Іі методичні рекомендації з проведення вступного інструктажу Повторити ті питання які можуть бути важкі для розв’язку

Вид материалаМетодичні рекомендації

Содержание


Обладнання і матеріали
Тип уроку
Методи нарахування амортизації обєкта основних зособів.
Прямолінійний метод
Метод зменшення залишкової вартості.
Подобный материал:

Тема: Методи амортизації основних засобів

І Характеристика й навчально-виховні задачі теми


Мета: Закріпити на практичних заняттях отримані теоретичні знання.

- розвивати вміння аналітичного і логічного мислення, розширити кругозір, прививати поступову тягу до знань .

- виховувати громадську позицію , розуміння, що наше благополуччя залежить лише від нас, наполегливість , акуратність.


Розбивка на підтеми ( інструкція);

1) прямолінійного (прямолінійного списання );

2) зменшення залишкової вартості (зменшення залишку );

3) прискореного зменшення залишкової вартості;

4) кумулятивного (суми чисел років );

5) виробничого (метод сум одиниць продукції ).


Обладнання і матеріали:

індивідуальні :бланки документів, калькулятори, роздатковий матеріал

загальні : схема „ Фінансовий результат діяльності підприємства ”, схема „Первинного обліку – типові форми ”

Тип уроку :

Хід уроку:

ІІ Методичні рекомендації з проведення вступного інструктажу
  1. Повторити ті питання які можуть бути важкі для розв’язку
  • методи амортизації , що базується на часі використання основних засобів?
  • - метод амортизації , який базується на кількості одиниць, отриманих від використання об’єкта ?
  1. Власні методи розв’язку

- методи амортизації , що базується на часі використання основних засобів. До них відносяться прямолінійний метод, метод зменшення залишкової вартості , метод прискореного зменшення залишкової вартості , кумулятивний метод ;

- метод амортизації , який базується на кількості одиниць, отриманих від використання об’єкта основних засобів, - виробничий метод нарахування амортизації основних засобів.

  1. Обладнання робочого місця майстра в/н

індивідуальні :бланки документів, калькулятори, роздатковий матеріал

загальні : схема „ Фінансовий результат діяльності підприємства ”, схема „Первинного обліку – типові форми ”

  1. Зацікавленість до даної теми.

Амортизованою вартістю необоротних активів ( у тому числі й основних засобів ) є первісна вартість таких активів або переоцінена вартість , зменшена на ліквідаційну вартість .

Якщо бачити , визначення об’єкта нарахування амортизації , запропоноване П(С)БО 7, дещо відрізняється від раніше використовуваного в бухгалтерському обліку визначення .І відмінність полягає в тому , що при визначенні вартості , котра підлягає амортизації , слід враховувати ліквідаційну вартість об’єктів основних засобів ,а саме віднімати її від первісної або переоціненої вартості об’єкта основних засобів . З’являються абсолютно нове поняття стосовно визначення амортизованої вартості об’єкта основних засобів – ліквідаційна вартість
  1. Почуття відповідальності, культура роботи
  2. Почуття відповідальності, культура роботи
    • раціонально і ефективно організовувати працю на робочому місці;
    • дотримуватись норм технологічного процесу;
    • не допускати браку в роботі;
    • знати і виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці і навколишнього

середовища, додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт;
  • використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо);
  • знати інформаційні технології.



  1. Техніка БЖД ( безпека праці)

1.Загальні питання безпеки праці. Перелік робіт з підвищеною небезпекою, для проведення яких потрібне спеціальне навчання і щорічна перевірка знань з охорони праці.

2.Загальні відомості про потенціал небезпек. Основні небезпеки під час проведення робіт за професіями в галузі.

3.Роботи з підвищеною небезпекою в галузі. Вимоги безпеки праці при експлуатації машин, механізмів, обладнання та устаткування, які відносяться до даної професії. Захист від дії хімічних і біологічних чинників. Зони безпеки та їх огородження. Світлова і звукова сигналізація. Попереджувальні надписи, сигнальні фарбування. Знаки безпеки.

4.Засоби колективного та індивідуального захисту від небезпечних і шкідливих виробничих факторів у галузі.

