„Україна моя, Україна, я для тебе на світі живу

Вид материалаУрок

Содержание


Перебіг уроку
Подобный материал:
Урок

розвитку мовлення


Письмовий твір-роздум на основі власного досвіду на тему „Україна моя, Україна, я для тебе на світі живу”.


Учитель української мови

та літератури Донецької ЗОШ № 101

МОЛЧАН Владілена

Володимирівна


ТЕМА. РЗМ. Письмовий твір роздум на основі власного

досвіду на тему „Україна моя, Україна, я для тебе

на світі живу”.

МЕТА: формувати уміння й навички створення творів-

роздумів на основі власного досвіду;

розвивати усне мовлення; виховувати почуття

гордості за приналежність до українського народу,

любов і повагу до рідної мови.

ТИП. РЗМ

ВИД. Урок формування умінь і навичок.

Обладнання: підручник; таблиця „Типи мовлення”;

портрети українських письменників;

ілюстрації української символики ; фотографії

міст України; магнітофон, фонограми

українських пісень.

Література: 1. Витоки творчості. Посібник.-Д.: Стакер,

1998.

2. П.І.Лаврів. Моя земля – земля моїх батьків.

РВП „Лебідь”,1995.

3. Р.А.Говорун, В.Є.П’ятеренко. Одна Бать-

ківщина, і двох не буває.- Артемівськ,

1997.


ПЕРЕБІГ УРОКУ


1.Оргмомент.

2.Оголошення теми та мети уроку.

-Діти, сьогодні на уроці розвитку мовлення, ми будемо навчатись писати твори-роздуми на основі власного досвіду на тему „Україна моя, Україна, я для тебе на світі живу”.

3.Робота за темою.

1). Актуалізація опорних знань учнів.

а) Згадки про історію Київської Русі.

-Україна – чудовий край. Хто хоч раз побував в Україні, не годен розлучатися з нею, бо вона притягає людину, як магніт залізо. „Українське небо сміється і манить до себе. Звірини в лісах і полях так багато, що зубрів, диких коней і оленів забивають тільки для шкур. Птахів стільки, що навесні хлопці наповнюють цілі човни яйцями диких качок, гусей, журавлів і лебедів”. Так писали про Україну, давні чужинці.

Україно... Матінко рідна... Народилася ти на святій землі, про яку ще колись апостол Андрій первозданний, сказав: „На цих горах засяє благодать Божа”. Його пророчі слава збулися. Держава, яка виникла на цих святих горах, Київська Русь, була однією з наймогутніших в світі. А хто пам’ятає легенду про виникнення міста Києва?

(Діти розповідають легенду).

б) Милування українською піснею.

-Україна... Ми народилися в Україні, і нам безмежно дорога ця земля. Всю її не охопити думкою і уявою, а тим більше не розкажеш словом, вона вміщається лише в серці. А які пісні співають українці! Хто не був зачарований українською піснею, хто не згадує її, як своє чисте, прозоре дитинство, свою горду юність, своє бажання бути красивим, ніжним, сильним? Послухайте одну з них.

(Звучить фонограма української пісні).

в) Про українську мову.

-Яка гарна та красива українська пісня. Яка мелодійна українська мова. За своєю мелодійністю українська мова займає 2 місце в світі після італійської.

Мова наша українська – це золотий запас голосу душі народної, з якого виростаємо, яким живемо і завдяки якому маємо велике право і гордість іменуватися народом українським.

А скільки чудових творів написано українськими письменниками Тарасом Шевченком, Лесею Українкою, Іваном Франком та багатьма іншими. Давайте згадаємо їх.

(Діти розповідають напам’ять улюблені поезії).

г) Видатні люди України.

-А скільки видатних людей народилося на Україні! У Маріуполі народився всесвітньо відомий живописець Архип Куїнджі. У Дебальцеве – поет, письменник Володимир Сосюра. У селі біля Красноармейську – композитор Сергій Прокоф’єв. У Добропіллі – письменник Микола Чернявський.

- А кого з видатних українців ви пам’ятаєтє?

(Діти розповідають).

д) Будівельники майбутньої України.

-Так, багато видатних людей народила матінка Україна. Людей, які будували, покращували рідну землю. Тепер і ви, коли подорослішаєте станете поряд з ними, щоб працювати для своєї Батьківщини.

-Хтось з вас стане лікарем і буде лікувати людей. Хтось стане будівельником, щоб будувати величезні палаці. Хтось буде науковцем або винахідником,та робитиме дослідження та відкриття або відкривати нові землі. І все це ви робитиме для рідної землі, Батьківщини.

А що ж треба, щоб все це сталося?

(Формулюємо з учнями Правила українського вихованця. Наприклад:

1.Бути свідомим громадянином України, гордим, що ти українець.

2.Поважай і люби свій народ, свою землю, історію та культуру.

3. Дорожи честю української символики.

4. Шануй пам’ять предків і тих, хто впав у боротьбі за волю України.

5. Люби своїх братів, сестер, поважай старших.

6. Виховуй себе ввічливим, культурним, грамотним і сильним.

7. Підтримуй українські звичаї і традиції своєю участю у них.

8. Гідно поводь себе у громадських містах, на вулиці, не забувай, що ти представник української нації.

9. Поважай культуру, звичаї і мову інших народів.

10. Будь впевнений: мати і Україна – то найсвятіші слова.)


2. Повторення типів мовлення по таблиці (на дошці).

3.Робота над пам’яткою при написанні творів роздумів (плакат на дошці).

4.Творче завдання. Діти розповідають, що вони напишуть у своєму творі.

5. Написання твору.


4.Підсумок уроку.

а) читання 1-2 творів

б) Бесіда.

-Діти, що ми з вами робили сьогодні на уроці, що сподобалося та запам’яталося?


5. Домашнє завдання

Дописати твір.