О. П. Глазова н. М. Дика рідна мова плани-конспект

Вид материалаКонспект

Содержание


V. Підбиття підсумків уроку
Мета уроку
V. Проголошення учнями відповіді та відгуку на відповідь (попарно).
VІ. Підведення підсумків уроку.
Подобный материал:
1   ...   24   25   26   27   28   29   30   31   ...   35

Вилітайте погуляти!»



* Самостійна робота. Переписати, на місці крапок уставляючи пропущені літери. Виділені слова передати фонетичною транскрипцією.


С..джу я біля підвіконня, коли д..влюся, а в са..ку на груші яблука ч..рвоні в..сять на самому в..ршку. У сад вд..влявся я п..льніше, я довго голову ламав… І як же так, чому раніше цих яблук я не помічав? Та от підвівся кіт-гульвіса, на грушу глипнув, як сова. Ч..рвоні яблука знялися і пол..тіли. Ну й д..ва! Взяв олівець я із п..нала і нап..сав в кал..ндарі: «С..годні вперше прилітали до нас у гості снігурі». (За А.Качаном.)


* До поданих слів додати приголосний звук (на початку або в кінці). Чи змінилося значення слова? З-поміж доданих звуків назвати дзвінкі та глухі.

Лід, мак, рак, рай, голос, хід, опис, радник;

Доти, аптека, байка, башта, буква, буря, гра, дія, їжа, кварта, кома.


*Записати пари слів, що є відгадками шарад. Пояснити різницю між дзвінкими та глухими приголосними.


З дзвінким усе я заливаю, з глухим на дереві зростаю

(злива - слива)

З дзвінким листочки я скубу, з глухим же - зрізую траву

(коза - коса)

V. Підбиття підсумків уроку.


* Бесіда.
  • У чому полягає відмінність у творенні голосних і приголосних звуків мовлення?
  • Яка роль у мові звуків голосних і яка – приголосних?
  • Скільки звуків в українській мові? З них голосних? Приголосних?
  • Скільки м’яких приголосних в українській мові?
  • Які м’які звуки не мають парних серед твердих, але можуть пом’якшуватись перед [і] ?
  • На які групи поділяються приголосні за участю голосу й шуму?
  • Навести приклади пар дзвінких та глухих приголосних.


VІ. Домашнє завдання. П. 14, вправа 292.

Дата:_______________

Урок № 50


Зв’язне мовлення

Усна відповідь на лінгвістичну тему.

Усний відгук на відповідь товариша


Мета уроку: формувати вміння будувати на уроці усну відповідь, в основу якої покладено переказ матеріалу підручника, а також складати аргументовану оцінку відповіді однокласника; формувати вміння формулювати тезу та добирати для її доведення аргументи; складати висловлювання відповідно до стильових вимог; виховувати самокритичність, пищеплювати бажання самовдосконалення; розвивати логічне мислення, пам’ять, уточнювати й збагачувати словниковий запас.
Обладнання: підручник.

Хід уроку



І. Повідомлення мети та завдань уроку.


ІІ. Підготовка до складання розгорнутої усної відповіді на лінгвістичну тему.


*Робота з підручником.

Виконання вправ 307, 308 (усне).

Ознайомлення з пам’яткою «Як готуватися до усного повідомлення на лінгвістичну тему» (с.280).


ІІІ. Складання відповіді (повідомлення на лінгвістичну тему).


* За зразком, поданим у вправі 308, побудувати відповідь (повідомлення) на одну з тем:

  • Звуки мови голосні та приголосні
  • Дзвінкі та глухі, тверді й м’які приголосні звуки


ІV. Підготовка до складання усного відгуку на відповідь (повідомлення) однокласника.

*Робота з підручником. Виконання вправ 312, 313, 314 (усне).



* Самостійна підготовка частини учнів (приблизно половини класу) до відповіді (повідомлення) на тему: Звуки мови за матеріалом підручника (п.14).


*Самостійна підготовка частини учнів (таких, що не готуються до відповіді) до відгуку на відповідь (опрацювання пам’ятки «Як критикувати, не ображаючи», с.283).

V. Проголошення учнями відповіді та відгуку на відповідь (попарно).

* Прослухування 3-5 пар дітей.

* . Обговорення дітьми відповідей та відгуків учнями.

Підсумки вчителя щодо правильності будови відповідей та слушності й коректності відгуків


VІ. Підведення підсумків уроку.


*Бесіда.
  • Які види мовленнєвої діяльності вам відомі?
  • До яких видів мовленнєвої діяльності вдається учень, готуючись до усної відповіді за змістом підручника?
  • Відповідаючи (виступаючи з повідомленням) на уроці?
  • Висловлюючи відгук на відповідь однокласника?
  • Виконуючи домашні завдання?
  • Монологом чи діалогом є учнівська відповідь на уроці?
  • Наскільки часто на уроці вдаються до діалогу? Навести приклади.
  • Які існують вимоги до учнівської відповіді ?
  • Чому, готуючись до відповіді на уроці, бажано скласти її план?
  • Наскільки необхідним для відповіді є наведення прикладів?
  • Чи потрібно викристовувати таблиці, рисунки?
  • Яким має бути мовлення учня? Чому?
  • Чи можна удосконалювати мовлення, не вивчаючи мови?



VІІ. Домашнє завдання. За зразком, поданим у вправі 311, скласти план відповіді на тему: «Звуки мови». Підготуватися до усної відповіді за планом.


Дата:______________
Урок № 51

Зв’язне мовлення

Особливості будови опису. Усний вибірковий переказ опису предмета

Мета: пояснити особливості будови опису предмета; формувати вміння трансформувати одержану інформацію, відтворюючи її вибірково зі збереженням стилю вихідного зразка; формувати вміння використовувати мовні засоби з дотриманням норм літературної мови; уточнювати та збагачувати словниковий запас учнів; розвивати логічне й образне мислення, увагу, пам’ять, відчуття слова.