Тема: Нерівність розподілу доходів. Крива Лоренца. Номінальні та реальні доходи

Вид материалаЗакон

Содержание


Практична робота. Використовуючи дані табл. 1., побудуємо криву Лоренца для Японії та Бразилії.
Яким чином можна зменшити соціальну нерівність, викликану нерівномірністю розподілу доходів?
ІІІ. Закріплення знань
Подобный материал:
ТЕМА: Нерівність розподілу доходів. Крива Лоренца. Номінальні та реальні доходи.


Мета: Показати, що диференціація доходів є закономірний процес і не може розглядатись як прояв несправедливості в ринковій економіці. З'ясувати зміст поняття номінальні та реальні доходи.

ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних понять. Мотивація навчальної діяльності.

Проблема нерівності доходів – одна з найдавніших проблем, що породжує вороже ставлення бідних до багатих. Навіть в Біблії написано: " …зручніше верблюду пройти скрізь вушко голки, ніж багатому увійти в Царство Боже". Євангеліє від Матфєя, гл. 19, вірш 24).

Отже, громадяни отримують не однакові доходи в ринковій економіці. Чи слід вважати це несправедливим? Від чого це залежить?

Учні висловлюють свої припущення, які записуються на дошці та в зошитах.
  • володіння різними факторами виробництва (земля, праця, капітал, підприємницькі здібності)
  • Різна кількість факторів виробництва у володінні.
  • Різна успішність володіння ними.

Один з основних видів доходів в нашій країні є заробітна плата. Від яких чинників залежить заробітна плата?

(Самостійна робота с. 142, схема 20 та пояснення до схеми. підручника Загальна економіка: Підручник/ І.Ф. Радіонова та ін. За ред.. І.Ф. Радіонової.– 3-тє вид., доп. і перероб.– Кам’янець –Подільський: Абетка-НОВА, 2002.

Учні називають основні чинники диференціації заробітної плати.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель: Жодній економічній системі не вдавалось ліквідувати нерівності в доходах громадян. Навіть за часів СРСР в умовах командно-адміністративної системи держава змушена була перейти до формування доходів за принципом: "Від кожного – за здібностями, кожному – по праці). Нерівність доходів посилювалась легшим доступом партійних і державних чиновників до багатства. Тому реальні доходи сімей дуже різнились.

Нерівність доходів може призвести до політичної та економічної нестабільності в суспільстві. Тому більшість країн прагнуть здійснювати заходи по скороченню нерівності громадян в доходах.

В економіці використовують кілька методик для аналізу сімейного розподілу доходу. Найчастіше для виявлення ступеня рівномір­ності розподілу доходу загальну кількість сімей (100%) ділять на п'ять рівних за чисельністю груп, тобто кожна група містить 20% населення. Для кожної групи обчислюють її частку в особистому доході за відповідний рік. Інформація, яку дають подібні таблиці, свідчить про те, наскільки нерівномірно розподіляється сукупний особистий дохід у тій чи іншій країні. Наприклад, якби дохід розподілявся порівну між усіма сім'ями України, тоді кожна їхня п'ята частина отримувала б 20% цього доходу, 40% сімей — 40% доходу й т.д. Таку ситуацію графічно зображають бісектрисою. Інший крайній випадок спостерігався б тоді, коли в країні майже весь дохід привласнювали б кілька казково багатих родин, а решта населення ледве животіла. Реальна економіка звичайно перебуває між цими двома крайніми ви­падками.



Частка від загальної чисельності сімей в країні (в %)

Ступінь нерівності розпо­ділу доходів між домогоспо­дарствами часто ілюструють за допомогою кривої Лоренца, яку зображено на рис. 1. Її буду­ють так: по горизонтальній осі відкладають п'ять груп сімей, кожна з яких містить 20% на­селення; по вертикальній осі — частку кожної групи сімей у сукупному особистому доході. Крива Лоренца характери­зує ступінь нерівності розпо­ділу доходу. Чим ближче вона до бісектриси, тим вищий ступінь рівності розподілу доходу, і навпаки.


