Урок в 10 класі на тему: «Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»
Вид материала | Урок |
- Урок№17 Тема. Ядро система збереження І відтворення спадкової інформації, його будова, 76.85kb.
- План конспект відкритого уроку з біології в 7 класі на тему: Листок як орган фотосинтезу., 82.37kb.
- Реферат на тему: "Ріст І розмноження мікроорганізму", 104.64kb.
- Реферат на тему: Класифікація, будова І властивості ліпідів, 31.49kb.
- Програма фахових вступних випробувань в магістратуру за спеціальністю «фізіологія рослин», 180.06kb.
- 1. Вступ. Предмет І задачі дисципліни Історичний огляд, 315.68kb.
- Урок гра з української літератури в 7 класі "Що? Де? Коли?", 42.92kb.
- Урок з алгебри у 10 класі на тему: «Обернені тригонометричні функції», 34.75kb.
- Затверджено наказ Міністерства охорони здоров’я України, 116.41kb.
- Мозок. Різновиди та будова. Будова та функції спинного мозку, 99.22kb.
Урок в 10 класі на тему:
«Будова клітин прокаріотів та еукаріотів»
Мета.
Освітня. Почати формувати знання учнів про особливі організації живих систем на основі клітинної будови прокаріотів та еукаріотів; ознайомити із основними типами організації клітин; розкрити особливості будови клітин прокаріотів та на прикладі бактеріальних клітин.
Розвиваюча. Розвивати творчу активність та пізнавальний інтерес; уміння порівнювати та розпізнавати клітини одноклітинних та багатоклітинних організмів на малюнках та з використанням ІКТ.
Виховна. Актуалізувати особистісний інтерес до вивчення нової теми; виховувати працелюбність, стараність, спостережливість та бережливе ставлення до природи.
Тип уроку. Комбінований.
Форма уроку. Синтетична.
Місце уроку в навчальній темі. Поточний.
Методи і методичні прийоми:
- Інформаційно-рецептивний:
а) словесний: розповідь-пояснення, опис, бесіда, повідомлення учнів;
б) научний: ілюстрація, демонстрація, мультимедійна презинтація;
Прийоми навчання: виклад інформації, пояснення, активізація, увага та мислення, одержання с тексту та ілюстрацій нових знань, робота с роздатковим матеріалом.
- Репродуктивний:
Прийоми навчання: подання матеріала у готовому вигляді, конкретизація і закріплення вже набутих знань.
- Проблемно-пошуковий:
Постановка проблемного питання.
Прийоми навчання: постановка взаємопов’язаних проблемних запитань, активізація уваги та мислення.
- Візуальний:
Заповнення таблиць.
- Сугестивний:
Застосування різних видів мистецтва.
- Релаксопедичний:
Психологічне розвантаження.
Міжпредметні зв’язки: історія, медицина.
Матеріали та обладнання: схеми, малюнки, мультемідійна презинтація.
Основні поняття та терміни: клітинний рівень життя, еволюція, прокаріоти, еукаріоти.
ХІД УРОКУ
1. Організаційна частина. Створення психологічного настрою.
Слова вчителя:Спілкування з природою – велике щастя і навіть життєва потреба для людини.
Своєрідним епіграфом для сьогоднішньої теми можуть бути слова видатного
китайського художника Го Сі, який жив майже 1000 років тому: «В’язниця
тісних помешкань, метушня повсякденності – ось те, що викликає природну ненависть високого людського єства. Імла, тумани і мудрі люди живуть серед гір і вод, де ростуть дерева і трави, де навіть скелі радіють навесні. Туди поривається душа людська; втім, перенестися туди не завжди можна, ось чому для тих, хто любить гаї, лани, струмки, для друзів імли і туманів так приємно мати в домі пейзаж, написаний добрим майстром. Дивлячись на нього, можна не виходячи з кімнати милуватися водою і верхів’ям гір, чути пташиний спів».
(Слайди)
Слова вчителя:Сьогодні ми будемо продовжувати спілкуватися з природою на клітиному рівні.
2.Актуалізація опорних знань та чуттєвого досвіду учнів.(фронтальне опитування)
1. Яка наука вивчає клітину, та значення науки для майбутнього?
2. Відтворити хронологію вивчення клітини.
3. Вклад вчених у розвиток цитології( презентації учнів).
