Тема. Наркоманія та віл-інфікування

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Вивчення нового матеріалу
Подобный материал:
УРОК № 20

Тема. Наркоманія та ВІЛ-інфікування.

Мета: сформувати в школярів поняття про те, як наркоманія пов'язана з ВІЛ-інфікуванням.

Обладнання та матеріали: фотографії й плакати, що дозволяють ілюструвати зв'язок наркоманії з ВІЛ-інфікуванням.

Базові поняття й терміни: ВІЛ-інфікування, наркоманія.

Тип уроку: комбінований.

Тривалість: 45хвилин

СТРУКТУРА УРОКУ
    1. Організаційний етап 1-2 хв.
    2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності 5 хв.
    3. Вивчення нового матеріалу 15 хв.
      • Епідемія ВІЛ та наркотики.
      • Деякі характеристики ВІЛ.
    4. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів 13 хв.
    5. Самостійна робота учнів 5 хв.
    6. Домашнє завдання 1-2 хв.
    7. Підбиття підсумків уроку 3 хв.

ХІД УРОКУ
  1. Організаційний етап
  2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності
  1. Обговорення проблемної ситуації

Учитель пропонує учням обговорити таку ситуацію: «У компанії вам запропонували спробувати наркотик ін'єкційним шляхом, сказав­ши, що це безпечно, оскільки всі віруси в шприці швидко гинуть. Як ви думаєте, чи варто в цьому випадку вірити на слово?»

  1. Вивчення нового матеріалу
  1. Розповідь учителя з елементами бесіди

Епідемія ВІЛ та наркотики.

Починаючи з 1995 року Україна переживає епідемію ВІЛ-інфекції. Епідемія — це розповсюдження інфекційної хвороби, що значно перевищує звичайний рівень захворюваності в певній місцевості. Є на­ука епідеміологія, яка вивчає закономірності розповсюдження інфек­ційних хвороб та розробляє заходи боротьби з епідеміями. Вона дає можливість передбачити, як розвиватимуться епідемії та кого вони, найімовірніше, уразять. Епідеміологи вивчають і епідемію СНІДу.

Особливістю поширення ВІЛ-інфікування серед молоді в Україні є те, що основний шлях інфікування в країні — ін'єкційний. Він пов'язаний зі споживанням наркотичних речовин. Можна сказати, що СНІД прийшов на Україну разом з наркотиками. На жаль, сьогодні Україна посідає одне з перших місць у Європі за числом ВІЛ-інфікованої молоді у віці від 15 до 24 років.

Отож, ВІЛ і наркотики тісно пов'язані. Ін'єкційні наркотики — головний шлях розповсюдження ВІЛ в Україні. Тому боротися з обома лихами треба одночасно.

Епідеміологи використовують вираз «групи ризику» для позначен­ня людей, які можуть бути вразливими з точки зору якоїсь медичної або соціальної проблеми. Наприклад, курці — це група ризику роз­витку раку легенів, а наркомани — група ризику зараження ВІЛ.

Якщо підліток хоче зберегти своє здоров'я, то йому необхідна до­статня інформація про те, яким ризикам він підлягає, приймаючи рі­шення, пов'язані з власним здоров'ям.

Деякі характеристики ВІЛ.

Віл — це вірус імунодефіциту людини, який розмножується в клі­тинах крові. У навколишньому середовищі він швидко руйнується, а ось у крові людини може жити довго. Шляхи передачі цього вірусу від хворої людини до здорової різні. Він може передаватися:
  • при потраплянні інфікованої крові у кровотік людини;
  • при використанні нестерильного інструменту;
  • при переливанні інфікованої крові або пересадці органів і тканин;
  • при вагітності, пологах, а також під час грудного вигодовуван­ня від інфікованої матері до дитини;
  • статевим шляхом.

Одним з головних шляхів передачі вірусу серед молоді України є використання нестерильного інструменту, тобто шприца, яким уво­дять наркотик одразу кільком людям.

Основний шлях ВІЛ-інфікування серед молоді в Україні пов'язаний зі споживанням наркотичних речовин. Окрім усіх інших нещасть, які приносять наркотики, є ще одне — це реальна небезпека заразитися й захворіти на СНІД.
  1. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
  1. Робота із зошитом

У робочому зошиті виконати завдання № 1, 2 на с. 42.

Роботу із зошитом учні виконують індивідуально.
  1. Робота з підручником

Роботу з текстом підручника можна організувати в групах, запро­понувавши обговорити життєві ситуації, представлені на с. 86.

Додаткові питання для обговорення.
  • Чому в Україні почалася епідемія СНІДу?
  • Що вивчає наука епідеміологія?
  • У чому особливості поширення ВІЛ-інфікування серед молоді в Україні?
  • Які фактори слід враховувати, приймаючи рішення, пов'язані з власним здоров'ям?
  1. Самостійна робота учнів

За підручником школярі виконують завдання на с. 85.

У робочому зошиті виконати завдання № 3 на с. 43.
  1. Домашнє завдання

За підручником прочитати текст на с. 83—85, виконати дослід­ницький проект на с. 86.

Підбиття підсумків уроку