Практична робота. Використовуючи дані табл. 1., побудуємо криву Лоренца для Японії та Бразилії.

Таблиця 1.

Розподіл доходу в окремих країнах, %



Країна



Група сімей

Перша (найбідніша)

Друга

Третя

Четверта

П'ята (найбагатша)

Японія

8,7

13,2

17,5

23,1

37,5

Південна Корея

7,4

12,3

16,3

21,8

42,2

Китай

6,4

11,0

16,4

24,4

41,8

США

4,7

11,0

17,4

25,0

41,9

Велика Британія

4,6

10,0

16,8

24,3

44,3

Мексика

4,1

7,8

12,3

19,9

55,9

Бразилія

2,1

4,9

8,9

16,8

67,5

Аналіз виконання роботи. У табл. 1. показано відносний розподіл доходів у семи країнах. На першому місці в таблиці стоїть Японія, де найбагатша п'ята частина сімей отримує дохід, що лише у чотири рази перевищує дохід найбіднішої п'ятої частини населення. Унизу таблиці перебу­ває Бразилія, де найбагатша п'ята частина сімей привласнює дохід, який більш як у 30 разів перевищує дохід найбіднішої п'ятої частини населення, тому крива Лоренцо для Бразилії значно більше відхиляється від прямої лінії абсолютної рівності розподілу доходів.

Крива Лоренца дає підставу для висновку: японське суспіль­ство менш поляризоване порівняно з бразильським. Сукупний дохід розподіляється між японськими домогосподарствами рівномірніше.

До чого на вашу думку призведе абсолютна рівність в доходах?

Учні роблять висновки про те, що абсолютна нерівність приводить до зникнення зацікавленості в кращих результатах праці і веде до гальмування розвитку економіки.

Таким чином, нерівність в доходах – це та ціна, яку суспільству треба платити за прискорення зростання рівня добробуту населення країни.

Економісти встановили, що небезпечним є рівень натягування лука Лоренцо є таке співвідношення, коли на частку найбідніших 40% населення припадає менше 12-13 % доходів країни. Це викликає негативні соціально-економічні та політичні наслідки. Так величезне безробіття і бідність населення Німеччини привели до влади в 1933 р. фашистську партію А. Гітлера.

Яким чином можна зменшити соціальну нерівність, викликану нерівномірністю розподілу доходів?

Проблема розглядається за допомогою методу "Мозкова атака". Результати роботи учнів можуть виглядати таким чином.

Перший спосіб розв’язання проблеми, найпростіший та найзручніший шляхом встановлення більш високих податків для найбагатших – це так зване прогресивне оподаткування. Механізм такого оподаткування буде детально розглядатись при вивченні відповідної теми.

Другий спосіб полягає в наданні грошової допомоги або можливості отримати частину товарів безкоштовно чи за зниженими цінами (соціальні трансферти). Але цей спосіб має суттєві недоліки.

По-перше, він зменшує зацікавленість найменш працьовитих і активних громадян в більш продуктивній праці.

По-друге, система трансфертів підриває стимули до продуктивної праці і у найбільш працьовитих і талановитих громадян: чим більше держава виділяє коштів з бюджету на соціальну підтримку малозабезпеченим, тим більші в країні податки.

Ось чому боротися з бідністю необхідно не стільки за рахунок соціальних трансфертів, скільки за рахунок допомоги бідним збільшити їх прибуток.

Найбільш результативними способами при цьому є:
  1. створення рівних стартових можливостей для усіх громадян. Це означає, що успіх кар’єри повинен залежати тільки від здібностей, а не від соціальних умов. Для цього необхідно:
  • заборонити будь-яку дискримінацію при прийомі на роботу за расовими, соціальними ознаками, статтю;
  • забезпечити усім дітям нормальні умови для розвитку.
  1. розширення можливостей знайти роботу для тих, хто має менше талантів і здібностей.


2. Номінальні та реальні доходи.


Які види доходів отримують ваші сім’ї?

