Михайла Булгакова «Майстер І Маргарита»

Вид материалаДокументы

Содержание


Тип уроку
М. Булгаков
2. Визначення учнями власних цілей уроку.
Робота в групах.
Автор протиставляє Майстра офіційному літературному світові. Тому не письменник, а Майстер — людина, майстерно володіє якоюсь сп
Майстрові відмовили в публікації роману. А через деякий час почали з’являтися
Ні однієї хвилини.
Слово вчителя.
Маргарита перечитувала написане, обіцяла йому славу, підганяла його, стала називати Майстром. Вона казала, що в цьому романі її
Не може завдати шкоди дитині, тому розгром припиняється.
Маргарита — хазяйка балу. Вона повинна всіх охопити своєю увагою і любов’ю.
Фізичні випробування: усе тіло боліло від нерухомості, шию відтягував ланцюг, ноги підгиналися, коліно розпухло від поцілунків г
Маргарити виявляє милосердя. Вона легковажно подала надію Фріді своєю увагою до її страждань і тому, як справжня королева, не мо
Доля Майстра і Маргарити.
Левій Матвій передає слова Ієшуа, який прочитав твір Майстра і просить Воланда взяти його з собою і нагородити спокоєм.
Слово вчителя.
Подобный материал:


Тема. Трагізм долі митця (Майстра).Утвердження сили творчості і кохання в

долі героїв роману Михайла Булгакова «Майстер і Маргарита»


Мета. Проаналізувати аспекти трактування проблеми особистості і влади в романі, дослідити траєкторію стосунків Майстра з режимом влади; допомогти учням усвідомити трагізм долі митця, силу мистецтва і кохання у творі; розвивати усне зв’язне мовлення, образне і логічне мислення, культуру почуттів, уміння висловлювати думки та враження; виховувати шанобливе ставлення до одвічних людський цінностей, прагнення до щирості і гармонійних взаємин.


Обладнання: слайди з опорними записами, фотографіями Лур’є за романом «Майстер і Маргарита», трейлер за телесеріалом В. Бортко «Майстер і Маргарита», роздатковий матеріал, тексти роману.


Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.


Епіграфи: Рукописи не горят!

тот, кто любит, должен разделять

участь того, кого он любит


Кто сказал тебе, что нет на свете настоящей, верной, вечной любви? Да отрежут лгуну его гнусный язык! За мной, мой читатель, и только за мной, и я покажу тебе такую любовь!

М. Булгаков

Хід уроку.


І. Евокація.

1. Вступне слово вчителя.

Слайд № 1

Сьогодні ми будемо продовжувати працювати над романом М. Булгакова «Майстер і Маргарита». На минулих уроках ми досліджували біблійні мотиви в романі, створювали сатиричний портрет радянської дійсності 30-х років XX ст.. А яка тема і мета сьогоднішнього уроку ви скажете, коли переглянете трейлер, створений за телесеріалом режисера В. Бортко.

Трейлер «Майстер і Маргарита»

2. Визначення учнями власних цілей уроку.

— Якою є тема сьогоднішнього уроку?

— Чого ми будемо навчатися на уроці?

Слайд № 2

Епіграфи до уроку.

Слайд № 3


— Ми підійшли до аналізу третьої сюжетної лінії роману — лінії Майстра і Маргарити. З їхніми іменами пов’язані важливі проблеми роману.

— Про які проблеми ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці?

Слайд № 4


Прблема творчості і долі митця в тоталітарному суспільстві;

проблема призначення супутниці (чи супутника) великого таланту, яскравої творчої особистості;

проблема особистого щастя, сили кохання;

проблема морального вибору і відповідальності.


— Перш ніж ми звернемося до образів тих, чиїми іменами названий роман, послухаємо розповідь про прототипи героїв.


Слайд № 5

1.Учнівське дослідження «Прототипи героїв».


Майстер

Одна з найзагадковіших фігур роману "Майстер і Маргарита", безумовно, Майстер — історик, що став письменником. Сам автор назвав його героєм, але познайомив з ним читача тільки в 13-ій главі. Багато дослідників не вважають Майстра головним героєм роману. Інша загадка — прототип Майстра. Існує безліч версій із цього приводу.