5.Мікроклімат виробничих приміщень.

6.Прилади контролю безпечних умов праці, порядок їх використання.

  1. Документація з якою учень буде стикатися.

А) Перевіряти одержані первинні документи за формою та змістом, у разі відсутності на них обов’язкових реквізитів передає їх керівнику підрозділу (відділу, управління) бухгалтерського обліку для прийняття рішення.

Б) Систематизувати одержані первинні документи, переносити інформацію, відображену в цих документах, у потрібному аналітичному розрізі до відомостей (допоміжних відомостей, аркушів-розшифровок), виводити підсумки цифрової інформації у цих документах за її видами, напрямками та періодами. На документах, дані яких включені бухгалтером до облікових регістрів, зазначати номер відповідних облікових регістрів і порядкові номери запису в них (номер рядка). Готувати проміжні розрахунки, необхідні для здійснення обліку господарських операцій, та подавати їх до розгляду. Готувати дані та форми документів для розрахункових операцій.

В) Вносити записи в журнали обліку бланків суворої звітності, цінних паперів тощо. Здійснювати реєстрацію документів, які надходять в підрозділ (відділ, управління) бухгалтерського обліку. Комплектувати в хронологічному порядку документи після їх оброблення, нумерувати аркуші, складати внутрішній опис документів, засвідчу вальний напис справи, підшивати або оправляти, оформлювати обкладинку (титульний лист). Передавати до зберігання або вести формування, систематизацію та зберігання справ у структурному підрозділі

  1. Запитання для перевірки знань учнів.

1) прямолінійного (прямолінійного списання ) ? ( учень дає коротку відповідь )

2) зменшення залишкової вартості (зменшення залишку ) ? ( учень дає коротку відповідь )

3) прискореного зменшення залишкової вартості ? ( учень дає коротку відповідь )

4) кумулятивного (суми чисел років ) ? ( учень дає коротку відповідь )

5) виробничого (метод сум одиниць продукції ) ? ( учень дає коротку відповідь )

ІІІ Методичні рекомендації з організації самостійної роботи учнів та поточного інструктажу майстра в/н .
  1. Характер завдання, яке повинен виконати учень

МЕТОДИ НАРАХУВАННЯ АМОРТИЗАЦІЇ ОБЄКТА ОСНОВНИХ ЗОСОБІВ.

При розгляді П (С )БО 7 особливий інтерес викликає питання стосовно амортизації основних засобів. І це не випадково. При першому знайомстві з розділом П(С) БО 7 , присвяченим амортизації основних засобів , дивує кількість запропонованих методів її нарахування , що пов’язане з тим , що підприємству надається право вибору оцінки використання власних основних засобів. Отже, підприємство має право самостійно обирати методи нарахування амортизації основних засобів. Інформація про використання основних засобів необхідна передусім користувачам фінансової звітності – інвестором , засновниками , акціонерам тощо, тобто тим особам , котрі зацікавлені в найбільш вигідному варіанті такого використання .Прийняття рішення про вибір методу нарахування амортизації основних засобів залишається за ними – інвесторами , засновниками тощо, і не є обов’язком бухгалтера ! Порядок відображення в бухгалтерському обліку інформації про використання основних засобів є однією із складових облікової політики підприємства.

  1. Розподіл завдання на частини

Отже, розпочнемо розгляд методів нарахування амортизації, запропонованих П (С)БО 7. Відповідно до П(С)БО 7 амортизації основних засобів нараховується із застосуванням таких методів:

1) прямолінійного (прямолінійного списання ) ;

2) зменшення залишкової вартості (зменшення залишку );

3) прискореного зменшення залишкової вартості ;

4) кумулятивного (суми чисел років ) ;

5) виробничого (метод сум одиниць продукції ) .

Запропоновані методи нарахування амортизації можна умовно поділити на два види :


- методи амортизації , що базується на часі використання основних засобів. До них відносяться прямолінійний метод, метод зменшення залишкової вартості , метод прискореного зменшення залишкової вартості , кумулятивний метод ;


- метод амортизації , який базується на кількості одиниць, отриманих від використання об’єкта основних засобів, - виробничий метод нарахування амортизації основних засобів.


