Світлові явища та їх значення для організмів. Практична робота Вивчення впливу світла на рослини. Мета
Вид материала | Документы |
СодержаниеТип уроку Методи і методичні прийоми IIІ. Повідомлення теми і навчальних цілей урок. |
- Явища природи. Механічні явища. 5 клас. Мета, 60.42kb.
- Го стилю мислення, екологічної культури, розвитку в них експериментальних умінь І дослідницьких, 357.78kb.
- 1. Вступ до курсу медична ботаніка Ботаніка та її розділи. Рослини основа життя, 269.66kb.
- Програма для вступних випробувань з біології для абітурієнтів з базовою загальною середньою, 148.83kb.
- «Лікарські рослини у житті людини. Збирання І заготівля лікарських рослин», 125.39kb.
- Програма для вступу на освітньо-кваліфікаційний рівень „магістр" після окр „бакалавр", 157.2kb.
- Тема уроку Практична робота, 20.05kb.
- Тема: Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України. Мета, 59.67kb.
- Радіаційна фізика І екологія, 21.07kb.
- Дипломна робота, 594.14kb.
Світлові явища та їх значення для організмів.
Практична робота 4. Вивчення впливу світла на рослини.
Мета: сформувати в учнів уявлення про види світлових явищ та їх прояв в живій природі, їх значення для організмів; закріпити в учнів знання про групи природних явищ; розширити знання школярів про світлові явища, отримані в початковій школі, зокрема про джерела світла та значення світлових явищ для організмів; сформувати уявлення про особливості поширення світла та його сприйняття людиною; розвивати вміння аналізувати навчальний матеріал, робити висновки; виховувати прагнення досліджувати та пояснювати природні явища, прагнення до глибшого пізнання природи.
Тип уроку: комбінований.
Основні поняття і терміни: світлові явища, джерело світла, світловий промінь, тінь, відбивання, заломлення, поглинання, спектр.
Методи і методичні прийоми: словесний (бесіда, розповідь, робота з підручником, складання опорних схем), наочний (демонстрація наочності), практичний (виконання практичної роботи).
Обладнання: малюнки природних та штучних джерел світла, таблиця із зображенням складу сонячного світла, ліхтарик..
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Опитування попереднього матеріалу.
• Фронтальне опитування.
1. Що таке явища природи?
2. Які явища природи ви знаєте?
3. Що ми розуміємо під поняттям механічні явища?
4. Що ми розуміємо під поняттям теплові явища?
5. Які види теплових явищ вам відомі?
6. Чим відрізняється кипіння від випаровування?
7. Від чого залежить випаровування води?
8. Чим вимірюють температуру води?
9. Які види термометрів ви знаєте?
10. Чим відрізняється спиртовий термометр від ртутного?
11. Як змінюється агрегатний стан речовини при плавленні?
12. Як змінюється агрегатний стан речовини при кипінні ?
13. Як змінюється агрегатний стан речовини при конденсації?
14. Чому навесні коли тане сніг однаково холодно?
15. Чому потіють вікна?
(За вірні відповіді учні отримують кольорові картки).
• Тестовий контроль. Вірю не вірю
1. Всі зміни, які відбуваються в природі називають явищами.
2. Все, що пов’язане з рухом належить до механічних явищ.
3. Лінія, яку залишає тіло під час руху називають переміщенням.
4. Якщо тіло рухається з однаковою швидкістю, то рух називають не рівномірним.
5. Якщо траєкторія руху пряма лінія, то рух називають криволінійним.
6. Випаровування води, подих вітру, веселка – теплові явища.
7. Під час випаровування води речовина переходить з твердого стану в рідкий.
8. Спиртовий термометр можна використати там, де температура повітря може сягати 200 градусів.
9. Температура вимірюється термометрами, у градусах Цельсію.
10. Якщо розбився медичний термометр треба швидко зібрати ртуть руками і викинути у відро для сміття.
11. Періодичні зміни теплових явищ у природі називають біоритмами.
12. під час переходу речовини з одного стану в інший маса його не змінюється.
• Завдання
Із запропонованих явищ виберіть :
І варіант Теплові
ІІ варіант Механічні.
1. Подих вітру.
2. Кипіння води.