Майстер — багато в чому автобіографічний герой. Його вік у момент дії роману ("людина приблизно тридцяти восьми років" з'являється в лікарні перед Іваном Бездомним) — цеі вік Булгакова в травні 1929 р. Газетна кампанія проти Майстра і його роману про Понтія Пілата нагадує газетну кампанію проти Булгакова у зв'язку з повістю "Фатальні яйця", п'єсами "Дні Турбіных", "Біг", "Зойчина квартира", "Багряний острів" і романом "Біла гвардія". Схожість майстра і Булгакова ще і в тому, що останній, незважаючи на літературне цькування, не відмовився від своєї творчості, а продовжував служити справжньому мистецтву. Так і Майстер створив свій шедевр про Понтія Пілата, "вгадав" істину, присвятив життя мистецтву — єдиний з московських діячів культури не став писати на замовлення, про те, "що можна".

В той же час у Майстра багато і інших, найнесподіваніших прототипів. Його портрет: "голений, темноволосий, з гострим носом, стривоженими очима і з жмутом волосся", що звішується на лоб; видає безперечну схожість з М. В. Гоголем. Слід сказати, що Булгаков вважав його своїм головним учителем. І Майстер, як Гоголь, за освітою був істориком і спалив рукопис свого роману. Крім того, в романі помітний ряд стилістичних паралелей з Гоголем.


Маргарита

Прототипів у Маргарити багато. Це і французькі королеви, які носили ім’я Маргарити — Маргарита Наваррська і Маргарита Валуа. І Маргарита із драми Гете «Фауст». Але головний прототип — третя дружина Булгакова Олена Сергіївна Шиловська. Чоловік її був помічником начальника Академії Генштабу, кадровим офіцером. У них було двоє синів. З Оленою Сергіївною Булгаков познайомився в 1929 році. Вони почали таємно зустрічатися. Коли Шиловський дізнався про їхній роман, відбулася серйозна розмова з Булгаковим, і вони деякий час не зустрічалися. Але випадкова зустріч на вулиці — і кохання розгорілося знову. В 1932 році вони одружилися. Всі негаразди, всі труднощі, усі хвороби поділяла вона зі свої чоловіком. І важко хворий, помираючи, він шепотів їй: «Королівно моя, моя царице, зірко моя, що сяяла мені завжди в моєму земному житті». Олена Сергіївна залишилася вірна йому і після смерті: вона дбайливо берегла весь його архів, виправляла і передруковувала рукописи. Саме завдяки їй побачив світ роман «Майстер і Маргарита». У 1970 році до напису на могилі Булгакова додалася ще одна: Олена і Михайло знову були разом.


ІІ. Осмислення.

Робота в парах.

Під час роботи над романом на протязі уроку ви будете виконувати завдання.

Завдання: в ході бесіди шляхом «гронування» встановіть основні якості характеру Майстра і Маргарити.


Робота в групах.


1 група. Блок «Майстер».


1. Де вперше читач зустрічає Майстра?

Майстер з’являється в 13 главі. Історик за освітою, герой раніше працював в одному з московських музеїв, займався перекладами, знає п’ять мов, крім рідної, англійську, французьку,німецьку, латинську, грецьку, читає італійською. Самотній, не має рідних і майже не має знайомих в Москві.

2. Що розповідає герой про себе і про роботу над романом?

Коли виграв 100 000 карбованців, вчинив так: купив книжок, залишив свою кімнату, найняв у забудовника поблизу Арбата дві кімнати в підвалі маленького будиночка. Службу в музеї залишив і почав творити роман про Понтія Пилата. Цей час він називає» золотим віком»: окреме помешкання, яскравий вогонь у грубі, маленький письмовий стіл, чудова нічна лампа і книги, книги. Маленькі віконця, бузок, липа і клен під парканом. зненацька настала весна. Пилат летів до кінця…

3. Чому свого героя письменник називає саме так — Майстер?

Автор протиставляє Майстра офіційному літературному світові. Тому не письменник, а Майстер — людина, майстерно володіє якоюсь справою.

4. Як роман Майстра був прийнятий в літературному світі?

Майстрові відмовили в публікації роману. А через деякий час почали з’являтися

критика Аримана «Вихватка ворога», Латунського «Войовничий старообрядець». Літератор Лаврович закликав ударити по пилатчині і тому богомазові, якому заманулося протягнути до друку апологію Ісуса Христа.