Розглянемо особливості застосування кожного з методів.

  1. Перевірка правильності застосування учнями способів і прийомів роботи.( учні виконують завдання )

ПРЯМОЛІНІЙНИЙ МЕТОД


Цей метод нарахування амортизації мабуть є найпоширенішим.

При використанні прямолінійного методу вартість об’єкта основних засобів списують однаковими частинами протягом усього періоду його експлуатації.

Річна сума амортизації визначається діленням амортизованої вартості на очікувальний термін використання об’єкта основних засобів.

Підприємство придбало об’єкт основних засобів. Первісна вартість такого об’єкта – 30000 грн.. Термін корисного використання – 4 роки. Очікується , що цей об’єкт матиме ліквідаційну вартість, що дорівнює 0 грн..

У цьому випадку амортизовуваною вартістю об’єкта основних засобів є вартість, що дорівнює 30000 грн. Використовуючи метод прямолінійного списання , визначимо річну суму амортизаційних відрахувань:

30000 грн. : 4 = 7500 грн.

Норма амортизації в розглядуваному прикладі складає 25 % річних.




Маючи річну норму амортизацію , наведемо в табличному вигляді дані про амортизований об’єкт основних засобів :


Рік

Сума амортизаційних відрахувань

Сума накопиченої амортизації

Балансова (залишкова) вартість об’єкта основних засобів

0

-

-

30000 грн..

1

7500 грн.

7500 грн.

22500 грн.

2

7500 грн.

15000 грн.

15000 грн.

3

7500 грн.

22500 грн.

7500 грн.

4

7500 грн.

30000 грн.

0 грн.


Метод прямолінійного списання , як правило , використовується стосовно об’єктів основних засобів, стан яких «залежить» виключно від терміну корисного використання і не піддається впливу інших факторів. До таких основних засобів, зокрема, належить будинки і споруди , меблі тощо.

Характеризуючи метод прямолінійного списання, не можна не відзначати його переваги у простоті розрахунку і рівномірності розподілу сум амортизації між обліковими періодами. Однак недоліком такого методу є те, що при його використанні не враховується моральний знос, а також не дає інформації про реальну оцінку виробничих потужностей основних засобів у різні роки експлуатації.


МЕТОД ЗМЕНШЕННЯ ЗАЛИШКОВОЇ ВАРТОСТІ.


Суть цього полягає у використані річної суми амортизації об’єкта основних засобів виходячи із залишкової вартості такого об’єкта на початок звітного року. Сума амортизаційних відрахувань визначається шляхом помноження залишкової вартості об’єкта основних засобів на норму річної амортизації .

У перший рік експлуатації об’єкта основних засобів (об’єкт основних засобів введено в експлуатацію протягом звітного року ) базою для нарахування амортизації такого об’єкта буде його первісна вартість.

Використання методу зменшення залишкової вартості при нарахуванні амортизації передбачає наявність ліквідаційної вартості амортизованого об’єкта основних засобів. Інакше об’єкт основних засобів буде повністю ( замортизовано ) протягом одного року! Це впливає формули розрахунку норм амортизації.

Застосуємо розглядуваний метод нарахування амортизації на прикладі, використовуючи для цього умови раніше наведеного прикладу. При цьому приймемо ліквідаційну вартість об’єкта основних засобів, що дорівнює 3000 грн. Норма амортизації складе :

1 – (3000 :30000 ) 1\ 4=1 -0,5623= 0,4377.


Рік

Розрахунок

Сума амортизаційних відрахувань

Накопичення амортизація

Балансова (залишкова ) вартість

0

-

-

-

30000 грн.

1

30000 грн.* 0,4377

13131 грн.

13131 грн.

16869 грн.

2

16869 грн.* 0,4377

7383 грн.

20514 грн.

9486 грн.

3

9486 грн.* 0,4377

4152 грн.

42666 грн.

5334 грн.

4

5334 грн. * 0,4377

2334 грн.

27000 грн.


3000 грн.
Застосувавши цю норму, отримаємо розрахунок амортизаційних відрахувань у розрізі років :


  1. Перевірка правильного використання інструкційно-технологічних карток.( майстер виробничого навчання перевіряє кожного учня)
  2. Контроль за якістю використання інструкційно-технологічних карток.
  3. Контроль за якістю виконання навчально-виробничих робіт.