3. Утворення снігу взимку
4. Падіння каміння.
5. Рух метелика.
6. Танення льоду.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності ( Розповідь вчителя).
Сьогодні ми продовжуємо знайомитися з явищами природи і поговоримо про світлові явища. Що таке світло? Як поширюється світло у просторі? Чому утворюється тінь, веселка? Які основні кольори має світловий промінь? Чому люди влітку носять переважно світлий одяг? На ці та інші питання ми зможемо знайти відповіді сьогодні на уроці. А для цього ми повинні розглянути матеріал уроку тема якого …
IIІ. Повідомлення теми і навчальних цілей урок.
На сьогоднішньому уроці ми розширимо і поглибимо наші знання про світлові явища, зокрема про джерела світла та значення світлових явищ для організмів.
ІІлан (запис на дошці)
1. Світло. Джерела світла, їх види.
2. Світлові явища.
3. Сприйняття світла.
4. Значення світла для живих організмів.
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Світло. Джерела світла. ( Розповідь вчителя)
1. Що таке світло? Світло — це один з видів випромінювання. Ми постійно перебуваємо серед різних випромінювань, але око людини здатне реагувати лише на одне — світло.
Наука, яка досліджує виникнення й поширення світла, називається оптика. (термінологічна робота в словниках).
У темній кімнаті ми нічого не бачимо. Запалимо свічку і відразу побачимо саму свічку, свої руки і все те, що знаходиться в кімнаті.
2. Чому так відбувається? Полум’я свічки випромінює світло, яке поширюється в усіх напрямках, відбивається від предметів, які знаходяться в кімнаті, це сприймають наші очі і тому ми бачимо всі предмети, які є в кімнаті.
Тіло, яке випромінює світло – є джерелом світла. Отже, свічка – це джерело світла. Джерела світла можуть бути природними та штучними.
3. Яке найбільше природне джерело світла ви знаєте ? (Сонце).
4. Які ще природні джерела світла ви знаєте? (Зорі, блискавка, живі організми (світлячки, глибоководні риби) тощо).
5. Які штучні джерела світла вам відомі? (Свічки, лампи, ліхтарик, екран телевізора, монітор комп’ютера).
Залежно від того, як тіла випромінюють світло розрізняють теплові та люмінесцентні джерела світла. Тепловими джерелами світла є Сонце, зорі, електрична лампочка, свічка тощо. Всі вони мають високу температуру і додатково є джерелом тепла. Наприклад, під час хімічного явища горіння деревини випромінюється світло і одночасно ми відчуваємо тепло. Таким чином багаття є одночасно і джерелом світла і джерелом тепла. Люмінесцентними джерелами світла є тіла, які мають низьку температуру. До люмінесцентних джерел світла належать деякі живі організми, які здатні світитися (Робота з мал. 61, ст. 60 підручника)
(Учні складають опорні схем).
2. Світлові явища.
Зміни, які пов’язані з випромінюванням, сприйняттям та поширенням світла називають світловими явищами. До світлових явищ належать: випромінювання світла, поширення світла, його відбивання, поглинання, заломлення світла, розклад білого світла на кольори.
Світло випромінюється джерелом світла і поширюється прямолінійно в усі боки, вздовж прямих ліній — променів, подібно до сонця.. (На дошці вчитель малює сонце).
6. Що відбудеться, коли помістити між оком і невеликим джерелом світла непрозорий предмет ? (Джерело світла стає невидимим).
Так, дійсно, якщо на шляху променів поставити якийсь предмет, то за ним утвориться тінь.
7. Чому утворюється тінь? Тінь утворюється тому, що світло не може проникнути через непрозорий предмет.
8. А якщо тіло прозоре, то чи виникає тоді тінь? Тоді утворюється напівтінь.
Якщо джерело світла спрямувати на дзеркало. Що відбудеться? Світло зустріне на своєму шляху тіло з гладенькою поверхнею (дзеркало) і відіб’ється від нього. Відбиті промені досягай наших очей, і ми побачимо це джерело світла. (наприклад, влітку сонячні зайчики).
