Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю. Мета: о
Вид материала | Документы |
СодержаниеХід уроку Де містяться рецептори системи? Робота з підручником , заповнення таблиці Активний дотик руки людини |
- Поняття температури, 57.88kb.
- Залежність опору провідника від температури, 58.35kb.
- Неокласична теорія, 58.99kb.
- Тема Сенсорні системи, 73.67kb.
- Cx-x еволюція структури та механічних властивостей квазікристалічних сплавів системи, 91.76kb.
- Механічний рух та його види. Основна задача механіки та способи її розв’язання в кінематиці, 83.06kb.
- Вестибулярний апарат. Хеморецепторні сенсорні системи. М'Язова, тактильна та температурна, 149.83kb.
- Правила дорожнього руху кабінет міністрів україни постанова від 10 жовтня 2001, 1309.45kb.
- Організація перевезень та управління на автомобільному транспорті (за видами), 75.63kb.
- Рольова гра «Стратегія успіху» Мета, 64.04kb.
Сенсорні системи рівноваги, руху, дотику, температури, болю.
Мета: ознайомити учнів із сенсорними системами рівноваги, руху, дотику, температури, болю; розкрити особливості функціонування цих систем та значення їх для організму; розвивати уміння порівнювати функції даних систем органів та важливість їх для нормальної життєдіяльності; виховувати необхідність ведення здорового способу життя та бережливе ставлення до свого здоров’я.
Матеріали та обладнання: проектор, презентація до уроку, завдання для самостійної роботи учнів
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
- Самостійна робота учнів (за картками)
- Вправа «Поміркуйте!» (слайд 1-2)
- Чому деякі люди полюбляють досолювати страву, навіть її не скуштувавши?(відчуття смаку відіграє вагому роль у регуляції надходження хімічних речовин до організму, формуванню апетиту. Людина, організму якої не вистачає йонів натрію, вважатиме їжу несолоною)
- Чим пояснити пристрасть південних народів до гострої їжі?(в спеку знижується чутливість до гіркого та кислого)
- Чому кажуть, що голод – кращий кухар?
- Чому людина, щоб краще розрізнити запах, принюхується і робить кілька сильних вдихів?
- Біо-задача: В історичній мініатюрі В.Пікуля “Запашна симфонія життя” є такий цікавий епізод: до молодої дівчини залицялися двоє суперників – співак та парфюмер. На концерт свого суперника парфюмер приніс великий кошик фіалок і поставив на кришку рояля. Співак з ганьбою втікає, бо не може взяти ні однієї високої ноти. Що добре знав парфюмер? (він знав, що запах фіалок здатний зруйнувати гармонію голосових звязок)
ІІ. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності учнів.
Провести досліди: 1) посадити учня на стілець, попросити заплющити очі. Циркулем торкнутися кінчика пальця. Що відчувається? А якщо натиснути сильніше, що ще відчувається?
2) У О.Купріна є цикл оповідань про рибалок. Після вдалої рибалки, під час святкування, починають вони дивну гру… (слайд)
Проведемо цю гру – учню завязують очі, кружляють на місці, водять по класу, а потім просять сказати – де знаходиться північ?
3)Заплющіть очі і скажіть – ви можете описати – де зараз (в якому положенні) знаходяться ваші руки, ноги, голова?
Отже, на сьогоднішньому уроці ми поговоримо про рівновагу тіла, відчуття дотику, температури, болю... (слайд)
ІІІ. Сприйняття та засвоєння учнями нового матеріалу.
Вестибулярний апарат (слайд)
виконує найважливішу функцію – орієнтацію тіла в просторі. Анатомічно він пов’язаний з внутрішнім вухом і складається з :
а) присінка
б) трьох півколових каналів (відповідають трьом вимірам простору – висоті, довжині та ширині)
У стінках епітелію містяться рецепторні вестибулярні волоскові клітини. Вони бувають циліндричної та кулястої форми. Волоски вестибулярних рецепторів занурені у драглисту мембрану, в якій знаходяться кристали кальциту – отоліти, тому вона називається отолітовою мембраною. У порожнинах півколових каналів і мішечків міститься рідина – ендолімфа. Рецептори мішечків реагують на зміну сили тяжіння. Волоскові клітини збуджуються, якщо зміщується отолітова мембрана. Коли ми перебуваємо у вертикальному положенні, мембрана тисне на волоскові клітини і вони згинаються. Згинання волосків приводить до виникнення нервових імпульсів, які передаються до нервових центрів головного мозку, де і формуються відчуття про вертикальне положення тіла у просторі. При зміні положення тіла отолітова мембрана розтягує волоски, що також сприяє виникненню нервових імпульсів, які сигналізують у мозок про зміну вертикального положення тіла.
- Запис опорної схеми «Будова апарата» (в зошити - слайд)
Перегляд відео фрагментів про вестибулярний апарат
Рухова сенсорна система
Різні види діяльності потребують високої координації рухів – це забезпечує рухова сенсорна система (слайд)
- Де містяться рецептори системи?
- Який шлях нервового імпульсу?
Робота учнів з підручником (ст. 216) , складання схеми
У м’язах, сухожиллях суглобів містяться рецептори, які сигналізують нервовій системі про ступінь напруження мязових волокон, про положення суглобів і різних частин тіла в просторі, а також відносно інших частин тіла. За рахунок рухового аналізатора людина навіть за відсутності зору може виконувати складні високо координовані рухи. Нервові імпульси від рецепторів мязів і сухожилків надходять до ЦНС, підтримують її функціональну активність, сприяють її розвиткові.
Дотик, температура, біль.
Людина може лишитися зору, слуху, смаку. При нежиті зникає нюх. І тільки одне відчуття ніколи не кидає людину!
Це - ДОТИК! Дивне відчуття!
У зору є око, у слуху – вухо, у нюху – ніс, у смаку – язик. А за дотик відповідає вся поверхня тіла людини. Його орган – шкіра.
- Пригадаємо будову шкіри! (слайди – вправи «Німий малюнок», «Закінчіть речення»)
Види рецепторів шкіри: механорецептори (дотику), терморецептори (холодові, теплові), больові. (слайд)
Робота з підручником , заповнення таблиці
Рецептори | Кількість | | Розташування | Роль |
Активний дотик руки людини – велике диво природи! (розповідь, демонстрація слайдів)
- на цукрових заводах Голландії густоту сиропу робітник визначає, стискуючи двома пальцями краплину цієї рідини,
- збирачі бавовни вміють на дотик визначити сорт бавовни, її стиглість, добре треновані руки лікаря – це для нього – друга пара очей,
- сліпі люди на дотик визначають колір предмета.
Отже, чутливість шкіри рук дуже висока.
Домашнє завдання:
- Опрацювати § 75
- підготуватися до узагальнення (повторити § 68-74)
- виконати тестові вправи в зошиті ст. (91-92)
V. Узагальнення і систематизація знань.
Дати відповіді на запитання.
- Космонавтам, які опинилися в умовах невагомості, спочатку здається, що вони перевернулися донизу головою. Поясніть чому?
- Як ви гадаєте, чому слова “вестибюль” і “вестибулярний апарат” мають спільний корінь?
- Чому у китів півколові канали недорозвинені? (Їм не треба робити різких поворотів).
VІ. Підведення підсумків уроку.