В. Г. Короленка Історичний факультет Кафедра географії та краєзнавства Плани лабораторних занять І методичні рекомендації

Вид материалаМетодичні рекомендації

Содержание


Змістовий модуль № 1.
Кількість годин за видами занять
Політична карта світу
Типологія країн світу
Відтворення населення світу
Лабораторне заняття №1.1.
Питання для обговорення
Лабораторне заняття №1.2.
Хід заняття
Таблиця 1. Класифікація країн за державним ладом
Таблиця 2 Сучасні підходи до типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку
Лабораторне заняття №1.3.
Питання для обговорення
Самостійна та індивідуальна робота
Модульний контроль
Змістовий модуль № 2.
Кількість годин за видами занять
Географія світових природних ресурсів
Світове господарство
Паливно-енергетична промисловість.
...
Полное содержание
Подобный материал:
  1   2   3


Міністерство освіти і науки України

Полтавський національний педагогічний університет

імені В.Г.Короленка


Історичний факультет

Кафедра географії та краєзнавства






Плани лабораторних занять і методичні рекомендації до самостійної та індивідуальної роботи

для студентів 3-го курсу 5-6-й семестр,


Напрям підготовки: 0401 Природничі науки

Спеціальність: 6.040104 Географія

Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр


Розробник:

Шуканова Анжела Анатоліївна


Полтава — 2010-2011 н.р.

І. СТРУКТУРА МОДУЛІВ

ЗМІСТОВИЙ МОДУЛЬ № 1.


Теми лекцій та лабораторних робіт і їх короткий зміст

Кількість годин за видами занять

Разом

У тому числі

Лекції

Лабор. заняття

Самост.робота

Інд. робота

52

16

6

15

15

Лекція 1. Вступ. Тема І. Становлення соціально-економічної (суспільної) географії як науки.

1 Об’єкт, предмет і структура курсу.

2. Етапи розвитку світової економічної і соціальної географії.

3. Видатні економ-географи світу.

Інд. робота: Підготувати реферат-повідомлення про одного з видатних економіко-географів..

17

2

-

-

15

Лекція 2. Методологія і методика суспільно-географічних досліджень

1. Функції суспільної географії.

2. Джерела географічних знань. Методи економіко-географічних досліджень.

3. Дослідження просторових закономірностей в суспільній географії.

2

2

-

-

-

Лекція 3. Тема 2. Політична карта світу.

1. Політична географія як суспільно-географічна наука.

2. Елементи політичної карти світу..

3. Етапи формування політичної карти світу.

Самост. роб. Скласти таблицю “Етапи формування політичної карти світу”

17

2



15

-

Лекція 4. Політична карта світу..

1. Кількість і групування країн світу.

2. Категорія економіко-географічного і політико-географічного положення.

3. Міжнародні (міждержавні) організації, їх функціональний і територіальний розподіл..

Лабор. роб. № 1.1. ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ

4

2

2







Лекція 5. Тема 3. Сучасна типологія країн світу.

1. Політичні та економічні системи країн

2. Теоретико-методичні підходи і критерії типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку.

Лабор. роб. № 1.2. ТИПОЛОГІЯ КРАЇН СВІТУ

4

2

2







Лекція 6. Сучасна типологія країн світу.

1. Варіанти типології країн за В.В. Вольським, Ю.П. Грицаком, Б. Яценком..

2. Диференціація країн світу за рівнем економічного розвитку.

3. Диференціація країн і регіонів світу за рівнем людського розвитку.

2

2










Лекція 7. Тема 4. Географія населення світу.

1. Динаміка чисельності, відтворення, народжуваності, смертності і тривалості життя населення.

2. Теорія демографічного переходу..

3. Структура населення за статтю і віком. ання.

Лабор. роб. № 1.3. ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

4

2

2







Лекція 8. Географія населення світу

1. Расовий, мовний і етнічний склад населення світу.

2. Основні релігійні напрями (конфесії) та їх географія.

3. Розміщення населення.

2

2

-

-





ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.1.

ТЕМА: ПОЛІТИЧНА КАРТА СВІТУ


МЕТА: сформувати знання про сучасну політичну карту світу, розвинути вміння групувати країни та визначати економіко-географічне положення країн та території.

ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, географічні атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти.

ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
  1. Сучасні зміни на політичній карті світу.
  2. Складові частини категорії “Економіко-географічного положення” та план його характеристики. Поняття “Політико-географічне положення”.

Завдання 1.

