Урок позакласного читання

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Перебіг уроку
2. Робота в групах. ( Супровід мультимедійної презентації)
3. Робота над змістом повісті І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка»
V. Закріплення набутих знань, умінь, навичок
12. Чим закінчуються педагогічні дії Чакалки?( Діти розвалюють закинуту стару школу, Чакалка, розчарована у своїх педагогічних з
Подобный материал:


Урок позакласного читання

« Пригоди на сторінках сучасної книги

І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка »





Розробила

вчитель української мови

та літератури

Поливода Т. В.


Урок позакласного читання

« Пригоди на сторінках сучасної книги

І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка »

Мета: ознайомити учнів 5 класу із творчістю сучасного українського письменника І. Андрусяка, залучити якомога більше учнів до читання сучасної прози, розвивати навички самостійної роботи, виховувати справжніх шанувальників сучасної української літератури.


Обладнання: виставка дитячих книжок, портрет І. Андрусяка, ілюстрації до твору, засоби мультимедіа, мультимедійна презентація.


Тип уроку: урок з використанням елементів проектних технологій.


Підготовчий етап. Заздалегідь діти одержали завдання: прочитати повість І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка », скласти відгук на прочитану книжку, підготувати відомості про автора.


Перебіг уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Оголошення теми і представлення очікуваних результатів.

Вступне слово вчителя.

Світ такий цікавий, дивовижний, щоразу змінюється, оновлюється, наповнюється новим змістом. Так і наше життя перебуває в постійному русі, хочеться зупинитися, замислитися. Відпочити наодинці зі своїми думками. Це можна зробити на природі, а можна розрадити себе захоплюючою книжкою. Споконвіків книжка була нашим добрим другом, який завжди підкаже, заспокоїть, навіє приємні спогади, занурить у світ дитинства. Про що сучасна дитяча книга? Чи треба її читати?

Сьогодні ми з вами, діти, потрапимо у світ сучасної української прози.

Слайд№1


Слайд№2


На попередньому уроці ви об’єдналися в творчі групи: “Біографи”, “Театрали”, “Критики”. Кожна група вибрала свого спікера, отримала дослідницьке завдання.

( Групи презентують свого спікера та завдання )


ІІІ. Актуалізація опорних знань у формі бесіди за питаннями

( Кожна група за правильну відповідь отримує смужку )

Інтерактивний метод “Доміно”

Сучасна дитяча книга ? Давайте відповідь оформимо у формі “Доміно”.

Слайд№3


ІV. Основний зміст уроку – проекту.


1.Очікування від уроку.

( Діти пишуть на листочках свої очікування від уроку, вчитель збирає та вивішує в імітовану книгу, яка висить на дошці)

Діти, давайте пригадаємо, які питання ви досліджували.


2. Робота в групах. ( Супровід мультимедійної презентації)


Перша група «БІОГРАФИ» (Презентує сторінки з біографії

І. Андрусяка )


Слайд№4


Біографічна довідка:

Іва́н Миха́йлович Андруся́к (28 грудня 1968, с. Вербовець Косівського району Івано-Франківської області) — поет, прозаїк, літературний критик, перекладач. Увійшов у літературу на початку 1990-х як учасник літературного угруповання «Нова дегенерація», до якого також входили Степан Процюк та Іван Ципердюк. Критика вважає його одним із чільних поетів покоління «дев'ятдесятників». Прихильник герметичного поетичного дискурсу, творча еволюція — від неомодерністських, декадентських мотивів ранньої творчості до символічно-асоціативного письма «Часникового соку», витриманого в рамцях неомодерного світовідчуття, але класичної поетичної форми. Виробив власну впізнавану поетичну манеру, базовану на метафоризмі («Андрусяк пише метафорою, якої нема» — Т. Девдюк, «Критика»), яку критика називала «плаваючою семантикою» (А. Дністровий, «Книжник-review»). Проза Івана Андрусяка характеризується як «густа» символічна метафорика з активним використанням діалектів. Тематично автор досліджує психологію людини в символічно-межових ситуаціях на матеріалі Гуцульщини 1940-50-х років. Із 2000 р. активно виступає як літературний критик (часописи «Книжник-review», «Книжковий огляд», «Кур'єр Кривбасу», «Кальміюс», «Березіль», «Сучасність» та ін.), аналізуючи здебільше поезію й обстоюючи моральні принципи в літературі та розмежування «високого письменства» й «попси». Лауреат першої премії конкурсу видавництва «Смолоскип» (1995), літературних премій «Благовіст» (1996), ім. Бориса Нечерди (2002), журналу «Кур'єр Кривбасу» (2007), першої премії конкурсу творів для дітей «Золотий Лелека» (2008), міжнародної премії «Corona Carpatica» (2010). Член НСПУ і АУП. Живе і працює в Києві.

