Ознайомити з інноваційними технологіями навчання української мови

Вид материалаДокументы

Содержание


Рекомендації щодо ефективного застосування педагогічних інновацій у мовленнєвій роботі з дітьми. націлення на подальшу роботу ме
Тема: Пригоди їжачка.
Мовленнєвий матеріал
Попередня робота
Хід заняття.
До нас гості прийшли
Гра «Веселий м*ячик»
Засмутився їжачок
Їжа, їжа, їжачок
Заєць вушками хитає, свій танок він починає.
Тема: «Мандрівка в Палац дитячої творчості»
Попередня робота
Гра « Де ми були, ми не скажемо, а що робили вам покажемо».
Ми в автобус всі гуртом
Кіт – котик – воркотик
Розкажу вам, діти,казку
Прийоми опрацювання науково-методичного тексту
Технологічна карта до прийому «Моя позиція»
Технологічна карта до прийому «ПОПС»
Доведення правоти (приклад)
...
Полное содержание
Подобный материал:






















ЗАВДАННЯ
  • Ознайомити з інноваційними технологіями навчання української мови
  • Ознайомити з практикою проведення різних форм роботи з навчання мовлення
  • Опрацювати навички виразного, точного мовлення





















5. РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЕФЕКТИВНОГО ЗАСТОСУВАННЯ ПЕДАГОГІЧНИХ ІННОВАЦІЙ У МОВЛЕННЄВІЙ РОБОТІ З ДІТЬМИ. НАЦІЛЕННЯ НА ПОДАЛЬШУ РОБОТУ МЕТОДИЧНОГО ОБ’ЄДНАННЯ.



Тема: Пригоди їжачка.

Підготувала:

Межерицька Н.О., вихователь ДНЗ № 31


Мета: формування навичок українського активного мовлення.

Завдання: вчити уважно слухати текст та відповідати на запитання до нього; продовжувати вчити узгоджувати іменник з прикметником; розвивати логічне мислення; продовжувати вчити відгадувати загадки за описом зовнішніх ознак; навчити складати казки за віршем, використовуючи кольорові символи (кружечки різного кольору та розміру).

Мовленнєвий матеріал: вовнечко, гладеньке, їжачок колючий, маленький, гарненький, лиса руда, хитра, , зайчик довговухий, трусливий, пухнастий, куцохвостий, ведмідь, великий, клишоногий ,вовк, сірий, злий, хижий, волохатий

Матеріал: вірш П. Воронько „ Їжачок ”, моделі (кружечки сірого, оранжевого,коричневого кольрів, різних за розміром) ,фланелеграф.

Попередня робота: заучування загадок про тварин, читання худ. творів про їжачка, вигадування інших кінцівок до казок: «Курочка Ряба», «Зайчикова хатка», моделювання з фломастерів казки «Рукавичка».

Хід заняття.

Вихователь. Діти, сьогодні до нашого затишного і привітного садочка завітало дуже багато гостей. Навіть сонечко зраділо і посміхається нам і гостям. Тож, давайте з ними привітаємося:

До нас гості прийшли,

Гості дорогі прийшли.

Ми гостей вітаємо

Здоров*я їм бажаємо.
  • Діти, весняне сонечко кличе нас на прогулянку до лісу:

1, 2, З, 4, 5 -

Нумо в мандри вирушати.

Ти зі мною, я - з тобою

І не будем сумувати.
  • Давайте візьмемось за руки, щоб не загубитися, і помандруємо.

Гра «Веселий м*ячик»

Організація гри: діти стоять у колі, м'яч передають по колу, промовляють:

Ось стрибає дзвінкий м'ячик.

Він стрибає увесь час.

У кого Веселий м'ячик -

Той мерщій іди до нас.

Дитина, у якої зупинився м'ячик, стає у центр кола. ЇЇ запитують:

- Ти хто?

Відповідь, наприклад: - Я зайчик!

- Де ти живеш?

- Я живу у лісі.

- Що ти Їси?

- Я Їм моркву,

капустку, травичку. - Як ти стрибаєш? (Бігаєш)

- Ось так. (Показує).

