Урок української мови Тема уроку

Вид материалаУрок

Содержание


Тип уроку
Родовий немає кого? Чого?
Оцінювання. Записали собі +1 бал.
Чого немає в кошику?
8. Тестова перевірка. (
Подобный материал:


4 клас

Урок української мови

Тема уроку. Спостереження за закінченнями іменників, що належать до

різних відмінків.

Закінчення іменників у родовому відмінку однини чоловічого роду.

Мета уроку:
  • вчити правильно писати закінчення іменників чоловічого роду в родовому відмінку однини,
  • вчити спостерігати за закінченнями іменників, що належать до різних відмін,
  • вдосконалювати уміння складати речення з однорідними членами,
  • вчити працювати з довідковою літературою,
  • формувати вміння і навички користуватися орфографічними словниками для перевірки закінчення таких іменників,
  • розвивати творчі здібності учнів,
  • розвивати в учнів уміння аналізувати, спостерігати, мислити,
  • розвивати творчу уяву, пам'ять, логічне мислення,
  • розвивати уміння працювати в парі,
  • виховувати культуру мовлення, діалогічне мовлення,
  • виховувати дружні стосунки в учнівському колективі.

Обладнання: орфографічні словники, підручник ,, Українська мова -4,, , книги для дитячого читання (для виставки книг).

Таблиця ,,Відмінювання іменників,, .

Роздатковий матеріал (орфографічний словник для вивчення нового матеріалу, аркуш для запису письмових завдань, листок для фіксування оцінювання роботи учнів, індивідуальні картки, лінгвістична казка, тестове завдання). Стіл. Кошик, прикрашений осіннім листям.

Музичний супровід (голоси птахів, пісня ,,Трус не грає в хокей,,)

Танцювальний виступ учнів (хвилинка відпочинку)

Календарі для нагородження.

Тип уроку. Вивчення нового матеріалу.

Хід уроку
  1. Організаційний момент.
  • Доброго дня, діти!(привіталися) Сідайте, будь ласка.

Девіз уроку. Хто поважає рідну мову – вживає всі її слова

безпомилково.

2. Постановка цілей та завдань уроку.
  • Чи любите ви подорожувати? (так)
  • Чому ви любите подорожувати? (це цікаво, пізнаєш світ, дізнаєшся, щось нове, вчишся щось робити)
  • На уроці ми відправимося в уявну подорож. Ми – наукова експедиція. Дослідимо правопис закінчень іменників чоловічого роду однини в родовому відмінку. Будемо вчитися правильно писати закінчення іменників у родовому відмінку однини чоловічого роду.

Оцінювання. За роботу на уроці ви можете отримати 12 балів. Свої успіхи ви будете фіксувати на листку оцінювання.

За якісну роботу, старання ви отримаєте сувенір на згадку.

Письмову роботу оформлюємо на аркуші паперу в широку лінію.

Фіксуємо бали на картці самооцінки.

3. Актуалізація опорних знань.

- Що стати справжнім науковцем, потрібно пройти випробування

,, Що я знаю про іменник?,,

Іменник:
  • частина мови,
  • означає назву предмета,
  • бувають загальними і власними (поет Шевченко),
  • можуть бути назвами істот і неістот (учень, парта),
  • більшість з іменників належить до одного з родів

(чоловічий, жіночий, середній),
  • змінюються за числами (однина, множина),
  • змінюються за відмінками,
  • скільки їх? (7)

Відновлюємо таблицю (учні називають по черзі допоміжне слово, питання, а учитель прикріплює на дошці)


відмінок допоміжне слово питання


Називний є хто? Що?

Родовий немає кого? Чого?

Давальний даю кому? Чому?

Знахідний бачу кого? Що?

Орудний милуюся ким? Чим?

Місцевий знаходжуся на кому? На чому?

Кличний ------ --------

Молодці! Ви всі успішно пройшли випробування.

Оцінювання. Записали собі +1 бал.