Використовуючи карти атласу заповніть таблицю 1, вписавши у відповідні колонки приклади країн.

Завдання 2.

Користуючись картами атласу та наведеним нижче списком, позначте на контурній карті федеративні держави (всього 26) та монархії (всього 30), в т.ч. королівства (17): Велика Британія, Данія, Тонга, Марокко, Непал, Бутан, Нідерланди, Іспанія, Норвегія, Свазіленд, Йорданія, Камбоджа, Саудівська Аравія, Таїланд, Швеція. Емірати (4): ОАЕ, Катар, Бахрейн, Кувейт; султанати (3)Бруней, Оман, Малайзія; князівства (3): Андорра, Монако, Ліхтенштейн; імперія (1): Японія; папська держава: Ватикан.

Завдання 3.

Вивчити розташування країн на політичній карті світу.

Перевірка самостійної та індивідуальної роботи до тем 1,2

Додаткова література

1). Лавров С.Б., Гладкий Ю.Н. Политическая анатомия мира //География: Приложение к газете “1 сентября”. — №12. — 1997.

2). Изменение границ на южных рубежах СНГ //География, 2002. — №23. — С.19.

3). Десять самых больших и самых маленьких стран мира (по площади) //География. — 2002. — №21. — С.11-12.

4). Восточный Тимор. — 192-е независимое государство //География, 2002. — №22. — С.16.


ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.2.

ТЕМА: ТИПОЛОГІЯ КРАЇН СВІТУ

МЕТА: перевірити знання політичної карти світу; сформувати знання про сучасну типологію країн світу.

ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти світу, підручники [2,7,10,11]

ХІД ЗАНЯТТЯ
  • Написання географічного диктанту: “Політична карта світу”.


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
  1. Охарактеризуйте політичні та економічні системи країн.
  2. Суть, критерії і варіанти типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку.


Завдання Порівняйте підходи до типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку. Визначте, до якого типу відносяться наведені в таблиці 2 країни.

Перевірка виконання завдань для самостійної роботи до теми 3.

Додаткова література
  1. Страны, входившие в разные годы в первую тридцатку по индексу человеческого развития //География. — 2002. — №38. — С.18: табл.
  2. Человеческое развитие и его составляющие в странах мира //География. — 2002. — №40. — С.28-55.

Таблиця 1.

Класифікація країн за державним ладом

Регіони

світу/

кількість країн

Форми правління

Форми адміністративно-територіального устрою

Республіки

Монархії

Держави у складі Співдружн.

(Брит.)

Унітарні

країни

Федератив-ні країни

консти-туційні

абсолютні

Європа

44

32



11

1(теократична)

  




7

Азія

46

32



8

5+1(теокр.)

  




5

Африка

53

49

3

  

  




4



Англо-

Америка

2


1

  

  

1




2

Латинська

Америка

33

24

  

  

9






5

Австралія

й Океанія

15



10

1

  

4




2

Усього

193

148

23

5+2







25

Таблиця 2

Сучасні підходи до типології країн за рівнем соціально-економічного розвитку

Країна

ВВП

дол./л

ранг за ІРЛП

Тип (а) і підтип (б) країни

за Ю.П.Грица-ком

за Б.П.Яценком

за С.П. Кузиком

за В.В.Вольським

ФРН




а)

б)










Канада




а)

б)










Норвегія




а)

б)










Португа-лія




а)

б)










Польща




а)

б)










Україна




а)

б)










Росія




а)

б)










Венесуе-ла




а)

б)










Сінгапур




а)

б)










Алжир




а)

б)










Туреччи-на




а)

б)










Саудівська Аравія




а)

б)










Індонезія




а)

б)










Китай




а)

б)










Нігерія




а)

б)










Чад




а)

б)










Таджики-стан




а)

б)










Австра-лія




а)

б)










Соломо-нові о-ви




а)

б)










ЛАБОРАТОРНЕ ЗАНЯТТЯ №1.3.

ТЕМА: ВІДТВОРЕННЯ НАСЕЛЕННЯ СВІТУ

МЕТА: засвоїти знання про динаміку чисельності і відтворення населення.

ОБЛАДНАННЯ: політична карта світу, атласи з економічної і соціальної географії світу для 10 класу, контурні карти світу.


ПИТАННЯ ДЛЯ ОБГОВОРЕННЯ:
  1. Динаміка чисельності населення світу. Сучасні демографічні тенденції.
  2. Показники відтворення населення. Суть теорії демографічного переходу.

