Розвиток творчих здібностей школярів на уроках зарубіжної літератури
Курсовой проект - Педагогика
Другие курсовые по предмету Педагогика
виходу з академії?
Як характеризує їх Тарас?
2. Переказ тексту.
- Перекажіть близько до тексту, як навчався Остап в академії, які риси характеру виявилися до товаришів, до покарань.
- Як навчався Андрій? Чим він відрізнявся від Остапа? у чому виявилися його хитрість та спритність? Яке почуття ще в академії полонило його душу?
3. Бесіда за запитаннями.
- Яку науку визнав Тарас єдино правильною для своїх синів?
- Чим пояснити рішення Тараса зробити із синів козаків? (Сам був козаком, тому вважав, що на Січі сини стануть справжніми чоловіками).
- Як ви розумієте вислів Тараса про справжнє діло? (Вчинки синів, які мали показати, чи гідні вони бути козаками, чи зможуть дотримуватися всіх законів запорозького братства).
4. Переказ тексту з творчим завданням.
Вчитель. Тарас почав тішити себе думкою, як він зявився з обома своїми синами на Січі і скаже: Ось погляньте, яких молодців привів я до вас! Так воно і сталося. Вже другого дня по приїзді синів, на світанку, Тарас із синами вирушили на Січ, яка на той час була справжньою козацькою республікою.
- Розказати від імені Остапа та Андрія, як вони сприйняли закони Запорізької Січі.
5. Робота з текстом
- Чому козаки виступають у похід на Польщу? (помститися за все зло
й наругу над вірою й козацькою славою).
Зачитати, як билися Остап та Андрій під час облоги Дубно.
Що єднає і що різнить героїв у цих описах?
Як Тарас оцінює військовий хист своїх синів у цьому розділі?
6. Проблемна ситуація.
- Як ви думаєте, коли розходяться шляхи Остапа й Андрія? Переказати близько до тексту.
7. Характеристика героїв.
Аналіз образу Андрія.
1) Що стало причиною того, що Андрій перейшов у стан ворогів?
2) Чи відчував Андрій страх, коли йшов із татаркою? Кого він боявся найбільше?
3) Прочитайте в особах діалог Андрія й панночки. У який момент Андрій відмовився від батьківщини?
4) Чому автор пише: І загинув козак! Пропав для всього лицарства!.
Аналіз образу Остапа.
1) Як проявив себе Остап під час битви проти ляхів?
2) Зачитайте епізод бою Остапа з хорунжим. З яким птахом автор порівнює героя у цей момент? Зясуйте значення цього порівняння.
3) Як запорожці оцінюють сміливість Остапа? Яку рису найвище оцінили козаки?
4) Як поводився Остап під час виборів? Чи виявив він бажання влади?
ІV. Підведення підсумків уроку.
Бесіда за запитаннями.
Хто із синів Тараса Бульби виявився вірним справжньому ділу?
Які риси характеру Андрія та Остапа прийнятні для вас?
Як ви гадаєте, хто винен у зраді Андрія?
Чи можна вважати життя Остапа героїчним?
Яку головну думку утверджує автор у своїй повісті?
V. Оцінювання.
VI. Домашнє завдання. Написати твір у жанрі замітки до газети Два брати-дві долі.
ПЛАН- КОНСПЕКТ УРОКУ
Тема: Картини природи у творі Тарас Бульба
Мета: Проаналізувати уривки опису степу в день, ввечері та в ночі. Навчання виразному читанню розвернутого складного опису картин природи, розвиток і вдосконалення свого мовлення, розвиток навичок працювати над образною мовою письменника; на основі прочитаного та проаналізованого опису природи намалювати степ та скласти вірш або опис степу(вибір за власним бажанням).
Тип уроку: урок звязного мовлення
Обладнання: Текст повісті.
Епіграф:
Степи, степи! Які ж бо ви з біса гарні!
М.Гоголь
Хід уроку:
І. Організаційний етап.
Перевірка домашнього завдання.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку.
Вступне слово вчителя.
З теми уроку не складно здогадатися, про що йтиметься мова. Звичайно ж про відомий опис степу Гоголем.
Чому Гоголь ввів опис степу у повісті? Чим є для Гоголя степ? На ці та інші питання ми знайдемо відповідь.
Опис природи-це не просто фон, на якому розвертаються події. Він має важливе значення в загальній структурі повісті, в характеристиці персонажів, так як у відношенні до природи розкривається внутрішній стрижень людини. В історію літератури М.Гоголь увійшов як першовідкривач краси української природи. Цю привабливість і приховану чарівність українських степових просторів оспівує письменник у повісті Тарас Бульба.
Для того, щоб перейнятись почуттями письменника та його героїв, прослідкуємо , як Гоголь описує степ.
ІІІ. Робота з текстом.
Аналіз уривка Степ вдень.
1. Виразне читання уривка вчителем.
2. Бесіда за запитаннями:
- В якому реченні висловлюється головна думка уривка? (ніщо у природі не могло бути краще)
- Чим так захоплює Гоголя степ? В чому він бачить чаруючу красу степу? (розкішністю фарб, його барвами та різноманітністю).
В якій послідовності автор змальовує степ?
Який основний образ проходе через увесь опис степу?
Від опису рослин М.Гоголь переходе до опису птахів. Він не тільки бачить птахів, але і чує їх. В цьому описі зливаються зорові і слухові відчуття.
Знайдіть цей уривок , де автор описує цей сюжет.
Аналіз уривку Степ у вечері.
1. Читання уривку підготовленого учнем.
2. Бесіда за запитаннями.
- Як перетворюється степ у вечері? (барвистий простір потемнішав, рослини пахнуть сильніше, музика яка наповнювала день, стихає).
- Які тропи Гоголь використовує, змальовуючи степу у вечері?
- Як ви розумієте метафору Весь степ курився пахощами?
- Як ви розумієте порівняння Лебедине ячання срібною хвилею розлягалося в повітрі?
Анал?/p>