Розрізняють “номінальний” доход. Це сума грошей, яку отримує громадянин або сім’я за певний період часу. Поруч з терміном номінальний доход часто вживається термін “реальний доход”. Це обсяг товарів і послуг, які громадянин або сім’я зможе придбати за певний період часу на свої номінальні доходи.

Реальні доходи залежать від співвідношення темпів росту номінальних доходів і загального рівня цін. Так, якщо доходи за рік зростуть на 30%, а ціни зростуть на 40%, то реальні доходи становитимуть лише 92,9% [130: 140)х100] від попереднього рівня, тобто знизяться на 7,1%. В останній рік в Україні темпи росту доходів випереджають темпи росту цін, а це призводить до збільшення реальних доходів населення.

ІІІ. Закріплення знань


І.Питання для обговорення.
  1. Проблему нерівності можна пом’якшити, якщо заборонити людям передавати у спадок дороге майно( квартири, будинки, машини, землю та ін.) Чи погоджуєтесь ви з таким способом ліквідації нерівності?
  2. Держава виплачує трансфертні платежі малозабезпеченим верствам населення. Чи може ця державна допомога послабити гостроту проблеми бідності?
  3. В СРСР вважалось, що бідним краще допомагати шляхом встановлення на основні товари низьких цін. В США ціни на товари такі, якими їх формує ринок, а бідним видають грошову допомогу для покупки товарів. Який спосіб ви вважаєте більш правильним?

ІІ. Командна гра “ Заробітна плата”
  1. Які ви знаєте способи винагороди за працю?
  2. Дайте визначення заробітної плати з різних позицій.
  3. Чи погоджуєтесь ви з твердженням, що люди працюють лише ради грошей?
  4. Які основні принципи диференціації зарплати?
  5. Уявіть собі, що ви управляючий фірмою. Складіть список запитань, які ви будете задавати майбутньому співробітнику при прийомі його на роботу.
  6. З якими труднощами стикається підприємець при оплаті праці?

ІУ. Попередній контроль засвоєння знань

Тести, задачі
  1. Доход –це :
  1. Заробітна плата, яку отримав робітник за певний період;
  2. Обсяг грошових надходжень за певний період;
  3. Грошові надходження робітників та підприємців, отримані ними за певний період;
  4. Заробітна плата та інші грошові надходження, отримані робітником за певний період.
  1. Заробітна плата – це:
  1. Реальна кількість товарів і послуг, які можна придбати за отриману працівником винагороду;
  2. Доход, отриманий людиною від реалізації своїх фізичних, інтелектуальних, підприємницьких здібностей;
  3. Ціна праці, яка встановлюється роботодавцем за згодою держави;
  4. Доход, отриманий працівником від реалізації своїх здібностей щодо створення благ.
  1. Диференціація доходів є:
  1. Неминучою;
  2. Неминучою, але виключно як недолік певної соціально –економічної системи;
  3. Неминучою, але контрольованою;
  4. Реальним фактом, який потребує пошуку шляхів усунення.
  1. Крива Лоренцо показує:
  1. Ступінь нерівності у розподілі суспільних доходів;
  2. Ступінь диференціації доходів працівників різних галузей;
  3. Залежність між розміром доходу та рівнем споживання;
  4. Залежність між кількістю членів сім’ї та загальним рівнем її доходів.


Відповідь: 1-В; 2-В; 3-С; 4-D.

5. Задачі
  1. За певний період номінальна зарплата робітника зросла з 100 до 120 грош. од., а вартість життя – з 100 до 110 гр. од. Як змінилась реальна зарплата робітника?

Відповідь: (120:110)х 100
  1. Якщо ціни щорічно зростають на 10%, то реальний доход сімей з фіксованим доходом зменшиться теж на 10%. Чи так це?

Відповідь: Ні - 9,1 % ( 100% :110%=0,9%; 10% - 0,9% = 9,1 %)

V. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.

VI. Домашнє завдання
        1. Скласти кросворд з теми
        2. Скласти задачу на визначення реального доходу сім’ї
        3. Розробити перспективний план поповнення доходів вашої сім’ї, або ваших власних доходів.