Записали на аркуші (і такий запис на дошці пише учитель)

Дванадцяте листопад…(а)

Класна робота

Р.в. немає кого? чого? (звернути увагу на поставу, каліграфію письма)

- Листопад. Яка частина мови? Число? Рід? Відмінок? Яке закінчення записуємо? (вчитель сумнівається)

- Як можна перевірити написання слова.(за словником)

- Перевіримо. Сторінка 36.

4. Вивчення нового матеріалу. ,,Чарівний кошик,,

(На столі стоїть кошик.)
  • Діти, ось чарівний кошик.
  • Вам цікаво дізнатися про те, що в ньому лежить? (так)
  • Вчитель по одному предмету дістає з кошика і запитує учнів:
  • ЧОГО НЕМАЄ В КОШИКУ?

Користуйтеся орфографічним словником, що у вас на парті. Вони вам допоможуть правильно визначити закінчення іменників.

(До кожного предмета – назви іменника однини чоловічого роду, прикріплена назва у родовому відмінку. Предмети учитель викладає на стіл, щоб видно було слово.)


В кошику немає букваря, календаря, трикутника, піску, хліба, ячменю, вівса, чорнозему.


Учитель запрошує учнів (Приходька Олександра і Ткаченка Станіслава) допомогти йому. Учитель і учні стоять біля кошика, а потім відходять від нього.
  • Кого немає коло кошика? (учителя, Приходька Олександра, Ткаченка Станіслава)



  • На аркуші написати кого робота і по черзі назвати своє прізвище та ім’я. Учні записують (і проговорюють) у родовому відмінку однини



- Чому змінюється закінчення у Дмитра, а у Катерини – ні? (рід жіночий, чоловічий)

Оцінювання. За правильний запис свого імені та прізвища + 1 бал.

Запишемо речення з однорідними членами і різними закінченнями. Назвіть ці закінчення. Які розділові знаки поставили? Чому?

В кошику немає …, ….., ….. . (меду, хліба, ячменю, букваря)

Слова на вибір учня.

Оцінювання. За запис речення з однорідними членами речення, виділеним закінченням + 1 бал.
  • Зробимо висновок про те, які мають закінчення іменники родового відмінка однини чоловічого роду?
  • Як перевірити, яке саме закінчення потрібно писати в іменниках чоловічого роду однини.

Висновок. Мають закінчення (–а ,- я,- у, -ю). щоб перевірити, яке саме закінчення іменників слід писати, потрібно звернутися до орфографічного словника.

Книги – наші вірні помічники. Які книги допомагають вам вивчати українську мову? (звернути увагу на виставку книг). Це підручник ,,Українська мова,, , словники, твори дитячої літератури.
  • Книги яких авторів ви читаєте? Тараса Григоровича Шевченка, Івана Яковича Франка, Леоніда Глібова.

(Учитель показує карточки із записом у називному відмінку.)
  • Які слова пишемо з великої літери? Чому?

Запишемо складене речення на аркуші.

Петрику, ти любиш читати казки Івана Франка?

(питальне речення, звертання)

Молодці!

5. Хвилинка відпочинку. Дослідники повинні відпочивати, вести здоровий спосіб життя, займатися спортом. Встали. ;4 учениці танцюють під музику (1хв), інші – рухаються під музику. Молодці!

Імітуємо рухи баскетболіста, футболіста, хокеїста, живописця. (під музику ,, Трус не грає у хокей,,)
  1. Робота в парі. Діалог. Розіграти ситуацію.

В магазині. Використовуйте слова ввічливості, привітання.

Розігрують ситуацію біля столу ( і стола) з предметами і написами.

1 хвилина на підготовку, перевірити завдання (1 пара).
  • Доброго дня!
  • Доброго дня?
  • Дайте мені, будь ласка, сиру, хліба, гороху, меду, ячменю…
  • Будь ласка.
  • Дякую.

Молодці!
  • Які іменники чоловічого роду однини в родовому відмінку вживали?
  • Назвіть закінчення.


  1. Робота в групах.

Перша група. (на підготовку 1 хв.)

Розіграти лінгвістичну казку. Як відмінки засперечалися? Хто

найголовніший?
  • Скільки дійових осіб? Їх стільки ж скільки і іменників, Мова та автор.(9)

Читаєте виразно виділені для вас слова у тексті.