V Методичні рекомендації з проведення заключного інструктажу
  1. Підведення підсумків уроку, аналіз виконаних робіт кожним учнем окремо. Дотримання педагогічного такту, особливо коли учень через свою недосвідченість припустив помилки.
  2. Показ кращих навчально-виробничих робіт та їхній аналіз. При цьому звернути увагу на відповідальність учнів за якість роботи .
  3. Аналіз типових помилок і характерних недоліків що мали місце при виконанні навчально-виробничих робіт та шляхи їх усунення
  4. Аналіз організації робочих місць

1. Не нахиляйтеся близько до поверхні стола, не згинайтеся, тримайте руки без напруження.

2. Після 15-20 хвилин роботи або при відчутті втоми виконайте комплекс вправ для

очей і для зняття м’язового напруження.

3. Не намагайтесь самостійно усунути недоліки в роботі, при їх виникненні негайно покличте вчителя.

комп’ютера.
  1. Не залишайте своє робоче місце, не заважайте своїм товаришам.


ІV Методичні рекомендації з прийому робіт учнів
  1. Прийом завдання від кожного учня окремо , щоб не відволікати увагу інших, хто ще не завершив виконання.
  2. Виділити для прийому робіт час, щоб аналізувати кожну роботу для всієї групи.( майстер в\н аналізує роботу кожного учня і дотримується при цьому педагогічного такту)
  1. Підведення підсумків уроку, аналіз виконаних робіт кожним учнем окремо. Дотримання педагогічного такту, особливо коли учень через свою недосвідченість припустив помилки.
  2. Показ кращих навчально-виробничих робіт та їхній аналіз. При цьому звернути увагу на відповідальність учнів за якість роботи .Аналіз трудової дисципліни. Залучення учнів до аналізу виконання робіт , вміння самостійно визначати помилки та попереджувати їх виникнення.
  3. Аналіз типових помилок і характерних недоліків що мали місце при виконанні навчально-виробничих робіт та шляхи їх усунення

До можливих помилок які учні допустили при заповненні бланків документів

а) недописані числові значення .

б) пропущені реквізити

в) не проставлені підписи

  1. Аналіз витрат робочого часу ( учні вклалися у встановлені норми часу)
  2. Аргументоване виставлення оцінок
  3. Ознайомлення з наступною темою


VІ Методичні рекомендації з домашнього завдання
  1. Пояснення домашнього завдання.( учні виконують в зошиті)


Задача.

Підприємством отримано будівлю для виробничих цілей вартістю 180000грн. (у тому числі ПДВ - 30000грн.) При купівлі будівлі сплачено збір на обов’язкове державне пенсійне страхування (1%) у сумі 1800грн. Будівлю введено в експлуатацію як об’єкт основних виробничих фондів групи Г.

Відобразити господарські операції в обліку.

  1. Видача завдання учням ( задиктувати задачу )
  2. Контроль за виконанням домашніх завдань


VІІ Додатки


Використана література:

  1. Професійно – технічна освіта: науково – методичні журнали Міністерства освіти і науки України, №№ 1 – 12, 2008 р.
  2. Ничкало Н.Г. Педагогічна книга майстра виробничого навчання. Навчально - методичний посібник, - « Вища школа», Київ. - 1994
  3. Нестандартні уроки в школі та їх аналіз, науково – методичний посібник, лабораторія управління освітніми закладами інституту педагогіки АПН України, видавництво Харитоненка, Київ – 2003
  4. Глен А. Велш, Деніел Г. Шорт, основи фінансового обліку: підручник, «Основи», Київ. – 2000
  5. Симушина Л.Г. , Ярошенко Л.Г. Зміст і методи навчання в середніх спеціальних навчальних закладах: навчально – методичний посібник, «Вища школа», Москва. – 2000
  6. Єрмаченко М.Д., Педагогіка: навчальний посібник, «Вища школа»; Київ. – 1986
  7. «Все для вчителя», журнали, №№ 1 – 4 . - 2004