Урок 1 тема. Поняття про бази даних. Системи управління базами даних (субд) Мета: показати значущість матеріалу, його застосування в практичній діяльності

Вид материалаУрок

Содержание


Нові терміни та поняття
Хід уроку
IV. Вивчення нового матеріалу.
V. Практична робота
VI. Підведення підсумків уроку. Оцінювання
Подобный материал:
УРОК 1

ТЕМА. Поняття про бази даних. Системи управління базами даних (СУБД)

Мета:
  • показати значущість матеріалу, його застосування в практичній діяльності;
  • надати початкові знання з теми;
  • показати різні форми організації даних у БД;
  • ознайомитися із навчальною БД «Борей»;
  • виховувати культуру спілкування, взаємодопомоги, довіри.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Обладнання: комп’ютери, проектор або мультимедійна дошка, таблиці, схеми, підручники, робочі зошити та зошити для практичних робіт, тестуюча програма Test – W2.

Нові терміни та поняття: бази даних, системи управління базами даних (СУБД), структури організації даних у БД, ієрархічна, мережева та реляційна моделі БД, об’єкти СУБД Access – їх визначення.


ХІД УРОКУ:

І. Організаційний момент

Доброго дня, юні любителі інформаційних технологій. Сьогодні продовжимо знайомство із можливостями комп’ютерної техніки. І почнемо вивчати одну із найцікавіших і водночас найважчих тем шкільного курсу Інформатики. Але спочатку проведемо невеличкий аналіз тестової роботи виконаної на минулому уроці, як підсумкової по темі «Електронні таблиці».

(Вчитель повідомляє оцінки, робить короткий аналіз помилок та називає учнів. Які найкраще справилися із завданням).

ІІ. Мотивація знань учнів.

Кожен із вас у своєму житті неодноразово стикнувся і стикнеться із таким завданням, як купівля квитка в залізничній касі. Купуючи квиток, ми звертаємось до касира: «Дайте будь-ласка квиток на потяг №82 «Ужгород - Київ» в плацкартному вагоні до Києва на 25 січня ». касир за цими даними звертається до комп’ютера, до відповідних таблиць, де знаходить:
  • за номером потяга – плацкартні вагони від 9 до 16, серед яких вибирає, наприклад, №9;
  • у вагоні №9 на 25 січня вільні місця від 26 до 54, серед яких вибирає 27;
  • за номером потяга – відстань до станції Київ – 799 км;
  • за відстанню 799 км і плацкартним типом – вартість проїзду, наприклад 85 грн.

Після виконання такої процедури вам друкується квиток, а у відповідні таблиці вносяться зміни, що 25 січня на потяг №82 у вагоні №9 місце 27 зайняте.

Звичайно всю цю роботу краще доручити комп’ютеру, який повинен мати потрібну інформацію у вигляді взаємопов’язаних таблиць (базу даних) (зв’язок відбувається за допомогою однакових полів, наприклад, номер потяга, номер вагона та ін.) і засоби її обробки (систему управління базою даних). А касир і пасажир стають користувачами цієї бази даних.

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Запишіть будь-ласка сьогоднішню дату. І я думаю ви вже зрозуміли тему сьогоднішнього уроку. Тому спробуйте самостійно сформулювати та записати тему уроку (Слайд 1).

Дійсно тема сьогоднішнього уроку має дуже велике прикладне значення і є дуже важливою для вас, як для користувачів інформації, адже чим більшою кількістю інформації ви володієте, і чим вона краще буде представлена, тим швидше і ефективніше ви зможете орієнтуватися у сьогоднішньому інформаційному просторі.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Протягом вивчення цієї теми, на кожному уроці, ми будемо використовувати презентації, створені за допомогою програми Microsoft PowerPoint, яку ви будете вивчати після Баз даних. Тож увага на екран, розглянемо і запишемо план уроку (Слайд 2).

Пояснення нового матеріалу відбувається шляхом демонстрації слайдів та коментуванням збоку вчителя (Слайд 3-140. Переходячи від одного слайду до іншого вчителя виділяє основне і пропонує записати учням в зошити. Крім того після закінчення уроку, у зв’язку із відсутністю достатньої кількості підручників, учням пропонується переписати презентацію на диск і переглянути її вдома чи в іншому місці де є комп’ютер.

V. Практична робота

Після перегляду презентації та пояснення вчителем нового матеріалу учні сідають за комп’ютери для закріплення теоретичних знань і спільно з вчителем виконують практичну роботу.

Перед початком роботи обов’язково наголошується про правила техніки безпеки та охорони праці при роботі за комп’ютером про що робляться відповідні записи.

Завдання практичної роботи висвітлюються на екрані (Слайд 15-16), а учні поступово по пунктам її виконують. На виконання практичної роботи відповідно до санітарних норм відводиться 20-25 хв.

VI. Підведення підсумків уроку. Оцінювання

Учні самостійно узагальнюють та виділяють головне (можуть використовуватися слайди) і роблять підсумки уроку.

Оцінювання проводиться вчителем, аргументуючи кожну оцінку та беручи до уваги, теоретичні відповіді та практичні навички.

VII. Домашнє завдання
  1. Опрацювати теоретичний конспект та презентацію;
  2. Дати відповіді на питання для самоконтролю (Слайд 17). (Питання для самоконтролю складені за допомогою тестуючої програми Test W-2 і передбачають вибір правильних відповідей на поставленні запитання.)