Літні свята»

Наступна група, яка презентуватиме свята:

В небі ластівка летить,

З вітром листя шелестить.

Воду п’є лелека

Сонце палить. Спека.

Дозріває жито. Яка пора ? (Літо)

Учень Влітку ми святкуємо: Зелену Трійцю, свято Івана Купала(7.07), Петра і Павла (12.07), свято Іллі та Зажинок(2.08), Маковея (14.08), свято Спасу (19.08).

Учень Ми вам розповімо про свято Івана Купала. В цей день дівчата пускають віночки на воду, щоб дізнатися, хто перший вийде заміж. А ще, віночки кладуть на городину, щоб краще росла. І закидають на дах, щоб відганяти зло і все погане.

Дівчинка Весною в нашому садочку

Скопали ми грядочки

І посіяли там квіточки

На Івана, на віночки.

Ой на Івана, ой на Купала,

Ой, там дівчина квіти збирала,

Квіти збирала, вінок сплітала

Та на синю хвилю, на воду пускала.

Учень Після цього обряду парубки та дівчата грали в різні ігри: перестрибни через кропиву, вогнище; танцювали і співали.

Пісня про Україну


4.5. Презентація проекту «Осінні свята»

Відпочили і тепер послухаємо останню групу

Виснуть хмари низько – низько,

Опустили пасма – коси.

Всюди мокро, всюди слизько,

Ходить краєм нашим … (осінь)

Учень До осіннього циклу свят ми відносимо: День Семена(14.09), свято Пречистої (21.09), Воздвиження (27.09), Покрова (14.10), свято Михайла (21.11).

Ми вам хочемо показати народне свято Жнива.

Господиня Збирайся, збирайся на свято скоріш.

Женчики всю пшеницю й жито пожали,

По колосочку зібрали і в снопи пов’язали.

І на нашій нивці сьогодні обжинки.

Жнець1 Дивувалася ялиця: де поділася пшениця?

Чудувалися ліси: куди вибрались вівси?

Стало сумно і калині, що сама у лузі нині.

Жнець2 Не сумуй моя, калино!

Я одну тебе не кину.

Як жнива ми закінчали, сніп тобою уквітчали.

Сніп поставим на домівку – звеселяй усю домівку!

Жнець 3 Ой, жнися, загоне, жнися

На мене не дивися, бо я женчик – маленький

В мене серпик – тупенький.

Господиня Наші женці – всі молодці

Хлопці – вусаті, дівчата – косаті,

Добрі женчики – вправні.

Дівчина Ой, відчини, господиня, новий двір.

Несемо тобі хлібчика на вибір!

І житнього, і пшеничного, і ячного.

Для нашого господаря вдячного.

Добра була нива!

100 кіп і снопочок –

Мені на віночок!

Пісня «Паляниця»

5. Підведення підсумків

Всі 4 групи презентували свої проекти. Показали невеличкі вистави, уривки зі святкувань свят. Давайте повторимо:
  • Які свята показала нам зимова група?
  • Що ви запам’ятали про святкування свята 40 святих?
  • Що робили діти після церкви на Вербну неділю?
  • Про які свята нам доповіла літня група?
  • Які осінні свята ви запам’ятали?





Тема Захист дитячих проектів «Українські народні свята». Гра «Брейн - ринг».

Мета:

- перевірити набуті знання з теми «Українські народні свята» (звичаї, обряди, традиції); поглибити і розширити знання дітей про українські народні свята; вчити працювати в групах і поважати думку один – одного;

- розвивати інтерес до історичного минулого, патріотичні почуття, національну гідність; спостережливість, допитливість, увагу та пам’ять;

- виховувати любов до рідного краю, шанувати історію українського народу; вчити берегти та розвивати свою національну культуру, пробудити в дітей бажання бути активними учасниками сучасного життя, прищеплювати почуття гордості за свою Україну, за свій народ, за свої традиції.


Хід міні – модуля 2 -30`
  1. Організаційний момент

Перевірка готовності робочих місць.
  1. Мотивація навчальної діяльності учнів

Гра «Хто більше назве укр. народних свят»

Для того, щоб перевірити ваші набуті знання, як ви запам’ятали народні звичаї, обряди, традиції, стосовно укр. народних свят; прикмети, прислів’я, приказки.