9. А якщо поверхня тіла не гладенька, а шорстка? Як поводитимуться промені світла під час зустрічі з нею? Кожен з них, потрапивши на будь-яку точку поверхні, відіб'ється від неї. Відбиті промені підуть від поверхні через її нерівність у різних напрямках, тобто вони розсіються у різних напрямках. Тому, поглянувши на тіло, ми побачимо його поверхню, а не первісне джерело світла, як при дзеркальному відбитті.
Найкраще відбивають світло білі тіла і дзеркала. Про використання плоских дзеркал у побуті знають усі. Крім плоских дзеркал, є ще сферичні (кулясті) дзеркала, опуклі й увігнуті. Опуклі дзеркала розсіюють світло в усі боки, а увігну, навпаки, зосереджують його в одному місці. Наприклад, атракціон з кривими дзеркалами, де можна побачити себе досить тонким чи навпаки досить товстим.
До світлових явищ належить заломлення світла.
Що таке заломлення світла? Заломлення – це зміна напрямку світлового променя. Заломлення світла можна спостерігати при зміні середовища. Так наприклад, переходячи з повітря у воду.
Майже всі предмети ми бачимо завдяки відбиванню та заломленню світла. Тому вони мають такий неоднаковий вигляд удень і вночі.
10. Коли закінчується шлях світлового променя? (Коли світло повністю поглинається, потрапивши на поверхню, яка не пропускає його, не відбиває та не розсіює світло).
11. Який колір має такий предмет? (Чорний).
12. Який колір має сонячне світло? (Білий).
Так, дійсно, сонячне світло має білий колір, але світ навколо має різні кольори. З’ясуємо чому. (Робота з підручником мал. 64, ст. 63).
Виявляється, що біле світло є досить складним. Уперше дослідив склад сонячного світла відомий англійський вчений Ісаак Ньютон. Він пропустив біле сонячне світло крізь маленький отвір у віконці в затемнену кімнату, а на шляху променя поставив скляну призму. Призма заломила сонячний промінь і спрямувала його на стіну де з'явилась різнокольорова смужка, яку Ньютон назвав спектром. Таким чином Ньютон дійшов висновку, що сонячне світло складається з семи кольорів, а саме: червоного, оранжевого, жовтого, зеленого, голубого, синього та фіолетового. Отже, білий колір сонячного світла —суміш цих кольорів.
13. Який склад кольорів має веселка? (Веселка має також сім кольорів).
14. Чому веселка утворюється після дощу? Коли закінчується дощ і виходить сонечко, у повітрі ще є невеликі краплі води, які і розкладають сонячні промені подібно до призми, яку використав І. Ньютон.
Таким чином, тепер зрозуміло чому ми бачимо таким різноманітним навколишній світ.
У 1807 році англійський учений Томас Юнг зробив не менш важливе відкриття: біле світло можна отримати внаслідок змішування тільки трьох кольорів – червоного, зеленого і синього. (Робота з підручником мал. 65, ст. 63).
15. Чому кожен предмет має свій колір? Предмети мають той колір, який вони відбивають із семи кольорів білого світла, а інші поглинають. Наприклад, червоний одяг відбиває червоний колір, поглинаючи інші. Відбитий колір потрапляє до наших очей, і ми бачимо одяг червоним. Предмети білого кольору відбивають всі кольори. Чорне ж тіло взагалі поглинає світло і не відбиває жодного з кольорів.
Тіло може поглинати і відбивати одночасно кілька кольорів, які змішуються між собою, і ми отримуємо різнокольорову гамму фарб, яку спостерігаємо в природі. Колір прозорих тіл залежить від того, які промені світла проходять крізь них. Наприклад, червоне скло пропускає тільки червоні промені, що й зумовлює колір скла.
Предмети можуть змінювати свій колір, якщо на них потрапляє світло іншого кольору. Наприклад, червона сукня матиме вигляд чорної у променях синього або зеленого кольорів.
3. Сприйняття світла.
Світло сприймають тіла, чутливі до світла. (Робота з підручником мал. 62, ст. 61). Такими є:
• фотоплівка та фотопапір на яких виникає зображення предметів від яких відбивається світло.
• Сонячні батареї. Під дією світлових променів виникає електричний струм, який використовують для живлення різних електроприладів, мікрокалькуляторів, ліхтариків, тощо.