Дитина стає у колі.. Гра продовжується. (2 – 3 рази)

Вихователь загадує загадку:

- Сіра спинка, очі – намистинки, шубка з колючок. Хто це, діти? (їжачок).

Вихователь читає вірш П.Воронько «Їжачок».

Засмутився їжачок:

Вовна в нього з голочок.

В інших вовнечко гладеньке,

Пух чи пір’ячко легеньке,

А у мене скрізь голки –

Хто погладить – кров з руки”.

Тут із лісу вибіг вовк,

Їжачок – мерщій в клубок.

Вовк і спереду і ззаду…

Врешті ткнув клубок з досади…

Проколовши губи й ніс,

Він завив та й геть у ліс.

Звеселився їжачок

Тим, що він із колючок!

Питання до тексту:
  • Де живе їжачок?
  • Чому він засмутився?
  • Кого зустрів?
  • Чому звеселився їжачок?
  • Кого ще міг зустріти їжачок у лісі? (лису, зайчика, ведмедя)
  • А давайте, ми з вами розкажемо, які це тварини.

Дидактична гра з використанням моделі «Розкажи, хто це? Який, яка?»

Завдання: дібрати прикметники до слів лисичка, заєць, їжачок, вовк, ведмідь
  • Ти про кого будеш розповідати? А ну знайди, який кружечок тобі нагадує _____.
  • А нагадайте, про кого у нас сьогодні заняття? (про їжачка)

Рухова хвилинка «Їжачок».

Їжа, їжа, їжачок

(руки ковзають уздовж тулуба)

Весь в колючках твій бочок.

Їжачок встає раненько.

(руки вгору, підтягування)

Миє шийку він гарненько.

(імітація миття шиї)

Вранці підмітає хатку.

(імітація підмітання полу віником)

І виходе на зарядку.

(марширувати)

Раз, два, три, чотири, п’ять

(присідання)

Хоче сильним швидко стать.

(показують м’язи на руках).

Вихователь показує дітям фланелеграф:
  • Це, діти, чарівний телевізор, на якому ми разом з вами покажемо казочку про їжачка. А цю казочку ми складемо разом з вами. Спробуємо? (початок кожного речення пропонує вихователь, на фланелеграфі виставляються символи тварин).
  • Жив у лісі...
  • Одного разу пішов він…
  • Біг їжачок і зустрів… і т.д.
  • Засмутився їжачок, бачить… ведмідь іде. Каже ведмідь їжачку: «Давай з тобою пограємо».
  • Їжачок відповів...

Хороводна гра «Ми у лісі були»:

Ми у лісі були в коло зайця ми взяли

Заєць вушками хитає, свій танок він починає.

Скік поскік з боку в бік.

Вушками хитає, танець починає.

Ми у лісі були в коло лиску ми взяли.

Лиска хвостиком хитає,

Свій таночок починає.

Скік поскік, з боку в бік,

Свій таночок починає.

Ми у лісі були там ведмедика знайшли.

А ведмедик тупоче веселиться він хоче.

Туп – туп, веселиться він хоче.
  • Повеселився їжачок з ведмедиком і пішов…
  • І раптом наскочив на нього…
  • Тоді їжак…
  • Вовк сильно…
  • Їжачок звеселився і побіг…
  • Діти, ось яку цікаву казочку ми з вами склали. Коли ви прийдете додому намалюйте цю казочку разом зі своїми батьками. А ми зараз з вами зробимо їжачка за допомогою причіпок.











Тема: «Мандрівка в Палац дитячої творчості»

Підготувала:

Ємельянова О.М., Вихователь ДНЗ № 31


Мета: формування навичок українського активного мовлення.

Завдання: розширювати та поглиблювати уявлення дітей про працю людей, зайнятих у сфері культурно-побутового обслуговування. Викликати інтерес у дітей до казок. Продовжувати вчити дітей складати короткі сюжетні розповіді, за схемами, вміти вести діалоги, вживати та утворювати пестливі слова та прикметники. Спонукати дітей до об’єднання в групи , пари для аналізу конкретних ситуацій. Розвивати дійове мислення, виховувати взаємодопомогу, бажання відповідати. Виховувати душевну доброту через співпереживання, емоції, радості, співчуття, турботливість.

