Тема: Декоративно-прикладне мистецтво України. Гончарство. Мета

Вид материалаДокументы
Подобный материал:
Тема: Декоративно-прикладне мистецтво України. Гончарство.

Мета: Розширювати та поглиблювати знання учнів про декоративно-прикладне мистецтво - гончарство. Вчити правильно ліпити та самостійно створювати предмети української кераміки. Розвивати естетичний смак, увагу, мислення. Виховувати любов до рідної землі, повагу до традицій, праці людей.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: комп’ютер, глина, інструменти для роботи з глиною, фартушки, фарби, пензлики, паперові птахи,музичний супровід, виставка готових виробів з глини.

Хід уроку:

І. Організаційна частина. Привітання.

Усміхнемось сонечку,здрастуй золотаве!

Усміхнімось один одному, погляньмо ласкаво!

Хай сьогодні в кожне серце воно додасть тепла!

І гостям ми усміхнемось, побажаємо добра!


ІІ. Оголошення теми, мети уроку та очікуваних результатів.
  • Тема нашого уроку «Декоративно-прикладне мистецтво України.

Гончарство».

На уроці ви познайомитеся з способами виготовлення традиційного

керамічного посуду в Україні, будете вчитися ліпити і самостійно

створювати предмети української кераміки.
  • Що ви очікуєте від уроку? Чого хочете навчитись?

(на папірцях зображених у вигляді птахів, кількома словами діти пишуть свої очікування від уроку, розміщують їх навколо дерева)

ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Вступна бесіда.

- Швидко, безупину обертається гончарний круг. Під сильними, чутливими руками майстра з безформної маси глини народжується виріб. Як тільки вогонь завершить роботу гончаря, перетворить крихку глину на стійкий каменеподібний матеріал, починається розписування. Кому хоч раз довелося спостерігати за працею гончаря, той ніколи не перестане дивуватися його віртуозній майстерності, швидкості, з якою народжується найрізноманітніший посуд. Гончарний виріб – результат довготривалої кропіткої праці, нагромадженого упродовж багатьох років досвіду.

- Мою розповідь продовжить Світлична Даша, яка підготувала реферат про гончарство.

- Подивіться, діти, будь-ласка, на маленьку виставку чудових виробів з глини. Ось це – гладущик (неполив’яний черепок), це – глечик без ручки, використовувався для тримання молока. А ось це – тиква: опуклий глечик із вузеньким горлечком і вушком. Ось цей неполив’яний, використовувався для тримання олії. А ось цей полив’яний, використовувався для тримання води, міцних напоїв. Подивіться, будь-ласка, на цей виріб – цукерницю. Хіба це не диво! Поряд з посудом, майстри виготовляли іграшки, скульптурки. Коли завершував свою роботу гончар і залишалося трішки глини, то виготовлялися дитячі глиняні іграшки – свистунці. Поряд з гончарними виробами, ви бачите і вже сучасну кераміку. По сучасним технологіям, вироби сьогодні не виготовляють руками, заливають у спеціальні форми глину і формують виріб.

2. Словникова робота.

- Слухаючі мою розповідь, вам зустрічалися слова, які ви повинні запам’ятати, поповнити свою мовну скарбничку. «Довідкове бюро» - будь-ласка, Що ж таке «кераміка», «гончарний круг», «полива», «стека»?

3. Поетапне виконання роботи.

1) - Перш ніж почати виготовляти вироби з глини, давайте познайомимося з правилами роботи. (комп’ютер)

- З глини загальну форму виробу ліплять пальцями, а для ліплення дрібних деталей використовують інструменти – стеки. Стеки бувають різної форми. Висушені вироби розфарбовують пензликами. Після роботи інструменти треба старанно протерти.

2) – Виготовляючи вироби з глини потрібно знати прийоми ліплення:

* Скачування кульки між долоньками рук. Всі нерівності на кульці треба загладити вказівним пальцем.

* Заглиблення в кульці роблять великим пальцем або спеціальним стеком. Стінки чашки, глечика витягують за допомогою великого і вказівного пальців. Потрібно стежити, щоб стінки були однакової товщини.

* З’єднання кільця (вушка). Глину розкачують у вигляді довгої палички (ковбаски) і з’єднують, як показано на малюнку.

3) – Тож давайте зараз зробимо своїми руками ось такий чудовий горщик.

4) Правила техніки безпеки під час роботи.

- Ой! Діти, як я могла забути, що до нас у клас прийшла телеграма від лікаря Айболитя. Але я не розумію нічого, хіба у нас хтось захворів? То як ви гадаєте, чому саме від лікаря Айболитя прийшла телеграма? Давайте уважно послухаємо, що Айболить нам пише (читання правил безпечної поведінки на уроках трудового навчання). Я гадаю, що ми не підведемо лікаря Айболитя і будемо виконувати всі пункти цієї телеграми.

4. Виготовлення виробу з глини.

- Розглянемо технологічну картку виготовлення виробу. За допомогою неї поступово із грудочки глини ми отримаємо готовий посуд.

5. Фізкультхвилинка

По секрету вам скажу:

З фізкультурою дружу!

Умію гарно підтягатись,

Низько-низько нахилятися,

У різні боки повернуся,

Знов присяду, нахилюся,

Розім’ятись я не проти…

І скоріше до роботи.


- Розпочинаємо роботу.

5. Самостійна робота учнів (поетапне виконання роботи вчителем та учнями під музичний супровід).

ІV. Підсумок уроку.
  • Що нового ви дізнались на уроці?
  • Чи виправдалися ваші очікування від уроку? Якщо ваші очікування справдилися то посадіть свою пташку на дерево, якщо ні – залиште птахів у польоті.




  1. Перегляд та оцінювання робіт.
  2. Демонстрація дитячих робіт.