5. Як сприйняв Майстер організоване проти нього цькування критиків?

Майстер, читаючи розгромні статті про свій роман, спочатку сміявся, потім дивувався. Щось фальшиве відчував він у кожному рядку, йому здавалося, що автори цих статей говорять не те, що хочуть сказати. Потім Майстра охопив страх. Він боявся темряви. Здавалося, що холодний спрут підбирається до серця. В одну з таких жахливих ночей він витягнув з шухляди важкі списки роману і почав їх палити.

6. Чи можна вважати, що атаки критиків духовно зламали майстра?

Майстрові бракує духовних сил витримати важкі випробування. Морально зламавшись під натиском зовнішнього світу, він кидає рукопис у вогонь,тобто зрікається і свого мистецького дару, своєї мистецької місії. Тимчасова відмова від мистецтва означає для героя відмову від життя: він знаходить притулок у психіатричній лікарні та вірі у власне божевілля.


ІІ група «Минуле Маргарити»


1.. Хто така Маргарита? Що ми дізналися про її життя до зустрічі з майстром?

Маргарита Миколаївна гарна і розумна жінка , їй 30 років. ЇЇ чоловік— хороший спеціаліст, зробив відкриття державного значення, він багатий, гарний, добрий, любить свою дружину. Жила у прекрасному будинку в готичному стилі в одному із садів біля Арбату. Маргарита могла купити все, що їй сподобається. Ніколи не торкалася примусу, мала прислугу. Її оточували цікаві люди.

2. Чи була Маргарита щаслива, маючи все те, що було недоступно багатьом іншим жінкам?

Ні однієї хвилини.

3.Чому? «Боги, боги мої! Що потрібно було цій жінці?» Що потрібно було цій жінці, в очах якої завжди горів якийсь незрозумілий вогник, що потрібно було цій «косящей на один глаз ведьме»?

Маргарита не кохала свого чоловіка. Вона почувала себе самотньою. І тому її погляд вразив майстра — «необікновенное, никем не виданное одиночество». Своє життя вона вважала порожнім. І якби не зустріла майстра, то б отруїлася.


Слайди № 6 - 8

ІІІ група. Кохання.

1. Розкажіть про зустріч Майстра і Маргарити. Якими словами Майстер характеризує це почуття?

«Любовь выскочила перед нами, как из-под земли выскакивает убийца в переулке, и поразила нас сразу обоих! Так поражает молния, так поражает финский нож!»

2. Пригадайте дрібниці, що робили кохання Майстра і Маргарити поетичним.

Печена картопля, троянди на столі, вікна, відкриті під час грози, шапочка, пошита Маргаритою, жартівливе постукування у вікно підвальчика. Уже в перші дні вони зрозуміли, що створені одне для одного навіки.


Слово вчителя.

— Маргарита — неоднозначна героїня. Її не можна назвати ідеальною. Після того як в життя Маргарити ввійшов майстер, вона постає в різних образах. Майстер називає її подругою. Автор, описуючи Маргариту, говорить, що в її очах завжди горів якийсь незбагненний вогник, називає її зизуватою на одне око відьмою Вона стає подругою для майстра, але ненавидить, як справжня відьма, а також веде себе гідно, як королева.


Слайди № 9 - 12

ІV група

Завдання: довести, що Маргарита стала справжньою подругою для майстра.

1. Яку роль зіграла Маргарита у створенні роману про Пілата?

Маргарита перечитувала написане, обіцяла йому славу, підганяла його, стала називати Майстром. Вона казала, що в цьому романі її життя.

А коли для Майстра настали важкі часи, Маргарита підтримувала його, радила поїхати до Чорного моря, вона схудла, змарніла, перестала сміятися, тому що переживала за свого коханого. Маргарита вирішила залишити чоловіка і бути з Майстром, готова була загинути разом з ним.

Жінка настільки відчуває душевний стан коханого, що повертається до нього вночі, але вже пізно, голими руками вона викидає з вогню те останнє, що залишилося від роману.

2. Як Маргарита почувала себе, коли Майстер зник?

Маргарита страждала, звинувачувала себе в тому,що залишила майстра самого, вважала що це покарання за те, що вона обманювала чоловіка і жила подвійним життям. Жінка дбайливо зберігала найцінніші для неї речі, які нагадували про майстра. Це фотокартка майстра, ощадна книжка на його ім’я, пелюстки засохлої троянди і частину зошита з обгорілими краями. Вона готова була дияволу віддати душу, щоб дізнатися, чи живий майстер.