Попередня робота: гурткова робота, моделювання за змістом казки «Зайчикова хатка»

Мовленнєвий матеріал: геть, звідсіля, луб’яна, голосно, крижана, лисиця – хитриця, не журись, не сумуй, домовимось, впораюсь..

Матеріал: книжки, картинки – схеми казок, дидактичні ігри, іграшки

Хід:

Вступна бесіда:

- Як називається місто у якому ми живемо?

- Хто знає, де знаходиться Палац дитячої творчості?

- Як туди можна проїхати?

- На чому можна ще доїхати? Так, вірно.

- Цей Палац знаходиться у центрі нашого міста біля Собору. Він великий, двоповерховий. Там є багато гуртків, студій. А які гуртки ви здогадаєтесь самі. Я буду казати на вушко, а ви показуйте усім дітям та гостям рухи без слів.

Гра « Де ми були, ми не скажемо, а що робили вам покажемо».

- Я хочу запросити вас у мандрівку до Палацу дитячої творчості, ви згодні?

- Хто вміє користуватися телефоном?

- Цього разу, це ти,______.

- Зараз подзвони у диспетчерську за номером 3125, замов великий автобус до дитячого садка № 31.

- Давайте слухати, правильно він скаже чи ні?

- Ну, що додзвонився? Через скільки буде автобус?

- Треба збиратися, готові? (автобус приїхав, вихователь призначає водієм хлопчика) діти їдуть з піснею:

Ми в автобус всі гуртом

Сіли покататись

Із віконця всім довкола

Будем посміхатись

Бі-бі-бі, бі-бі-бі,

Будем посміхатись!
  • Приїхали, ось ми на місці.
  • Зараз ми зайдемо у I кімнату
  • Що ми тут бачимо?
  • Як же зветься ця кімната де багато книжок?
  • Вірно, бібліотека
  • Вам знайомі ці казки?
  • На якій мові вони написані?
  • Зараз я узнаю, як ви знаєте назви казок!
  • Як називається Казка, у якій головні герої: півник і двоє мишенят?(ще 3-4 казки називає вихователь, а діти відгадують)
  • А хотіли би ви змоделювати свою Казку по схемам? (Діти моделюють і розповідають свої Казки)
  • А зараз підемо у другу кімнату, яка зветься «Умілі рученята».
  • Що тут є? (відповіді дітей)
  • А зараз пограємо в гру, в якій треба утворити пестливі слова, в тих словах які я назву:



Заєць – зайчик – побігайчик

Вовк – вовчик – братик

Кіт – котик – воркотик

Лиса – лисонька

Півень – півничок

Пес – песик

Ведмідь - ведмедик


  • Друге завдання: вам треба змоделювати казкового героя з фігур на цих галявинах, а потім розповісти, що ви про них знаєте?(діти виконують завдання)
  • А тепер ми зайшли у театральну кімнату, тут ми побачимо знайому Казку тільки на новий лад.



Розкажу вам, діти,казку

Про добро, зло і ласку

І про зайця, про лисицю

І про жабку – чарівницю

Ви швиденько всі сідайте

Нову казку послухайте:

(Інсценування казки)

Заєць у хатинці жив,

Сонечку завжди радів,

На прогулянку ходив,

І ніколи не тужи.


Тут лисиця пробігала

Зайцю в хатку стукать стала.

- Зайчику, пусти мене погрітися (зайшла лисиця)

- Тепер я тут буду жити, а ну геть звідціля!


Іде зайчик по дорозі і гірко плаче, а назустріч йому собака.

- Гав, гав! Чого ти, зайчику, плачеш?

- Ой, як же мені не плакати? Була в мене хатка луб’яна, а в лисиці – крижана. Прийшла вона до мене погрітися та й вигнала мене!

- Не журись! Ходімо зі мною, я тобі допоможу!

Прийшли вони до зайчикової хатки. Почала собака голосно гавкати

- Гав, гав! Геть лисиця – хитриця з зайчикової хатки !

- Як вискочу, як вистрибну, розірву всіх на клаптики!

Злякалась собака та й убігла. Пішов зайчик далі, ще дужче плаче. А ж назустріч йому ведмідь!


- Чого ти, зайчику, плачеш?

