«Українські землі в XVI xvii ст.»
Вид материала | Урок |
СодержаниеХід уроку Особистісна компетентність Зал № 2: Особа в історії Пізнавальна компетентність |
- Українські'землі у складі великого князівства литовського та інших держав друга половина, 56.98kb.
- Столетием позже в XVII веке, 318.08kb.
- Послання Президента України Віктора Ющенка до Верховної Ради України про внутрішнє, 211.4kb.
- Программа междисциплинарного экзамена по направлению подготовки магистров 032300 Регионоведение, 91.64kb.
- Межконфессиональных отношений в Речи Посполитой XVI – XVII вв до сих пор является актуальной, 228.64kb.
- Кабытов Экономика России и предпринимательская деятельность во второй половине XVI, 336.46kb.
- Реки Енисей в конце XVI первой четверти XVII, 137.29kb.
- Програма з історії України для абітурієнтів, які вступають на спеціальність 01010601, 122.25kb.
- Тема І. Українські землі у ХVІ, 95.29kb.
- А. Б. Никольский Некоторые аспекты управления Империей, 544.79kb.
Тема: «УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ ПІД ВЛАДОЮ ПОЛЬШІ» |
(ЕКСКУРСІЯ ДО ІСТОРИЧНОГО МУЗЕЮ В 5 КЛАСІ) |
УЧИТЕЛЬ ІСТОРІЇ І КВАЛІФІКАЦІЙНОЇ КАТЕГОРІЇ БЕСКУЦЬКА НАТАЛЯ ІВАНІВНА |
Цілі
Формування пізнавальної компетентності (поглиблення знань з історії українського козацтва; удосконалення навичок роботи над особистістю; розвиток історичної пам'яті: дати, поняття; поглиблення уявлень про історичну карту; уміння уявляти ситуацію; продовження закріплення уяви про визначення часу в історії); формування соціальної та полікультурної компетентності (вміти приймати рішення у нестандартних ситуаціях, робити вибір вчитися брати на себе відповідальність, продовжити знайомство з досягненнями культур різних народів: українців і поляків);
продовжити формування комунікативної компетентності (вміння спілкуватися усно та письмово на рідній мові).
Тип уроку Обладнання
Урок - практикум
Портрети українських гетьманів: Д. Вишневецький, П. Сагайдачний, Б. Хмельницький, карта «Українські землі в XVI - XVII ст.», історичний документ, зображення козацьких клейнодів, зошити.
Основні поняття і терміни
Унія, Річ Посполита, православ'я, католицизм, греко-католики, Острозька академія, Дике поле, Дніпрові пороги, козак, Запорозька Січ, клейноди, чайка, гетьман, братства, турецька галера-каторга.
Основні дати
1556 -заснування першої Запорозької Січі
1569-Люблінська унія
1596-Берестейська унія
1620-Хотинська битва
1648-початок Визвольної війни
1654-кінець Визвольної війни
І.Організаційний момент
Хід уроку
Перевірка готовності учнів до уроку: наявність зошитів
роздача матеріалів (історичний документ)
II. Актуалізація опорних знань
Бесіда за запитаннями
- У складі якої держави в другій половині XVI - XVII ст. знаходилися українські землі?
- Яким було положення українського селянства у цей час?
З.Хто такі козаки? Яку роль вони відігравали в історії України?
III. Оголошення теми і задач уроку
Сьогодні ми здійснимо уявну екскурсію до музею в якому зібрано експонати які відносяться до часу, коли Україна була під владою Польщі. Ми згадаємо видатних діячів козацької епохи, речові, письмові та усні історичні джерела, отримаємо змогу зайнятися дослідницькою діяльністю і опрацювати історичний документ. Під час екскурсії нам доведеться виконати завдання, розв'язати історичні задачі, згадати історичних діячів XVI - XVII ст. Виконавши додаткові завдання, ви отримаєте заохочувальні бали. Тож рушаймо.