Слайди № 13 - 16

V група

Завдання: які деталі портрету і які епізоди показують Маргариту як відьму.

1. Яким чином Маргарита перетворюється на відьму?


2. Як почувається Маргарита, скориставшись кремом Азазелло?

Маргарита помолодшала, зміцніла. Кожну частинку її тіла наповнила радість. Маргарита відчула себе вільною, вільною від усього. Вона насолоджувалась польотом і свободою.

3. Кому і як мстить героїня? Як це її характеризує?

Випадково дізнавшись, де живе критик Латунський, який згубив майстра, Маргарита шаленіє від ненависті, і помсту її ніщо не могло зупинити. Вона била молотком по клавішах і струнах роялю, відрами носила з кухні воду в кабінет і виливала в шухляди письмового стола, костюм критика втопила у ванні, чорнилом залила ліжко, била вазони з фікусами, ножем різала простирадла, била засклені фотографії, дзеркала і вікна. Цей розгром приносив їй жагучу насолоду.

4. Яку межу у своїй ненависті не може переступити Маргарита?

Не може завдати шкоди дитині, тому розгром припиняється.

Слайди № 17 - 18

VI група

Завдання: проаналізуйте епізоди, в яких Маргарита — королева.

.

Маргарита на балу у сатани

1. Чому саме на Маргариту падає вибір Воланда?

Маргариту вибрали тому, що вона королівської крові. І це виявляється в багатьох моментах. Вона по-королівськи щедра, обдаровує свою прислугу Наташу розкішними подарунками.


2. Яке місія Маргарити на балу сатани?

Маргарита — хазяйка балу. Вона повинна всіх охопити своєю увагою і любов’ю.

Навіть, якщо хтось не сподобається, вона не повинна показати це, не можна виділяти когось своєю увагою.


3. Як Маргарита веде себе під час балу? Як вона себе почуває і крізь які страждання їй довелося пройти?

Фізичні випробування: усе тіло боліло від нерухомості, шию відтягував ланцюг, ноги підгиналися, коліно розпухло від поцілунків гостей.

Моральні випробування: загубила душу заради коханого, але не знає, чи буде виправданою її жертва. Почуття такт, власної гідності під час розмови з Воландом, адже «кров — велика річ».


4. Як веде себе після балу?

Воланд, випробовував Маргариту. Ніякої нагороди за її послуги на балу ніхто не пропонував. Вона відчула себе обманутою і думала про те, що в неї одна дорога — дійти до річки і втопитися. Гордість Маргарити сподобалася Воланду: «Никогда и ничего не просите! Никогда и ничего, и в особенности в тех., кто сильне вас. Сами предложат и сами всё дадут!»


5. Який вчинок Маргарити можна назвати гідним королеви?

Маргарити виявляє милосердя. Вона легковажно подала надію Фріді своєю увагою до її страждань і тому, як справжня королева, не могла забути про це.


Слайд № 19

VII група. Доля Майстра і Маргарити.


1. Яким постає Майстер перед Маргаритою?

Майстер в лікарняній одежі — халаті, туфлях і чорній шапочці , неголений, стривожений з’являється перед Маргаритою «Его хорошо отделали», — каже Воланд. Ми тільки можемо здогадуватися, через що йому довелося пройти.

2. Як Майстер відзивається про свій роман?

«Мне ненависте этот роман, я слишком много испытал из-за неог».

3. Як Воланд оцінює роман? Як ви розумієте слова: : «Рукописи не горят»?

Рукописи не горять там,де митець сам згорає над рукописом. Якщо художник вільний у своєму виборі, пише не на замовлення, а за велінням совісті,якщо утверджує одвічні людські цінності, то його твори не зникнуть, їх будуть читати і перечитувати, знаходити для себе відповіді на питання наступні покоління читачів. Це засвідчує і творча спадщина М. Булгакова,переважна частина якої стала відома читачам після його смерті. Ця фраза стає лейтмотивом усього твору і символізує безсмертя людського духу,творчості, добра,любові,християнських ідеалів Спалений роман Майстра про Єршалаїм знову відновлено.