- Ой, як же мені не плакати? Була в мене хатка луб’яна, а в лисиці – крижана. Прийшла вона до мене погрітися та й вигнала мене!

- От, злодюго! Ходімо зі мною, я тобі допоможу!

Прийшли вони до хатки. Ведмідь як зареве:

- А ну геть лисиця – хитриця с зайчикової хатки !

А лисиця й каже:

- Як вискочу, як вистрибну, розірву всіх на клаптики!

Злякався ведмідь й теж втік.


Пішов зайчик до річки, сів біля водички й плаче, а жабенятко питає його.

- Чого ти, зайчику, плачеш?

- Ой, як же мені не плакати? Була в мене хатка луб’яна, а в лисиці – крижана. Прийшла весна – красна, захотіла вона погрітися та й вигнала мене.

- Не сумуй, я тобі допоможу!

- Ні, не допоможеш. Собака гнала – не вигнала, ведмідь гнав – не вигнав. І ти не впораєшся з нею.

- Ще й як впораюсь. Пішли!


- Ква, ква!А ну лисиця геть с зайчикової хатинки !

А лисиця:

- Ой, яка у тебе гарна корона, і я теж таку хочу. Давай, домовимось, ти мені даєш корону, а я віддам хатинку зайчику.

- Візьми, будь ласка!

- Дякую, - каже лисиця та тікає.

- Дякую тобі, жабко, - каже заєць, - а , давай разом дружити.

- Але спочатку я тебе хочу познайомити зі своїми друзями. Ходімо на річку!

- Ходімо!

- Ось, знайомся! (Танок «Жабенята»).




















ПРИЙОМИ ОПРАЦЮВАННЯ НАУКОВО-МЕТОДИЧНОГО ТЕКСТУ


Процес впровадження в практику роботи навчального закладу науково-теоретичних та прикладних ідей не має обмежуватися придбанням методичного посібника, що перетворюється на інформаційно-рецептурний довідник для педагогів. Лише власний досвід пізнання, осмислення, яке є результатом внутрішньої, інтелектуальної, душевної роботи, емоційної активності, дасть змогу привласнити соціокультурні надбання професійної діяльності інших педагогів. Тобто якісно і доцільно впровадити кращій педагогічний досвід іншого педагога у власну роботу.

Опрацювання культурного тексту, яким є методичний посібник, стаття чи опис досвіду роботи, складна і важка діяльність. Вона потребує від педагога розуміння, осмислення та усвідомлення його змісту, співвідношення із власним досвідом тощо. Існує серія технологічних прийомів роботи з науково-методичними текстами. Декотрі з них зараз пропонуються для опрацювання.











Технологічна карта до прийому «Моя позиція»:



Знаю, але не розумію. Чому?



Знаю, роблю, але лише іноді. Чому?

Розумію, але не вмію. Чому?



Займаюсь часто, тому що…

Вмію, але не роблю. Чому?



Інший варіант



Технологічна карта до прийому «ПОПС»:



Напишіть 4 речення, що відображують Ваше ставлення до проблеми:


Позиція: я вважаю, що…



Обґрунтування: тому, що…



Доведення правоти (приклад): Я можу це довести…



Судження, висновки: виходячи з цього, я роблю висновок про те, що…





Література для опрацювання:


  1. Богуш А., Гавриш Н., Котик Т. Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності дітей у дошкільних навчальних закладах. – К, 2006.
  2. Богуш А.М., Григоренко Г.І. Запрошуємо до розмови: Посіб. Для роботи з дошкільниками. – К., 1997.
  3. Гавриш Н.В. Художнє слово і дитяче мовлення. – Донецьк, 1999.
  4. Джанни Родари. Грамматика фантазии: Введение в искусство придумывания историй. – М., 1978.
  5. Наталя Гавриш. Художня література в освітньому процесі: сучасні технології // Дошкільне виховання, 2001, №2.
  6. Никитин Б.П. Ступеньки творчества, или развивающие игры. – М., 1991.
  7. Українська мозаїка. Посібник-хрестоматія/ Упоряд. О.П.Долинна, О.В.Низковська, Н.І.Вакуленко, О.А.Копєйкіна. – К., 2008.
  8. Фесюкова Л.Б. 200 схем та завдань для дітей 4-7 років. – Х., 2007.
  9. Фесюкова Л.Б. Воспитание сказкой: Для работы с детьми дошкольного возраста. – Х., 1997.



