Уроку: «Театр як синтез мистецтв»
Вид материала | Урок |
СодержаниеХід уроку |
- Інститут мистецтв, 1293.33kb.
- План проведення міжнародних, всеукраїнських науково-практичних конференцій та семінарів, 220.61kb.
- Контакти, 104.38kb.
- Уроку, 428.88kb.
- План Урок. Елементи уроку Взаємозв'язок типу І структури уроку Форми роботи на уроці, 186.36kb.
- Схема аналізу уроку біології, 168.55kb.
- Схема поглибленого аналізу уроку іноземної мови, 33.13kb.
- Анализа и синтеза у дошкольников с нарушениями речи. Нарушение речи является распространенным, 68.85kb.
- Анна Рогачева, Ирина Гурьева1, 339.64kb.
- Самодельный пальчиковый театр из бумаги логопедический сайт болтунишка, 80.72kb.
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Макіївська загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів № 47
МАЙСТЕР-КЛАС
з художньої культури в 9 класі
за темою «Театр як синтез мистецтв»
Розробила
учитель музики та
художньої культури
Бережна О.М.
2011-2012 н.р.
Тема уроку: «Театр – як синтез мистецтв»
Мета: - простежити процес розвитку театрального мистецтва із найдавніших
часів;
- розрізняти види театрів;
- самостійно працювати з джерелами інформації;
- виховувати інтерес до театрального мистецтва, театральний смак.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з творчим підходом.
Обладнання: мультимедійний проектор, екран.
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Учитель:
Доброго дня всім присутнім! Ми починаємо свій нетрадиційний урок з художньої культури – урок-конференцію. Дехто з учнів отримав завдання – підготувати невеличкі повідомлення. Мабуть, ви погодитесь зі мною, що сьогодні людина не може уявити себе без нового кінофільму, без модного шлягеру, без прем'єри у театрі. У мистецтві людина знаходить нові знання, можливість прожити, відчути і отримати життєвий досвід через мистецтво, та також і естетичну насолоду. І сьогодні ми продовжимо розмову про мистецтво, що створюється на очах у глядачів. Це – театральне мистецтво.
Тема нашого уроку – «Театр – як синтез мистецтв». Сьогодні на уроці ми прослідкуємо шлях театру з моменту виникнення до сучасних видів.
ІІ. Актуалізація опорних знань
Учитель:
З попереднього уроку та з власного досвіду ви вже дещо знаєте на цю тему:
1) Як ви вважаєте, що означає слово «театр»? (відповіді учнів).
2) Які у вас виникають асоціації зі словом «театр» (пишемо на дошці)
3) Що вас приваблює у театральному мистецтві? (відповіді учнів).
4) Де ж шукати витоки театру?
ІІІ. Новий матеріал для засвоєння
(сприйняття та засвоєння навчального матеріалу)
Учень:
Витоки театру ми знаходимо у стародавніх обрядових дійствах людей. В єдине ціле поєднувалися ритмічні рухи, спів, специфічні костюми.
- Театральне мистецтво України
Учитель:
Елементи театрального мистецтва України беруть початок з глибокої давнини, коли вони проявлялися в народних іграх, танцях, піснях та обрядах.
Учень:
У цих святкових обрядах застосовувалися рядження, тобто маскування і переодягання, з метою втілення в яку-небудь істоту. Це досягалося за допомогою костюмів, гриму, жестів, слова.
Учень:
Найпоширенішою формою рядження було ходіння з «козою» в супроводі співу та виконання окремих магічних дій
(обряд «Козу водили»)
- Давньогрецький театр
Учитель:
Вважається, що професійний театр виник у Стародавній Греції.
Учень:
Грецькі будівлі театру називалися «театрон» - це місце для глядачів. Театри були великі, розташовувалися на відкритому повітрі. Центральним місцем у театрі була «орхестра» - це великі круглі або прямокутні площадки внизу самої споруди, які використовувалися для можливих дій.
Учень:
Театральні вистави були всенародним святом. У трагедіях Есхіла, Софокла створювалися образи легендарних героїв, богів. Жіночі ролі виконували чоловіки, обличчя яких було закрите маскою, яка відповідала характеру персонажа.
(показ слайдів)
- Театр Середньовіччя
Учитель:
Ми не можемо з вами не зупинитись на театрі Середньовіччя.
Учень:
Театр Середньовіччя виник у Х-ХІ століттях. Однією з форм театрального мистецтва середньовіччя стала церковна драма – виокремлюється ритуал читання уривків з легенд про життя Христа.
Учень:
Яскравим висловленням розквіту середньовічної культури виявилась містерія. Містеріальна драматургія поділяється на три цикли:
- «старозаповітний» - маючи у своєму змісті цикли біблійних сюжетів;
- «новозаповітний» - розповідає історію народження і воскресіння Христа;
- «апостольський» - в якому сюжети п'єс були запозичені з «життя святих».
(уривок з біблійного сюжету)
- Театр епохи Відродження
Учитель:
Рухаємося далі. Прийшло XIV століття. Зараз ми познайомимося з культурою Ренесансу. Це нове мистецтво – в центрі якого людина, її земне призначення.
Учень:
Культура Відродження відродила традиції античного театру, поєднавши їх з національними традиціями. Театральне мистецтво набуває ознак професійного – виникають постійні авторські товариства.
На рубежі 16 – 17 століть як окремий вид театру виокремлюється опера, як театральний жанр.
(показ слайдів).
- Театр Далекого Сходу: театр «Кабукі»
Учитель:
Якщо зупинитися на театрах Далекого Сходу, то там заняття театром завжди були шановною і поважною справою. Цей театр був адресований спокушеному глядачеві, здатному розуміти складний символічний код жестикуляції, міміки, пластики.
Учень:
Одним із видів традиційного театру Японії – є «Кабукі» – це означає пісня, танець, майстерність. Жанр «Кабукі» утворився в 17 столітті на основі народних пісень і танців.
Учень:
Важливими особливостями «Кабукі» є мова поз (міе) за допомогою якого актор виводить свого персонажа та грим (кесьо), який робить персонажа легко впізнаним.
Учитель:
У сучасній Японії «Кабукі» лишається доволі популярним жанром серед усіх японських драматичних жанрів.
(показ слайдів)
- Види театрів
Про театр можна говорити багато і сьогодні ми зупинились лише на деяких театральних жанрах. Зараз ми побачимо різновиди сучасних театрів.
(Презентація)
ІV. Підведення підсумків
Учитель:
Ви переглянули фрагменти різних видів театру. Спробуйте самостійно визначити їх художньо-зображувальні елементи.
(відповіді учнів)
Синтез яких мистецтв можна прослідкувати у театральному мистецтві?
(музичне мистецтво, образотворче.)
V. Домашнє завдання
Створити образ – маску, намалювати її та написати невеликий етюд для вашої маски.
Рольова гра: інсценування байки Л.Глібова «Щука».
Мені здається, що ви сьогодні на уроці пізнали багато цікавого про театр, спробували себе у ролі акторів, і я сподіваюсь, що хтось з вас стане видатним актором.