IV.Екскурсія
Особистісна компетентність
Зал № 1 «
-
Ми з вами у першому залі. Уважно розгляньте експонати, що зображені на малюнках. Ви не помітили нічого дивного? Так і є, кудись зникли таблички з підписами.
1. Зробіть підписи до малюнків і дайте відповіді на
такі питання:
А) До якого виду історичних джерел належать зображені предмети?
Б) Як називається наука, що займається розшуком і дослідженням цих джерел?
2. Запропонуйте свою назву до стенду на якому
зібрані вказані експонати.
Зал № 2: Особа в історії
Велике значення в історії має особа, незалежно від того
селянин це чи шляхтич, бо кожна людина залишає по собі
слід, який обов'язково оцінять нащадки.
Перед вами портрети видатних діячів України XVI - XVII
ст.
1.Назвіть цих діячів та згадайте з якими подіями в
Соціальна історії України пов'язані їх імена,
компетентність - Д. Вишневецький
- П. Сагайдачний
- Б. Хмельницький
- 2.Про кого з вказаних осіб могли сказати таке:
А) Його батьком називали
Люди українські,
Особистісна поважали і боялись
компетентність королі чужинські.
Він був генієм військовим, Будівник державний,
Був освідчений, знав мови. Хто діяч цей славний?
Б) Бо такого ще не було В товаристві отамана, Ще ніхто не бив так славно Яничара й бусурмана.
Інформаційна Зал № 3: Документи
компетентність
Велике значення в процесі вивчення історії мають письмові історичні джерела, особливо документи, що були написані у далекому минулому і які свідчать про великі події чи видатних осіб. Нещодавно до нашого музею потрапив документ, який дослідники датували XVI ст. (показати свиток), вони прочитали текст але, чи реальні в ньому зображені події, чи ні не вказали. Допоможіть будь ласка нашому музею.
1 .Вкажіть чи реальні події зображені в документі? Чому ви так вирішили?
2.Знайдіть історичні помилки в тексті документу і спробуйте їх виправити.
Пізнавальна компетентність
Полікультурна компетентність
Зал № 4: Загадкові слова і цифри
В цьому залі працював наш кращий фахівець, тривалий час він збирав матеріали до виставки, а тільки недавно почав оформлення стендів і, несподівано, захворів. Ми хотіли продовжити його роботу але не змогли, бо експонати ще не викладені, а надписи вже є. Допоможіть об'єднати написані слова в невеличкі оповідання (робота з поняттями)
1. Річ Посполита козак унія
Селяни Січ Річ Посполита
Дике поле курінь українці
Пороги Дніпра чайка повстання
козак турки віра
2. А на цьому стенді написані тільки дати, згадайте з якими подіями вони пов'язані: 1556,1569, 1620, 1596, 1654, 1648.
Додаткові запитання:
1 .Скількі років пройшло з часу заснування Запорозької Січі?
2. Скільки років пройшло від прийняття Люблінської унії до прийняття Берестейської унії?
З.До якого століття відносяться такі дати: 1492, 1620, 1991.
З
Соціальна Зал № 5: Історична карта
компетентність
В нашому останньому залі знаходяться історичні і географічні карти, але дослідника по карті ще немає, тому просимо вас допомогти і тут.
1. Розставте позначки згідно з тим місцем де відбувалися вказані події:
- місце заснування першої Запорозької Січі;
- назвіть і покажіть держави що межували з Україною у XVI-XVII ст.;
- до якої держави зверталися козаки по допомогу у боротьбі з поляками;
- назвіть і покажіть на карті битви 1648 року.
V.1 Іідсумок уроку Наш музей дуже вдячний вам за допомогу, а тепер ми
просимо як і у всіх музеях України дайте невеличку рецензію роботі нашого музею, тим експонатам, які ви сьогодні побачили.
VI.Оцінювання роботи учнів
VII.Домашнє завдання Оповідання стор. 108-110, читання і переказ.