РЕКОМЕНДАЦІЇ

ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ ІННОВАЦІЙНИХ

ПЕДАГОГІЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ

У ДОШКІЛЬНИХ ЗАКЛАДАХ МІСТА ТА ВІДПРАЦЮВАННЯ

ПРАКТИЧНИХ НАВИЧОК ХУДОЖНЬО-МОВЛЕННЄВОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНО-МОВЛЕННЄВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.


16.03.2011р.


Проблемою в мовному розвитку дітей дошкільного віку в нашому місті є збіднена лексика, недосконала граматика та фонетика.

Розвиток мовлення та виховання культури мовлення вимагають особливої організації мовленнєвої роботи, спрямованої на збагачення словника, граматичної упорядкованості, зв’язності висловлювань у процесі роботи над текстом, розвиток чутливості до краси й точності художнього слова.

У практиці роботи дошкільних закладів головна увага приділяється виховному та пізнавальному значенню літературних творів. Незначне місце у повсякденному житті дітей відведено для художнього сприйняття творів, активного мовлення дітей. Дорослі надають дитині можливості бути слухачами і вдовольняються повторюванням дітьми мовленнєвих штампів.

Дуже важливо забезпечити високий рівень мовленнєвої культури наших вихованців, тобто:
  • багатство мовлення – великий обсяг словника, розуміння та доцільне використання слів та словосполучень;
  • розмаїтість мовних засобів виразності (інтонаційної і стильової);
  • точність мовлення, тобто оптимальне слововживання, вміння добирати слова, які найкраще передають зміст висловлювання.


З оглядом на це РЕКОМЕНДУЄМО:

Здійснювати розвиток образного мовлення в процесі сприйняття художніх творів та складання зв’язних висловлювань, використовуючи інноваційні підходи, засоби, методи розвитку мовлення, віддаючи перевагу тим, що забезпечують активну позицію дитини.

  1. Опрацювати статтю Наталі Гавриш «Художня література в освітньому процесі: сучасні технології». Впорядкувати та надати системного характеру ознайомленню дітей з художньою літературою: читання та розповідання творів, переказ, декламування, творче розповідання, роботу з дитячою ілюстрацією тощо.
  2. Опрацювати розділи «Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності в дошкільних закладах», «Організація театрально-ігрової та театрально-мовленнєвої діяльності» з посібника Методика організації художньо-мовленнєвої діяльності дітей у дошкільних навчальних закладах. Автори Богуш А., Гавриш Н., Котик Т.
  3. Урізноманітнити розвивальне середовище групи компонентами, що сприятимуть ініціативній художньо-мовленнєвій діяльності дошкільників: дитячі ілюстровані книги, добірки ілюстрацій до дитячих творів, атрибути та елементи костюмів для розгортання театралізованої діяльності, різні види театрів тощо.
  4. У власній практиці роботи створювати і підтримувати умови, що стимулюють активність дітей, у тому числі художньо-мовленнєву та пізнавально-мовленнєву. Активно використовувати методи та прийоми інтерактивного навчання.
  5. Опрацювати та запровадити у практику роботи методичні прийоми навчання висловлюванню: закритий об’єкт, мовленнєві логічні задачі, метод розв’язання проблеми, прийом припущення.
  6. Практикувати надання мовленнєвій діяльності дошкільників «дослідницького» характеру, у тому числі діяльності дитини зі сприйняття та перетворення літературного твору.
  7. Активно застосовувати у мовленнєвій діяльності з дітьми методи та прийоми креативного розвитку, як то:
  • моделювання (Л.Венгер);
  • робота з казкою (ТРВЗ, Л.Б.Фесюкова);
  • творче проектування (Т.О.Піроженко);
  • мистецтво вигадування історій (Джанні Родарі).
  1. Напрацьовувати практичний досвід:
  • з мовленнєво-творчого розвитку дошкільників;
  • з ознайомлення дошкільників з літературними творами (авторськими творами, фольклором, казкою);
  • з організації театрально-мовленнєвої діяльності з дітьми.