Вірш Дмитра Білоуса допоможе нам.

Одного разу зустрілися відмінки і засперечалися хто найголовніший?

Називний каже:
  • Я найголовніший! Я є підметом у реченні, початковою формою іменника.

Родовий каже:
  • Я найголовніший! Родовий доскіпує свого – хоче знати він: кого? чого? І про тебе знать, якого роду, що немає роду переводу.
  • Я – давальний! Все віддам – не жаль мені. Але хочу знати: кому? Чому? Знать про тебе, гожого на вроду, що даєш і ти свому народу?
  • Я – знахідний! У мене є свої потреби. Кого? і що? питаю в тебе. І кого всі ми за друзів маєм, і що друзі роблять нам навзаєм.
  • Я – орудний. Хочу знати ким? Чим?
  • (Автор). В труді орудуй разом з ним.
  • (Орудний). Хочу знати: що здатний ти утнути? Чим ти сильний? Ким ти хочеш бути?
  • Я – місцевий! Де? В якому місці? Хочу знати - у селі чи в місті?
  • Кличний я. Закликаю всіх навколо: гей Іване, Петре чи Миколо.

Почула їх суперечку Мова і сказала:
  • Ви всі важливі. Без вас мова буде бідною, сумною, немелодійною.

Помиріться, друзі!

Беруться за руки, вклоняються глядачам.

Аплодують глядачі. Молодці!

Учитель. Всі головні, потрібні. Сьогодні ми досліджуємо правопис закінчень іменників родового відмінка однини чоловічого роду.

Друга група. Виконують індивідуальні завдання.

(в цей час 1 – готується до виступу)

Дописати закінчення, користуючись орфографічним

словником.

Стояв біля капітан…(а), читав до вечор… (а), випало багато .сніг…(у), вийшов з клас…(у), пішов до ліс…(у).

Взаємоперевірка. Молодці! Оцінювання. + 2 бали.

8. Тестова перевірка. (по 1б за кожну правильну відповідь)підкреслити правильну відповідь. Час виконання – 1хвилина.

(самоперевірка, правильні відповіді на зворотній стороні дошки)
  1. Які відмінки відповідають на питання кого?

а) Називний, знахідний

б) Знахідний, родовий

в)Родовий, давальний.

2.Визначити відмінки іменників речення.

Край веселого струмка білий росяний підсніжник раптом блиснув з –під листка.

а ) родовий, називний

б) називний, знахідний,

в) родовий, давальний.

3. Яким членом речення можуть бути іменники родового відмінку однини чоловічого роду?

а ) підметом,

б) другорядним членом речення,

в) присудком

4. Визначте, які закінчення можуть мати іменники чоловічого роду однини в родовому відмінку

а ) а, я, у, ю

б )ові, єві

в) ем, ом, єм

9. Творче завдання. Звучать голоси пташок.

Уявимо себе в затишному для вас куточку природи (ліс, поле…)

Тиша, навколо краса.
  • КОГО вже НЕМАЄ? (учитель показує малюнки птахів)
  • Немає шпака, дрозда, лебедя, журавля….

Вони полетіли у теплі краї. Повернуться весною.

Скласти твір – мініатюру про життя пташок восени, використовувати іменники родового відмінка однини чоловічого роду.

Оцінювання. + 3бали.

10 Домашнє завдання.

Достатній рівень. Виконати вправу 132 (завдання 2) виконують усі.

Іменники, що в дужках записати у родовому відмінку.

Високий рівень. Виконати вправу 130* (за бажанням)

Знайти зайве слово у кожній групі іменників, обґрунтувати свій вибір.

11. Підсумок.

- Що вчилися робити на уроці?

(правильно записувати закінчення іменників чоловічого роду однини в родовому відмінку за орфографічним словником. Будувати діалог, виконувати творчі завдання, аналізувати, робити висновки.)
  • Скільки балів за роботу отримав кожний з вас?
  • А чого у вас ще немає? Календаря
  • За хорошу роботу отримуєте календар напам’ять. Бажаю вам успіхів у навчанні. Дякую.