Організація і проведення уроків по історії України
Методическое пособие - Педагогика
Другие методички по предмету Педагогика
карбниці стали податки, прикордонні торгові мита, доходи від промислів та із земельного фонду. Так установлювалися податки з млинів, за виробництво і продаж горілки, збори з торгів і ярмарок тощо. Селяни, які жили на колишніх державних і приватних землях, відтепер сплачували чинші на Хмельницького. Лише останні забезпечували надходження до державної скарбниці Гетьманщини 100 тис. злотих щорічно.
В Українській гетьманській державі існувала власна система судочинства. Під час війни було знищено всі станові (гродські, земські й підкоморські) суди і створено Генеральний військовий, полковий таї сотенний суди. Козацьким судам підлягали не лише козаки, а й шляхтичі, міщани та селяни, особливо за важкі злочини (вбивства, розбій тощо).
Генеральний військовий суд був вищою судовою інстанцією при уряді Гетьманщини. До нього входили два генеральні судді та судовий писар, що вів справи. Генеральний військовий суд розглядав скарги на рішення судів нижчих інстанцій, а також виняткові справи, із якими прохачі зверталися безпосередньо до гетьмана.
Окрім того, у містах із магдебурзьким правом, як і раніше, існували суди магістратів. Справи духівництва розглядалися в церковний судах.
Завдання
Складіть розгорнутий план Політичний та адміністративно-територіальний устрій Української гетьманської держави.
IV. Узагальнення і систематизація знань.
Дидактична гра Правда неправда
Правила гри. Учитель називає твердження. Якщо воно правильне, учні ставлять + ., а якщо ні, то .
- Козацька держава була монархією.
- В Українській козацькій державі всі стани мали рівні права.
- Найбільша кількість козацьких полків існувала в 1650 р.
- Головним соціальним наслідком Національно-визвольної війни стала фактична ліквідація кріпацтва.
- За часів Національно-визвольної війни кількість реєстрових козаків зростала.
- Офіційна назва держави, що постала в результаті Національно-визвольної війни, Українська козацька держава.
- У 16481649 рр. козацьке військо здійснило дві переможні кампанії проти Польщі.
- Союзниками козаків у подіях 16481649 pp. були кримські
татари. - Вищою судовою інстанцією Гетьманщини був гетьман.
- Зборівський мир визначав межі Козацької держави.
- Під час кампанії 1648 р. козаки не змогли захопити Львів.
- Програму побудови Української козацької держави Б. Хмельницький оголосив у Києві в 1648 р.
Підсумки уроку:
На звільненій від польського панування території сформувалася Українська гетьманська держава Військо Запорозьке. Історичні обставини виникнення обумовили напіввійськовий характер української державності.
Важливою складовою й гарантом успішної розбудови Української держави стала її армія, створена на організаційних принципах Запорозької Січі.
Наявність власних фінансів і судочинства свідчили про повноцінний характер державності Війська Запорозького.
Значні зміни відбувалися в соціально-економічному житті українського народу. Суттєвий вплив на соціально-економічну ситуацію в Україні мала незавершеність визвольної боротьби.
V. Домашнє завдання.
Опрацювати відповідний параграф підручника.
Урок №8
Тема: Національно-визвольна війна українського народу під проводом Богдана Хмельницького.
Мета: закріплення знань учнів з теми Національно-визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького (1648-1657 рр.). Вчити дітей практично застосовувати теоретичні знання, готуватись до зовнішнього незалежного оцінювання навчальних знань учнів у майбутньому. Виховувати в учнів почуття патріотизму, національної гордості за свій народ, його героїчне минуле.
Тип уроку: контролю і корекції знань, умінь, навичок.
Форма уроку: самостійна робота учнів.
Обладнання: портрети Б. Хмельницького та його сподвижників, картки тестових завдань чотирьох рівнів у трьох варіантах.
Хід уроку.
I. Організація навчальної діяльності.
II. Мотивація навчальної діяльності.
Учитель вмотивовано пояснює значення, необхідність та перспективи у проведенні подібного уроку, пояснює правила виконання та критерії оцінювання.
ІІІ. Перевірка знань і умінь учнів.
1 варіант
1 рівень
- Битва під Берестечком завершилась поразкою козаків.
- ? Так
- ? Ні
- Вільна людина, особливий тип воїна-захисника це:сотник;
- козак;
- воєвода;
- гетьман.Дати визначення понять: литаври, хан.
2 рівень
- Розставте події у хронологічній послідовності:
- Білоцерківська мирна угода
- битва під Жовтими Водами
- заснування Острозької академії
- Переяславська рада
- Коронний гетьман, який виступив проти військ Б.Хмельницького у битві під Жовтими Водами, - це:О. Конецпольський;
- М. Потоцький;
- М. Калиновський;
- Г.І. Барабаш.Співвіднесіть імена з посадами.
- М.Потоцький 1. великий канцлер Литовський
- М.Калиновський 2. коронний гетьман Р.Посполитої,
- С.А.Радзівіл 3. головний (віце-гетьман) Р.Посполитої,
- Владислав IV 4. польський король.
5. гетьман Запорозької Січі
3 рівень