Тема: Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса Мета

Вид материалаДокументы

Содержание


Хід уроку
Узагальнення вивченого матеріалу
8. Складання схеми (письмово, на дошці)
Риси характеру
Знання та захоплення
Подобный материал:
Тема: Всесвітня популярність творів про Шерлока Холмса

Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про детективну літературу; вдосконалити навички цілісного сприйняття художнього твору; розвивати творчу уяву; вчити характеризувати образ художній; розвивати мислення; виховувати загальнолюдські моральні цінності: порядність, чесність, справедливість.


Тип уроку: урок узагальнення і систематизування.

Обладнання: портрет Дойла; виставка книг,речі-експонати.


Епіграф: Шерлок Холмс – це людина,яка ніколи

не жила, але ніколи й не помре


Ф.Веллс, амер. режисер


^ Хід уроку

  1. Мотивація навчальної діяльності учнів. Повідомлення теми, мети уроку.

Вчитель:

Сьогодні ми спробуємо узагальнити все, що ми знаємо про детектив, згадати життя і творчість Артура Конан Дойла. Я чи цікаво вам дізнатися, як взагалі виник жанр - детектив?

  1. ^ Узагальнення вивченого матеріалу
  1. Розповідь учня про історію виникнення детектива.

Перше «Бюро розслідувань» було засновано в Парижі в 1833 році Франсуа Еженом Відоком. У минулому сам був злочинцем, поліцейським інформатором. Потім з успіхом завідував агентством, яке складалося з колишніх крадіїв та грабіжників, готових виконувати найбруднішу роботу. Послугами Відока скористалися близько чотирьох тисяч багатих клієнтів. І це не дивно. Адже Відок і його люди бралися за роботу, з якою не могла впоратися поліція. Потім Відок видав чотири томи мемуарів. Ці мемуари зацікавили Едгара По і справили на нього неабияке враження. Саме цим мемуарам ми зобов’язані появі новели «Вбивство на вулиці Морг». Так народився класичний детектив. А американський письменник Едгар По став засновником цього жанру, створив закони класичного детективу.

  1. Самостійна робота (в парах)

а) Учитель. Пригадайте закони класичного детективу і виправте неточності:



Хибне твердження
  • Злочинець, відомий одразу
  • Кохання, політика згадані побіжно
  • У сищика є друг, який розповідає про події читачам
  • Злочинець – не головний герой
  • Кількість дійових осіб обмежена
  • Твір побудований на емоціях



Правильна відповідь
  • Злочинець невідомий до кінця твору
  • Широко розкрито теми кохання і політики
  • Сищик розповідає про справу сам
  • Злочинець – один із головних героїв
  • Багато дійових осіб
  • Твір побудований на логіці

б) Прийом «Павутинка».

Слід до поданих слів підібрати правильне тлумачення (завдання на картках)


Детектив – розум, здібності

Детективна література – протиправна, протизаконна дія або дії, які ведуть до покарання

Дедукція – розкривати, виявляти, шукати

Інтелект – міркування від загального до конкретного

Злочин – художні твори про розкриття злочину

  1. Робота над біографією письменника.

Учитель показує предмети; учні, користуючись дедуктивним методом, вгадують захоплення відомого автора детективів – власника подібних речей

(стетоскоп, географічна карта, боксерська рукавичка, ручка).

(Стетоскоп свідчить, що її власник має справу з медициною. Географічну карту має мандрівник. Дойл багато подорожував. Боксерська рукавичка належить спортсмену. К.Дойл був чемпіоном університету з боксу. За допомогою ручки написано багато творів.)

Учитель. Пригадавши біографію А.К. Дойла, можна зробить висновок, що він був усебічно розвинутою людиною. Саме таку розумну, інтелектуально багату людину показав у своїх творах.

  1. Історія Створення оповідань про Шерлока Холмса

( індивідуальне завдання)

Молодий лікар Дойл оселився в Лондоні, але медична практика прибутків не давала. Якось згадав він про свого улюбленого викладача Джозефа Белла, який не раз дивував студентів своєю спостережливістю і надзвичайним умінням за допомогою дедуктивного методу розв’язувати важкі життєві проблеми. Завдяки фантазії Дойла Белл став героєм новел під іменем Шерлока Холмса.