Слайд№ 5


Створення психологічного портрета поета (на основі повідомлень ).
  • «Гронування»:

Іван Андрусяк як особистість ― це...




? ?

(критик) (дослідник)




? ІВАН ?

(громадянин) (перекладач)

Андрусяк


Слайд№6


Слайд№7


3. Робота над змістом повісті І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка»


Слайд№ 8


Бесіда за запитаннями


- Про що розповідається у книзі І. Андрусяка?

- Назвіть головних героїв твору.

- Як ви думаєте у які часи відбуваються події покладені в сюжет твору?

- Чи подобається вам поведінка дітей?

- Хто така Чакалка? Зачитайте цитати, які характеризують її.

- Якими методами вона виховує дітей?

- Вам подобається школа Чакалки? Хотіли би ви опинитися там? Чому?

- Що нового ви дізналися з уроків цієї вчительки?

- Дайте поради героям твору.

- Чому навчає нас ця повістина? Які уроки для себе взяли ви?


Слайд№9


«Коло думок».
  • Чому Іван Андрусяк визначив жанр свого твору як

« дівчача повістина»?
  • Визначте тему та провідну ідею твору.
  • Які особливості мови повісті ви помітили? Наведіть приклади. Яка їх роль у художньому творі?


Друга група «ТЕАТРАЛИ» (Презентують інсценізацію епізодів з повісті.)


Слайд№ 10


Третя група «КРИТИКИ» (Презентують відгук на повість І. Андрусяка «Стефа і її Чакалка»)


V. Закріплення набутих знань, умінь, навичок

Слайд№11


Слайд№12


Літературний диктант « ТВОЇ 12 БАЛІВ»

( правильна відповідь - 1 бал)

1. Хто є автором книжки « Стефа та її Чакалка »?( І. Андрусяк)

2. Жанр твору за визначенням автора ( Дівчача повістина )

3. Вік головної героїні дівчинки Стефи? ( 6 років)

4. Ім’я та вік старшої сестри Стефи ( Ліза, 10 років)

5. Ким працює мама дівчинки?( Вчителькою вчителів)

6. Чому Стефа одного разу розсердилась ( На неї ніхто не звертав уваги)

7. Про кого вчила напам’ять вірш Ліза ( Про Богдан – Ігор Антонича)

8. Хто така Чакалка? (Це персонаж, яким на Слобожанщині батьки лякають дітей або Бабай)

9. Де жила Чакалка? ( У закинутій лісовій школі)

10. Кого та як забрала Чакалка у свою школу? (Неслухняних діточок Орину, Стефу, Сіяра, Ірцю, у мішку)

11. Чим Чакалка годує поцуплених дітлахів?(Вони їдять чіпси, розмаїту газовану воду, снікерси, віспу і тому подібну розрекламовану продукцію)

12. Чим закінчуються педагогічні дії Чакалки?( Діти розвалюють закинуту стару школу, Чакалка, розчарована у своїх педагогічних здібностях, повертає їх додому).


V. Підсумок уроку.

Слайд№ 13


1. Оголошення результатів навчальної діяльності школярів.

Створення ситуації успіху.

2. Інтерактивна вправа “ Рефлексія “.

- Чи справдилися ваші очікування від уроку?

- Якими новими знаннями ви збагатились?

VІ. Домашнє завдання .

Скласти кросворд, тестові завдання до книги І. Андрусяка, написати твір «Мої враження від прочитаної книги І. Андрусяка « Стефа і її Чакалка».

Слайд№ 14