Відмінювання іменників ІІІ відміни мета

Вид материалаУрок

Содержание


Хід уроку
Метод «Аукціон посмішок».
Метод «Дивуй».
Іv. оголошення теми, мети уроку. епіграф уроку.
3. Поетична пауза.
4. Опрацювання алгоритму «Так-ні»
9. Робота біля дошки.
Подобный материал:
ВІДМІНЮВАННЯ ІМЕННИКІВ ІІІ ВІДМІНИ


Мета. Ознайомити учнів з особливостями відмінювання іменників ІІІ відміни; формувати вміння відмінювати ці іменники, виділяти відмінкові закінчення; відпрацювати орфограму «Подовження приголосного в О. в.»; вчити школярів доречно вживати іменники у власному висловлюванні.

Розвивати пізнавальну діяльність, логічне мислення, зв’язне мовлення; вдосконалювати навички роботи з текстом, комп’ютером.

На основі використаного дидактичного матеріалу виховувати любов і шанобливе ставлення до матері.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Немає таких вершин на світі,

які б стояли вище матерів.


ХІД УРОКУ

І. ОРГМОМЕНТ.

Сьогодні не зовсім звичайний урок, бо до нас завітало багато гостей. Очевидно, всі ми трошки хвилюємося, а щоб хвилювання зникло, я дарую вам посмішку і очікую таких же у відповідь.

Метод «Аукціон посмішок».


ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

Поетична хвилинка.

Ми вчимо частини мови.

Всі їх треба добре знати,

Щоб здобути знань основи

І щоб грамотно писати.

Перша з них – іменник, друже.

Всі його ми любим дуже,

Бо все в світі називає

Від зірок до коровая.


Метод «Дивуй».

А чи знаєте ви про іменник те, що знаю я?

*Учені дослідили, що половина всіх слів, наявних у нашій мові, припадає на іменник. Це, очевидно, тому, що він дає назви всьому, що нас оточує.

*Спостереження показали, що іменник — це перша частина мови, яка з'являється в мовленні маленьких дітей.

*Іменник — найсамостійніша частина мови. Вона має свої категорії і дуже рідко прислухається в реченні до інших слів.
*Термін «іменник» уперше в українському мовознавстві використано в 70-х роках XIX століття.
*Категорія числа іменника – найстарша. Зараз вона об'єднує два значення: однину і множину. А колись (до початку XIII століття) існувала ще форма двоїни, тому можна було сказати «дві руці», «дві рибі», «дві голові».

*Термін «відмінок» зустрічається вперше в підручнику для українських гімназій «Руська граматика» в1893 році. Є мови, у яких всього два відмінки, а є й такі, де відмінків декілька десятків.

*Наймолодшою граматичною категорією іменника є його рід. Уперше цей термін був використаний у граматиці 1845 року.


1

ІІІ. АКТИВІЗАЦІЦЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.

Робота з комп’ютерною навчальною програмою «Аліса вивчає українську мову».

Знайти іменники в поданих реченнях.


ІV. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ УРОКУ. ЕПІГРАФ УРОКУ.

  1. ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ.

1. Метод «Зворотний зв'язок».

Чого ви очікуєте від уроку?

2. Робота з текстом (спроектувати на екран).

Світ без матері – світ без радості

Споконвіку в Україні, як найвищу святість, люблять і шанують матір. Мати – хранителька домашнього вогнища. Її поважають за мудрість, шанують за відданість. Ніжності матері немає меж. Своєю щирістю й любов’ю мати облагороджує світ. Тінню вкривається обличчя матері, коли в дітей виникають проблеми. Гордістю світяться її очі, коли сини й доньки виростають гідними людьми. Тож вклонися доземно своїй матері. Дорожи матір’ю завжди. Вона довіку буде твоєю міццю й опорою.


*Прочитати текст.

*Довести, що виділенні іменники належать до ІІІ відміни (метод «ПРЕС»).

*Групова робота. Метод «Спільний проект».

І група. Випишіть іменник мати та всі його форми. Визначте відмінки. Яких суфіксів набуває іменник мати в непрямих відмінках? При потребі скористайтеся підручником (стор. 117, таблиця 1).

ІІ група. У якому відмінку вжито іменники святість, мудрість, відданість? Доведіть свою думку. Визначте закінчення поданих іменників. При потребі скористайтеся матеріалом підручника (стор. 117, таблиця 1).

ІІІ група. У якому відмінку вжито в тексті слова радості, ніжності? Які в них закінчення? Яке мовне явище спостерігається при відмінюванні цих слів? При потребі скористайтеся матеріалом підручника (стор. 117, таблиця 1).

ІV група. Знайдіть іменники, вжиті в О. в. Погрупуйте їх за відомими вам орфограмами.


*Експерт (вчитель). Прокоментувати роботу кожної групи.


3. Поетична пауза.

Хто тебе так щиро любить,

І вбирає, і голубить,

І кладе у постіль спати?

Мати!

Хто стеріг тебе від злого,

Відмовляв собі усього,

Щоб тобі віддати?

Мати!

Хто тебе узяв за руку

І до школи на науку

Вів, щоб розуму навчати?

Мати!


4. Опрацювання алгоритму «Так-ні» (на слайді).


5. Робота з підручником. Коментоване письмо.

2

Використовуючи алгоритм, виконати вправу 291.


6. Диктант-переклад.

Як пишуться іменники ІІІ відміни в російській мові?

Вологістю, свіжістю, любов’ю, честю, ніччю, кров’ю, печаллю, гордістю, особистістю.


7. Індивідуальна робота. Метод «Асоціативний кущ».

Пригадай собі голос матері,

Якщо хочеш почути совість.

Пригадай собі очі матері,

Якщо хочеш пізнати любов.

Пригадай собі серце матері,

Якщо хочеш зберегти щастя.

Не забувай ніколи матері.

Якщо не хочеш її сліз.

Використовуючи заготовлені дома аркуші з фотографіями мам, утворіть асоціативний кущ іменників третьої відміни для визначення рис характеру, притаманних кожній матусі.

(Охайність, міць, ніжність, упевненість, святість, свіжість, відданість, щирість, вірність, мудрість, радість, шляхетність, чуйність, щедрість, любов).


8. «Німий диктант».

Записати подані слова, поставивши на місці крапок необхідні літери.

Горд.сті, щир.сті, рад.сті, вірн.сті, мудр.сті, віддан.сті, н.чі, п.чі, р.чі.


*У якому відмінку вжито іменники? (Метод «ПРЕС»).


9. Робота біля дошки.

Провідміняти іменник в множині ночі.


10. Творчо-конструктивне завдання.

Любити й шанувати матерів нас учать прислів’я й приказки. Прочитайте подані речення, замість крапок поставивши слово мати в потрібному відмінку.

На світі знайдеш усе, крім рідної … . (Р.)

Хто … має, той горя не знає. (З.)

Молитва … із морського дна порятує. (Р.)

До чужих людей іди по розум, а до … – по серце. (Р.)

Догоджай своїй … , як роса траві. (Д.)


VІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

Рефлексія.

Продовжіть фразу «Я навчився…»

«Я зрозумів…»

«Я дізнався…»

«Я переконався…»


VІІ. ОЦІНЮВАННЯ.


VІІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Параграф 32, вправа 292.