• Очі людини. Світлові промені спричиняють виникнення нервових подразнень в очах, які передаються в мозок людини, і людина сприймає навколишні предмети. Проте, очі людини дуже вразливі, тому їх треба берегти
16. Яким чином нам слід берегти зір? Не читати в транспорті, дивитись телевізор на відстані не менше 2 м, працювати за комп'ютерами із захисними екранами не більше 2-х годин, виконувати вправи для очей тощо.
4. Значення світла для живих організмів.
Приймачем світла є вся жива природа. Зелене листя рослин пристосовано до вбирання сонячного світла. Прикладом цього є те, що більшість рослин повертають своє листя до світла. Рослини, що ростуть у густому лісі мають велике листя, бо світла у такому лісі мало. Рослини, які ростуть на відкритих сонячних ділянках мають листя менших розмірів.
У листках рослин під дією світла з вуглекислого газу, який є у повітрі та води, який поглинається рослиною з ґрунту утворюються поживні речовини (цукри) та виділяється кисень. Тому ви чули неодноразово, що ліси називають легенями міста чи планети взагалі.
17. Як рослини в природі реагують на зміну світла? Певна кількість світла, що потрапляє на рослини протягом дня, є сигналом до того, що можна цвісти, бо прийшла весна, літо, скидати листя або відмирати (трав'янисті), бо настала осінь.
18. Як люди використовують знання про вплив світла на рослини? Чому на ринках ми практично цілий рік бачимо свіжі огірки, помідори тощо?
Одним зі способів застосування знань про вплив світла на рослини є вирощування рослин в оранжереях та теплицях. Оранжереї і теплиці — це добре освітлювані, зі скляними дахами і стінами приміщення, в яких цілий рік можна вирощувати рослини та їхню розсаду. В оранжереях вирощують переважно вічнозелені та листопадні квітучі декоративні рослини, а в теплицях — овочеві культури (огірки, помідори, цибулю тощо).
19. Для чого потрібне тваринам світло? Світло тваринам потрібне для пошуку їжі, води, сховища, умов для розмноження, для того, щоб вчасно помітити своїх ворогів і сховатися від них.
20. Як тварини за допомогою світлових явищ орієнтуються в просторі? Здатність до орієнтування в просторі за допомогою Сонця властива багатьом тваринам. Під час далеких перельотів птахи знаходять дорогу за Сонцем і зорями. Наприклад, бджоли, знайшовши джерело взятку, «розповідають» про його розташування за допомогою танцю. Бджола-розвідниця описує фігуру у вигляді вісімки, яка має певну орієнтацію на Сонце і на місце розташування взятку.
21. Як впливає на поведінку окремих тварин збільшення або зменшення кількості сонячного світла? При зменшенні сонячного світла, наприклад, зменшується кількість їжі для тварин. Тому частина з них переміщується в інші краї (відлітають птахи), частина залягає в сплячку (ведмідь), частина наближається до людських помешкань в пошуках їжі (сороки).
22. Чим важливі світлові явища для людини?
Людське око завдяки явищам відбивання та заломлення світла здатне бачити предмети та розрізняти близько ста тисяч відтінків кольорів. Кольори впливають на нервову систему людини заспокоюючи її (синій, голубий, зелений), чи навпаки збуджуючи (червоний). Зелений колір сприяє нормальному наповненню кровоносних судин і поліпшує роботу всіх органів чуття. Під дією світла у шкірі людини утворюється вітамін D, який сприяє нормальному засвоєнню хімічних елементів натрію, кальцію та магнію, які є обов’язковими частинами кісткової, м’язової тканин.
V. Узагальнення і систематизація вивченого.
Бесіда за питаннями вкінці параграфу підручника (ст. 65).
VІ. Підсумки уроку.
1. Про що ви дізналися на сьогоднішньому уроці?
2. Що вам найбільше сподобалось на уроці?
3. Про що ви б хотіли дізнатися на наступних уроках?
VІІ. Повідомлення домашнього завдання.
• Опрацювати матеріал підручника § 15.
Виконати практичну роботу «Вивчення впливу світла на рослини».
• Придумати вправи для збереження зору та зняття втоми з очей.