4. Як Майстер ставиться до свого майбутнього?

«У меня нет більше никаких мечтаний и вдохновения тоже нет, ничто меня вокруг не интересует, кроме неё, меня сломали, мне скучно ия хочу в подвал».

Слайд № 20


— Який, на вашу думку, зміст сцени отруєння і відродження героїв?

— Хто і чому просить Воланда взяти з собою Майстра і Маргариту?

Левій Матвій передає слова Ієшуа, який прочитав твір Майстра і просить Воланда взяти його з собою і нагородити спокоєм.


Слайд № 21

Павутинка дискусії.

Чому майстер, на вашу думку, не заслуговує на світло, а тільки на спокій?

Проблема світла і спокою викликає певні асоціації з уривком із поеми Лермонтова «Демон»

Тебя я, вольный сын эфира,

Возьму в надзвездные края;

И будешь ты царицей мира,

Подруга первая моя;

Без сожаленья, без участья

Смотреть на землю станешь ты,

Где нет ни истинного счастья,

Ни долговечной красоты,

Где преступленья лишь да казни,

Где страсти мелкой только жить;

Где не умеют без боязни

Ни ненавидеть, ни любить.


Бог є світло. Світло — це рай. Майстер чесно прожив своє життя, не прагнув до накопичення матеріальних благ, а намагався своїм романом про Понтія Пілата донести до людей істину, показати, що Бог є, а значить важливі моральні цінності. Але в умовах тоталітарного режиму майстер, випивши свою чашу страждань, втомився, зламався, капітулював, злякався і відмовився від роману. «Трусость — самый большой порок». Відчай, зневіра також гріховні. Автор не засуджує свого героя. Спокій — це нагорода за страждання, а також знак прощення його людської слабості. Це тиша, усамітнення, душевна гармонія, можливість вільно творити. Це гармонія людської душі, гармонія людини і світу.


ІІІ. Рефлексія.


1. Складання асоціативних кущів: «Майстер» , «Маргарита»


Слайд № 22





















Слайд № 23

























2. Складання сенканів «Майстер» або «Маргарита».


Слайд № 24


Сенкан — це вірш без рими, який складається з п’яти рядків:

1-й — слово-тема (іменник);

2-й — означення теми (два прикметники);

3-й — три слова, які визначають дію, пов’язану з темою;

4-й — фраза з чотирьох слів (розуміння теми або ставлення до неї);

5-й — слово- висновок (синонім теми).


Майстер.

Талановитий, довірливий.

Пише, кохає, страждає.

Зламався під тиском режиму.

Спокій.


Маргарита.

Вільна, великодушна, мстива.

Кохає, ненавидить, прощає.

На все готова заради кохання.

Відьма.


Слово вчителя.

Майстер і Маргарита, залишаються людьми, подолавши всі випробування; вони зберегли в собі силу любові і добра, і навіть диявол мусить їх відпустити. Проте Майстер не був би Майстром, якби думав тільки про себе, про свою волю і щастя. Філософу необхідно осмислити життя всього людства, звернутися до всіх людей,що живуть на Землі. Таким зверненням став відомий ліричний відступ у фіналі роману: «Боги, боги мои! Как грустна вечерняя земля! Как таинственны туманы над болотами! Кто блуждал в этих туманах, кто много страдал перед смертью, кто летел над этой землёй, неся на себе непосильный груз, тот это знает. Это знает уставший. И он без сожаления покидает туманы земли, её болотца и реки, он отдаётся с лёгким серцем в руки смерти, зная, что только она одна успокоит его». Тут зливаються голоси автора, майстра, Ієшуа. Це погляд зверху на грішну землю і страждання людей. У цих словах звучить пронизливий біль за все людство, яке ще не усвідомило своїх таємничих божественних сил, що можуть усе змінити на краще. Попри глибокий трагізм оповіді, у романі утверджується світла ідея духовної величі людини, її моральних можливостей у боротьбі зі злом. Допомогти спасінню людства можуть вічні духовні цінності: добро, милосердя, любов.


IV. Домашнє завдання

Слайд № 25

Характеризувати образи Майстра і Маргарити.

Написати есе на одну із тем:


«Які духовні цінності уособлені в образах Майстра і Маргарити?»

«Любов — сила спасіння»

«Рукописи не горят…»