4. Методи цитологічних досліджень(фотопитання), (дивись додаток №1)
3.Мотивація навчально – пізнавальної діяльності учнів.
Слова вчителя: Ми знаємо, що всі живі організми складаються із клітин. Рослини, тварини, людина мають різноманітні типи клітин. Наприклад, у невеликій калюзі є значна кількість клітинних організмів (одноклітинних і багатоклітинних), тіло тварин має клітини, які відрізняються від клітин рослин, а клітини ссавців відрізняються від клітин комах. Тому метою нашого уроку є віявити риси подібності та відмінності клітин між собою. Давайте згадаємо типи організації клітин. ( див. Додаток №2).
4.Оголошення теми і мети уроку.
Проблемні запитання(додаток №3):
- Причини відмінності між прокаріотами та еукаріотами;
- Чомі не існує одноклітинних організмів великих розмірів;
- Чому форми еукаріотичних організмів різноманітніші, ніж прокаріотичних?
5..Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу.
- заповнення схеми клітини.(див. Додаток №4)
- розповідь про особливості будови прокаріотичної та еукаріотичної клітини, використовуючи таблиці, малюнки.
6.Осмислення об’єктивних зв’язків та взаємозалежності у вивченому матеріалі.
- Заповнення таблиці(див. Додаток №5)
- Відповіді на проблемні запитання:(приблизні відповіді учнів)
*Клітини прокаріотів на відміну від еукаріотів не мають ядра і багатьох органоїдів, тому в них по-різному організовано генетичний матеріал і структуру клітини.
*У клітин еукаріотів, на на відміну від прокаріотів,цитоплазму поділено на відділи системою мембран.
*Більшість еукаріотів є багатоклітинними організмами
з диференційованими клітинами,а прокаріоти-одноклітинні
з недиференціованими клітинами.Диференцівція клітин
забезпечує більшу різноманітність їх форм,а за наявності
у прокаріотів лише однієї клітини,диференціація неможлива.
7.Узагальнення та систематизація знань.
Таким чином,прокаріотичні та еукаріотичні клітини різних живих організмів характеризуються своєю різноманітністю,тобто мають ознаки
подібності,що доводить єдність усього світу.
Завдання для учнів: завершить речення.
Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,
два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;
еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....
8. Підведення підсумків уроку.
*виставляння оцінок та їх коментарій.
9.Надання та пояснення домашнього завдання.
*вивчити теоритичний матеріал,згідно підручника.
*підготувати мультимедійну презентацію на теми: « Еукаріоти».
«Прокаріоти».
*повторити будову оболонок рослинної,тваринної,бактеріальної,
грибної клітин.
Дивись додаток№6.
Додаток 6
на монітор
Завдання для учнів: завершить речення.
Систематики об’єднують усіх живих організмів у дві імперії….............,
два надцарства............,5 царств.............;прокаріоти-це організми............;
еукаріоти – це ...........; еволюційно молодшою є.......... клітина,тому що.....
Додаток №1
Фотопитання
1 Який основний метод дослідження у цитології?
2. Що зображено на фото?
3. Який відомий вам процес зображений на малюнку?
4. Ці методи можна віднести до методів майбутнього.
Чому?
Додаток №5
перевірочний
Органела | Тварини | Рослини | Гриби | Бактерії |
Клітинна стінка | - | + | + | + |
Ядро | + | + | + | - |
Мітохондрії | + | + | + | - |
Пластиди | - | + | + | - |
Травні вакуолі | + | - | - | - |
Скоротливі вакуолі | + | + | - | - |
Вакуолі | - | + | - | - |
Лізосоми | + | + | + | - |
Апарат Гольджі | + | + | + | - |
Ендоплазматична сітка | + | + | + | - |
Центріолі | + | +- | - | - |
Рибосоми | + | + | + | + |
Органела | Тварини | Рослини | Гриби | Бактерії |
Клітинна стінка | | | | |
Ядро | | | | |
Мітохондрії | | | | |
Пластиди | | | | |
Травні вакуолі | | | | |
Скоротливі вакуолі | | | | |
Вакуолі | | | | |
Лізосоми | | | | |
Апарат Гольджі | | | | |
Ендоплазматична сітка | | | | |
Центріолі | | | | |
на монітор учням
Основні відмітні особливості організації клітин рослин, тварин, бактерій і грибів