Ми проведемо гру «Брейн - ринг», за таким планом.

Взаємні запитання – прогностик – «вгадай і доведи» - інтерв’ю – музична хвилинка.
  1. Проведення гри «Брейн - ринг»

3.1.Пояснення правил гри

Кожна команда грає за себе і якщо хоче відповісти піднімає руку. Після будь – якого запитання можна обговорювати відповідь у команді, доповнювати один – одного. За вірні відповіді ви отримаєте прапорець. Але хто не поважатиме думку один – одного, або викрикуватиме, заважатиме – прапорець забирається.
    1. Конкурс 1 «Взаємні запитання»

Команди задають один - одному запитання. За сигналом – починається обговорення в командах. Хто перший піднімає символ команди, той і відповідає.

Зима

1.Назвіть обрядові пісні, які виконувалися з Різдва і до Водохрещ.

(колядки, щедрівки, посівальні пісні)

2.Як називається різдвяний театр?

(вертеп)

Весна

1.Які різновиди святкових яєць ви знаєте?

(крашанка, дряпанка, писанка)

2.З чим у руці діти вибігали весну закликати?

(із жайворонками, печивом)

Літо

1.Якими зеленими гілочками, травами прикрашали оселю на свято Трійця?

(гілки берези, осики, клена, липи; трави- чебрець, любисток)

2.Як називаються пісні, які виконувалися на свято Івана Купала?

(Купальські)

Осінь

1.Які ви знаєте жниварські пісні?

(“Ой снопе, снопе”, “Як повію овес”, “Женчики”, “Паляниця”)

2.Які осінні свята ви запам'ятали?

(Семена, Покрова, Воздвиження)

3.3.Конкурс 2 «Народний прогностик»

У ваших проектах багато прислів’їв, приказок. Ось ми і перевіримо, як ви їх запам’ятали. Вам треба до початку знайти продовження.

На 40 святих погода, бери віз у дорогу дубовий.

Прийде тиждень вербовий - на хліб голодівка.

Петрівка – то буде і в ложку.

Коли до Івана проса буде з ложку, то на гречку урода.

Свитку на Воздвиження скидай, натопи хату без дрова.

Прийшла Покрова - то вже скоро весна.

Якщо на Стрітення холодно, а кожух одягай.
    1. Конкурс 3 «Вгадай і доведи»

На дошці ви бачите багато малюнків до свят. Вам треба за ними відгадати яке свято зображене на них і довести чому.

3.4.Конкурс 4 «Інтерв’ю»

Сьогодні ми з вами так багато казали про свята, їх традиції, звичаї, обряди. Ви створили такі проекти, намалювали малюнки, організували виставку укр. народних святкових страв.

Але мене не покоїть таке питання і я візьму у вас інтерв’ю.

Чи треба нам вивчати, знати, шанувати українські народні свята і чому?

(Відповіді дітей)

4.Підсумок уроку

Сьогодні ми з вами провели незвичайний урок і я сподіваюся, що з його допомоги ми зрозуміли які існують українські народні свята, але багато чого ми ще не знаємо про нашу Україну. Ми будемо ще більше і детальніше вивчати історію нашого народу, обряди та звичаї, бо ми українці і шануємо наших пращурів, поважаємо і любимо один – одного.

Я хочу подякувати вам за те, що ви добре підготувалися до уроку.

Мені небайдуже те, що ви шануєте всі традиції нашого народу. Мені приємно, що ви так любите свою - Україну.

4.1. Музична хвилинка

Вірш про Україну, пісня з танцем «Козачата».

4.2.Підведення підсумків за конкурси

На цьому захист ваших проектів завершено. Всі ці проекти ми об’єднуємо в один і називаємо «Свята українського народу» під девізом :

Знаємо, шануємо, святкуємо.

Диплом « Українознавці» вручаємо тій команді, у якої найбільше прапорців.

Всім іншим – грамоти за дослідження українських народних свят.