Д.Белл – головний хірург королівської лікарні в Единбурзі. Черговий пацієнт, який потрапив до нього, не встигав мовити й слова про свою хворобу, як Белл у присутності своїх учнів ставив йому діагноз.

Інсценування розмови Белла з відвідувачем
    • Ви в минулому військовий?
    • Так
    • Шотландський полк? Унтер-офіцер?
    • Так
    • Служили в Індії?
    • Так

Учитель. А ось пояснення. Зверніть увагу на те, що цей чоловік не зняв капелюха. Це прийнято у військових. Демобілізувався він не так давно, інакше встиг би призвичаїтись до цивільного життя. Жорстокість відчутна в його особі, безпомилково вказує на шотландське походження. А на службу в Барбадосі вказує опухлість тіла, «слонова хвороба», якою хворіють в Індії.

Запис подібного роду бесід зберіг для нас один із найкращих учнів Белла – А. Конан Дойл.

  1. Робота над твором

Учитель. - Спробуйте себе в ролі криміналістів. За описом відгадайте героя.
  1. « Худий високий чоловік з довгим носом, що стирчав, немов дзьоб, між сірими, посадженими очима, які поблискують оправою окулярів». (д. Мортімер)
  2. «… він скоцюрбився у кріслі, підтягнув коліна аж до свого орлиного носа, застиг так, заплющивши очі, а його глиняна чорна люлька вистромиась вперед. (Шерлок Холмс)
  3. «… невеликого зросту, кремуний, міцний … карі очі, густі темні брови, смаглява обвітрена шкіра»( Генрі Баскервіль)
  4. « … невисокий, худий світловолосий чоловікроківа 35-40 з чисто вибритою, пісною фізіономією, вузьким, довгим підборіддям, в руках – зелений сачок, щоб ловити метеликів.(Степлтон)



  1. Перевірка домашнього завдання
  1. Учні зачитують ланцюжок здогадок

Записка ----- черевик, що зник -------- таємний чоловік з бородою -------- лист від Л.Л. ------- смерть каторжника -------- портрет Хьюго Баскервіля ---- обід у Степлтонів ----- розв’язка

2)Завдання:

- Розкажіть, як Холмс розкрив задум Степлтона.


7. Бесіда. Запитання:

- Які риси характеру допомогли Шерлоку Холмсу розплутати справу? Доведіть (усно).

- спостережливість – бачить те, чого не бачили інші;

- прагнення надзвичайного - все моє життя - прагнення врятуватися від одноманітності;

- безкорисливість – не брав велику нагороду;

- шляхетність – завжди був готовий допомогти іншим;

- мужність – ризикував собою;

- справедливість – був на стороні ображених;

- розум, винахідливість – знав багато наук.


^ 8. Складання схеми (письмово, на дошці)

Секрет успіху Шерлок Хомса





^ Риси характеру

Спостережливість

Прагнення надзвичайного

Справедливість

Винахідливість

Благородство

Мужність

^ Знання та захоплення

хімія

фізика

медицина

музика

зоологія

поезія


9. Підсумкова бесіда. ( на дошці заздалегідь написані запитання)

1) Дати відповідь на запитання:

- Як ви думаєте, в чому причина популярності творів про Шерлока Холмса?

( прославляє розум людини; хотілося вірити у помічника, який прийде на допомогу)
    • Чому Шерлок Холмс брався за справи?

( щоб допомогти людям)
    • Які риси характеру ви хотіли б запозичити для себе? Чого вас навчив славетний сищик?
    • Які проблеми порушує автор у творі?
  1. Робота з епіграфом. Запитання:
    • Як ви розумієте слова?

3)Слово вчителя.

З тих пір як письменник створив образ Шерлока Холмса, минуло понад століття. За цей час детектив став одним з наймасовіших жанрів літератури. Книги сучасних письменників складніші; вражають фантазією. Однак навіть на цьому багатому тлі оповідання про Шерлока Холмса мають стабільну цінність незалежно примх моди та віяння часу. Дойл залишається творцем – першовідкривачем.
  1. Домашнє завдання.

Прочитати « Пістрява стрічка» А.К. Дойла. Написати твір-роздум «Чи хотів би я мати такого друга, як Шерлок Холмс?»