Завдання 1. Використовуючи діаграми до карт атласу “Народжуваність”, “Смертність” запишіть формулу відтворення в 2000 р. для наступних країн: Латвія, Естонія, Україна, Туреччина, Ізраїль, Ботсвана, Нігер, Ангола, Кувейт. Визначте, якій фазі демографічного переходу вони відповідають. Дайте оцінку демографічної ситуації в кожній з країн, порівнюючи з регіональними і світовими показниками (таблиці 3.1, 3.2).

Таблиця 3.1

Відтворення населення світу (згідно з даними ООН, 2001)

Регіон

Загальний коефіцієнт, ‰

народжуваності

смертності

природ. приросту

Африка

38

14

24

Латинська Америка

24

7

17

Північна Америка

14

9

5

Азія

22

8

14

Європа

10

11

-1

Океанія

18

7

11

Увесь світ

22

9

13

Таблиця 3.2.

Очікувана тривалість життя, роки (за даними ООН, 2001 р.)




Регіони

Африка

Америка

Азія

(без Росії)

Європа

(без Росії)

Океанія

Світ у цілому

Чоловіки

52

70

65

70

72

65

Жінки

55

76

68

78

76

69


Завдання 2. Використовуючи карти атласу [С.10-11], виявіть взаємозв’язок між показниками тривалості життя, природного приросту населення і рівнем соціально-економічного розвитку країн.

Завдання 3. В країні А з населенням 10 млн. чол. на протязі року народилося 360 тис. і померло 120 тис.чол. Виїхало із країни 20 тис. чол., прибуло — 10 тис. чол. Порахуйте коефіцієнт народжуваності, смертності, природного приросту населення, загальний приріст населення. Які висновки можна зробити про рівень соціально-економічного розвитку цієї країни?

Методичні пояснення. Спочатку знаходимо середньорічну чисельність населення за формулою: Нсер.=(Н­1 2)/2, де Н­1 – чисельність населення на початку року, Н2 – чисельність населення на кінець року. Коефіцієнт народжуваності розраховується за формулою: Кнар.=(Ннар. ∙ 1000) / Нсер. Аналогічно розраховується коефіцієнт смертності. Коефіцієнт природного приросту дорівнює: Кпр.= (Ннар –Нпом. ) /Нсер∙1000, або Кпр = Кнар.—Ксм.

Додаткова література
  1. Голубчиков Ю.Н. Население земного шара //География в школе. — 2000. — №2. — С.10-12.
  2. Колосов Е.Н. Динамика численности населения регионов мира в 2001-2050 гг. //География. —2002. — №15. — С.6.
  3. Суханин С.А. Демографические задачи //География. — 2002. — №15. — С.26.


САМОСТІЙНА ТА ІНДИВІДУАЛЬНА РОБОТА

Тема І. Становлення соціально-економічної (суспільної) географії як науки.

Завдання для індивідуальної роботи. Підготувати реферат-повідомлення про одного з видатних економіко-географів.

1.Варіант. Представники французької школи.

2.Варіант Представники німецької школи.

3.Варіант Представники англо-американської географії

4.Варіант Представники російської економгеографії.

5. Варіант Представники української економгеографії.


Тема 2. Політична карта світу.

Завдання для самостійної роботи студентів. Скласти хронологічну таблицю: “Етапи формування політичної карти світу” за формою:

Назва етапу

Період часу

Зміни на політичній карти світу











МОДУЛЬНИЙ КОНТРОЛЬ – написання контрольної роботи.

Питання для самоконтролю знань:
  1. Скільки держав на сучасній політичній карті світу?
  2. Назвіть 7 найбільших за площею держав світу.
  3. На які групи за рівнем соціально-економічного розвитку поділяють країни, що розвиваються?
  4. Перерахуйте країни, в яких проживає понад 100 млн. осіб.
  5. Перерахуйте народи з чисельністю понад 100 млн. осіб.
  6. Охарактеризуйте зв’язок, що існує між часткою населення, зайнятого в основних сферах господарства, рівнем економічного розвитку країни та її типом.
  7. Порівняйте темпи, рівні і форми урбанізації економічно розвинутих країн і країн, що розвиваються.
  8. Чисельність населення міста на початок року складала 120 тис., на кінець того ж року – 125 тис. осіб. За рік в місті народилося 3000, померло 1400 чол. Розрахуйте коефіцієнти народжуваності, смертності і природного приросту.